Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baofeng - Udane modyfikacje radiotelefonów z serii UV

tiqi 24 Lis 2015 08:30 13452 8
 • Witam ponownie. Niniejszym postem chciał bym zebrać w jednym miejscu wszystkie tematy dotyczące udanych modyfikacji radiotelefonów przenośnych i mobilnych firmy Baofeng. Jak wiadomo, w internecie jest tego po uszy lecz nie wiadomo czy ktoś zastosował takie modyfikacje i czy coś z tego wyszło.
  Osobiście posiadam UV5R oraz UV82. Na dniach chciał bym się zabrać za modyfikację UV5R i chciał bym owym wątkiem zebrać informacje na temat wszystkiego co istnieje o UV. Jeśli ktoś z forumowiczów "bawi się" podobnie jak ja to zapraszam do debaty. Zacznę od siebie. Jak wiadomo, częstotliwości w pasmie 40cm zwłaszcza pow. 440MHz są strasznie blokowane. Już normą są pojawiające się losowo nośne z sygnałami zagłuszającymi które dość skutecznie zatrzymują skaner.
  Postanowiłem coś z tym zrobić by radiotelefony nie reagowały na tego typu sygnały. Najpierw myślałem o jakiś filtrach by pozbyć się warkotu i wpadłem na pomysł by całość rozbudować dzięki układom Arduino lub na czymś z AVR opartym na tanich ATmegach. Może temat wyda się śmieszny lecz chciał bym spróbować bo sądzę że się uda.

  Obecnie pracuję nad sposobem sterowania częstotliwością w radiotelefonie za pomocą układu z Atmegą.
  Ma to wyglądać tak:
  Częstotliwość skanowana jest przez dwa urządzenia lecz w pewnej odległości.
  Radiotelefon UV5R skanuje częstotliwość zawsze wyższą o 0,5MHz od UV82 i współpracuje ściśle z Atmegą. Drugi radiotelefon jest odpowiedzialny za odbiór i przekazywanie do głośnika (UV82) i jest zawsze w trakcie skanowania o te 0,5MHz niżej od poprzednika. Gdy pierwszy trafi na nośną zagłuszającą przekaże z pomocą Atmegi informacje by drugi radiotelefon pominął tę częstotliwość dzięki czemu podłączony do nasłuchu będzie wolny od emisji zagłuszeń w głośnik.

  Pomysł na pewno spotka się zaraz z opinią że można to zrobić łatwiej lecz celowo oparłem to na AVR/Arduino z myślą rozbudowy w przyszłości o kolejny radiotelefon ponieważ w przyszłości całość ma pracować w nasłuchu na kilku częstotliwościach (coś a'la mini trunking). Mówię w przyszłości ponieważ na razie rozszyfrowuję jak działa ten cały trunking.

  Całość będzie zbudowana w obudowie od Motoroli GM1200 (no chyba że znajdę inną, większą i bardziej praktyczną). W miejscu wyświetlacza motoroli znajdą się wyświetlacze UV5 i UV82 oraz dodatkowe (po Nokii 1100) pracujące w przyszłości jako rozbudowane menu sterujące całością oraz mały wyświetlacz widma zbudowany z pomocą mini oscyloskopu (układy AVR).

  Tak naprawdę cały projekt ze strony technicznej mam rozpracowany dopiero w 60%. Obecnie siedzę nad płytą UV5 w celu znalezienia odpowiedniego miejsca w torze antenowym by wpiąć się z układem avr ale padł mi oscyloskop :-)
  Całą zabawę zaczynam już dziś (niedługo zamieszczę fotki). Zabawa rusza od zmiany obudowy ale jeszcze nie mam kompletu elektroniki do avr więc troch to potrwa więc jest czas na zebranie informacji więc mam pytania:

  1. czy komuś udało się znaleźć w sieci kod źródłowy softu do UV5R i UV82?
  (wiem, wiem, ale łudzę się że się da :-)
  2. czy komuś udało się już zgrać firmware tych radiotelefonów?
  3. czy ktoś posiada sprawdzone firmware (proszę o pliki)
  4. potrzebuję kodu źródłowego do podobnych aplikacji jak GenesisSDR, HDsdr, SHARP i podobnych. Im mniejszy program pod Windows w całości - tym lepiej.
  5. czy jest jakakolwiek szansa na to by pewna, duża grupa "modyfikatorów" wyciągnęła od Chińczyków kod źródłowy softu? Próbował już ktoś z producentami sprzętu w ten sposób?
  6. jakie częstotliwości udało się Wam odblokować w UV5R? Czy prawdą jest że potrafi on nasłuchiwać 0>50MHz oraz 200>400MHz?
  Teoretycznie powinien widzieć te zakresy.

  Za wszelaką pomoc dziękuję.
  Na koniec mam jeszcze jedno dość odważne pytanie.
  Czy oby przypadkiem nie było by taniej i łatwiej zaprząc do tego projektu mini laptopa z serii EEEpc? Sprzęt taki mogę nabyć bez najmniejszych problemów, rozbebeszyć i użyć jako centrum nawigacyjno/sterowe pod wszystkie układy.
  Cena takiego np. HP to kwota około 150zł (używka niekompletna bez ramu i dysku). Zaopatrzył bym go w leciutki dysk ssd np. 16GB oraz stworzył mini ubuntu na własne potrzeby. Wydaje mi się to o wiele prostsze jak zabawa z aż kilkoma układami avr w przyszłości. Co o tym sądzicie?
  Wysterowanie Atmegi z poziomu PC jest bardzo łatwe. Wszystkie porty USB mógł bym przeznaczyć pod interfejsy na rs232.
  Czy ktoś z Was posiada kilka emulatorów RS232(na usb) w jednym PC?

  Aha, gdybyście pytali po co to wszystko.
  1. dla nauki C
  2. dla nauki programowania mikrokontrolerów
  3. dla zabawy
  4. z chęci, z pasji
  5. po to by posiadać coś stworzonego przez siebie samego.
  6. dlaczego UV5 i UV82? Bo to tanie! Jak zepsuję to nie będę płakał.
  7. jak chcę sterować radiotelefonem z poziomu avr? Inaczej na dzień dzisiejszy się nie da jak odpowiedni układ avr robiący zwarcie na klawiaturze i przyciskach.
  AVR i odpowiednia elektronika oraz kod wykonają odpowiednie zamknięcie przekaźnika i zmostkowanie przycisku. Radiotelefon uzna to za przyciśnięcie.
  Inaczej nie umiem :-)
  8. info dla moderatorów: Einstein gdy żył też był uważany za głupka

  I jeszcze pytanko:
  Czy ktoś z forumowiczów zna oznaczenia elementów z zamieszczonego foto?
  Płyta po lewej UV5R, po prawej UV82

  Baofeng - Udane modyfikacje radiotelefonów z serii UV
  Baofeng - Udane modyfikacje radiotelefonów z serii UV

  U mnie są zeszlifowane a opisy na schematach typu A32, A35, A39 nic nie mówią.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  tiqi
  Poziom 10  
  Offline 
  tiqi napisał 93 postów o ocenie 12, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2015 roku.
 • #2
  slu_1982
  Poziom 26  
  Cześć,

  w dalszym ciągu nie jest dla mnie jasnym co chcesz uzyskać. Wspominasz o trunkingu i warkocie podczas skanowania wyższych częstotliwości, ponad 440MHz.

  Czy faktycznie chodzi Ci o trunking ?

