Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner DVB-T do wieży MIDI Diora

zdzis_ek 23 Lis 2015 21:29 15798 39
  • Tuner DVB-T do wieży MIDI Diora
    Postanowiłem rozbudować nieco posiadaną wieżę MIDI Diory produkowaną w Polsce w latach 80-tych ubiegłego wieku.
    Motywacją było posiadanie telewizora LCD z tunerem cyfrowym MPEG-2 i brakiem możliwości odbioru programów nadawanych w kompresji MPEG-4.
    Cała filozofia polegała na umieszczeniu zakupionego tunera zewnętrznego DVB-T w jednym z segmentów wieży Diory.
    Do adaptacji przeznaczyłem obudowę z zakupionego na Allegro uszkodzonego tunera AS 952.
    Samo przeniesienie elektroniki w inną obudowę nie jest czymś skomplikowanym. Problemem dla mnie stało się wykonanie płyty czołowej w miarę dobrze imitującej oryginalne wzornictwo.
    Ponieważ elektronika zakupionego tunera DVB-T zajmuje mało miejsca, w obudowie zostało jeszcze tyle, bym umieścił zegar czasu rzeczywistego (kit AVT 2632).
    Pierwszym etapem było pozbycie się opisów z plastikowego elementu płyty czołowej.

Przy pomocy drobnego wodnego papieru ściernego pozbyłem się pomalowanych przez producenta napisów. Później polerka jeszcze drobniejszym papierem wodnym, pastą do zębów i na koniec suchym filcem.
    Kolejnym etapem było zaprojektowanie płytki drukowanej i nowych napisów.

Płytkę drukowaną wykonałem metodą termotransferową. Opisy wydrukowałem drukarką laserową na przezroczystej foli. Później pomalowałem części foli, aby osiągnąć żądany efekt.

Okrągły otwór na środku jest wykonany pod odbiornik podczerwieni do sterowanie pilotem Tunera DVB-T.
    Po montażu wszystkich elementów przystąpiłem do uruchomienia tunera.

Tuner DVB-T do wieży MIDI Diora Tuner DVB-T do wieży MIDI Diora

Dodatkowo wykonałem zasilacz do zegara oraz opisy gniazd przyłączeniowych.
    Zasilacz podłączyłem tak, aby był cały czas pod napięciem, bez względu na położenie wyłącznika zasilania tunera.
    Pozostają jeszcze napisy na aluminiowej przedniej części tunera. Mam zamiar wydrukować je na samoprzylepnej białej foli dobierając kolor na kolorowej drukarce laserowej, albo zostawię tak jak jest, mi one nie przeszkadzają, a tuner prezentuje się przyzwoicie.

Pozdrawiam.

Fajne!
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #2 23 Lis 2015 23:02
    JaroPC
    Poziom 16  

Ciekawy pomysł. Bardzo podoba mi się wykonanie nowych opisów. Jeśli chodzi o napisy na aluminiowej części to ja bym raczej zostawił.

• Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #4 24 Lis 2015 09:09
    zdzis_ek
    Poziom 13  

Przyciski wewnątrz obudowy są przyciskami z oryginalnej obudowy tunera DVB-T.
    Ja tylko podpiąłem się równolegle pod nie przewodami w celu wyprowadzenia sterowania swoimi przyciskami.
    Uniknąłem w ten sposób zbyt wielkiej ingerencji w płytki wykonane przez producenta tunera.

• #6 24 Lis 2015 11:56
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 24 Lis 2015 13:42
    piterek-23
    Poziom 32  

Bardzo ciekawy projekt, fajnie i schludnie wykonany. Gratuluję pomysłowości.
    Proponuję użyć TAKIEGO fachowego "narzędzia" i będzie jeszcze lepiej.

• #8 24 Lis 2015 16:46
    zdzis_ek
    Poziom 13  

Zgadzam się, że przewody można było połączyć w wiązki.
    Jednak z doświadczenia wiem, że łączenie w wiązki przewodów ma swoje plusy, ale też i minusy.
    W moim wykonaniu nie ma potrzeby "pruć" wiązek, by określić połączenia, gdy nie posiada się schematów.
    Świadomie tak wykonałem połączania, niech panuje "wolność i swoboda" między przewodami.

