Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2x świetlówka + elektronika żarówki kompaktowej

andi8877 23 Lis 2015 20:43 3183 29
  • #1 23 Lis 2015 20:43
    andi8877
    Poziom 10  

Witam,

Czy można i jak powinno wyglądać połączenie dwóch świetlówek T5-8W pod jeden układ elektroniczny żarówki kompaktowej? Do wyboru mam żarówki 20W, 23W i 24W. Która najlepiej się sprawdzi do tych dwóch świetlówek? Znalazłem schemat propozycji takiego podłączenia (zdjęcie niżej). Czy jest on prawidłowy?

0 29
  • Semicon
  • #2 23 Lis 2015 21:01
    sq9fmc
    Poziom 22  

Niestety nie zaświecą w tym układzie. Musiałbyś połączyć podobnie jak w fabrycznym wydaniu przez kondensator o pojemności kliku nF żarniki lamp z obu końców każdą i takie zespoły dopiero szeregowo ze sobą. Ograniczeniem może okazać się zbyt niskie napięcie do przebicia obu świetlówek jednocześnie.

0
  • Pomocny post
    #3 23 Lis 2015 21:02
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Elektronika świetlówek kompaktowych stosuje ciepły zapłon lub zimny zapłon w zależności od konstrukcji. W niektórych przypadkach da się przerobić elektronikę z zimnego zapłonu na ciepły zapłon lub odwrotnie przez wstawienie lub usunięcie jednego lub dwóch elementów.

Taki układ może zadziałać tylko wtedy, gdy jest stosowany zimny zapłon, a i tak nie można być pewnym, że zadziała. W przypadku stosowania ciepłego zapłony taki układ nie ma szans zadziałać ze względu na niższe napięcie impulsu zapłonowego przy jednoczesnym rozgrzaniu tylko jednej elektrody świetlówki.

Wypróbuj empirycznie, jeżeli masz elektronikę stosującą zimny zapłon i nie zadziała, to można jeszcze spróbować podnieść napięcie zapłonu przerabiając elektronikę.

0
  • Semicon
  • #4 23 Lis 2015 21:07
    keseszel
    Poziom 26  

Stosuje takie układy. Jedna świetlówka na jeden moduł od "żarówki" . Moduły do zdobycia w Castoramach, etc. z elektrośmieciami. Mozesz rozpruć i wylutować bądź zbić. Działa, ale 1 na 1. 1na 2 nie próbowałem.

-1
  • #5 23 Lis 2015 21:10
    sq9fmc
    Poziom 22  

Dlaczego instruujesz aby zbić lampę zwierającą rtęć? Chcesz aby kolega wpadł w poważne kłopoty zdrowotne?

0
  • #6 23 Lis 2015 23:03
    andi8877
    Poziom 10  

W zaprezentowany sposób chciałbym stworzyć układ pod lampę warsztatową/podręczną. Najwygodniejsza świetlówka do pracy uważam jest T5 8W, jest nie za długa. Żarówka kompaktowa, najmniejsza jaką posiadam jest 15W - trochę za mocna pod świetlówkę 8W. Podobno zalecana jest ok 11W (10-20% więcej od świetlówki lub 4W). Stąd mój pomysł o zastosowaniu dwóch świetlówek, ponieważ miejsca w kloszu lampy jest wystarczająco, a mocniejsze wymienione żarówki również posiadam. Takie rozwiązanie dałyby mi automatycznie więcej światła przy pracy.

Dodano po 1 [godziny] 39 [minuty]:

andrzejlisek napisał:
    Taki układ może zadziałać tylko wtedy, gdy jest stosowany zimny zapłon

Zrobiłem zdjęcia żarówki 20W. To jaki w niej został zastosowany zapłon?

0
  • #7 23 Lis 2015 23:16
    andrzejlisek
    Poziom 28  

andi8877 napisał:
    andrzejlisek napisał:
    Taki układ może zadziałać tylko wtedy, gdy jest stosowany zimny zapłon

Zrobiłem zdjęcia żarówki 20W. To jaki w niej został zastosowany zapłon?

Na pierwszy rzut oka ciężko jest rozróżnić rodzaj zapłonu. W przypadku ciepłego zapłonu, często między dwoma przewodami (po jednym z każdej pary) jest podłączony jeden element i nie są doprowadzone do reszty elektroniki. Pozostałe przewody wychodzą z elektroniki.

Tu jest co nieco o przerabianiu elektronik: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic791270.html

Najprościej i najpewniej sprawdzić to empirycznie. Podłączasz jedną świetlówkę i jeżeli po włączeniu do prądu rozbłyskuje od razu, to znaczy, że masz zimny zapłon, a jeżeli świecą się końcówki, a cała świetlówka rozbłyskuje z widocznym opóźnieniem, to znaczy, że masz ciepły zapłon.

