Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet EcoCondens Gold - ustawienia rodzaj gazu

BliSki 10 Jan 2020 21:28 69630 251
Metalwork
 • #151
  Wojtermet25
  Level 27  
  Przy tak niskich temperaturach zasilania przejdź na krzywe od podłogówki, tam zaczynają się od 25 *C (grzejnikowe dopiero od 40*C). U sprawdź jaka ustawiona jest moc startowa.
 • Metalwork
 • #152
  simon007
  Level 10  
  Ustawione na podłogowe ale krzywe mam ze sterownika tech sam ustalam jaka temp zasilania przy danej temp zewnętrznej - i to ogarnąłem doświadczalnie wiem jaka mniej więcej temp zasilnia do danej temp zewn podać aby piec pracował dłużej na niższej temp - ustawiona temp regulator pokojowy 22 temp zasilania dla 0 na zewn 40 i wtedy większość czasu kocioł idzie na mocy minimalnej ale caly czas - problem pojawia się gdy automatyka tech ustawiona przeze mnie podaje temp obniżona na noc 21 temp zasilnia 40 zostaje na tym samym poziomie i te 21 stopni uzyskuje po 10 min grzania i kocioł wyłącza się następuję wyziębianie domu po jakimś czasie np ok 1h spada o te 0,1 i znów włącza by dogrzać do 21 co trwa chwilę i tak w kółko a
  chciałbym by przy obniżonej temp pokojowej do 21 automatycznie obniżyć temp zasilania czyli
  -normalne grzanie - temp pokojowa ustawiona 22 temp czynnika 40
  - tryb obniżony temp pokojowa 21 a temp czynnika np 35
  Następne moje pytanie to czy jest tak możliwe ustawić aby kocioł przy zadanej temp pokojowej i jej osiągnięciu nie wyłączał grzania tylko działał na zasadzie automatycznego obniżania temp zasilnia czyli przykład ustawiam temp pokojową 22 kocioł startuje temp czynnika 40 temp dochodzi do 21,8 w jakimś czasie kocioł schodzi z temp do 39 pracuje dalej temp dochodzi do 21.9 temp schodzi do 38 - temp przykładowe czy to już zbyt zaawansowana automatyka:) a jeszcze lepsze rozwiązanie gdyby sam się uczył i wiedział jaką temp zasilania dobrać aby kocioł szedł dłużej na niższej temp zasilania niż krócej na wyższej i się wyłączał:)
  Moc startowa nie zmieniałem czyli fabryczna nastawa 25 moc max "skręciłem" do 40
  Całością przypominam steruje tech st2801 - czy może jest jakiś bardziej zaawansowany sterownik?
 • #153
  Wojtermet25
  Level 27  
  Podobny technologicznie jest chyba CR11011, ale tylko przewodowy. Nie zagłębiałem się jeszcze w instrukcję tego ST 2801 ale nie ma tam takiego parametru jak wpływ pomieszczenia, może to by coś pomogło?
 • #154
  simon007
  Level 10  
  Sprawdzałem tą opcje
  Wpływ czujnika pomieszczenia–Po włączeniu tej funkcji użytkownik ustawia wpływ temperatury pomieszczenia na regulację:Histereza 1 –mały wpływ na temperaturę kotłaHistereza 5 –duży wpływ na temperaturę kotła
  czy 1 czy 5 nie ma znaczenia kocioł pracuje tak samo
 • #155
  Wojtermet25
  Level 27  
  W punkcie 8.1 instrukcji widzę różne sposoby regulacji, testowałeś wszystkie? Wygląda, że coś powinno się dać uzyskać. Tylko nie wiem, czy jest możliwość korzystania z kilku opcji na raz, czy tylko z jednej.

  Dodano po 1 [minuty]:

  A może ważna jest też wersja oprogramowania kotła (najnowsza chyba b15) do pełnej funkcjonalności sterownika Tech.
 • #156
  simon007
  Level 10  
  ja mam b12 ale sterowanie z Techa działa bez problemu na kotle
 • #157
  Wojtermet25
  Level 27  
  No właśnie nie jestem pewien. Coś było podczas mojej rozmowy z serwisem fabrycznym, że b12 nie pracuje całkiem poprawnie. Musisz dopytać. I podobno jest możliwość gwarancyjnej podmiany płyty na najnowszą przez serwisanta.
 • #158
  Tiesto83
  Level 10  
  Wojtermet25 wrote:
  No właśnie nie jestem pewien. Coś było podczas mojej rozmowy z serwisem fabrycznym, że b12 nie pracuje całkiem poprawnie. Musisz dopytać. I podobno jest możliwość gwarancyjnej podmiany płyty na najnowszą przez serwisanta.


