Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet EcoCondens Gold - ustawienia

BliSki 25 Paź 2017 22:39 4674 49
  • Pomocny post
    #31 25 Paź 2017 22:39
    wygibus
    Poziom 9  

Wtedy idzie z minimalną mocą jaką masz ustawioną. Przykład: jeśli minimalne obroty wentylatora masz ustawione na 1200, to takie są przy Fr 0.
    W moim kotle maksymalną moc CO z jaką palnik pracuje ustawia się parametrem P03, minimalną do jakiej kocioł będzie modulował parametrem P04 obroty wentylatora (u mnie 1000 obrotów, co daje moc min. 4,3 kW przy temp. 50/30)

• #32 26 Paź 2017 09:40
    kiltel
    Poziom 11  

Ja w swoim kotle ACV też obnizyłem obroty minimalne wentylatora. Moc minimalna mi się zmniejszyła bo to widać po pracy kotła. Jak obliczyłeś ze 1000 obr. to moc 4,3 kW?

• #33 26 Paź 2017 22:09
    wygibus
    Poziom 9  

Nie wyliczałem, taką podaje producent kotła przy minimalnych obrotach wentylatora(16% z 26,5kW). Więc jeśli minimalne obroty to 1000/min, a na wyświetlaczu Fr=0, to siłą rzeczy kocioł pracuje z minimalną mocą.

• #34 07 Lis 2017 16:21
    wygibus
    Poziom 9  

Muszę coś wyprostować, jest dokładnie tak jak napisałeś, instalator ustawia ciśnienie dla mocy minimalnej, np przy obrotach 1200/min i dla mocy maksymalnej, dopiero później elektronika steruje dawką

BUCKS napisał:
    Nie znam Twojego kotła ale sugerując się moim kotłem to mechanicznie ustalam ciśnienie gazu na dyszach dla mocy minimalnej i maksymalnej, a dopiero potem mocą steruje elektronika.

• #35 15 Lis 2017 00:58
    krzysztof2010
    Poziom 9  

bro2004 napisał:
    Jak grzebierz w ustawieniach mocy min. i max. to rozumiem, że masz analizator spalin?

Ludzie - pewnych wartości się nie zmienia, bo tylko psujecie kocioł. Tak psujecie, a później pretensje do producenta. Chcecie Lexusa zrobić z Opla...

Grzebanie w ustawieniach mocy min. i maksymalnej, ale w menu, a nie śrubkami wewnątrz, nie wpływa w żaden sposób na potrzebę korzystania z analizatora. Po drugie , że niby Termet, to Opel? Bzdura bez jakiegokolwiek uzasadnienia.

Dodano po 2 [minuty]:

bro2004 napisał:
    Właśnie tak zmieniasz moc - skład mieszanki tym samym. Powodzenia "specjalisto" ;)

Proszę takimi wypowiedzeniami nie wprowadzać innych w błąd.

• #36 15 Lis 2017 09:20
    BUCKS
    Poziom 24  

krzysztof2010 napisał:
    Grzebanie w ustawieniach mocy min. i maksymalnej, ale w menu, a nie śrubkami wewnątrz, nie wpływa w żaden sposób na potrzebę korzystania z analizatora.

Jak sam użyłeś tego określenia jest to bzdura bez uzasadnienia.
    Zmieniając obroty wentylatora w MENU kotła wpływasz na ilość powietrza dostarczanego do kotła, przez co zmieniasz skład mieszanki.
    Co w konsekwencji wymusza dopasowanie ilości gazu, aby skład mieszanki był optymalny i do tego celu jest potrzebny miernik w postaci analizatora spalin.
    Regulację gazu można na upartego wykonać bez analizatora spalin ale z powodu dużej tolerancji błędu można zapomnieć o precyzyjnych nastawach.

Zmiany w MENU nie pozostają bez konsekwencji, więc nie wprowadzaj innych w błąd. Zmniejszenie prędkości wentylatora dla mocy minimalnej bez korekty ciśnienia gazu będzie skutkowało zbyt bogatą mieszanką, a zwiększenie tej prędkości da nam zbyt ubogą mieszankę.
    Jeśli już ktoś grzebie to wypadałoby zapisać oryginalne wartości, aby zawsze można było przywrócić pierwotne parametry.

• #37 15 Lis 2017 09:23
    kiltel
    Poziom 11  

Nie jest przypadkiem tak że jeśli w menu zmieniamy obroty wentylatora nawet jak zmniejszamy moc maksymalną no to chyba elektronika pieca sama dostosowuje ciśnienie gazu. Co innego gdybyśmy kręcili jakimiś srubkami.

• #38 15 Lis 2017 09:28
    BUCKS
    Poziom 24  

kiltel napisał:
    @krzysztof2010 też tak uważam. Ja zmieniałem tylko ustawienia w menu.