• #9 24 Lis 2015 19:13
    piotrkol7
    Poziom 21  

Do czego służy gniazdo bateryjne w obudowie? Czy to ma na celu podtrzymywanie zegara czasu rzeczywistego? Pytam, bo nigdy nie spotkałem się z takowym zegarem zasilanym trzema paluszkami, zazwyczaj wystarczała bateria płaska ;)

• #10 24 Lis 2015 19:39
    rogas18zdw
    Poziom 2  

@piotrkol7 Bateria płaska czyli 4.5v = 3x AA (AAA) jej oznaczenie to 3R12.

Co do wykonania trochę szkoda Diory ale po za tym ciekawy efekt przedniego panelu.
    W obudowie jest jeszcze sporo miejsca planujesz je jeszcze do czegoś wykorzystać ?

• #11 24 Lis 2015 23:40
    zdzis_ek
    Poziom 13  

W tej obudowie nie planuję już nic zamontować.
    Mam natomiast zamiar umieścić w tego typu obudowach jeszcze kilka urządzeń.
    Np. analizator widma do wzmacniacza Diory. Jestem w trakcie dość wolnego montażu.
    Oto przykład:
    Co do miejsca na baterie, to faktycznie mają służyć do zasilenia zegara przy zaniku napięcia. Jednak po przeprowadzeniu prób, potrzymanie faktycznie funkcjonuje, tylko zegar startuje z czasem zaniku napięcia (raczej pokazuje o jakim czasie nastąpił zanik).
    Myślę, że to złe oprogramowanie zegara, albo mój błąd w montażu elektroniki.

• #12 25 Lis 2015 00:51
    nasty_photon
    Poziom 22  

rogas18zdw napisał:

3R12 to nie jest 3x AA(AAA), bo AA to ogniwo R6 a AAA to ogniwo R03, a bateria płaska to trzy ogniwa R12.

• #13 25 Lis 2015 00:57
    Freddy
    Poziom 43  

nasty_photon napisał:
    rogas18zdw napisał:

3R12 to nie jest 3x AA(AAA), bo AA to ogniwo R6 a AAA to ogniwo R03, a bateria płaska to trzy ogniwa R12.
    Myślę, że chodziło tu o to, że płaska (3R12) ma takie samo napięcie jak 3xAA (lub 3xAAA).

• #14 25 Lis 2015 15:31
    adria5n
    Poziom 14  

Szkoda DIORY ale wykonanie bardzo dobre ja bym poszedł o krok dalej i zamontował raspberry. Wtedy byś miał tuner,radio internetowe i wiele więcej a miejsca dużo to można korzystać.

• #15 25 Lis 2015 15:51
    Freddy
    Poziom 43  

adria5n napisał:
    Szkoda DIORY

zdzis_ek napisał:
    Do adaptacji przeznaczyłem obudowę z zakupionego na Allegro uszkodzonego tunera AS 952.

zdzis_ek napisał:
    Postanowiłem rozbudować nieco posiadaną wieżę MIDI Diory

Celem autora było wykonać sprzęt w identycznej obudowie jak reszta wieży, skąd miał wziąć obudowę?

• #16 25 Lis 2015 19:06
    piotrkol7
    Poziom 21  

Proszę mnie nie edukować oznaczeniami, znam je dobrze ;) Nie wysłowiłem się do końca jasno, mówiąc "bateria płaska", miałem na myśli baterię guzikową z serii CR :p Zazwyczaj takie widywałem w zegarach czasu rzeczywistego, niezależnie od miejsca zastosowania.

• #17 26 Lis 2015 06:44
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Gratuluję pomysłowości i staranności w wykonaniu przedniego panelu. Niestety 90% projektów DIY to w najlepszym razie uniwersalna obudowa 3x za duża, z otworem na wyświetlacz wyciętym siekierą ;-)
    O części elektronicznej nie ma co się rozpisywać, bo to kity, ale estetyka na BARDZO wysokim poziomie !

