Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet EcoCondens Gold - ustawienia, parametry, konfiguracja, diagnostyka

BliSki 22 Feb 2022 14:52 113478 388
    krzysiekt28
    Level 6  
    Witam wszystkich.
    Mam do Was pytanie oraz nadzieję że uzyskam bardziej fachową odpowiedź niż od " ekspertów" z doradztwa Termet😉
    Zadając niżej wymienione pytanie do eksertów Termeta uzyskałem odpowiedź którą i tak opisałem w pytaniu.
    Odpowiedź z Termet brzmiała cyt. "czujnik zewnętrzny należy wpiąć bezpośrednio do kotła" koniec🤔

Przejdźmy zatem do nurtującego mnie zagadnienia.
    Posiadam kocioł Termet Ecocondens Gold Plus 25KW ogrzewanie 💯% podłogówka.
    Na chwilę obecną dedykowany czujnik zewnętrzny wpięty bezpośrednio do kotła. "Co właśnie przypomnieli mi fachowcy z doradztwa Termet".
    Ostatnio dokupiłem moduł comfort który został podłączony przewodem dedykowanym LIN. Już wiem że aby współpracował standardowy regulator stykowy to parametr kotła P26 powinien mieć wartość 1. Tylko wtedy mam możliwość dobrania własnej pięcio stopniowej krzywej grzewczej. Niestety poprzez takie właśnie podłączenie pompa nie pracuje w trybie ciągłym jak przy wartości (P26 = 2) tylko gdy temperatura na regulatorze pokojowym osiągnie żądaną temperaturę rozłącza kocioł i wyłącza pompę co jest w moim przekonaniu mniej korzystne. 
    Czy istnieje możliwość wpływania na temperaturę poprzez regulację  pięcio stopniową krzywą grzewczą z pozycji modułu comfort a jednocześnie pozostawienie pracy kotła w trybie pracy ciągłej pompy? 
    Parametr P26 ma możliwość ustawienia w pozycji nr.3 ale brak opisu w instrukcji co oznacza w/w praca. 
    A może dokupienie regulatora radiowego dedykowanego do modułu comfort rozwiąże problem rozłączania pracy pompy po osiągnięciu temperatury?
    Z góry dziękuję za ewentualną pomoc😉
    Gargamelektro
    Level 15  
    Szanowny Krzysiek28,

1. napisz jaki jest powód do ustawienia ciągłego trybu pracy pompy (również po osiągnięciu żądanej temperatury).
    2. Parametr P26 nie ma wpływu na tryb pracy pompy. Parametr P26 służy do ustawienia trybu pracy regulatora pogodowego kotła.
    krzysiekt28
    Level 6  
    Witam. Dziękuję za mega szybką odpowiedź.
    Ad1 - Z informacji jaką uzyskałem od serwisanta Termet przy instalacji sterowanej samą pogodówką z ogrzewaniem podłogowym wskazane jest aby pompa pracowała w trybie ciągłym. Uprzedził tylko iż mogą być podwyższone rachunki za prąd więc skoro tak powiedział fachowiec znający się na rzeczy nie będę się z nim sprzeczał.
    Jeśli uważasz inaczej chętnie przyjmę Twoją argumentację iż korzystniej było by aby pompa jednak się wyłączała.
    Ad2 - I tu mam inne zdanie!
    Wiem że parametr P26 odpowiada za tryb pracy funkcji pogodowej który można ustawić od 0 do 3 .
    Przy P26=1 praca ze stykiem regulatora pokojowego po osiągnięciu żądanej temperatury pompa wyłącza się do momentu aż kocioł otrzyma informację z regulatora pokojowego iż jest zapotrzebowanie na ciepło. (sprawdzałem i faktycznie tak jest)
    Natomiast przy P26=2 praca na samej pogodówce pompa pracuje w trybie ciągłym. W trakcie grzania pracuje zgodnie z parametrem P14 fabrycznie ustawionym na 50% natomiast po wyłączeniu palnika przechodzi w tryb pracy P18 maksymalny wydatek pompy fabrycznie ustawiony na 99%
    Więc parametr P26 jednak ma wpływ na pracę pompy.
    Gargamelektro
    Level 15  
    Szanowny Krzysiekt28,

