Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet EcoCondens Gold - ustawienia

BliSki 11 Lut 2019 21:08 22167 126
    BUCKS
    Poziom 35  
    mako122 napisał:
    U mnie to nie gadżet a serce mojego domu!
    To małe urządzenie ma 1000 zastosowań w domu.
    W moim domu zastąpiło min 10 innych urządzeń.

Ja mam mieszkanie, więc patrzę przez pryzmat kontroli mieszanki paliwowo-powietrznej i to wszystko.

mako122 napisał:
    Serwisuje kocioł CO, z dowolnego miejsca na świecie kontroluje prace kotła, ustawiam, zmieniam parametry itp.

serwisowanie rozumiem i to jest fajny bajer. Ale osobiście nie mam potrzeby kontrolowania pracy kotła z dowolnego miejsca na świecie.
    Nie bardzo wiem jak tym urządzeniem można zmieniać parametry pracy kotła. To już wykracza poza normalne użytkowanie.

mako122 napisał:
    Urządzenie zastąpiło też mój regulator pogodowy. Ten w urządzeniu jest bardzo rozbudowany, daje nieograniczone możliwości. Ma wbudowany zegar astronomiczny który pokazuje wschód i zachód dokładnie dla mojej lokalizacji ( należy wcześniej wprowadzić nasze położenie geograficzne) to umożliwia precyzyjne sterowanie roletami, oświetleniem domu itp.

REgulacja pogodowa wymaga zmiany temperatury wody kotłowej, a nie bardzo wiem jak to coś ma płynnie zmieniać temperaturę wody kotłowej w kotle. Urządzenie musiałoby się komunikować z kotłem, a mamy wiele kotłów na rynku, więc nie jest tak proste jak podłączenie dedykowanego regulatora pogodowego do danego kotła.
    Ja nie mam potrzeby sterowania roletami i oświetleniem domu, więc zegar astronomiczny nie robi na mnie wrażenie.

mako122 napisał:
    Urządzenie samodzielnie synchronizuje co kilka minut czas z serwerem czasu co gwarantuje bardzo dokładne działanie wielu funkcji czasowych. Może też być źródłem dokładnego czasu dla innych naszych domowych sterowników.

Nie mam potrzeby posiadania idealnego źródła czasu, bo nie mam żadnych sterowników wymagających takiej precyzji.

mako122 napisał:
    Za pomocą tego urządzenia otwieram bramę garażową. Miałem tylko dwa piloty do drzwi garażowych. Obecnie każdy z domowników ma swojego pilota w telefonie.

Nie mam bramy garażowej, a drzwi od chaty otwieram tradycyjnie, więc też mnie to nie rajcuje.

mako122 napisał:
    Urządzenie odbiera dane 32 czujników temperatury rozmieszczonych w domu i na zewnątrz, steruje ogrzewaniem podłogowym, roletami, oświetleniem w zależności od temperatury itp

Wiem, czytałem wcześniej na ten temat ale mnie to nie rajcuje, nie mam pierdyliarda czujników i ich nie potrzebuję, bo obecnie i tak nic one by nie wniosły w mojej sytuacji.
    Poza tym takie czujniki wymagają okablowania, więc jest to fajne jak ktoś buduje nowy dom i zaprojektuje sobie taki system sterowania.
    W przeciętnym mieszkaniu/domu będzie to drogi bajer, bo niewielu ludzi jest świadomych i wie czego chce, aby na etapie budowy domu już takie coś projektować i brać pod uwagę.

mako122 napisał:
    Sterowni pojawia się na allegro za 1100 zł. Ja swój za tyle kupiłem. Oczywiście czujniki temperatury i przekaźniki itp trzeba sobie dokupić osobno dostosowując wszystko co swoich potrzeb.
    Możliwości są nieograniczone!

Dla mnie byłby to tylko miernik do stałej kontroli mieszanki i tylko tyle albo aż tyle. W takim kontekście nawet 1100zł to sporo biorąc pod uwagę, że raczej marne szanse, abym na ciągłej kontroli procesu spalania i precyzyjnej regulacji kotła miał zaoszczędzić na gazie 1100zł + koszty wymiany sondy lambda w trakcie ok. 10 letniej eksploatacji kotła.
    Osobiście lubię mieć bajery i więcej możliwości niż przeciętny Kowalski ale mimo wszystko szkoda by mi było wydać 1100zł tylko dla stałej kontroli procesu spalania.
    Tylko jak coś się zmieni to nie wiadomo, czy to problem po stronie kotła, czy może akurat sondę szlag trafia i pora na wymianę ;-) A ciągłe grzebanie i regulowanie kotła mnie nie bawi. Wolę skupić się na innych sprawach. Kocioł ma działać niezawodnie bez mojej specjalnej ingerencji. Ciągłe zaglądanie do smartfona i sprawdzanie wykresów poziomu tlenu itp. na spacerze, wyjeździe to już byłaby jakaś psychoza i mania ;-)