Jak tak uważasz to grzeb dalej, pozostanie Ci tylko cieszyć się z wysokiej sprawności Twojego urządzenia na papierze, bo nie będzie to miało odzwierciedlenia w rzeczywistości.
    W zależności od zakresu zmian obrotów wentylatora to ich negatywny skutek może być większy lub mniejszy ale zawsze jednak będzie, bo bez miernika nie dostosujesz precyzyjnie składu mieszanki.
    Ale twierdzenie, że grzebanie TYLKO w MENU nie przynosi negatywnych skutków jest bzdurą do kwadratu.

kiltel napisał:
    Nie jest przypadkiem tak że jeśli w menu zmieniamy obroty wentylatora nawet jak zmniejszamy moc maksymalną no to chyba elektronika pieca sama dostosowuje ciśnienie gazu. Co innego gdybyśmy kręcili jakimiś srubkami.

Elektronika dobiera ciśnienie gazu dla mocy pośrednich ale ustawienie parametrów dla mocy minimalnej i maksymalnej wymaga ustawienia parametrów w MENU + kręcenia śrubkami.
    Każdorazowa zmiana obrotów wentylatora dla mocy minimalnej i maksymalnej pociąga za sobą korektę ustawienia ciśnienia za pomocą śrubek, a do precyzyjnych nastaw potrzebny jest miernik i tyle w temacie.

• #39 15 Lis 2017 09:33
    kiltel
    Poziom 11  

Wyedytowałem post poprzedni. Wcześniej inny użytkownik tego forum po zmniejszeniu obrotów minimalnych w menu sprawdzając ze stoperem licznik gazu odnotował mniejsze zużycie czyli wychodziło na to że zmniejszenie obrotów zmniejszało też dawkę gazu.

• #40 15 Lis 2017 09:41
    BUCKS
    Poziom 24  

kiltel napisał:
    Wyedytowałem post poprzedni

he he, zauważyłem, że treść się zmieniła, więc swój też wyedytowałem :)
    kiltel napisał:
    Wcześniej inny użytkownik tego forum po zmniejszeniu obrotów minimalnych w menu sprawdzając że stoperem licznik gazu odnotował mniejsze zużycie czyli wychodziło na to że zmniejszenie obrotów zmniejszało też dawkę gazu.

Zmiana prędkości obrotowej wentylatora wpływa na zużycie gazu ale brak korekty ciśnienia gazu z miernikiem powoduje, że nie masz ustawień optymalnych, czyli pogarszasz parametry pracy swojego kotła.
    Stoper, licznik gazu itp,. nie będzie lepszy od analizatora spalin.

• #41 15 Lis 2017 09:45
    kiltel
    Poziom 11  

U mnie domyślne ustawienie dla minimalnych obrotów to 40 w menu mogę zejść do 25 ale z tego co zaobserwowałem elektronika pieca nie pozwala zejść poniżej 30. Więc u siebie ustawiłem 30 cały poprzedni sezon tak miałem ustawione. Mam kocioł mocno przewymiarowany a takie ustawienie trochę ustabilizowało jego pracę. Czyli według Ciebie jak zmniejszyłem obroty o 10% w porównaniu do domyślnych to pogorszyłem sobie pracę kotła?

• #42 15 Lis 2017 10:19
    BUCKS
    Poziom 24  

kiltel napisał:
    Czyli według Ciebie jak zmniejszyłem obroty o 10% w porównaniu do domyślnych to pogorszyłem sobie pracę kotła?

Masz kocioł ACV, a nie Termeta, a może on ma inną elektronikę.
    Generalnie zmiana mocy minimalnej pociąga za sobą konieczność korekty ciśnienia gazu, czyli korektę składu mieszanki. Każdy producent określa wartości jakie powinien wskazywać analizator spalin.
    Jeśli zmieniłeś o 10% tylko samą prędkość wentylatora dla mocy minimalnej bez korekty ciśnienia to nie masz optymalnego składu mieszanki, czyli pogarszasz efektywność swojego kotła.
    O jaki procent ją pogorszyłeś to nie wiem, może różnica jest na tyle niewielka, że w praktyce nie ma większego znaczenia.
    Pomimo tego nie ulega chyba wątpliwości, że tylko precyzyjne ustawienia z analizatorem spalin zagwarantują optymalne parametry pracy Twojego kotła.

• #43 15 Lis 2017 10:35
    kiltel
    Poziom 11  

Nie wiem co o tym myśleć. Dzięki temu że zmniejszyłem obroty mogę grzać wodą z niższą temperaturą bez częstego taktowania kotła.

• #44 15 Lis 2017 10:58
    BUCKS
    Poziom 24  

kiltel napisał:
    Nie wiem co o tym myśleć. Dzięki temu że zmniejszyłem obroty mogę grzać wodą z niższą temperaturą bez częstego taktowania kotła.