  To byłoby zbyt fajne. Mi powiedzieli, że tego na gwarancji nie zrobią. Sugerowali "dogadanie się z serwisantem" - cokolwiek to znaczy.
 • Metalwork
 • #159
  BUCKS
  Level 39  
  ciekawe kiedy doczekamy się kotłów do których będziemy wgrywali nowy firmware ;-)
 • #160
  lasekd
  Level 13  
  simon007 wrote:
  problem pojawia się gdy automatyka tech ustawiona przeze mnie podaje temp obniżona na noc 21 temp zasilnia 40 zostaje na tym samym poziomie i te 21 stopni uzyskuje po 10 min grzania i kocioł wyłącza się następuję wyziębianie domu po jakimś czasie np ok 1h spada o te 0,1 i znów włącza by dogrzać do 21 co trwa chwilę i tak w kółko

  Jak to możliwe że przy 22st kocioł pracuje kilka godzin i nie może dobić do tej temperatury,a prz 21st osiąga ją w 10min

  simon007 wrote:
  Następne moje pytanie to czy jest tak możliwe ustawić aby kocioł przy zadanej temp pokojowej i jej osiągnięciu nie wyłączał grzania tylko działał na zasadzie automatycznego obniżania temp zasilnia czyli przykład ustawiam temp pokojową 22 kocioł startuje temp czynnika 40 temp dochodzi do 21,8 w jakimś czasie kocioł schodzi z temp do 39 pracuje dalej temp dochodzi do 21.9 temp schodzi do 38 - temp przykładowe czy to już zbyt zaawansowana automatyka:) a jeszcze lepsze rozwiązanie gdyby sam się uczył i wiedział jaką temp zasilania dobrać aby kocioł szedł dłużej na niższej temp zasilania niż krócej na wyższej i się wyłączał

  A nie będzie to czasami podmenu Różnica temperatur pomieszczenia?
  Tam jest coś podobnego
 • #161
  simon007
  Level 10  
  Bo przy przykładowo 40st zasilania niższą obniżoną temp pokoju szybciej osiąga - tak jak wrzuciłem wykres dla temp ustawionej w ciągu dnia ok 22 kocioł wyłączy się raz w ciągu grzania natomiast przy ustawionej nocnej temp 21 wyłącza się co ok godzinę szybciej mu osiągnąć przy tym samym parametrze czynnika grzewczego

  Różnica temp. pomieszczenia jest tam takie ustawienie ale najmniejsza różnica to 0,5 st - a ja mam ustawioną histerezę regulatora 0,1 więc nigdy nie zdarzy się aby temp spadła czy wzrosła o więcej niż 0,1 - więc to ustawienie raczej nic nie daje - wydaje mi się aby to ustawienie działało poprawnie to musiałbym wyłączyć termostat pokojowy i wtedy dla ustawionej temp pokojowej 22 - pokój nagrzany do 22 kocioł grzeje dalej dochodzi do 22,5 wtedy obniża czynnik o zadany spadek (możliwy od 1 -5 st)

  z firmware słyszałem że w ramach gwarancji wymieniają teraz się okazuje że jednak nie hmm poczekam aż będzie b15 wtedy zadzwonię zapytać do serwisu
 • #162
  Tiesto83
  Level 10  
  simon007 wrote:

  z firmware słyszałem że w ramach gwarancji wymieniają teraz się okazuje że jednak nie hmm poczekam aż będzie b15 wtedy zadzwonię zapytać do serwisu


  Tylko przypuszczam, ale może ten b15 już jest? Jesli ktoś ma to niech się pochwali na forum.
 • #163
  Ja-Pa
  Level 5  
  Witam! A o jakich wartościach mówią parametry 29/30/31 (widoczne po wypięciu zworki) ?
 • #165
  Ja-Pa
  Level 5  
  Dzięki.Może być związane z kotłem jednofunkcyjnym( moim przypadku)
 • #166
  turban
  Level 11  
  Cześć,

  mam następujący problem. Gold Plus 25kW 1F sama podłogówka i Tech Sterownik L-8e z siłownikami termolektrycznymi. Wszystko jest w miarę ok gdy otwartych jest kilka pętli, jednak gdy zostaje jedna (np. łazienka) to zaczynają się problemy. Kocioł grzeje i zrównuje praktycznie temperaturę wejścia i wyjścia CO (mam ustawioną 35 stopni). Pompa pracuje na maksa ale nic to nie daje. Często też jest L3, piec się wyłącza i znów pompa na max. Ustawienia:
  P1 - 25
  P3 - 60
  P4 - 12
  P5 - 58