Ad 1. oczywiście nie wiem co powiedział serwisant, ale wydaje mi się, że chciał powiedzieć, że dobrze by było żeby kocioł pracował w jak najdłuższych cyklach (nie pracował w krótkich cyklach zwanych potocznie "taktowaniem"). Oczywiście długie cykle pracy kotła oznaczają tak samo długie cykle pracy pompy - stąd być może pewne nieporozumienie. Oczywiste jest, że stała praca pompy po wyłączeniu palnika (i oczywiście po upływie czasy wybiegu pompy) jest bez sensu. Po co tłoczyć w kółko stygnące medium (wodę). W końcu pompa w kotle ma służyć do rozprowadzania wytworzonej energii cieplnej! Na marginesie pracująca pompa przy wyłączonym palniku pobiera energię elektryczną - bezproduktywnie (bo nie rozprowadza ciepła po instalacji).

Ad 2. Jeżeli do kotła jest podłączony czujnik temperatury zewnętrznej oraz włączony w sterowniku kotła tryb sterowania pogodowego (bez czujnika pokojowego) - to temperatura wody kotłowej wyliczana jest na podstawie tzw. krzywej grzewczej. Sterownikowi kotła jest w takiej sytuacji "obojętna" temperatura wewnętrzna (pokojowa). Dlatego sterownik będzie tak zarządzał pracą kotła (palnika i pompy) aby utrzymywać zadane nastawy wynikające np. z harmonogramu czasowego. Użytkownik eksperymentalnie dobiera krzywą grzewczą (ew. jej przesuniecie) w taki sposób aby przy danej krzywej grzewczej uzyskać pożądaną temperaturę wewnętrzną (w pomieszczeniu referencyjnym).

W sytuacji podłączenia do sterownika kotła czujnika wewnętrznego (wg nomenklatury Termetu regulatora pokojowego) i wyboru dla parametru P26 wartości 1 - sterownik kotła działa nadal wg zadanej krzywej grzewczej ale w sytuacji osiągnięcia nastawionej temperatury w pomieszczeniu z czujnikiem - wyłącza kocioł (dokładniej palnik a później pompę). Parametr P14 służy do nastawienia minimalnego wydatku pompy a parametr P18 do ustawienia maksymalnego wydatku pompy. Te dwa parametry określają zakres wydajności w jakim pracuje pompa - a nie są to dwa oddzielne tryby pracy pompy!
    NB. czas wybiegu pompy (pracy pompy po wyłączeniu palnika) jest określony w instrukcji kotła i wynosi on dla c.o. 180 s.

Ad rem. Jeżeli chcesz uzyskać efekt w postaci maksymalnie długich okresów pracy kotła (pompy) w opisanej przez Ciebie sytuacji (do kotła podłączony czujnik temperatury zewnętrznej, włączone sterowanie pogodowe oraz podłączony czujnik pokojowy) doświadczalnie obniżaj o jedną wartość nr krzywej grzewczej dotąd aż uzyskasz długi cykl pracy, na końcu którego uzyskasz pożądaną temperaturę wewnętrzną. Czujnik pokojowy (regulator pokojowy) jest wyłącznie "górnym" zabezpieczeniem przed przegrzewaniem pomieszczenia referencyjnego. Zmiany krzywej grzewczej wprowadzaj najwyżej 1x dziennie.
    krzysiekt28
    Level 6  
    Hey Gargamelektro
    Oczywiście zastosuje się do Twoich wskazówek i mam nadzieję że okażą się bardziej korzystne dla pracy kotła i nie będzie miało wpływu na uzyskiwanie dotychczasowego komfortu cieplnego.
    W rozmowie z serwisantem Termetu pamiętam jak argumentował zalety ciągłej pracy pompy tak iż woda "stojąca" szybciej się wychładza niż woda będąca w obiegu ciągłym. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie czy nie ale zamierzam to sprawdzić stosując się do Twoich zaleceń:)
    Dziękuję za zainteresowanie się tematem i oczywiście nie omieszkam podzielić się obserwacjami po zastosowaniu się do w/w wskazówek.
    Pozdrawiam
    hastla
    Level 11  
    Mam pytanie techniczne.
    Mam układ grzejnikowo-podłogowy, całość zasilana na nastawach niskotemperaturowych.
    Pogodowa + Sterownik Termet Comfort z regulatorem pokojowym ustawionym na 21,5C. Mam niskie zapotrzebowanie na energię, bo kocioł włącza się dwa razy na dobę po dwie godziny, ale dopiero jak temperatura komfortu jest wyraźnie niższa od oczekiwanej.
    Zauważyłem, że kocioł załącza się po obniżeniu temperatury o 0,5 stopnia wg. Nastawnika pokojowego, czyli na 21° zaczyna grzać obieg wody.
    Teraz mam pytanie. Czy jest parametr który można zmienić żeby załączało kocioł po spadku powiedzmy o 0,2 stopnia na regulatorze?
    Widziałem było napisane na poprzedniej stronie o parametrze "Wpływ temperatury w strefie", ale nie do końca rozumiem o jaki wpływ chodzi..
    hastla
    Level 11  
    Termet EcoCondens Gold - ustawienia, parametry, konfiguracja, diagnostyka Termet EcoCondens Gold - ustawienia, parametry, konfiguracja, diagnostyka

