Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatora samochodowego zasilaczem LED 12V

egonek001 25 Lis 2015 13:18 2700 38
  • #31 25 Lis 2015 13:18
    ciuqu
    Poziom 33  

egonek001 napisał:
    Logicznie rzecz biorąc, jak podłączę żarówkę, powiedzmy 50W, to będzie zabierała prawie całą moc zasilacza i przy pozostałych 10W akumulator nigdy się nie naładuje.

Żarówka musiała by świecić pełną mocą, w warunkach powiedzmy komunistyczno-domowych gdzie na półkach sklepowych był tylko ocet, żarówki kiedyś stosowało się do ograniczenia prądu ładowania, można powiedzieć dodatkowo że służyły jako powiedzmy "samo-regulator prądu" (zależność rezystancji od temperatury włókna)

Rzeczywiście nie przemyślałem że to zasilacz impulsowy o stabilizowanym napięciu 12V dodając do tego błąd pomiarowy twojego chińskiego miernika akumulator mógł mieć wyższe napięcie niż ładowarka.

• Relpol
  • #32 25 Lis 2015 14:17
    egonek001
    Poziom 8  

Problem rozwiązany. Zamówiony przeze mnie prostownik co prawda nie doszedł, paczka została zagubiona :D Jednak udało mi się znaleźć kogoś z kablami, kto przyjechał i mi pomógł. Dzięki za porady. Pozdrawiam ;-)

• Relpol
  • #33 25 Lis 2015 19:29
    soban666
    Poziom 10  

Polecam również zasilacz od laptopa na 19 V sam nie raz już ratowałem się wystarczy max 5 min i można krecić

Moderowany przez _PREDATOR_:

Porada szkodliwa, można w ten sposób przeładować akumulator i w ten sposób go uszkodzić!

• #34 25 Lis 2015 21:44
    egonek001
    Poziom 8  

Ja tam bym raczej nie próbował z napięciem 19V, nie bez powodu przy ładowaniu alternator daje 14V a nie więcej. Nie znam się, ale słyszałem, że przy takim napięciu można spalić akumulator.

• #35 25 Lis 2015 22:28
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

egonek001 napisał:
    Ja tam bym raczej nie próbował z napięciem 19V,

Jeden zasilacz wytrzyma drugi nie. Ale z żarówką w szereg zasilaczowi nic nie grozi ;)

egonek001 napisał:
    nie bez powodu przy ładowaniu alternator daje 14V a nie więcej. Nie znam się, ale słyszałem, że przy takim napięciu można spalić akumulator.

Napięcie końcowe ładowania trzeba monitorować i gdy przekroczy 14,2V ładowanie zakończyć. Przy dalszym ładowaniu akumulator się nie spali ale rozpocznie się gazowanie (rozkład elektrolityczny wody) i może nastąpić wysadzenie korków z cel.

• #36 26 Lis 2015 09:26
    ciuqu
    Poziom 33  

jdubowski napisał:
    Napięcie końcowe ładowania trzeba monitorować i gdy przekroczy 14,2V ładowanie zakończyć. Przy dalszym ładowaniu akumulator się nie spali ale rozpocznie się gazowanie (rozkład elektrolityczny wody) i może nastąpić wysadzenie korków z cel.

Wysadzenie korków to może nie akumulatory mają odpowietrzenie, bynajmniej wszystkie które widziałem, ale oczywiście powstaje "bomba wodorowa" mała iskierka i bum, sam widziałem jak boczna osłona wózka widłowego przeleciała jakieś 15m po hali jak firma obok zaczęła ciąć szlifierką kątową i do tego huk taki że pół fabryki się zleciało, na szczęście nic nikomu się nie stało nie licząc wózka, choć działał dalej.

• #37 26 Lis 2015 09:51
    vodiczka
    Poziom 43  

egonek001 napisał:
    Logicznie rzecz biorąc, jak podłączę żarówkę, powiedzmy 50W, to będzie zabierała prawie całą moc zasilacza i przy pozostałych 10W akumulator nigdy się nie naładuje
    Logika kogoś kto nie zna prawa Ohma. To jaką moc pobierze żarówka w połączeniu szeregowym ( w tym przypadku z akumulatorem) zależy od napięcia na żarówce i natężenia prądu przez nią płynącego. Szkoda że nikt z doradców nie zaproponował pomiaru napięcia na żarówce w trakcie ładowania :)

• #38 26 Lis 2015 11:16
    egonek001
    Poziom 8  

vodiczka napisał:
    Logika kogoś kto nie zna prawa Ohma.

A no nie znam, albo inaczej...zapomniałem. Coś o tym w szkole kiedyś było, na studiach Informatycznych też miałem zajęcia z elektroniki i być może było o tym mówione. Jedna to już stare dzieje :D

W każdym razie miałem na myśli, że podłączając żarówkę akumulator nigdy się nie naładuje.

• #39 26 Lis 2015 11:59
    vodiczka
    Poziom 43  

Przy zasilaczu 12V DC (napięcie stałe, stabilizowane) nigdy nie naładuje, nieważne czy z żarówką czy bez, bo nawet do częściowego naładowania akumulatora potrzebujesz ok. 13V lub więcej.
    Przy prostym prostowniku 12VDC (bez stabilizacji), wartość szczytowa napięcia osiągnie ok. 17V i naładuje, również z żarówką w szereg. Ładowanie z żarówką będzie trwało dłużej.
    Żarówka ogranicza prąd ładowania ale nie ogranicza końcowe napięcia ładowania.