  pompa 25-99

  Czy to się w ogóle da jakoś wyregulować? Wielka prośba o pomoc.
 • Helpful post
  #167
  wygibus
  Level 12  
  Raczej nic nie poradzisz, zbyt mały odbiór ciepła, a masz już ustawione najniższe obroty wentylatora. Pompa zwiększa przepływ by nie przegrzać zasilania, powodując wzrost temp powrotu, to powoduje wzrost temp zasilania i następnie blokadę L3.
 • #168
  turban
  Level 11  
  Wygibus, dziękuje za komentarz. Czy ewentualne skręcenie mocy maksymalnej pompy wchodzi w grę? (aby było ciszej) Czy wydłużenie czasu L3 coś by dało pozytywnego?

  Hmm jeszcze tak się zastanawiam bo napisałeś, że pompa żeby nie przegrzać obwodu zwiększa obroty ale to powoduje zwiększenie temperatury zasilenia ... czy to się nie wyklucza?
 • #169
  Wojtermet25
  Level 27  
  Regulacja wydajności pompy nic tu nie pomoże.
  L3 można wydłużyć, będą większe przerwy pomiędzy uruchomieniami kotła,ale może to wpłynąć na komfort termiczny pomieszczeń.
  A podstawowe pytanie,to kto montuje siłowniki do sterowania obiegami grzewczymi przy kotle gazowym. Takie sterowanie to można zastosować przy miejskim cieple albo kotle z buforem, chociaż ja nie uznaję takigo sterowania wcale, dla mnie to zbędne i przeszkadzające gadżety. Podłogowki steruje się pogodowo po uprzedniej regulacji hydraulicznej (przepływy).

  Dodano po 2 [minuty]:

  I mam nadzieję, że nie zmieniałeś parametrów P4 i P5, są one ustawione przez serwisanta na podstawie analizy spalin.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Masz czujnik zewnętrzny?
  Jeżeli tak to ustaw sterowanie pogodowe i rodzaj ogrzewania na podłogowe, wyłącz tego inteligentnego Techa, żeby pętlę były otwarte, ustaw krzywą grzewczą na początek na 3 i obserwuj.

  A i jeszcze jedno pytanie, rozdzielacz podłogowki to tylko belki z rotametrami i zaworami, czy jest tam jakiś układ pompowo mieszający?
 • #170
  turban
  Level 11  
  Dzięki Wojtermet25, nie przyszło by mi do głowy, że ten piec z siłownikami nie będzie dobrze funkcjonował. Chodziło mi o komfort ustawienia dowolnej temperatury w pomieszkaniach (mam ich 10) bez zabawy rotametrami (raczej nie chcę z tego rezygnować).

  P4 i P5 nie zmieniałem.

  Nie mam czujnika zewnętrznego.

  Tylko belki z rotametrami i zaworami - nie mam mieszaczy.
 • #171
  Wojtermet25
  Level 27  
  Żaden gazowy nie będzie dobrze współpracowal z instalacją która nie jest w stanie odebrać minimalnej mocy,a do tego przepływ co chwilę będzie się zmieniał.
  Zainstaluj czujnik zewnętrzny i ustaw jak pisałem, a jak wszystko będzie wyregulowane to można włączyć tego Techa żeby pilnował temperatury profilaktycznie gdyby przekraczała, ale nie można tylko tym regulować temperatury.
 • #172
  BUCKS
  Level 39  
  turban wrote:
  gdy zostaje jedna (np. łazienka) to zaczynają się problemy

  Twój kocioł ma moc minimalną 3,0kW dla wody kotłowej 50/30, w związku z tym aby była możliwa ciągła praca palnika to musiałbyś grzać obwód zdolny pochłonąć te parę kW.
  Jeśli to łazienka z malutkim obwodem to zapomnij o ciągłej pracy palnika, bo w końcu temperatura na kotle osiągnie zadane 35 stopni i kocioł wyłączy się, a łazienka nie potrzebuje 3kW, by była w stanie wchłonąć ilość ciepła jakie produkuje kocioł.

  Musisz postarać się by w trakcie pracy kotła były otwarte możliwie wszystkie obwody albo co najmniej tyle obwodów, by były zdolne pochłaniać energię cieplną jaką wyprodukuje kocioł na mocy minimalnej przez okres czasu pozwalający uzyskać zadowalający komfort przy stosunkowo niskim taktowaniu (włączaniu i wyłączaniu) palnika.