  Nasłuchiwanie trunkingu nie jest rzeczą nielegalną i możesz otwarcie o tym pisać. Jeżeli jesteś z okolic Warszawy to na KK głównym, że tak to ujmę czyli okolice 461.750 bodajże znajdziesz jeszcze kilka innych sieci trankingowych. Ja tam znalazłem cztery KK niedaleko siebie, w zakresie 2MHz i wszystkie łączności są poprzeplatane. Starając się słuchać jednej jednostki, nazwijmy jej głównej, która się przełącza w zakresie 20 kanałów trafiasz na kanały przyporządkowane do innych systemów. W tym zakresie mieści się policja- 20 kanałów, energetyka 12 kanały, oraz pogotowie 6 kanałów i jeszcze straż pożarna. Nie wiem czy nie pomyliłem liczby kanałów energetyki i pogotowia.

  Tak więc jeżeli chcesz trunkować powiedzmy policję za pomocą samego skanowania częstotliwości omijając tylko warkot, masz dużą szansę na trafianie w korespondencje innej służby lub trafianie w korespondencje innej grupy pracującej na danym kanale kontrolnym.

  Może zacznijmy od podstaw, jak działa trunking i EDACS96 który tym zarządza ? Skupmy się na zakresie częstotliwości od ok. 460-462MHz Warszawa. W zakresie tych częstotliwości mieszczą się 4 lub 5 kanałów kontrolnych dalej zwanych "KK". KK to stała częstotliwość nadająca informacje w systemie w którym pracuje. KK nie wyłącza się, dobrze poobserwować parę minut czy częstotliwość na którą trafiliśmy zaraz nie zniknie. w przypadku EDACS96 KK wydaje taki dźwięk http://www.sigidwiki.com/images/a/a8/EDACS96_Sound.mp3 jest to ten charakterystyczny "warkot".

  Każda sieć trunkingowa posiada jeden kanał kontrolny i przypisaną liczbę kanałów przeznaczonych do rozmów. Zazwyczaj suma kanałów jest liczbą parzystą, wraz z KK. Każde radio należące do sieci posiada swój unikalny w sieci numer ID. Warszawska sieć policyjna EDACS96 posiada łącznie 20 kanałów, znaczy to, że do pracy należy 19 kanałów roboczych. KK jest kanałem o numerze 14.

  Wszyscy użytkownicy są przydzieleni do grup, przykładowo część użytkowników należy do "grupy operacyjnej" część użytkowników do "grupa dzielnica praga" i tak dalej. Kanał kontrolny nadaje cały czas informacje do wszystkich grup. Jeżeli ktoś z "grupy operacyjnej" nada komunikat do swojej grupy w tym momencie zostaną aktywowane wszystkie radiotelefony w grupie operacyjnej dzięki kanałowi kontrolnemu i tylko użytkownicy tej grupy odbiorą komunikat czy wiadomość. Częstotliwość jest przydzielana losowo z puli 19 kanałów roboczych w zależności od zajętości. W tym samym czasie może pojawić się rozmowa innej grupy która będzie prowadzona na innej częstotliwości. Wszystkim tym steruje kanał kontrolny, który podczas ciągłej transmisji nadaję informację, podając ID radiotelefonów danej grupy i numer kanału kierując automatycznie użytkowników. Podczas prowadzonej rozmowy danej grupy kanał kontrolny kieruje tą rozmowę na kolejne częstotliwości. Użytkownicy podczas rozmowy nawet o tym mogą nie wiedzieć. Czas od rozpoczęcia rozmowy na jednej częstotliwości i przekazanie jej na kolejną częstotliwość jest losowy, lub zależy od liczby osób korzystających. Nie mniej wielokrotnie widziałem jak podczas trwania jednej rozmowy KK potrafił oblecieć tą rozmową wszystkie 19 kanałów. W zależności od sytuacji, liczby użytkowników powiększa się pula przydzielonych częstotliwości roboczych dla danego KK np. o kolejne 6-10 kolejnych częstotliwości.

  Każdy kanał roboczy- częstotliwość są w pewnej kolejności. Od pierwszego kanału do dziesiątego częstotliwość rośnie regularnie co równy odstęp. Następnie kanał 11 mieści się zaraz przy częstotliwości kanału pierwszego i tak dalej, kanał 12 zaraz koło kanału drugiego. Zazwyczaj rozmowa zaczyna się od losowego kanału i przeskakuje na kolejne kanały po kolei.