0
  • #8 23 Lis 2015 23:41
    andi8877
    Poziom 10  

Czy mogę do tej elektroniki z żarówki 20W podpiąć 1 świetlówkę 8W w celu sprawdzenia zapłonu? No i jeśli elektronika z tej żarówki posiada zimny zapłon, czy dobrze ją dopasowałem do dwóch świetlówek 8W? Zależy mi, aby żywotność świetlówek nie została ograniczona poprzez błędne dopasowanie elektroniki.

0
  • Pomocny post
    #9 24 Lis 2015 07:34
    mychaj
    Poziom 30  

Cytat:
    W zaprezentowany sposób chciałbym stworzyć układ pod lampę warsztatową/podręczną.

Daj sobie spokój z takimi wynalazkami, to jest niebezpieczne i bardzo awaryjne rozwiązanie, lampy warsztatowe nie są znowu aż tak drogie, teraz można już kupić w technologii led, oprócz podłączenia jest jeszcze kwestia bezpieczeństwa obudowy i jej wykonania, świetlówki są zawodne- miałem kilka takich ,,świetlówkowych" lamp naprawdę nie warto.

0
  • #10 24 Lis 2015 11:40
    m fox
    Poziom 23  

Lampę warsztatową na allegro , taką na zwykłą żarówkę można kupić już za niecałe 10 zł, LED bezprzewodową z hakiem i magnesem za około 20 zł, tyle samo kosztuje przewodowa świetlówka a przewodowa na LED-y około 25 zł.
    Oryginalne bezpieczne oprawy , z magnesami i hakami. Masz gwarancję i dość funkcjonalną lampę. W zwykłych sklepach ceny podobne. Oczywiście markowe lampy z wyższej półki kosztuję około 100zł. Warto pomyśleć czy jest sens "tworzenia" takiej samoróbki. Koszty przewodu, włącznika, oprawy i pozostałych części będą większe. Trzeba brać także pod uwagę bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

1
  • #11 24 Lis 2015 12:55
    andi8877
    Poziom 10  

Chyba nigdy nie pracowaliście na tych lampach. Lampa na zwykła żarówkę nie nadaje się do pracy, żarówkę w łatwy sposób można szczepić, najlepiej sprawdza się powieszona na ścianie :) Co do innych budżetowych lamp elektronika zazwyczaj nie wytrzymuje 3 miesięcy, wszystko się grzeje do tego stopnia, że topi obudowę lampy. Z lampą ledową również miałem do czynienia, nawet nie tak dawno i nie tak tanią, niestety jej ciągłe naprawianie doprowadzało mnie o szału, przepalające się ciągle ledy, problemy z zasilaniem itp. No i znicz przy grobie umarłego dawał więcej światła.

Stąd powstał pomysł stworzenia własnej konstrukcji. Obudowę lampy wraz z wyłącznikiem i kablem przeszczepiłbym z poprzednich zakupionych wynalazków, których tylko to ocalało. Zakup lampy PROFESSIONAL w cenie trzy cyfrowej w moim przypadku mija się z celem, ponieważ moje wymagania od lampy nie są aż tak duże.

0
  • #12 24 Lis 2015 13:50
    m fox
    Poziom 23  

Bez przesady , mam lampę LED , przewodową zakupioną w jednym z marketów z elektroniką. Dział już kilka miesięcy bez problemu. W razie co jest paragon i roczna gwarancja.
    Koszt zakupu w promocji to lekko ponad 40 zł.

1
  • #13 05 Gru 2015 18:30
    andi8877
    Poziom 10  

Witam ponownie, w końcu w wolnej chwili zbudowałem budżetową lampę warsztatową. Oczywiście żadna filozofia dociąć kawałek plastiku i na nim przykleić taśmy led oraz przylutowywać kilka kabelków, ale może komuś przyda się pomysł na taką konstrukcję. Do jej wykonania zastosowałem taśmę led 2835 o długości 1m = 4W o barwie białej ciepłej. Kosztowała mnie zaledwie 6zł :) Niestety nie zastosowałem mocniejszych led, ponieważ zasilacz, jaki już posiadałem miał tylko 0,5A 12V (jego zaletą jest wielkość i waga). Na niego nałożyłem kawałek dętki rowerowej, która ma zabezpieczyć przed ewentualnym uszkodzeniem obudowy zasilacza. Obudowę lampy przeszczepiłem z innej, starej lampy. Wnioski: lampa świeci o wiele mocniej od poprzedniej, która miała ledy DIP. Jedyne co bym zmienił, to barwę światła na białą neutralną bądź zimną. Do pracy wydaje się być lepsza od białej ciepłej, która daje niemal żółte światło. Barwa biała zimna daje również trochę więcej światła (ma więcej lumenów).