  W przypadku kotła gazowe można zejść z mocą minimalną do poziomu ok. 2kW, czyli zmiana byłaby o 1/3 ale to i tak za dużo na ogrzewanie tylko i wyłącznie samej łazienki.
  Ogrzewanie tylko i wyłącznie samej łazienki miałoby rację bytu z tzw. buforem ciepła, bo choć kocioł byłby wyłączony to bufor nadal miałby określoną ilość ciepłej wody, która mogłaby ogrzewać Twoją podłogówkę.
  Z bufora pobierasz ciepła tyle ile potrzebujesz i możesz je sobie dozować wedle potrzeb.
  W przypadku kotła to kocioł narzuca ilość ciepła w danej jednostce czasu, a że produkcja kotła w Twojej sytuacji przewyższa rzeczywiste zapotrzebowanie to finalnie musi pojawić się blokada L3.
 • #173
  turban
  Level 11  
  Dziękuje Panowie, tak naprawdę mam już ostatnie pytanie. Kocioł wpadł w tryb L3 i się wyłączył palnik. Pompa weszła na 99%. W tym czasie sterownik wyłączył wszystkie obwody (łazienka się nagrzała). Mimo to pompa cały czas pracuje. Wiecie czemu tak się stało? Czy ona się wyłączy? (to jest bezsensowna strata energii)
 • #174
  BUCKS
  Level 39  
  praca pompy po wyłączeniu palnika to tzw. wybieg pompy. Ja w swoim starym kotle mam regulację 1-60 min. Nie wiem jak jest w Twoim kotle. Gdzieś tam ustawia się ten parametr ale musisz mieć instrukcję tzw. serwisową.
 • #175
  turban
  Level 11  
  Z instrukcji wynika, że powinno być na 180s (stały parametr). Czyli co jakaś usterka w moim piecu?
 • #176
  Wojtermet25
  Level 27  
  Podobno tak jest w nowym oprogramowaniu, że pompa pracuje cały czas,a jej wyłącznie nastąpi dopiero jak kocioł dostanie sygnał z zewnętrznego sterownika, że nie ma zapotrzebowania na grzanie (czyli trzeba rozewrzeć styki RT, lub poprzez regulator OT). W starszych wersjach pompa wyłączała się faktycznie po zadanym czasie, teraz gdy jest sygnał grzej pracuje cały czas,mimo że palnik wyłączony.
 • #177
  turban
  Level 11  
  A listwa TECH L-8 nie daje już sygnały grzej, wiec styki powinny być rozwarte i pompa powinna się wyłączyć?
 • #178
  Wojtermet25
  Level 27  
  Ale jest ona połączona z kotłem do zacisków RT?
  Jeżeli tak jest, to albo coś jest z Twchem i nie rozłącza tych styków, albo poprzez brak obiegu,bo zamknięte wszystkie pętlę kocioł nie może się wychłodzić i nie wyłącza pompy. A taka sytuacja,jak brak obiegu przez wymiennik kotła dla mnie jest karygodna.
  Proponujemy rozwiązania,a nie chcesz z nich skorzystać.
 • #179
  BUCKS
  Level 39  
  Wojtermet25 wrote:
  Podobno tak jest w nowym oprogramowaniu, że pompa pracuje cały czas,a jej wyłącznie nastąpi dopiero jak kocioł dostanie sygnał z zewnętrznego sterownika, że nie ma zapotrzebowania na grzanie (czyli trzeba rozewrzeć styki RT, lub poprzez regulator OT).


  Pytanie jak na nowym sofcie zachowa się pompa gdy w trakcie pracy palnika regulator pokojowy wyłączy żądanie grzania.
  Nie dopuszczam sytuacji, że pompa natychmiast wyłączy się, bo regulator otworzył obwód elektryczny.

  Zakładam, że będzie to minimum 180 sekund ale nie dłużej niż do wyłączenia żądania grzania przez regulator pokojowy. Wtedy ma to jakiś sens.
 • #180
  Wojtermet25
  Level 27  
  Oczywiście,pompa będzie pracować po rozłączeniu styków RT przez jakiś tam założony czas. Pewnie są tam brane pod uwagę też temperatury z czujników kotła, i dopiero jak wszystko się spełni to wyłączy. Ale dokładnie ile to jest czasu i co brane pod uwagę to nie wiem.