Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dodatkowe zasilanie dmuchawy -

23 Lis 2015 17:22 1164 12
  • Poziom 12  
    Witam,
    Taka oto zagwozdka. Piec CO, sterownik steruje, ale przez kiepskie paliwo nie dopala i nie da się tak dobrać parametrów sterownika, żeby było dobrze.
    Po kilku dniach obserwacji i zmian nastaw na sterowniku, jedynym problemem wydaje się zbyt rzadko załączana dmuchawa. Mając sporo paliwa na ruszcie i żar, przy spadającej temperaturze na piecu sterownik uzupełnia paliwo. gdyby załączył samą dmuchawę, to bez problemu podniósłby temp. na piecu bez podawania paliwa.

Wymyśliłem, że dołożę niezależne drugie sterowanie dmuchawą. W przypadku spadku temp na piecu włączyłbym dmuchawę niezależnie od sterownika, zanim ten poda paliwo i zacznie swój cykl, którego rozpoczęcie jest związane właśnie ze spadkiem temperatury.

Problem, to jak się podłączyć pod zasilanie dmuchawy? 230V/80W, sterownik posiada też regulację obrotów. Jakiś stycznik/przekaźnik na obwodzie dmuchawy? jak podejść w ogóle do tematu?

Pomijam fakt "zmień paliwo" - niestety nie każdy sprzedawca jest uczciwy a ponad 5ton leży i nic z tym nie zrobię poza przepaleniem.
    Pomijam fakt "zmień sterownik" - problemem jest tylko złej jakości paliwo, sterownik przy innym paliwie działa dobrze.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 1  
  • Poziom 12  
    Piec Opal od Sekom'u, sterownik Ognik plus z softem TL28. Nie ma tam za wiele, z tego co jest przebadane wszelkie kombinacje.
    Problem w tym, że piec przechodzi w stan potrzymania po osiągnięciu zadanej temperatury (+ histereza), ale jak temperatura zaczyna spadać to nic się nie dzieje. Dopiero jak spadnie jakieś 5-6 stopni poniżej zadanej, to włącza się podajnik + dmuchawa. A to za dużo, na palenisku jest wystarczająco paliwa, żeby samą dmuchawą podnieść temperaturę.
    Generalnie wiem, że to pomysł na siłę, wiem jakie zadanie ma sterownik, ale w tych konkretnych warunkach nie da się go inaczej wysterować.
  • Poziom 1  
  • Relpol przekaźniki
  • Moderator Elektrotechnika
    Kolego dziwię, się bo widzę że jesteś ze Śląska więc kupno dobrej jakości węgla nie nastarcza trudności . Zapewne cena była "dobra " i masz co masz . Co do problemu należało by się zastanowić nad układem dodatkowym zasilania tej samej dmuchawy . Oczywiście jeśli piec nie jest na gwarancji. Kolega poda skan schematu tego sterownika.
  • Poziom 12  
    Kraniec_Internetów napisał:
    W ustawieniach powinna być opcja ustawienia kaloryczności paliwa. Daj max i sprawdź efekty.

nie ma takiej opcji.

Krzysztof Reszka napisał:
    Kolego dziwię, się bo widzę że jesteś ze Śląska więc kupno dobrej jakości węgla nie nastarcza trudności . Zapewne cena była "dobra " i masz co masz .

Widać po Twoim poście, że zawsze się znajdzie ktoś, kto wie lepiej co i jak ja zrobiłem.
    Zmartwię Cię niestety, bo kupiłem miał, który wg sprzedającego miał być 25kJ/kg, niekoksujący. Po spaleniu jakichś 100kg okazało się, że jednak koksuje, więc powątpiewam czy te 25kJ ma...

Co do problemu należało by się zastanowić nad układem dodatkowym zasilania tej samej dmuchawy . Oczywiście jeśli piec nie jest na gwarancji. Kolega poda skan schematu tego sterownika.

no już się zaczyna rzeczowo. Taki właśnie mam plan, żeby dorobić zasilanie dmuchawy. Sterownik to produkt 'autorski' więc schematu nigdzie nie ma. Nie chcę też grzebać w samym sterowniku, tylko gdzieś pomiędzy sterownikiem a dmuchawą.