  Za pomocą skanera możesz trafić na rozmowę np. na kanale 5 systemu EDACS policji. Po 20sekundach rozmowa będzie kontynuowana na kanale 6. Ty pracując skanerem możesz trafić na częstotliwość między kanałem 5-6 gdzie będzie np. znajdował się kanał roboczy np. pogotowia i nie dasz rady przesłuchać całej rozmowy. Możesz zawsze wprowadzić do skanera częstotliwości wszystkich 20 kanałów Policji i skanować tylko te częstotliwości ( z pominięciem 14- KK) Ale w tym momencie słuchając rozmowy danej grupy możesz przejść na rozmowę innej grupy i też stracisz wątek. Najlepszym rozwiązaniem jest dekodowanie informacji w kanale kontrolnym. Kanał kontrolny podaje informację takie jak ID użytkowników i numer kanału na który mają się przełączyć. Trzeba samemu znaleźć częstotliwości kanałów, można to zrobić obserwując KK i wychwytywać momenty typu zgłasza się jeden użytkownik grupy operacyjnej i obserwować na którym kanale aktualnie jest (info z KK) i która częstotliwość w tym momencie jest aktywna. Po pół godziny obserwacji ( między innymi kanałami innych systemów) uda ci się odnaleźć 20 częstotliwości z równymi odstępami :)

  Ja dokonałem untrankingu 4 czy 5 systemów w wymienionym wyżej zakresie. Sam obserwowałem informacje z KK i sprawdzałem w tym samym czasie aktywność. Do tego celu przyda się RTL-SDR, najlepiej dwa. Jeden obserwuje KK i steruje drugim przełączając go na prowadzoną rozmowę. Jeżeli chcesz to pomogę Ci skonfigurować.
 • #3
  tiqi
  Poziom 10  
  slu_1982 napisał:
  Ja dokonałem untrankingu 4 czy 5 systemów w wymienionym wyżej zakresie.
  Najprawdopodobniej dojdę do tego za jakiś krótki czas :-) W prawdzie sporo jestem do tyłu ale szybko się uczę.
  slu_1982 napisał:
  Do tego celu przyda się RTL-SDR, najlepiej dwa.
  Są cztery dlatego wcześniej wspomniałem o EEEpc. Wysterować RTL programowo i zlecić układowi AVR kontrolę nie jest problemem.
  slu_1982 napisał:
  w dalszym ciągu nie jest dla mnie jasnym co chcesz uzyskać.

  Powiem wprost. Lubię się bawić i znalazłem sobie zajęcie godne pochwały. Po prostu poprzeczka najwyżej jak się da. Przy okazji chcę zrozumieć metodą prób i błędów że nie da się zrobić w domu własnego TS-850S.

  slu_1982 napisał:
  Nasłuchiwanie trunkingu nie jest rzeczą nielegalną i możesz otwarcie o tym pisać.
  Naprawdę????? Tak wprost mogę napisać że bardzo mnie korci "Edzio" i rozszyfrowanie tego w warunkach domowych?
 • #4
  NIXIE_123
  Poziom 29  
  Wysoko ustawiłeś sobie poprzeczkę. Będę czekał na efekty. Też mam UV-5R. Powodzenia!
 • #5
  tiqi
  Poziom 10  
  NIXIE_123 napisał:
  Wysoko ustawiłeś sobie poprzeczkę. Będę czekał na efekty. Też mam UV-5R. Powodzenia!
  Trochę to potrwa. Nie znalazłem nikogo co by był tak samo "napalony" jak ja :-) no i człowiek ma jedną głowę z którą ogarnąć wszystko jest naprawdę ciężko w pojedynkę. Te tanie SDR radyjka to tak naprawdę ze dwóch wprawionych elektroników + dobry programista zrobią w tydzień na stole od zera. To nic innego jak SDR na USB tyle że z anteną, klawiaturą, głośnikiem i wyświetlaczem :-) bo gdyby miał człowiek kod źródłowy do softu pod takiego SDRa, trochę sprzętu (programatory i podobne) to poskładał by sobie sam takie cudo. Niestety, by napisać soft od zera to jestem jeszcze za cienki. Za cienki i za biedny bo jak coś "uwędzę" to później zakładam śmieszne posty na elektrodzie pt. "tania elektronika - gdzie?" :-)
 • #6
  tplewa
  Poziom 38  
  tiqi napisał:
  Wysterować RTL programowo i zlecić układowi AVR kontrolę nie jest problemem.