Nie wiem z czym masz problem.
    Skoro potrzebowałeś tej zmiany to ją zrobiłeś i uzyskałeś efekt o jaki Ci chodziło.
    Ewentualne gorsze spalanie gazu jest w tym wypadku efektem ubocznym, który musisz zaakceptować ale i tak na oko nie zobaczysz różnicy, więc czym się martwisz.
    Kocioł Ci przez to nie wybuchnie itp., a serwisant przy okazji kolejnego przeglądu zrobi Ci sprawdzenie i ewentualną korektę mieszanki.
    Co innego jak ktoś wprowadza zmiany, bo lubi "grzebać" w MENU, choć nie ma ku temu żadnej sensownej przesłanki. U Ciebie była, więc zmiana daje Ci więcej korzyści niż potencjalnych strat.

• #45 15 Lis 2017 11:10
    kiltel
    Poziom 11  

Czyli zostawiam. 😁 Zmniejszyłem też startowa liczbę obrotów wentylatora bo domyślnie startowal z 75 % mocy a ja zmniejszyłem na 50 % ale to to już nie ma chyba takiego znaczenia dla jakości spalania.

• #46 15 Lis 2017 11:35
    BUCKS
    Poziom 24  

Z tego co wiem to skład mieszanki ustala się tylko dla minimum i maksimum, a resztą zajmuje się elektronika, więc dla mocy startowej nie regulujesz mieszanki, aby miało to mieć znaczenie.
    Jak dla mnie poziom mocy startowej może mieć wpływ na to jak kocioł będzie zapalał. Zauważyłem, że kondensaty mają moc startową dość dużą, bo u mnie na atmosferyku moc startowa = mocy minimalnej.
    Każdy kocioł ma swoją charakterystykę i dobry serwisant powinien tak dobrać parametry, aby były one optymalne dla Twojej instalacji. Praktyka często pokazuje, że serwisanci lecą wg bliżej nieokreślonych szablonów albo widzi mi się, które z optymalizacją mają niewiele wspólnego.

• #47 15 Lis 2017 12:00
    kiltel
    Poziom 11  

Serwisant/instalator to wie jak pieniądze wziąć. Odpalił piec i tyle. Mam wrażenie że ja po czytaniu internetu i własnych doświadczeniach wiem więcej od niego. Sam sobie po woli jakoś tą wyregulowałem. Mam starą instalację grzejnikową która jeszcze rok temu działała grawitacyjnie a ze kopciuch mi przerdzewiał to podłączyłem kocioł gazowy. Najgorsze jednak że kocioł przewymiarowany.

• #48 15 Lis 2017 15:35
    BUCKS
    Poziom 24  

kiltel napisał:
    Serwisant/instalator to wie jak pieniądze wziąć. Odpalił piec i tyle. Mam wrażenie że ja po czytaniu internetu i własnych doświadczeniach wiem więcej od niego.

Nie martw się ja mam tak samo. Co więcej serwisant wziął kasę za czyszczenie kotła, które pomogło na 3 tygodnie i błąd powrócił. Gdy ja sam zrobiłem czyszczenie to miałem spokój na kilka miesięcy. Okazało się, że problem sprawiała elektroda jonizacyjna, której autoryzowany serwisant nie potrafił należycie wyczyścić.

kiltel napisał:
    kopciuch mi przerdzewiał to podłączyłem kocioł gazowy

Jak wcześniej miałeś kopciucha to profilaktycznie przeczyściłbym sobie instalację np. Sentinel X400 albo Fernox F3/F5. Kocioł gazowy jest bardzo wrażliwy na osady i zanieczyszczenia.

• #49 15 Lis 2017 18:17
    kiltel
    Poziom 11  

Instalator nawet nie wspomniał o jakimkolwiek czyszczeniu. Kocioł działa już drugi sezon. Gdybym przedtem wiedzial tyle co teraz o kotłach gazowych to bym sobie sam wybrał i zamontował kocioł 😁

• #50 15 Lis 2017 19:57
    BUCKS
    Poziom 24  

Dla mnie podłączenie nowego kotła do starej instalacji = obowiązkowe czyszczenie starej instalacji przed połączeniem nowego kotła. Jakiekolwiek osady, zanieczyszczenia ograniczają sprawność kotła, więc warto takie czyszczenie zrobić.
    Nawet teraz zrobiłbym takie czyszczenie, na to nigdy nie jest za późno. U mnie po czyszczeniu było czuć różnicę i stare grzejniki lepiej grzały.
    Nie mam pojęcia kiedy koszt zakupu środków czyszczących się zwróci, bo nie wiem ile energii zyskałem dzięki czyszczeniu ale niemal każdą zmianę na plus uważam za dobrą inwestycję :) Zwłaszcza, że takie czyszczenie robimy raz na kilka lat, więc ich koszt jest pomijalny.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME