Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

E-papieros "box mod" DIY - czy mogę użyć tranzystora NPN zamiast MOSFE

Bednar121 23 Lis 2015 18:05 1608 11
  • #1 23 Lis 2015 18:05
    Bednar121
    Uczeń

Witam. Ostatnio mój Vision Spinner II (niestety podróbka) zdechł śmiercią naturalną (nie wiem co dokładnie się stało, ale stało się to na ładowarce, a układ wygląda jak jeden wielki kawałek zwęglonego plastiku). Porzucałem mięsem, podenerwowałem się, a potem zachciało się palić. I pomyślałem sobie, że ludzie robią setki tzw. "box modów" potrzebując do tego jedynie ogniwa, MOSFETa, rezystora i włącznika N/O. No i poszukałem w swoich gratach tychże przedmiotów, i znalazłem wszystko poza MOSFETem, znalazłem jednak tranzystor wymontowany z jakiegoś starego telewizora (nie jestem pewien) na dużą moc (1500V 18A DC 36A AC), o dość małym napięciu załączania (3V, o ile dobrze odczytałem dok. techniczną; czytałem Vce (sat.)). Czyli w teorii by się nadał. Ale jak jest w praktyce? Czy w ogóle dałoby się zrobić taki układ na tranzystorze NPN? I jaki rezystor wstawić między bazą a kolektorem (w MOSFET'cie wstawiłbym między bramkę a źródło, więc chyba tak to "przenieść" na NPN; ten rezystor ma chyba służyć do jeszcze większego obniżenia napięcia "załączania" tranzystora, o ile dobrze rozumuję).

Posiadany przeze mnie tranzystor to 2SC5589 od Toshiby
    ( Dokumentacja techniczna )
    Włącznik: jakiś "Zippy µT85" znaleziony kiedyś na ziemi, na ulicy :P
    Ogniwo: Joyetech JS18650 7.77Wh
    Przewody: DY 1x1,5mm² albo Y 1x1,5mm² (zastanawiałem się nad cieńszymi), ale raczej skłaniam się w stronę linki, gdyż upychanie drutu 1,5mm² w małej, aluminiowej obudowie nie wydaje mi się przyjemną perspektywą.

Aha, i oczywiście jak takiego "boxa" zabezpieczyć? Tzn. wiadomo, przełącznik hebelkowy na całkowite odcięcie zasilania, ale co gdy coś się zewrze w środku? Trochę niezbyt widzi mi się noszenie w kieszeni niezabezpieczonego ogniwa Li-Ion, wszyscy wiemy co one potrafią :P Wystarczy bezpiecznik topikowy na 3,15A w szeregu zaraz za ogniwem? (na atomizer ma iść około 2-2,5A, także chyba taki wystarczy) I lepiej dać go na +, który idzie bezpośrednio do pinu plusowego gwintu 510, czy na masę, która idzie na tranzystor?

Z góry dziękuję za pomoc, moje płuca czekają z niecierpliwością :P

Dodano po 1 [minuty]:

Aha, obudowa aluminiowa, z Piekarza, tak bym mógł jej użyć jako radiator dla tranzystora :D

0 11
  • Pomocny post
    #2 23 Lis 2015 18:10
    elektryku5
    Poziom 37  

Cytat:
    na dużą moc (1500V 18A DC 36A AC), o dość małym napięciu załączania (3V, o ile dobrze odczytałem dok. techniczną; czytałem Vce (sat.))

Po pierwsze chodzi o napięcie nasycenia, po drugie tranzystor bipolarny w takim zastosowaniu to spore straty, nie będzie niczym dziwnym, gdy wytrąci się na nim większa moc niż na grzałce.

0
  • Pomocny post
    #3 23 Lis 2015 18:14
    NIXIE_123
    Poziom 28  

Więcej strat niż zysku. Z NPN-em będziesz miał dodatkową grzałkę :D. Tu nie warto oszczędzać, kup mosfeta, aż takie drogie nie są ;)

0
  • #4 23 Lis 2015 18:35
    Bednar121
    Uczeń

Ogólnie nie chodziło mi o koszta, tylko o czas (NPN mam na stanie, a na MOSFETa musiałbym czekać). A na czym innym oprócz MOSFETa opłaca się zrobić taki układ? Może mam coś gdzieś w moich zbiorach, bardzo liczyłem na to, że będę mógł jak co dzień raczyć się moim e-papierosem podczas oglądania One Piece, a tu widzę że chyba nic z tego ._.