• #18 28 Lis 2015 10:43
    huluk
    Poziom 29  

Piękne wykonanie! Można prosić zdjęcie jak komponuje się z resztą zestawu? Jakby jeszcze udało się zmienić oryginalny napis, taką samą czcionką, byłaby "wisienka na torcie" ;)

• #19 28 Lis 2015 21:42
    zdzis_ek
    Poziom 13  

Dobry pomysł z tym zdjęciem.
    Będzie można wówczas ocenić, jak wpisuje się moje dzieło w całość kompozycji wieży.
    Jakoś nie było czasu bym to razem zestawił.
    Sam jestem ciekawy.
    Zdjęcie wykonam za kilka dni, gdyż w tej chwili mam mały remoncik mieszkania i wieża jest zdemontowana.
    Z tunera DVB-T korzystałem do tej chwili ustawionego w innym miejscu - pod TV.

• #20 29 Lis 2015 14:06
    frantastic
    Poziom 10  

Napisy na płycie czołowej najprościej wykonać na opisywarce. Są takie firm Dymo, Brother i Casio. Nie są wzajemnie kompatybilne. Dostępne taśmy są w różnych kolorach druku na różnym tle. Do płyt czołowych najlepsze są czarny druk na przezroczystym lub biały na przezroczystym. Trwałość rewelacyjna, estetyka niezła. Opisywarki nie są już drogie i przydatne do innych celów jak opisywanie kabli, tablic i inne podobne w domu i w pracy.

• #21 30 Lis 2015 11:41
    Tototamtotakieto
    Poziom 8  

Ja pokusiłbym się o sterowanie zestawu ( zasilania wieży ) wbudowanym kitem AVT. Największym problemem Diory był brak jakiegokolwiek pilota i problem z automatycznym wyłączeniem sieci po np wieczornym oglądaniu/słuchaniu muzyki. Zegar ustawiało by się na czas do wyłączenia i można " komara " :) uciąć nie martwiąc się że sprzęt będzie chodził do rana ...

• #22 30 Lis 2015 12:14
    huluk
    Poziom 29  

W zasadzie do tej wieży są zegary sterujące (robione bodajże przez jakiś ZDZ oraz Vicomed - tego drugiego sam posiadam), ale fakt - sterowanie pilotem byłoby niegłupie, z tym, że to już poważniejsza sprawa, żeby się podpiąć pod funkcję i potencjometry...

• #23 30 Lis 2015 19:29
    Freddy
    Poziom 43  

Nie pamiętam dokładnie, ale był jeszcze do tej wieży zegar na MC120x (03 lub 06). Sygnowany był chyba przez samą Diorę. Jeśli któryś z kolegów pamięta i ma fotki, fajnie byłoby przypomnieć sobie.

• #25 01 Gru 2015 08:17
    Freddy
    Poziom 43  

Tak zgadza się, ten pierwszy najbardziej popularny jest produkcji Vicomed.

• #27 02 Gru 2015 13:26
    irondick
    Poziom 31  

Dla mnie bomba! Jeszcze jak wykonasz analizator do tego zestawu to daj zdjęcie.

• #28 02 Gru 2015 13:39
    Freddy
    Poziom 43  

Wiem, że trochę dogryzę, ale nie miałeś srebrnych klawiszy :) ?
    Czasami mają takie zabytki w sklepie Monster.pl, zapytraj.

• #29 02 Gru 2015 13:45
    piterek-23
    Poziom 32  

Zestaw wygląda bardzo sympatycznie, aż mi się przypomniały czasy jak byłem łebkiem. Mój ojciec miał taką wieżę, zawsze słuchał swoje Italo disco i takie tam :D

Freddy napisał:
    Wiem, że trochę dogryzę, ale nie miałeś srebrnych klawiszy ?

Rzeczywiście klawisze troszkę psują efekt, ale i tak zestaw wygląda bardzo dobrze.

• #30 02 Gru 2015 17:20
    zdzis_ek
    Poziom 13  

Faktycznie klawisze trochę nie pasują do całości zestawu.
    Część podmienię bo mam (sreberka).
    Zrobię następne zdjęcie.
    Dopiero po zestawieniu z wieżą Diory widać różnice.

03.12.2015 r.

Podmieniłem kilka przycisków i muszę przyznać, że o wiele lepiej się moja konstrukcja prezentuje w otoczeniu oryginału.