Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można coś z tego zrobić Panele i inwerter. Nie wiadomo czy sprawny.

Robi-lik33 23 Lis 2015 12:43 1257 9
  • #1 23 Lis 2015 12:43
    Robi-lik33
    Poziom 4  

Cześć Jestem Robert
    Znajomi wołają na mnie Robi. Pracuje w branży rozbiórkowo remontowej na terenie całego kraju. Ostatnio szef dostał zlecenie rozbiórki gmachu firmowego po wybuchu butki gazowych. Na dachu znajdowały się panele solarne. Znaczna ich część nie nadawała się już do niczego. Były połamane potłuczone. Do domu udało mi się busem zabrać 9 sztuk 3 potłuczone jeden zwichrowany ale szyba cała i reszta cała nienaruszona. Przy okazji zabrałem trochę mocowań i aluminiowych ram poniszczonych panelach. Do tego inwerter SKYMAX HYBRID 3K Tabliczka trochę zdarta wiec nie mam wszystkich wartości.
    Tabliczka inwertera
    Nominalne napięcie pracy 360V
    Isc pv 18A
    Max prąd wyjściowy 17A
    Max prąd baterii 82A
    Po podłączeniu kablem do gniazdka sieciowego w domu zaświeca sie wyświetlacz i zaczyna piszczeć co 2 sekundy.
    Z tabliczki znamionowej paneli odczytałem ZXM5-96-270W. Prostym miernikiem za 12 zł sprawdziłem wartości
    Potłuczone
    1 panel 19V
    2 pane l 31V
    3 panel 26V
    Wykręcony
    Panel 1 33V
    Całe panele
    Panel 1 -- 56V
    panel 2 ---54V
    panel 3 ----58V
    panel 4 ----56V
    Warunki nie były idealne ale starałem się je szybko sprawdzić.
    Czy z takiego zestawy da się coś zrobić czy lepiej rozebrać i sprzedać na złom.

0 9
  • #2 23 Lis 2015 13:32
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Cztery panele to już 1kWp - można się pobawić. Oczywiście jeśli są sprawne. Parę stów za sztukę.
    Inwerter nowy to jakieś 5.000 więc szkoda wywalać na złom.

0
  • #3 23 Lis 2015 13:57
    Robi-lik33
    Poziom 4  

Wszystkie panele sprawdzałem w odstępie czasu 3 minut. Były oparte i podchodziłem do każdego. Tylko te 4 ostatnie są całe. Ten zwichrowany zauważyłem że ma popękane czarne płytki w środku. Te potłuczone już się o jeden zmniejszył ponieważ się dosłownie rozpadł w rękach. Wiec zakładając ze te cztery są oki to jak kolega wspomniał można się pobawić.

Nie wiem dalej co z inwerterem bo jak podłączyłem do gniazdka elektrycznego to piszczy co 2 sekundy ale wyświetlacz świeci normalnie. Drugim kablem podłączyłem do żarówki to zapiszczał 3 razy przestał piszczeć i żarówka świeci na wyświetlaczu pojawiły się jakieś parametry. dopiero po 5 minutach zapiszczał jednym krótkim sygnałem.

Czy takim inwerterem mogę odsprzedawać prąd do sieci. albo mieć na własne użytki a resztę wysłać do sieci. ?

0
  • #4 23 Lis 2015 14:12
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Najlepiej postaraj się go sprzedać i za to kup mniejszy inwerter on-grid.

0
  • #5 23 Lis 2015 14:57
    Robi-lik33
    Poziom 4  

Sprzedać można co prawda lekko potłuczony i nie mam na niego papierów. Jeśli nowy to ok 5000 z gwarancją to za ten więcej niż 3000 nie dostanę bo i tak 100% nie wiadomo czy jest on w pełni sprawny. Nikt w ciemno tez nie da takiej kasy więc zysk będzie znikomy. To nie wiem czy nie lepiej spróbować może go uruchomić. Do tego poszperałem w necie i znalazłem producenta. Napisałem z ciekawości do producenta czy jest możliwość otrzymania dokumentów deklaracji i tym podobnych, podobnie do producenta paneli.