  Ze co ?

  Kolego zanim sie zabierzesz za co olwiek to polecam poznac podstawy z zakresu DSP, modulacji, sposobow demodulacji przez software itd. Inaczej to daleko nie zajedziesz. Tak w sumie piszesz o wszytkim i o niczym bo brakuje ci podstaw bez ktorych nic nie zrobisz. O ile Arduino/AVR poradzi sobie z sterowaniem po RS232, czy nawet mozna zrobic na nim jakis prosty demodulator (ale niestety nie cos takiego jak chcesz)... Tym bardziej nie wysterujesz RTL-sdr z AVR-a ;)

  O kodach zrodlowych do Baofeng-ow to nawet zapomnij, tak jak napisanie na te procki softu. Zrobic cos w stylu Baofenga - mozna tylko pytanie po co ? Wyjdzie to wiecej niz gotowe radio...

  Jak chcesz sie zapoznac jak sie robi takie SDR-y od podstaw to zerknij na http://www.m0nka.co.uk/?page_id=2

  Jak zrozumiesz jak te radio dziala mozna sie brac za dalsze prace ;)

  Z drugiej strony tutaj nie chodzi o to czy ktos jest napalony czy nie. Po prostu trudno bedzie ci znalezc kogos do wspolpracy bo tak na prawde ten ktos bedzie musial miec spora wiedze i bedzie musial odwalic za ciebie cala robote. Niestety taka prawda...
 • #7
  tiqi
  Poziom 10  
  tplewa napisał:
  Tym bardziej nie wysterujesz RTL-sdr z AVR-a

  Przecież już napisałem w pierwszym poście jak ma wyglądać początkowe sterowanie. Sądzisz że avr nie wysteruje wpisania częstotliwości z klawiatury radiotelefonu?
  Może i masz rację bo nie interesuje mnie w chwili obecnej RTL-SDR tylko prawdziwy radiotelefon a tutaj ze sterowaniem przyciskami, z wpisywaniem częstotliwości itp. avr poradzi sobie wyśmienicie. Radiotelefon ma 128 kanałów. Przełączanie między np. 1 a drugim kanałem z uruchomieniem odbioru trwa mniej jak pół sekundy. Jeśli udało mi się za pomocą avr np. zamknąć obwód to znaczy że udało mi się wcisnąć przycisk. Potrzebuję jedynie tyle przekaźników ile przycisków i spokojnie z AVR dam radę sterować tym radiotelefonem. Bynajmniej myślę że dam :-) ale widzisz, ja z tych którzy jak się sami nie przejadą to ich nie przejedziesz. Zobaczymy. Na razie testuję radyjka na "sprawność" bo jak zdejmę plomby gwarancyjne to nie będzie zlituj się.

  tplewa napisał:
  ktos bedzie musial miec spora wiedze i bedzie musial odwalic za ciebie cala robote
  Ten ktoś najprawdopodobniej zaczynał podobnie jak ja. Dodałeś mi wiatru w żagle :-) bo świra batem nie zatrzymasz.

  tplewa napisał:
  Zrobic cos w stylu Baofenga - mozna tylko pytanie po co ?

