Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czuwak aktywny do kuchenki gazowej dla chorej osoby

lopez_72 24 Lis 2015 10:07 1563 11
  • #1 24 Lis 2015 10:07
    lopez_72
    Poziom 10  

Witam,
    Nie jestem pewien czy to właściwy dział, ale wydaje mi się, że tak...

Chciałbym pomóc swojemu ojcu, który choruje na alzheimera. Tata w zasadzie funkcjonuje normalnie, ale są pewne problemy. Sprawa dotyczy tego, że czasem zdarza mu się zostawić coś "na gazie" i o tym zapomnieć. Chciałbym prosić o pomoc w zaprojektowaniu układu aktywnego czuwaka (coś jak w lokomotywach, gdzie co kilkadziesiąt sekund odzywa się sygnał i maszynista musi go wygasić - w przeciwnym razie następuje autohamowanie pociągu). Chciałbym zbudować to w oparciu o elektrozawór 1/2" do gazu i zasilanie 230V.

Ja widzę to tak: W celu rozpoczęcia korzystania z kuchenki dopływ gazu trzeba by uruchomić jakimś włącznikiem. Teraz można normalnie odpalić palnik (palniki) ale co 2 minuty odzywa się głośny sygnał (tata niedosłyszy). Jeśli nie wykasujemy tego ostrzeżenia po 10 sekundach odzywa się sygnał alarmowy i układ uruchamia elektrozawór odcinający gaz.

Moje umiejętności pozwalają na wykonanie obwodu drukowanego na podstawie schematu, montaż elementów itd. Niestety nie umiem tego zaprojektować.

Myślę, że wśród kolegów znajdą się osoby które poświęcą swój czas na zaprojektowanie takiego układu za co z góry dziękuję.

Chciałbym uprzedzić życzliwych i od razu powiedzieć, że jestem świadomy zakazu ingerowania w instalację gazową w budynkach itp. załóżmy, że montażu dokona uprawniony instalator.

------------------------------------------------------------------------------

Elektrozawory dedykowane dla gazu ziemnego są całkowicie bezpieczne, pracują w środowisku izolowanym.

Pierwszy z brzegu, 30sekund googla: http://tarnowo-podgorne.all.bi...kcji-gazu-g139620#.VlQ5wnYveUk

Moderowany przez skryn:

Dla potrzeb tematu edytowałem post.

0 11
  • Sklep HeluKabel
  • #2 24 Lis 2015 10:54
    zgryzliwy
    Poziom 12  

Witam. Temat, który poruszyłeś jest nie taki prosty. Po pierwsze mamy do czynienia z instalacją gazową, która może stanowić największy problem. Zawór zabudowany na dopływie i sterownik, będzie musiał otrzymać pozytywny wynik badania potwierdzony przez uprawnioną osobę. Wynika to z względów bezpieczeństwa użytkowania, i może być wymagane jeśli mieszkanie znajduje sie w bloku. A to może być największy problem. Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem było by zastosowanie kuchenki elektrycznej sterowanej np. przez programowany zegar, który po określonym czasie odłączy zasilanie. Tego typu rozwiązanie nie wymagało by stosowania elementów, które mogły by mieć potencjalny wpływ na bezpieczeństwo użytkowania. A elementy są dostępne w handlu i posiadają stosowne atesty.

0
  • #3 24 Lis 2015 12:25
    krzysiozak
    Poziom 35  

Zasada funkcjonowania elektrozaworu M16/RM N.A. jest bardzo prosta i niezwykle bezpieczna.
    Zawór znajduje zastosowanie w systemach detekcji gazu. Cewka, kiedy znajduje się pod napięciem,
    uwalnia sprężynę i zamyka zawór. Otwarcie następuje ręcznie po sprawdzeniu przyczyny wykrycia gazu.
    Wersje M16/RMOC N.A. mogą być wyposażone w przycisk umożliwiający ręczne zamknięcie gazu, zastępujący
    ręczny zawór linii gazu, umożliwiając również testowanie podczas przerw poprawnej pracy
    elektrozaworu. Podczas normalnej pracy nie występuje pobór prądu.

To urządzenie które znalazłeś powinno ci w zupełności wystarczyć nie ma co komplikować sobie życia. I niestety należy pomyśleć nad staranniejszą [ciągłą] opieką nad tatą.