0
  • #6 23 Lis 2015 17:46
    marcinbbb
    Poziom 22  

Eee no nie aż tak od razu sprzedawać hybrydowy inwerter? Lepiej dokupić kilka paneli i mieć all in one. Oczywiście o ile finanse na to pozwalają.

Znajdź kogoś kto ma w okolicy komplet paneli powiedzmy 3kW i sprawdź wszystko będzie jasne. Lepiej wydać na wachę 200 PLN niż sprzedać hybrydowy inwerter. Nawet do mnie masz 100 km w jedną stronę pod Kępno.

0
  • #7 23 Lis 2015 23:02
    Robi-lik33
    Poziom 4  

Siemka

Dziś trochę poszperałem w necie. Z pomocą przyszedł mi też sąsiad. Jego znajomy ma na własne potrzeby instalacje 3,7kW a z rozmowy wyszło że che postawić ok 10kW i jest elektrykiem. Sąsiad zadzwonił i gość zgodził się sprawdzić mój inwerter. Nie czekając pojechaliśmy aby się nie rozmyślił. Kosztowało mnie to dwie flaszki 0,7L ale było warto. Inwerter jest w pełni sprawny. To spory plus.

Odezwał się też sprzedawca ów inwerterów. Stwierdził że może mi za drobną opłatą przesłać takie oto dokumenty oraz cd z oprogramowaniem.

Ogólnie deklaracja zgodnosci na:
    PN-EN 62040-1:2009, EN 62040-1:2008, EN 62040-1:2008/AC:2009,

PN-EN 62040-2:2008, EN 62040-2:2006, EN 62040-2:2006/AC:2006

PN-EN 61000-3-2:2007, EN 61000-3-2:2006

PN-EN 61000-3-3:2011, EN 61000-3-3:2008

zgodnosc z:

certyfikat CE

oraz Deklaracja Zgodnosci z LVD

a także

instrukcja w j. polskim

karta katalogowa produktu w j. polskim

Niby mając te dokumenty mogę już starać się odsprzedaż energii gdybym chciał.

Niestety nie dostałem odpowiedzi ze strony producenta paneli ZXM5-96-270W.

Gość u którego sprawdzałam inwerter stanowczo odradził mi stosowanie tych uszkodzonych paneli. Polecił mi do tych 4 całych dokupić 2 potem kolejne dwa lub z miejsca 4 sztuki i w styczniu zgłosić instalacje. O ile sprawdził mi inwerter za przysłowiową flaszkę to za pomoc w wypełnieniu dokumentów i poprowadzenie co gdzie i jak mam załatwić zażądał tysiaka.

0
  • #8 24 Lis 2015 09:24
    marcinbbb
    Poziom 22  

Więc podziękuj serdecznie Panu elektrykowi, każdy inny za wypełnienie papierów weźmie 200 max 300 PLN. Potrzebny każdy inny elektryk SEP D+E który sprawdzi podłączenie i zabezpieczenia. Na forum dowiesz się wszystkiego jakie zabezpieczenia itd.

0
  • #9 24 Lis 2015 21:43
    Robi-lik33
    Poziom 4  

Serio mówiąc 1000zł za papierki to za drogo jak dla mnie. Te 200-300zł Nie jest to tez super kwota ale wiadomo człowiek bierze za to odpowiedzialność za to co sprawdza w razie "W" Czytałem trochę na forum podobne posty ale serio mówiąc już się pogubiłem jak to zabezpieczyć.

0
  • #10 24 Lis 2015 22:57
    marcinbbb
    Poziom 22  

Są gotowe zestawy zabezpieczające AC i DC do wpięcia do sieci po 500-800 PLN ( na alledrogo ). Wpinasz elektryk ogląda wypisuje papiery.

A w razie "W" producent inwertera a nie elektryk, on tylko na zweryfikować poprawność instalacji itd.

0