Tak wygląda u mnie proces pracy kotła. Nie bardzo wiem jak wejść w menu 3.1.1.4

Czy ustawienie wpływu temperatury w strefie działa podobnie do korekty krzywej pogodowej w zakresie +0,1-9,9? Nie mogę tego za bardzo pojąć.

Dziś jest trochę niższa temperatura i piec pracuje bez przerwy na minimalnych obrotach wentylatora (12) od trzech godzin cały czas nie osiągając 21.8 więc w sumie chyba dobrze, muszę obserwować.
    Czy to normalne że mimo ustawienia krzywej grzewczej dla temperatury 12° - 28° piec podaje na zasilaniu 31-32 a na powrocie mam nastaw pogodowy? Zaczyna mi się mieszać powoli w głowie.
    Wojtermet25
    Level 30  
    Wejście w menu to trzy poziome kreseczki w lewym górnym rogu pierwszego zdjęcia. Cyfry oznaczają w ktora pozycję wejść w kolejnych poziomach menu.
    To że temperatura jest wyższa niż zadana to normalne przy niskim zapotrzebowaniu, kocioł pracujący na minimum nie jest już w stanie dać niższej.
    Polecam dogłębną analizę instrukcji, może nie jest tam super opisane,ale można po jakimś czasie ogarnąć podstawowe zagadnienia 🙃
    soluchd
    Level 5  
    Mam pytanko termet gold 1f czy jest mozliwosc zmiany histerezy dla cwu?

Jak ustawie 45 to zaczyna grzacz jak spadnie do 40, duzo bardziej komfortowo by bylo jakby zaczynał od 43 stopni.
    bro2004
    Level 29  
    Nie ma takiej opcji w elektronice. Może kiedyś wprowadza. Możesz założyć termostatyczny zawór mieszający. Wtedy będziesz miał stałą temperaturę wody.
    Kropek3
    Level 13  
    Mam pytanie odnośnie wersji oprogramowania modułu jaka jest najnowsze wersja.
    Mój ma ESP 0.9.48-20210709
    PIC wersja 4
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Kropek3
    Level 13  
    Wojtermet25 wrote:
    Też mam taką i pisze że najnowsza.