  Nauka, nauka Panie

  tplewa napisał:
  Jak zrozumiesz jak te radio dziala mozna sie brac za dalsze prace

  Właśnie po to rozpocząłem projekt. Budowlańce zaczynają od noszenia towaru, po jakimś czasie już towar mieszają, jeszcze później uczą się nakładać (tynkować) a jeszcze później stawiają ściany. Nie można zacząć od końca. Początek musi być i często jest szalony. Widać to choć by po forum gdzie ludzie zaczynają od budowy prostych zasilaczy.
 • #8
  tplewa
  Poziom 38  
  Jak dziala UV5R to wiem bo mam ;) Nie wiem po co chcesz pakowac przekazniki do sterowania klawiatura to pierwsza sprawa, mozna o wiele prosciej. Do tego owszem moze to i "prawdziwy radiotelefon", ale akurat to tez jest SDR z tym ze nie wymaga komputera do demodulacji IQ (pary kwadraturowej). Baaa majac odpowiednia szerokosc pasma na jednym SDR mozna i rownoczesnie i kilka kanalow dekodowac :)

  Do tego w innym temacie piszesz troche bzdur na temat jaki to Baofeng cudny w stosunku do tunerow DVBT, wcale taki cudny to on nie jest - ma wszelkie wady prostych SDR-ow np. mala odpornosc na skrosne :) Trzeba bylo kupic Wouxun-a to typowy analogowy odbiornik i lepiej sobie radzi niz Baofeng np. z zewnetrzna antena...

  No ale masz to szczescie ze obecnie mozna sobie kupic takie radio za grosze ;) Kiedys niestety nawet jak sie mialo pieniadze to trudno bylo kupic, wiec trzeba bylo robic od podstaw - lub przerabiac jakies stare radiofony (ZEW, 3001 itp.) aby miec cos choc na pasmo 2m :) To takie wlasnie szczescie w nieszczesciu - bo jednak jak sie przerabialo to zdobywalo sie wiedze jak to wszystko dziala :)


  Co do nauki i robienia Baofenga to ludzie robia ciekawsze projekty :) do jednego link dostales.

  Owszem rozpoczynasz projekt ale bierzesz sie od dupy strony, bo najpierw trzeba sie zapoznac z teoria i potem mozna przechodzic do praktyki... a nie na odwrot :)

  To takie dobre rady, bo akurat troche bawie sie takimi sprawami :) Do tego tez sam kiedys zaczynalem od zera, ale najpierw byla wlasnie teoria aby wiedziec jak to dziala - bez tego nie ruszysz daleko...

  Jeszcze co by nie bylo - nie pisze tego zlosliwie, ale jestes w "goracej wodzie kapany" (to samo w przypadku zakupu czesci) ;) - zamiast najpierw cos dobrze przemyslec to dzialasz... a to jak wspomnialem nie jest dobra droga do sukcesu...
 • #9
  tiqi
  Poziom 10  
  Nic z tego nie wyjdzie. Miałem telefon że mam się pakować na zachód. Jutro wieczorem nie będzie mnie już w Polsce. Czekałem na wyjazd pół roku i zwolniło się wyczekiwane miejsce w pracy i na stancji. Uciekam bo nie ma nad czym się zastanawiać. Miałem jechać dopiero w wakacje 2016 ale pewna osoba miała wypadek a ja miałem już nagrane że jak się coś zwolni (już tam pracowałem) to jadę. Liczyłem że się pobawię jeszcze pół roku a tu taka niespodzianka. Szkoda tylko inwestycji których dokonałem w czasie ostatnich tygodni ale naprawdę się nie spodziewałem. Może wrócę do tematu gdy się ogarnę na miejscu. Z pewnością tak będzie więc zabawa musi poczekać. Temat blokuję ale jak tylko zabiorę się za zabawę po raz drugi to napiszę do moderacji prośbę o odblokowanie. Dzięki wszystkim za uczestnictwo i wszelakie porady. Do "przeczytania". 73