Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

robot kuchenny bartek 175c

Grzes858 23 Lis 2015 19:10 786 9
  • #1 23 Lis 2015 19:10
    Grzes858
    Poziom 4  

czesc, odrazu mowie ze nie mam zielonego pojecia o elektronice i elektryce ale wiem ze to pierdola ktora moge naprawic sam.
    chodzi oto ze w robocie kuchennym(stary ale mnie odpowiada i uzywam go czesto)
    po wlaczeniu odrazu dostaje maksymalnych obrotow ,nie ma regulacji a wlasnie tych nizszych potrzebuje:) zeby spokojnie rozkrecic na najwyzsze.I stad moj post co sie moglo zepsuc, ta cala plytka nie wyglada na najbardziej skompliwkowana i na poczatku myslaem ze to potencjometr ktory najpierw zdewastowalem zeby sie do niego dostac i wkoncu kupilem nowy choc nie bylo latwo dostac bo juz takich nie produkuja:).Ale jest i wlutowany wiec co moze byc dalej?nic mi te cyferki i nazwy nie mowia jakeis rezystorki i inne dlatego zalaczam zdjecie z tej plytki i jak mozecie podsunac pomysl co i jakk sprawdzic(dysponuje takim przyrzadem metex-ale nieiwemm co i jak sie sprawdza) to bede wdzieczny, wiem ze moge oddac to fachowcowi ale chcialbymm sprobowac sam, jesli sie uda to bedzie wasza zasluga i chetnie sie przed wami uklonie za wsparcie.Licze na naprawde proste wytlumaczenia bo serio nieiwem co do czego :)dziekuje serdecznie i pozdrawiam

0 9
  • Pomocny post
    #2 23 Lis 2015 19:53
    Zygaqra
    Poziom 34  

Sprawdź przy pomocy przyrządu(omomierzem) przejście między zaznaczonymi miejscami. Na tyrystorze nie powinno być przejścia ani w jedną ani w drugą stronę, na włączniku między zaznaczonymi punktami powinno być zależnie od wciśniętego lub nie(dźwignia z kółeczkiem)przycisku, raz rozwarcie a w drugim przypadku zwarcie . robot kuchenny bartek 175c

0
  • #3 23 Lis 2015 20:01
    Grzes858
    Poziom 4  

na wlaczniku jest ok bo piszczy omomierz na wlaczonym i nic nie piszczy jak jest wylaczony, ale niestety tez piszczy na tym terystorze czyli co on jest do wymiany?
    i jesli tak to mus byc jakis konkretny?z jakimis konkretnymi symbolami czy to wsio ryba?

0
  • Pomocny post
    #4 23 Lis 2015 21:45
    rnb_bolii
    Poziom 32  

Jeżeli dobrze mierzysz i jest zwarty to np. tyrystor BT151 jako zamieninnik da rade.
    Tutaj masz jak sprawdzić tyrystor po wylutowaniu z układu prostym sposobem. Mimo wszystko go wylutuj i sprwadź czy przebity, jeszcze raz miernikiem ustawionym na symbol diody.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic192764.html

0
  • #5 23 Lis 2015 22:12
    Grzes858
    Poziom 4  

sposob z kabelkami i zarowką jak dla mnie nie jest prosty :), ten miernik wystarczy?jak po wylutowaniu tez bedzie piszczalo?to znaczy ze to ten tranzystor?
    jesli tak to niezle zepsulem potencjometr i narobilem sobie jedynie wiecej pracy niz pozytku :), ale to napewno czegos uczy :)

0
  • Pomocny post
    #6 23 Lis 2015 22:19
    rnb_bolii
    Poziom 32  

Tyrystor, nie tranzystor. Jeżeli po wylutowaniu przebity to uszkodzony. Co zepsułeś w potencjometrze? Którym?

0
  • #7 23 Lis 2015 23:23
    Grzes858
    Poziom 4  

udalo sie wylutowac, piszczy na wszystkich 6 mozliwych ustawieniach, a potencjometr suwakowy najpierw przeczyszczalem spirytusem a ze nie chicalo mi sie odlutowywac to rozgialem blaszke srubokretem i pokrzywilem caly pozniej jak zaginalem :), jak zanioslem do elektryka i zapytalem czy taki ma to zapytal kto go tak zmasakrowal :) odrazu sie przyznalem hehehe.

0
  • Pomocny post
    #8 24 Lis 2015 00:11
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Grzes858 napisał:
    a ze nie chicalo mi sie odlutowywac to rozgialem blaszke srubokretem i pokrzywilem caly pozniej jak zaginalem :)

Mam nadzieję, że nie jesteś lekarzem :D

Grzes858 napisał:
    udalo sie wylutowac, piszczy na wszystkich 6 mozliwych ustawieniach

Tylko wymiana na nowy.

0
  • #9 24 Lis 2015 09:27
    Grzes858
    Poziom 4  

nie nie jestem lekarzem, ale robawiles mnie tym wpisem:), dzisiaj wymienie i zobaczymy czy to pomoze:)oby tak ...

0
  • #10 24 Lis 2015 16:47
    Grzes858
    Poziom 4  

ok, pomogliscie:) jestem szczesliwy, milo posluchac plynny wzrost obrotow, jak dziala sobie spokojnie bez "wrzasku", to dzieki Wam sie powiodło, Koszt naprawy to 3,50zl gdybym wczesniej pomyslal i zwrocil sie do Was a tak to tydzien nerwow zniszcozny potencjometr w konsekwencji dwa nowe ledwo dostpene i jezdzenie do mista oddalonego o 20km po czesci ale dziala, jestem zadowolony.Dziekuje Wam za porady,tyrystor utwki mi w pamieci :), dziekuje i pozdrawiam.

0