Dzięki za info
    marcinx00
    Level 10  
    Witam wszystkich właśnie przeczytałem posty w tym temacie bo jestem też na etapie ustawienia ecocondensa golda 25
    moja konfiguracja :
    kocioł Termet EcoCondens Gold 25 + zasobnik cwu (w domu tylko podłogówka parter i poddasze) do tego sim Termet na dwa obiegi parter i poddasze oddzielnie do tego dwa regulatory bezprzewodowe termet st-292 v2 oraz czujnik temperatury zewnętrznej.
    W poprzednim sezonie grzewczym nic nie regulowałem nie chodziłem w domu na szczęści w jakimś waciaku :-) ale stwierdziłem że czas na regulacje
    Kt miałem ustawione na 2.0 zauważyłem że przy temp. około 10 stopni było chłodno w domu jak spadało poniżej zera do grzało lepiej.
    Występowało też częste taktowanie które z tego co się teraz orientuję nie jest dobre, po zmianie krzywej grzewczej na 1.0 dalej problem z taktowaniem aby sobie z nim poradzić doszedłem do tego że muszę parametr P22 podnieść na 10 (był na 0) czyli podnoszę cała krzywą w górę dopiero na takich ustawieniach kocioł nie taktuje i chodzi do uzyskania temp na regulatorach pokojowych.

I tu pytanie dlaczego bez poniesienia p22 występuje te taktowanie ?

Na kotle przy tych ustawieniach na wyświetlaczu mam temp grzania cały czas 38-39 stopni na wyjściu ze sprzęgła na obydwu obiegach 31 powrót około 5 stopni mniej przy zewnętrznej temp 0 -5

Kocioł na tą chwilę przy -5 jakie było spalił około 8m/3 na dobę
    przy 0 jakie było wyszło 6,5 m/3

Mam wrażenie że zbyt długie przerwy robi kocioł histereza na regulatorach ustawiona 0,2 ale z tego co czytałem przy podłogówce najlepiej jak by chodził cały czas i nie czuć tego komfortu na podłodze po jakimś czasie robi się chłodna,

Co byście mi poradzili czy może lepszym rozwiązaniem było by obniżyć temp zasilania pewnie dłużej by nagrzewało ale może podłoga była by cieplejsza ?

Moje Parametry
    P1 40
    P2 99
    P3 75
    P4 00
    P5 5600
    P6 BRAK
    P7 01
    P8 01
    P9 01
    P10 01
    P11 02
    P12 01
    P13 06
    P14 80
    P15 00
    P16 00
    P17 BRAK
    P18 99
    P19 99
    P20 05
    P21 75
    P22 10
    P23 00
    P24 20
    P25 03
    P26 01
    P27 BRAK
    P28 BRAK
    P29 55
    P30 BRAK
    P31 00
    krzysiekt28
    Level 6  
    Aby uniknąć taktowania kotła próbował bym dostosować parametr P03. Natomiast aby uzyskać oczekiwany komfort grzewczy należało by dostosować prawidłowo krzywą grzewczą. W celu dokładniejszego dostosowania krzywej do własnych potrzeb można zastosować moduł Termet comfort, który posiada pięciostopniową krzywą grzewczą. Pozdrawiam 😉
    marcinx00
    Level 10  
    krzysiekt28 wrote:
    Aby uniknąć taktowania kotła próbował bym dostosować parametr P03

W moim przypadku zmiana parametru P03 nie eliminuje taktowania.
    Z doświadczalnych eksperymentów tylko podbicie temp. w parametru P22 do 7-10 stopni przy krzywej poniżej 1.0 daje mi to że kocioł pracuje bez taktowania grzeje około 38 stopni za sprzęgłem w skrzynce sim na obu obiegach podaje około 31 stopni na rozdzielacze (czy to dobre temperatury dla samej podłogówki?)
    Przy zmianie P03 (piec włącza palnik i zaczyna grzać) zauważyłem że mogę ustawić jaką maksymalną temperaturę chcę uzyskać na wyjściu z skrzynki sim na rozdzielacze i tu mam pytanie:
    Czy jeśli np temperatura 31 stopni wychodząca na rozdzielacze mi wystarcza to ten parametr P03 powinnem ustawić tak aby kocioł nie grzał większą mocą i obniżyć do wymaganej wartośco ten parametr?
    krzysiekt28
    Level 6  
    Wita.
    Kocioł zaczyna grzać w momencie gdy dostanie informacje ze sterownika w Twoim przypadku st-292v2 że temperatura w pomieszczeniu spadła poniżej żądanej. Parametr P03 nie odpowiada za to kiedy ma uruchomić kocioł ale z jaką mocą będzie pracował grzejąc wodę grzewczą. Ja rozumuje to w ten sposób, że jeśli będzie mniejsza moc grzewcza kocioł będzie potrzebował dłuższego czasu do uzyskania żądanej temperatury a co za tym idzie będzie mniej taktował. Musisz spróbować sam i obserwować. Pozdrawiam
    marcinx00
    Level 10  
    Wiadomo że każdy budynek jest inny ale czy jest jakaś zasada dobrania mocy grzewczej aby uzyskać jakieś podniesienie temperatury w jakimś określonym czasie ?