Każdy kupuje gadżety w zależności od potrzeb.
    Pod kątem monitorowania mieszkanki i procesu spalania to bym o tym myślał jakby było tańsze. Zamian wydawać 1100zł + czujnik temperatury to wystarczy mi świadomość, że potencjalny kocioł kondensacyjny jest wyregulowany jednorazowo przez serwisanta i ewentualnie będzie miał kontrolę raz do roku. Nie dajmy się zwariować, że musi być ciągła kontrola, bo inaczej to będzie kicha.
    Fajny bajer ale dla mnie prywatnie nie jest wart tej kasy do moich potrzeb.

Jak masz potrzebę i możliwość wykorzystania innych opcji to super, ważne, że jest opcja wyboru.
    Tylko mam wrażenie, że popadasz w zachwyt urządzenia, które Ciebie rajcuje, choć niekoniecznie dla innych musi ono budzić podobny zachwyt, bo nie mają potrzeby posiadania 32 czujników temperatury itp.

Wyjaśnij mi tylko jak działa pogodówka, bo to mnie interesuje i nie widzę opcji, aby to urządzenie zmieniało płynnie temperaturę wody kotłowej. Nie biorę pod uwagę opcji dla elektroników, którzy samodzielnie mogą zrobić różne cuda, chodzi mi o wariant możliwy do zastosowania przez każdego, a nie tylko dla "wybrańców" z odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą.
  • Relpol przekaźniki
    mako122
    Poziom 10  
    BUCKS napisał:
    Wyjaśnij mi tylko jak działa pogodówka, bo to mnie interesuje i nie widzę opcji, aby to urządzenie zmieniało płynnie temperaturę wody kotłowej. Nie biorę pod uwagę opcji dla elektroników, którzy samodzielnie mogą zrobić różne cuda, chodzi mi o wariant możliwy do zastosowania przez każdego, a nie tylko dla "wybrańców" z odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą.

Będę szczery, aż tak bardzo mnie nie rajcuje ten sterownik, raczej chciałem podzielić się wiedzą na jego temat bo obecnie są bardzo modne tzw. inteligentne domy i ludzie wydają na takie instalacje ogromną kasę. Nawet 20 tyś złotych i więcej. Przy takich kosztach skromne 1100 zł plus może drugie tyle na czujniki i okablowanie wydaje mi się właściwą ceną, a urządzenie robi to samo za 1100 zł. Jeśli ktoś szuka taniego rozwiązania i trafi na te moje wypociny tu na forum może będzie mi wdzięczny za ten pomysł i zaoszczędzi sporo kasy. Oczywiście że nie jest to urządzeni dla każdego.
    To nie jest urządzenie typu kupuje wyjmuje z pudełka i działa, ale w obecnym świecie takich urządzeń prostych jest coraz mniej. Nawet obsługa głupiego tel. obecnie wymaga prawie doktoratu!
    Większość osób nie wykorzystuje nawet 50 % jego możliwości a mimo to kupują tel. nawet po 2 tyś i tak się tym rajcują jakby kupili statek kosmiczny.
    Mało tego, kupują tel co dwa, trzy lata a nawet co rok. Z tej perspektywy to co to jest te skromne 1100 zł raz na całe życie na sterownik.
    Postaram się dokładnie i precyzyjnie wytłumaczyć jak w wypadku mojego kotła Termet Ecocondens Gold 20 steruje jego pracą.
    Opisze jak za pomocą kupionego sterownika bez ingerencji w elektronikę kotła i grzebaniu w jego wewnętrznej instalacji steruje jego pracą.
    Postaram się to opisać w miarę precyzyjne tak aby ktoś kto będzie chciał kupić sobie taki sterownik miał dokładny precyzyjny opis.
    Wszystko co napisze dotyczy mojego kotła Termet Ecocondens Gold 20.
    Poniżej zamieszczam opis wyprowadzeń dostępnych dla użytkownika i tylko te wyprowadzenie będę używał.