Wymyśliłem, że układ wykrywałby, kiedy sterownik sam załącza dmuchawę, a następnie po jej wyłączeniu badał temp. i przy jej spadku uruchamiał dmuchawę niezależnie od sterownika. Jedyny problem jaki napotkałem to jak podłączyć dodatkowe zasilanie do tej dmuchawy. W obwodzie DC byłoby to proste, źródła o tej samej charakterystyce napięciowej, równolegle podłączone, do tego diody i by to działało. Tutaj mam AC i niestety jako hobbysta się nie odnajduję...
    woseba napisał:
    Widać po Twoim poście, że zawsze się znajdzie ktoś, kto wie lepiej co i jak ja zrobiłem.

Kolego od sprzedającego miałeś wymagać potwierdzenia kaloryczności , a teraz jak wiesz że jest zły podwiozę próbkę pod pierwsze lepsze laboratorium przy kopalni by sprawdzić kaloryczność . Wtedy składam reklamację na jego oszustwo . Też mam piec węglowy i nie mam z tym problemów bo na moje pytanie o te potwierdzenie i że będę reklamował w razie fałszerstwa zaczynają przebąkiwać ze nie wiedzą ile tego jest itd.
    A wracając do tematu Trudno doradzać zdalnie zza klawiszy bez schematu , nie wiemy nawet na jakie napięcie ten silnik .
  • Poziom 12  
    A wracając do tematu Trudno doradzać zdalnie zza klawiszy bez schematu , nie wiemy nawet na jakie napięcie ten silnik .

ehhh.....
    skupiłby się kolega od razu na czym trzeba to by zauważył, że pisałem w pierwszym poście.
  • Poziom 1  
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    woseba napisał:
    Problem, to jak się podłączyć pod zasilanie dmuchawy? 230V/80W, sterownik posiada też regulację obrotów.

Termostat i przekźnik
    Załączniki:
  • Poziom 12  
    dzięki serdeczne, na pewno wykorzystam.
    sterować chcę to z uC, a nie z termostatu (łatwość kalibracji) więc w zasadzie wystarczą mi dwa przekaźniki.
    Jeden z cewką między L i N zaraz za sterownikiem, żeby wykryć, że sterownik załącza dmuchawę.
    Drugi do rozłączania obwodu, na schemacie od jharlana to K1.

Pytania takie:
    -R1 to chyba warystor, zgadza się? Ma on za zadanie zabezpieczyć silnik dmuchawy?
    -F1 to jak rozumiem bezpiecznik

Tylko, że wg tego schematu nie rozpoznam, kiedy to ognik zacznie sterować dmuchawą, a w tym nie chciałbym mu przeszkadzać. Dlatego równolegle do ognika dałbym wykrycie napięcia i podjęcie decyzji o przełączeniu K1 na zasilanie z ognika a nie z sieci.

Niemniej serdeczne dzięki za cenne wskazówki.

dodatkowe zasilanie dmuchawy -
    Pytanie do kolegi woseba czy kolega korzystał z funkcji FBS lub z funkcji serwisowych .
  • Poziom 25  
    woseba napisał:
    jak się podłączyć pod zasilanie dmuchawy? 230V/80W, sterownik posiada też regulację obrotów.

woseba napisał:
    dwa przekaźniki.
    Jeden z cewką między L i N zaraz za sterownikiem, żeby wykryć, że sterownik załącza dmuchawę.

Przekaźnik nie zawsze wykryje załączenie dmuchawy, bo na dmuchawę może być podane np. tylko 150V.
    Po pierwsze, sprawdź czy jest połączenie elektryczne pomiędzy "N" wyjścia dmuchawy a "N" zasilania sterownika. Czy jest "czyste przejście"?
    I zmierz jakie napięcie wychodzi na dmuchawę przy różnych obrotach.
    (czy to regulacja napięciem czy PWM)