Za jakieś 20 minut wrzucę listę posiadanych przeze mnie scalaków i elementów :D

0
  • Pomocny post
    #5 23 Lis 2015 19:03
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    znalazłem jednak tranzystor wymontowany z jakiegoś starego telewizora (nie jestem pewien) na dużą moc (1500V 18A DC 36A AC), o dość małym napięciu załączania (3V, o ile dobrze odczytałem dok. techniczną; czytałem Vce (sat.)). Czyli w teorii by się nadał.

Chyba najgorszy możliwy wybór, tranzystory wysokonapięciowe mają niskie wzmocnienie ( <10 wymagają duzego prądu bazy) i duże napiecie nasycenia (napięcie które stracisz na tranzystorze).

Cytat:
    A na czym innym oprócz MOSFETa opłaca się zrobić taki układ? Może mam coś gdzieś w moich zbiorach, bardzo liczyłem na to, że będę mógł jak co dzień raczyć się moim e-papierosem podczas oglądania One Piece, a tu widzę że chyba nic z tego ._.

Za jakieś 20 minut wrzucę listę posiadanych przeze mnie scalaków i elementów :D
    Niewiele jest "elektrośmieci" z których można coś takiego wymontować, no chyba żeby MOSFET z płyty głównej PC-ta (ma małe Rds(on)), ale nie ma pewności czy będzie miał odpowiednio niskie napiecie Ugs(th) żebyś go całkowicie załączył.
    Bipolarnego który był by przyzwoicie pracował w tej aplikacji na pewno nie masz, MOSFET'y są bardziej popularne.

Duże sklepy elektroniczne mają w ofercie dziesiątki/setki tysięcy elementów, nie bez powodu wielu z nich nie da sie zastąpić czymś innym.

0
  • #6 23 Lis 2015 19:03
    Bednar121
    Uczeń

Nowość, nowość, pany! Znalazłem w moich zbiorach dwa MOSFETy ^_^ Nawet nie wiedziałem że je mam, kolega musiał podrzucić jak zwykle pakiet części, których danego dnia nie sprawdziłem :P Więc... Są to IRF630 (mój faworyt), oraz IRFBC40, (miejsce drugie). Pierwsze miejsce dla IRF630 z racji mniejszego Rds(on) (0,35 Ω < 1,2 Ω). Tylko nie jestem pewien dwóch rzeczy. Mianowicie, czy ten MOSFET wytrzyma obciążenie 2 ogniwami poł. 2p. (planuję upgrade w przyszłości), i drugie, jaki rezystor między bramkę a źródło?

IRLBC40
    IRF630

0
  • #7 23 Lis 2015 19:19
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Mianowicie, czy ten MOSFET wytrzyma obciążenie 2 ogniwami poł. 2p. (planuję upgrade w przyszłości), i drugie, jaki rezystor między bramkę a źródło?

To nie zależy od MOSFET'a tylko od grzałki, IRF 630 też jest na względnie wysokie napiecie - 200V stąd taki wysoki Rds(on) a żeby go w pełni załączyc musiał byś podać na bramkę 8V lub więcej (druga bateria), ze względu na duże Rds(on) straty bedą duże i powyżej 2A trzeba będzie dać radiator, jaki ma być prąd grzałki?

0
  • #8 23 Lis 2015 19:53
    Bednar121
    Uczeń

Grzałki w granicach 1-2,4Ohm, nie mam zamiaru bawić się w sub-omowe grzałki (Sub-ohm vaping is cool, they said. You will get clouds, they said), czyli przy 3,7V i grzałce 2 Ohm to będzie 1,85A.

0
  • #9 23 Lis 2015 19:56
    NIXIE_123
    Poziom 28  

Przy 4.2V będzie już 2.1A

0
  • #10 23 Lis 2015 19:58
    Bednar121
    Uczeń

Chyba że połączyłbym ogniwa szeregowo, wtedy uzyskałbym 7,2V, a wtedy prąd byłby 3,7A

Dodano po 1 [minuty]:

NIXIE_123 napisał:
    Przy 4.2V będzie już 2.1A

Faktycznie, zapomniałem że naładowane w pełni ogniwo daje większe napięcie :D

0
  • #12 23 Lis 2015 20:36
    Bednar121
    Uczeń

NIXIE_123 napisał:
    https://www.youtube.com/watch?v=QRPTuwohlLE

Tu jest szeregowo, w dodatku z diodą zenera, zabezpieczającą przed nadmiernym rozładowaniem

Dzięki wielkie! Właśnie miałem się pytać, jak zrobić zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem :D Czytasz mi w myślach :)

0
  Szukaj w 5mln produktów