Termet EcoCondens Gold - ustawienia

1) Zaczniemy od bardzo prostej regulacji kotła sterownikiem LMBD 4 PLC.
    Na schemacie powyżej znajdują się wyprowadzenie 1 i 2 oznaczone jako RT (regulator temperatury pomieszczeń).
    W nowo kupionych kotle wyprowadzenia 1 i 2 są na stałe zwarte zworką.
    Wyprowadzenia te służą do sterowania funkcją CO kotła. Jeśli w miejsce zworki podłączymy zwykły wyłącznik światła to możemy na odległość uruchamiać tryb grzania CO. Zwarcie powoduje że kocioł uruchamia się i pracuje na potrzeby CO, przeciwnie, rozwarcie powoduje, że kocioł przestaje pracować. Jeśli wyłącznik zastąpimy przekaźnikiem sterowanym przez LMBD 4 PLC to sterownik przejmie kontrole nad kotłem i będzie uruchamiał kocioł według swojego programu. Sterownik ma dane z czujników temperatury pomieszczeń oraz dokładny czas i zegar astronomiczny i może w dość inteligentny sposób sterować kotłem. Może w pewnym godzinach obniżać temperaturę pomieszczeń albo ją podwyższać albo nawet całkiem wygaszać kocioł. Oczywiście jest to prosty sposób regulacji oparty tylko na mierzeniu temperatury w pomieszczeniach. Sterownik co prawda zna temperaturę zewnętrzną ale nie ma możliwości zmiany temperatury zasilania CO. Nie ma jak zmienić ustawionej na stałe na kotle temperatury zasilania CO. W takiej konfiguracji nie jest sterownikiem pogodowym ale i tak może znacznie więcej niż zwykły sterownik. Może analizować temperaturę z kilku pomieszczeń, może aby wspomóc utrzymanie temperatury w pomieszczeniach np. zasunąć rolety i w ten sposób przy obniżającej się temperaturze na zewnątrz utrzymać komfort cieplny pomieszczeń. Reasumując to najprostszy i najtańszy sposób sterowania naszego kotła, ale dość inteligentny i wygodny. Programowanie takiego sterownika jest wygodne bo odbywa się na ekranie komputera jest czytelne i łatwe do opanowani. Łatwo też wprowadzić poprawki.
    Zanim kupiłem ten sterownik to w/w funkcje ale w znacznie prostszej i mniej wygodnej wersji zapewniał mi sterownik EUROSTER 2000 o którym już pisałem wyżej w tym wątku. To tyle na temat tego sposobu sterowania. Kolejny sposób sterowani to już będzie w pełni sterowanie pogodowe ale w takiej wersji light!! Czyli bardzo prostej i taniej ale w pełni funkcjonalnej i dla wielu z nas wystarczająco dokładnej.

cdn
  • Relpol przekaźniki
    BliSki
    Poziom 12  
    mako122 napisał:
    Będę szczery, aż tak bardzo mnie nie rajcuje ten sterownik, raczej chciałem podzielić się wiedzą na jego temat bo obecnie są bardzo modne tzw. inteligentne domy i ludzie wydają na takie instalacje ogromną kasę. Nawet 20 tyś złotych i więcej. Przy takich kosztach skromne 1100 zł plus może drugie tyle na czujniki i okablowanie wydaje mi się właściwą ceną, a urządzenie robi to samo za 1100 zł. Jeśli ktoś szuka taniego rozwiązania i trafi na te moje wypociny tu na forum może będzie mi wdzięczny za ten pomysł i zaoszczędzi sporo kasy.

Może zatem warto to opisać w nowym wątku? Tu robi się trochę OT :)
    mako122
    Poziom 10  
    BliSki napisał:
    mako122 napisał:
    Będę szczery, aż tak bardzo mnie nie rajcuje ten sterownik, raczej chciałem podzielić się wiedzą na jego temat bo obecnie są bardzo modne tzw. inteligentne domy i ludzie wydają na takie instalacje ogromną kasę. Nawet 20 tyś złotych i więcej. Przy takich kosztach skromne 1100 zł plus może drugie tyle na czujniki i okablowanie wydaje mi się właściwą ceną, a urządzenie robi to samo za 1100 zł. Jeśli ktoś szuka taniego rozwiązania i trafi na te moje wypociny tu na forum może będzie mi wdzięczny za ten pomysł i zaoszczędzi sporo kasy.