1
  • #14 05 Gru 2015 19:39
    m fox
    Poziom 23  

andi8877 napisał:
    Z lampą ledową również miałem do czynienia, nawet nie tak dawno i nie tak tanią, niestety jej ciągłe naprawianie doprowadzało mnie o szału, przepalające się ciągle ledy, problemy z zasilaniem itp. No i znicz przy grobie umarłego dawał więcej światła.

Jednak zdecydowałeś się mimo wszystko na Led-y no i nawet nie mocne.
    Taka lampka jest chyba bardziej funkcjonalna bo bezprzewodowa .
    http://jme.com.pl/latarki-klasyczne-czolowe/151-latarka-lampa-akumulatorowa-52-led-ts-50.html
    Dosyć tania i świeci podobnie jak Twoja albo lepiej.
    Twój pomysł jest dobry jeśli ktoś posiada obudowę.
    Ja bym ją jeszcze ulepszył , jeśli jest już przewodowa wymienił bym przewód na spiralny. Ta sama długość ale zasięg większy.
    Można przykleić do lampki magnes neodymowy- wystarczy taki lub nawet mniejszy.
    http://euromagnesy.pl/produkt/218,mpl-13-x-10-x-5-n38h
    Nie zawsze haczyk wystarcza.
    Pomysł ogólnie dobry.

0
  • #15 05 Gru 2015 20:46
    andi8877
    Poziom 10  

m fox napisał:
    Jednak zdecydowałeś się mimo wszystko na Led-y no i nawet nie mocne.

No tak, znowu ledy :) ich moc naprawdę pozytywnie mnie zaskoczyła, choć faktycznie nie są najmocniejsze. 60 led smd 2835 daję całkiem sporo światła. Ciekawy pomysł ze spiralnym przewodem i magnesem. Może go kiedyś wykorzystam :)

0
  • #16 05 Gru 2015 22:34
    mychaj
    Poziom 30  

Fajnie ci to wyszło ale mam też łyżkę dziegciu: w jednym poście narzekasz na trwałość tych lamp, a jak myślisz jak długo wytrzyma ci ten kabelek od zasilacza? To ma taki przekrój że wystarczy kichnąć by go zerwać niestety.

0
  • #17 05 Gru 2015 23:26
    m fox
    Poziom 23  

Jak się zerwie to może wtedy założy spiralny , najlepiej ze starego telefonu stacjonarnego od słuchawki. Te obecnie produkowane są jakieś słabe a w warunkach warsztatowych łatwo taki przewód uszkodzić.
    Najlepszym wyjściem i tak była by bezprzewodowa ale to wyjdzie w trakcie użytkowania.

0
  • #18 06 Gru 2015 00:20
    andi8877
    Poziom 10  

mychaj napisał:
    To ma taki przekrój że wystarczy kichnąć by go zerwać niestety.

Wiem, wiem :) miałem go od razu podmienić na grubszy i dłuższy ze starej lampy, ale nie chciałem przerabiać tego zasilacza. Doszedłem do wniosku, że gdy się przerwie to wtedy założę inny kabel. Pomysł na początku był jeszcze taki, aby założyć gniazdo przy lampie i wpinać się z wtyczką zasilacza (5,5mm/2,5mm). Chciałem tak zrobić, ponieważ posiadam również kabelek z tą wtyczką do samochodu, do gniazda zapalniczki. Można by wtedy również tą lampę zasilić z akumulatora samochodu np. w podróży. Niestety wtyczka mogłaby się łatwo wyciągać z takiego gniazda przy pracy i dlatego miedzy innymi zrobiłem kabel na stałe.

0
  • #19 06 Gru 2015 01:04
    mychaj
    Poziom 30  

No jak grzebiesz przy samochodzie to pomysł całkiem , całkiem- teść miał taką ruską lampkę z żaróweczką bardzo przydatna, latarki mają to do siebie że jak są potrzebne to albo baterie padły albo nienaładowana :D

0
  • #20 06 Gru 2015 15:18
    andi8877
    Poziom 10  

Ostatnio mam fazę na naprawę zepsutych lamp u mnie. Pomóżcie mi Panowie jeszcze w zidentyfikowaniu usterki w lampie OSRAM 73081 (L13W). Lampa po prostu nie świeci. Zdarzyło się raz że zaświeciła, ale przy następnej próbie już nie świeciła i tak jest do dnia dzisiejszego. Rozebrałem ją i próbuje zlokalizować starter, który dosyć często siada, ale nie wiem który to bo elementy nie są podpisane. Żarówka jest dobra. Czy istnieje i podejdzie starter z żarówki kompaktowej?