A tak z ciekawości z jaką temperaturą grzeją wasze kotły przy ogrzewaniu podłogowym i jakie macie temperatury zasilania na rozdzielaczach przy różnych temperaturach zewnętrznych ?
    soluchd
    Level 5  
    Nowy dom, 100%podlogowka jade na zasilaniu 30st w domu 21.
    soluchd
    Level 5  
    marcinx00 wrote:
    soluchd wrote:
    Nowy dom, 100%podlogowka jade na zasilaniu 30st w domu 21.

Taką temperaturę masz na piecu czy na zasilaniu przy rozdzielaczach ?

U mnie temp. na zasilaniu = na rozdzielaczu
    marcinx00
    Level 10  
    soluchd wrote:
    U mnie temp. na zasilaniu = na rozdzielaczu

A u mnie różnica około 8 stopni
    Jaka może być przyczyna?
    Czy sprzęgło hydrauliczne w skrzynce sim może tyle zabierać?
    krzysiekt28
    Level 6  
    Temperatura zasilania nie powinna zbytnio różnić się od temperatury na rozdzielaczu😉chyba że rozdzielacz oddalony od kotła kilkanaście metrów. Bardziej skupił bym się między temperaturą zasilania a temperaturą powrotu. Mała różnica świadczyć może o dobrze wykonanej izolacji co przełoży się w czasie na rachunki.
    U mnie różnica 3-4 stopnie w zależności od temperatury zewnętrznej. Jak to wygląda u Was???
    marcinx00
    Level 10  
    Rozdzielacz bardzo blisko kotła dlugość rur od kotła do skrzynki sim około 1.5 metra i pierwszy rozdzielacz obok.
    Roznica temperatur zasilania i powrotu około 5 stopni a czytając w rożnych źródłach niby 10 powinno być.

Aaaa i jeszcze mam pytanie co do grzania kotła czy z czujnikiem zewnętrznym jest możliwość wyregulowania z jaką max temp może grzać ? Czy tu tylko zabawa z krzywą grzewczą jest regulacją?
    krzysiekt28
    Level 6  
    Różnica 10stopni między zasilaniem a powrotem dotyczy pewnie ogrzewania grzejnikowego. U Ciebie różnica 5ciu stopni jest jak najbardziej do zaakceptowania. A co do ustawienia maksymalnej temperatury grzania polecam dokupić moduł termet comfort, który umożliwia ustawienie maksymalnej temperatury wody grzewczej oraz do jakiej temperatury ma być podgrzewana woda w zasobniku. Termet EcoCondens Gold - ustawienia, parametry, konfiguracja, diagnostyka
    marcinx00
    Level 10  
    Po moich nowych ustawieniach od wczoraj wieczora dogrzewa tylko do 20.5 i pół stopnia w domu.
    Na regulatorach ustawione 21
    Kocioł pracuje cały czas zasilając dwa rozdzielacze parter i poddasze.
    Obnirzyłem parametr P01 z 40 na 15 kocioł ciszej odpala i dzieki temu udało mi sie parametr P22 obniżyć do 0 przy tym pozbyłem się taktowania,
    temperatura przy rozruchu gwałtownie nie rośnie jak to miało miejsce wcześniej i doprowadzało do wyłączenia kotła.
    Parametr P03 ustawiłem na 65 był wczesniej 75
    Krzywa ustawiona 0.7

Według was którymi parametrami teraz najlepiej regulować aby uzyskać te 21 stopni w pomieszczeniach