Może zatem warto to opisać w nowym wątku? Tu robi się trochę OT :)

Tak to dobry pomysł. Tak zrobię jak proponujesz!!

tu umieszczę link do tego wątku.

Poniżej link do nowo założonego wątku który jest kontynuacją tematu poruszanego w tym wątku.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17775826#17775826
    BUCKS
    Poziom 35  
    mako122 napisał:
    1) Zaczniemy od bardzo prostej regulacji kotła sterownikiem LMBD 4 PLC.
    Na schemacie powyżej znajdują się wyprowadzenie 1 i 2 oznaczone jako RT (regulator temperatury pomieszczeń).
    W nowo kupionych kotle wyprowadzenia 1 i 2 są na stałe zwarte zworką.

Wykorzystujesz sterowanie kotłem analogicznie jak to jest w zwykłym regulatorze ON/OFF, a LMBD4 z racji dodatkowych czujników może mieć lepszy cykl włączania i wyłączania palnika.
    Ale to nie jest dla mnie sterowanie pogodowe, na to co opisałeś to sam wpadłem, więc tu nic nowego dla mnie nie ma, bo to jest tylko sterowanie ON/OFF w wersji trochę bardziej wyrafinowanej.

mako122 napisał:
    Kolejny sposób sterowani to już będzie w pełni sterowanie pogodowe ale w takiej wersji light!! Czyli bardzo prostej i taniej ale w pełni funkcjonalnej i dla wielu z nas wystarczająco dokładnej.

To mnie interesuje ale nie wiem co wymyśliłeś albo na co wpadłeś.
    Zmiana temperatury wody kotłowej wymaga czujnika temperatury zewnętrznej, czyli wystarczy podłączyć czujnik do kotła i masz pogodynkę, a LMBD4 PLC będzie nadal pełnił rolę nieco bardziej rozbudowanego regulatora pokojowego.

Ewentualnie co mi przychodzi do głowy to można by się pokusić o zrobienie skokowej zmiany temperatury wody kotłowej.
    Czujnik temperatury to nic innego jak rezystor, który zmienia swoją rezystancję w zależności od temperatury.
    Nie widzę prostego sposobu na płynną zmianę rezystancji za pomocą LMBD4 PLC ale skokową zmianę już dałoby się wyrzeźbić z pomocą kilku przekaźników, a każdy z nich odpowiadał by określonej temperaturze wody kotłowej, czyli odpowiedniej rezystancji.
    Nie byłoby to idealne ale dawałoby to pseudo pogodówkę ze skokową zmianą temperatury.
    Choć musiałbym się pobawić tym urządzeniem, aby stwierdzić na ile mogę je wykorzystać do swoich celów.

U mnie temat inteligentnego domu nie wchodzi w grę ale inteligentne sterowanie kotłem już prędzej ;-)
    Choć jeśli uda mi się wymienić obecny kocioł na nowy 1-funkcyjny to wraz z regulacją pogodową będzie to spełniało moje potrzeby i nie będę miał potrzeby zakupu LMBD4 do sterowania kotła. Jedynie jeśli stanieje i montaż nie będzie zbyt problematyczny i obarczony ryzykiem uszkodzenia rury spalinowej to pewnie w przyszłości założę sobie taki stały monitoring i analizę spalin.

mako122 napisał:
    tu umieszczę link do tego wątku.

OK, to czekam na link do nowego wątku i tak dokończymy ten temat. W tym wątku o LMBD4 PLC już milczę ;)
    mariusz.lubicz
    Poziom 17  
    [quote="mako122"]
    BUCKS napisał:
    Fajny gadżet ale jest kilka małych ale.
    U mnie to nie gadżet a serce mojego domu!

Widzę, że nie wgrałeś sobie XML-a z komputera do komórki. Prawym klawiszem myszy robisz opisy kontrolek. Wchodzisz w termometry i robisz opisy. A termometry, które chcesz wyświetlić na komórce oznaczasz przed napisem gwiazdką.
    Np:
    Temperatura jakaś
    *Temperatura inna

Tylko ta z gwiazdką wyświetli się na komórce.

Tak samo inne kontrolki jak Timery czy OWR-y. Jak im dasz gwiazdkę przed nazwą to będziesz je widział i będziesz mógł je przyciskać palcem, long-clik-iem.

Bierzesz XML z kompa i wgrywasz do telefonu do głównego katalogu wewnętrznej pamięci flash. Zamykasz program, otwierasz i już jest.
    Tylko żebyś miał 1 urządzenie na liście po lewej, bo się pogubisz.