1
  • #21 06 Gru 2015 16:07
    sq9fmc
    Poziom 22  

To ten szklany element z lustrzanym nalotem. Zastąpić go możesz tym samym elementem rozbierając typowy starter. Obok niego jest podejrzany dla mnie bezpiecznik termiczny . Sprawdź czy nie ma przerwy.

0
  • #22 06 Gru 2015 19:07
    mychaj
    Poziom 30  

[img] 2x świetlówka + elektronika żarówki kompaktowej
    starter pod postacią rozebraną (bez tej białej obudowy)
    termik zmostkuj na próbę
    [/img]

0
  • #23 06 Gru 2015 23:59
    andi8877
    Poziom 10  

Dzięki Panowie za podpowiedzi. Przy sprawdzaniu bezpiecznika lampa zaczęła świecić, a po chwili znowu miała problem z zaświeceniem. Rozebrałem więc wyłącznik i jego styki okazały się być przykopcone :) błahostka. Przeczyściłem je papierkiem ściernym i złożyłem wyłącznik. Lampa teraz działa, tylko nie wiadomo jak długo, bo w wyłączniku widzę błysk przy wyłączaniu :) Mam jeszcze pytanie, co to takiego po prawej stronie startera na zdjęciu?

0
  • #24 07 Gru 2015 06:27
    SlawekKedra
    Poziom 40  

andi8877 napisał:
    Mam jeszcze pytanie, co to takiego po prawej stronie startera na zdjęciu?

To jest kondensator który zapobiega iskrzeniu styków startera, co zwiększa jego trwałość.
    andi8877 napisał:
    Lampa teraz działa, tylko nie wiadomo jak długo, bo w wyłączniku widzę błysk przy wyłączaniu

Zamontuj równolegle do wyłącznika kondensator 100 lub 220nF/400V. Iskrzenie powinno się zmniejszyć.

0
  • #25 07 Gru 2015 13:58
    andi8877
    Poziom 10  

SlawekKedra napisał:
    andi8877 napisał:
    Mam jeszcze pytanie, co to takiego po prawej stronie startera na zdjęciu?

To jest kondensator który zapobiega iskrzeniu styków startera, co zwiększa jego trwałość.
    andi8877 napisał:
    Lampa teraz działa, tylko nie wiadomo jak długo, bo w wyłączniku widzę błysk przy wyłączaniu

Zamontuj równolegle do wyłącznika kondensator 100 lub 220nF/400V. Iskrzenie powinno się zmniejszyć.

Dzięki :)

0
  • #26 07 Gru 2015 20:58
    andi8877
    Poziom 10  

Jeszcze jedno pytanie. Mam taką ledową żarówkę, w której rozerwało kondensator 200V 4,7uF 105°C. Jakim kondensatorem mogę go zastąpić i na które parametry powinienem zwrócić uwagę? Takiego samego niestety nie mam.

0
  • #27 07 Gru 2015 21:27
    sq9fmc
    Poziom 22  

Po pierwsze żarówka brzmi bardzo niefachowo a po drugie kondensator nie pękł bez przyczyny; czy to jeszcze świeciło po jego usterce? Wydaje mi się, że to wskutek przerwy w którejś z Led Ci go rozerwało. Jeśli chcesz to naprawiać to nie jest problemem kupić taki kondensator ale zacznij od zbadania diod Led aby jego wymiana okazała się konieczna.

0
  • #28 07 Gru 2015 22:02
    andi8877
    Poziom 10  

Nie wiem czy to możliwe, ale przy sprawdzaniu multimetrem żadna z tych led mi nie zaświeci.
    Gdy przestała "żarówka" świecić zajrzałem do środka, odlutowałem przewody od tarczy led i sprawdziłem jakie mają napięcie na wyjściu (i tu mogłem kondensator uszkodzić !), miały 270V i słychać było jak się gotuje chyba kondensator, nie było słychać samego rozerwania (trzasku). Przed rozebraniem "żarówka" miała niewielkie zwarcie i delikatnie iskrzyła, może przez kondensator.

1
  • #29 07 Gru 2015 22:16
    sq9fmc
    Poziom 22  

Uszkodzona jedna bądź więcej diod LED, wg mnie to już koniec dalszej naprawy. Taniej i prościej kupić nową.

1
  • #30 07 Gru 2015 22:48
    andi8877
    Poziom 10  

sq9fmc napisał:
    Taniej i prościej kupić nową.

Masz racje.

1