----
    Wydzielono z tematu: Czuwak aktywny do kuchenki gazowej dla chorej osoby
    przez tmf dnia 24 Lis 2015 13:41

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 24 Lis 2015 12:35
    zgryzliwy
    Poziom 12  

Witam. Nie musisz się irytować. Myślałem o zegarze nastawianym przez obrót pokrętło, a zabudowanym na gniazdko, którym nastawia się czas. Jeśli ojciec potrafi uruchomić kuchenkę gazową to poradzi sobie z nastawą tego typu zegara. Jeśli koniecznie zależy ci na tego typu rozwiązaniu z elektrozaworem, to sprawdź może są do tego typu zaworów i sterowniki, które posiadają wymagane dopuszczenia. Co do wyboru masz wolną rękę, a tak na marginesie więcej luzu. Pozdrawiam.

----
    Wydzielono z tematu: Czuwak aktywny do kuchenki gazowej dla chorej osoby
    przez tmf dnia 24 Lis 2015 13:41

0
  • #5 24 Lis 2015 13:35
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

1. Jak często taki czuwak będzie się odzywać? Z autopsji wiem, że osoby z tak przykrymi przypadłościami stają się niestety nerwowe. Więc taki alarm będzie je wyprowadzał z równowagi.
    2. Jeśli ojciec nie zdąży na czas wyłączyć alarmu i system odetnie gaz, to co się stanie po skasowaniu onego? Gaz się włączy? Kto i jak wtedy zapali płomień? Czy twój ojciec pamiętając, że "zapalił" pod garnkiem będzie pamiętać, by uczynić to ponownie? Pamiętaj, że tradycyjne włączanie kuchenki, to czynność praktykowana przez lata, która dobrze wbiła się w pamięć, natomiast twoje dodatki, to nowość, którą ciężko będzie opanować.
    3. Zastanowiłeś się w ogóle, czy dostęp do gazu to jest właściwa dla osoby dotkniętej postępującą utratą pamięci, właściwa sprawa? Zasmucę cię, stan się będzie pogłębiać i obsługa pewnych urządzeń powinna być takim osobom mocno ograniczana ze względów bezpieczeństwa. To nie jest jedynie przypalenie potrawy, czy jej nie zagrzanie. Dochodzi zatrucie gazem, pożar...
    Dlatego powinieneś rozważyć zakup elektrycznej płyty indukcyjnej, najprostszej, jak to tylko możliwe i nie dość, że łatwiej będzie ją zabezpieczyć, to będzie dużo bezpieczniejsza w obsłudze. Bo grzeje tylko z właściwymi sobie garnkami. A tak, nawet po włączeniu jest chłodna, więc przypadkowe oparzenie nie grozi. Bo jeśli nie widziałeś jeszcze spalonego na kuchence czajnika elektrycznego, to bardzo mało widziałeś.
    Moja babcia zmarła w wieku 96 lat, więc uwierz - wiem coś o tym!

0
  • #6 24 Lis 2015 15:51
    zgryzliwy
    Poziom 12  

Witam. A czy zastanawiałeś się nad sprawą pewności tego zabezpieczenia. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że bardzo często na pewność zadziałania zabezpieczenia mają wpływ czynniki zewnętrzne, w zdecydowanej większości jest to ciąg zdarzeń aby coś zawiodło. Jedna przyczyna raczej nie doprowadzi do braku zadziałania jakiegoś zabezpieczenia . Do prawidłowego zadziałania ww zaworu potrzebne jest podanie napięcia na cewkę. A co się stanie gdy wystąpi przerwa w dostawie energii, aby opisane przez Ciebie zabezpieczenie działało powinno posiadać drugie niezależne zasilanie, kolejne ogniwo które może zawieść. Najlepsze są najprostsze rozwiązania. Myślałeś o tym albo jesteś przekonany, że zanik napięcia się nie zdarzy. To będzie następny wydatek. Zegar sterujący kuchenką elektryczną może być najprostszy nastawiany pokrętłem, przy zaniku zasilania kuchenka elektryczna nie działa, to samo w przypadku braku nastawy ww zegara, czyli brak zagrożenia. Kuchenka gazowa przeciwnie nie potrzebuje zasilania w energię elektryczną, raz uruchomiona będzie pracować, a zawór aby zadziałał musi być zasilony jak masz zamiar to zapewnić. Sprawa jest o tyle istotna, że mówimy tu o sytuacji, gdzie ojciec jest sam w domu. Pisząc prośbę o pomoc możesz nie uwzględnić wszystkich zagrożeń, ale osoba która ewentualnie będzie skłonna wykonać taki układ jeśli jest odpowiedzialna musi uwzględnić tego typu sytuacje. Dlatego informujemy o tym problemie i wcale nie traktujemy go lekceważąco. Dlatego nie powinieneś się irytować jeśli inni nie podzielają Twego punktu widzenia i dostrzegają problemy, których raczyłeś nie uwzględnić. Pozdrawiam.

0
  • #7 24 Lis 2015 16:16
    lopez_72
    Poziom 10  

Dzięki za zainteresowanie tematem. Do Twojej wypowiedzi z przyjemnością się odniosę, ponieważ jest merytoryczna i nie nadęta.
    Oczywiście masz rację układ ten to nie jest żaden "złoty środek" na wszelkie bolączki okołokuchenkowe. Gdyby wchodziła w rachubę wymiana kuchenki na indukcyjną nie zawracałbym nikomu tutaj głowy. Pisanie o całodobowej opiece też jest nie na miejscu bo nie znacie Panowie realiów.
    Co do sytuacji wyłączenia napięcia w sieci to mogę powiedzieć tylko to, że nie ma to znaczenia dla celowości zastosowania układu. W przypadku jego wystąpienia wyłącznik po prostu nie zadziała. Czyli będziemy mieć do czynienia z sytuacją taką jak w tej chwili (brak zabezpieczenia). Czy mam przestać zapinać pasy w samochodzie bo jest prawdopodobieństwo że się spalę żywcem uwięziony w pasach? Czy przez to mam zrezygnować z tego rozwiązania? Dodatkowo w kuchni jest zainstalowany czujnik gazu i tlenku węgla - zasilany bateriami - emituje bardzo głośny sygnał alarmowy. Można go więc uznać za dodatkowe zabezpieczenie. Poza tym kuchenka jest podłączona do sieci, bo ma iskrowniki i prawdopodobnie jest tam jakieś zabezpieczenie na wypadek zgaśnięcia płomienia. Piszę prawdopodobnie bo nie jestem tego pewien i muszę to sprawdzić kiedy będę u ojca. Jeśli tak jest to byłby załatwiony problem wyłączenia napięcia w sieci, bo przypuszczam że bez napięcia sama kuchenka nie poda gazu.
    I na koniec. Mój tata nie jest w tak złym stanie, że zapomina o gazie codziennie. Zdarzyło mu się to powiedzmy 2 razy w roku i spalił garnki. Funkcjonuje normalnie i samodzielnie.

Jeszcze o braku napięcia... Chwilę poszperałem w googlu i okazało się że w handlu bez problemu można znaleźć zawory do gazu o charakterystyce beznapięciowo-otwarty, jak również beznapięciowo-zamknięty. Posiadają stosowne dopuszczenia i atesty.

0
  • #8 26 Lis 2015 20:19
    lopez_72
    Poziom 10  

Koledzy. Temat ten został ukryty na forum na dwa dni. Powodem tego były rozmaite kontrowersje moderatorów oraz samych użytkowników co do zagadnień bezpieczeństwa, jak również innych potencjalnie możliwych sposobów rozwiązania problemu. Dyskusja z czasem przerodziła się w pyskówkę czego efektem było zniknięcie całego tematu. Dzięki przytomności umysłu moderatora skryn temat powrócił na forum, lecz jego decyzją znalazł się w tym dziale (poprzednio: projektowanie układów elektronicznych)
    Zachęcam Panów do dyskusji, lecz nauczony poprzednimi doświadczeniami chcę od razu wyjaśnić kilka kwestii:

-wymiana kuchenki na inną (np. indukcyjną) nie wchodzi w rachubę z kilku przynajmniej powodów,

-zatrudnienie niańki dla ojca również... i to też z kilku powodów,

-pomysł, który tu przedstawiam, przemyślałem i wydaje mi się on najbardziej odpowiedni do sytuacji w jakiej się znalazłem. Tak, ja się znalazłem ponieważ czuję się odpowiedzialny za ojca, a moje możliwości opieki nad nim są wysoce ograniczone.

-nie jestem oszołomem i zdaję sobie sprawę z warunków bezpieczeństwa jakie należy zachować przy modernizacji instalacji gazowej w budynku dla tego absolutnie nie zamierzam samodzielnie w nią ingerować. Jeśli projekt układu dojdzie do skutku, jego montaż powierzę uprawnionemu instalatorowi, który wykona próbę szczelności i podpisze odbiór instalacji.

-po kolejnych przemyśleniach widzę ten czuwak zbudowany w oparciu o elektrozawór do gazu ziemnego 1/2" beznapięciowo-zamknięty. Zastosowanie włączania układu przełącznikiem typu "stacyjka", który w położeniu 0 podawałby napięcie na elektrozawór otwierając go i nie wzbudzając układu czuwaka - sytuacja kiedy w domu znajdują się inne osoby i nie ma potrzeby by ojciec samodzielnie korzystał z kuchenki,

oraz położenie kluczyka 1, kiedy w sytuacjach sporadycznych ojciec pozostaje bez nadzoru przez dłuższy czas. Wtedy elektrozawór uruchamiałby ojciec przyciskiem co równolegle uruchomiałoby czuwak (o działaniu czuwaka piszę w pierwszym poście).

-chciałbym jeszcze raz doprecyzować, że nie chodzi mi o zabezpieczenie przed ulatnianiem się gazu. Takowe posiada sama kuchenka, jak i zamontowany w pomieszczeniu detektor gazu i tlenku węgla. Chodzi mi o uniknięcie spalenia garnka pozostawionego na kuchence i skutków tego.

0
  • #9 26 Lis 2015 20:49
    Samuraj
    Poziom 35  

A posiadana kuchenka nie ma zabezpieczenia odcinającego gaz w przypadku braku płomienia. Można by skorzystać z już istniejącego zabezpieczenia i dołożyć układ "rozszerzający" jego funkcjonowanie w postaci wspomnianego już timera.
    Odpada wtedy ingerencja w instalację gazową.

0
  • #10 26 Lis 2015 22:48
    lopez_72
    Poziom 10  

Cytat:
    -chciałbym jeszcze raz doprecyzować, że nie chodzi mi o zabezpieczenie przed ulatnianiem się gazu. Takowe posiada sama kuchenka

Nie jestem specem od kuchenek gazowych, ale na mój, "chłopski" rozum wydaje mi się, że to jest właśnie to. Działa właśnie tak, że po zdmuchnięciu płomienia w ciągu kilku sekund słychać "pstyk!" i gaz nie płynie do palnika. Przypuszczam, że odpowiada za to ta sama termopara która pozwala na utrzymanie płomienia po odpaleniu palnika przy użyciu iskrownika (lub czegokolwiek, zapałek zapalniczki...)

Natomiast w świetle tego co się tutaj naczytałem (temat jest obecnie solidnie ocenzurowany) nie wiem co byłoby większą zbrodnią:

-ingerencja w rurę ze stali czarnej 1/2" polegająca na odkręceniu przewodu elastycznego zasilającego obecnie kuchenkę i wstawienia w to miejsce elektrozaworu podłączonego do układu?

-czy też ingerencja w integralną budowę kuchenki gazowej?

Ja nie mam nic przeciwko tej drugiej opcji, ale ciekaw jestem opinii użytkowników forum, szczególnie tych potępiających w czambuł pojawiające się tu pomysły.

0
  • #11 27 Lis 2015 08:06
    101pawel
    Poziom 26  

Może nie bawić się gazem, a do pokrywy (klapy?) kuchenki doinstalować prosty dwustanowy łącznik: klapa zamknięta - nic się nie dzieje, klapa otwarta - włącza się timer z dzwonkiem czy brzęczykiem. Do czasu zamknięcia klapy, co nastawiony interwał czasowy odzywał się będzie dźwięk informujący o jej stanie. Nie da się zamknąć klapy bez zdjęcia z kuchenki garnka, więc chyba OK?
    Pozdrawiam

0
  • #12 27 Lis 2015 10:51
    zgryzliwy
    Poziom 12  

Witam. Kolego, co do twojego problemu, może dowiedzieć sie u producenta tych zaworów czy nie są produkowane tego typu zabezpieczenia. Lub poprosić o namiary na wytwórcę urządzeń sterujących tymi zaworami, i tam dowiedzieć się o możliwość wykonania tego typu układu, może będą w stanie rozwiązać Twój problem. A we własnym zakresie wykonać rozwiązanie zaproponowane przez Kolegę 101pawel.

0
  Szukaj w 5mln produktów