Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik AMETEK - Pali bezpiecznik i śmierdzi spalenizną

Logan 24 Lis 2015 14:27 1200 7
  • #1 24 Lis 2015 14:27
    Logan
    Poziom 30  

Witam,

znajomy poprosił mnie o pomoc przy odkurzaczu centralnym. Po włączeniu silnik bardzo hałasu i wybija bezpiecznik. Czuć też zapach spalenizny. Rozebrałem silnik, komutator wygląda OK, ale martwią mnie szczotki - załączam zdjęcia. Zauważyłem też luzy (około 1 mm) na łożyskach. Zapach spalenizny czuć z komutatora i szczotek. Między wszystkimi "blaszkami" komutatora jest przejście.

Silnik AMETEK - Pali bezpiecznik i śmierdzi spalenizną Silnik AMETEK - Pali bezpiecznik i śmierdzi spalenizną Silnik AMETEK - Pali bezpiecznik i śmierdzi spalenizną

0 7
  • #2 24 Lis 2015 14:43
    Nicedog
    Poziom 23  

Przede wszystkim te szczotki komutatora nie powinny być aż tak bardzo uszkodzone (wykruszone).

0
  • #3 24 Lis 2015 14:51
    Logan
    Poziom 30  

Czy te szczotki można uratować, czy lepiej kupić nowe? Czy powodem takiego stanu może być luz na łożyskach?

0
  • #4 24 Lis 2015 15:09
    brofran
    Poziom 37  

Logan napisał:
    Zauważyłem też luzy (około 1 mm) na łożyskach

Tak duży luz jest niedopuszczalny. Czy blaszki wirnika są " przetarte " - ocierały się o stojan ?
    Swąd spalenizny może oznaczać zwarcie na wirniku , jeżeli brak otarć .

0
  • #5 24 Lis 2015 15:49
    Logan
    Poziom 30  

brofran napisał:
    Logan napisał:
    Zauważyłem też luzy (około 1 mm) na łożyskach

Tak duży luz jest niedopuszczalny. Czy blaszki wirnika są " przetarte " - ocierały się o stojan ?
    Swąd spalenizny może oznaczać zwarcie na wirniku , jeżeli brak otarć .

Wirnik i stojan wyglądają OK

0
  • #6 24 Lis 2015 15:53
    Nicedog
    Poziom 23  

Logan napisał:
    Czy te szczotki można uratować, czy lepiej kupić nowe?
    Najpierw należy usunąć przyczynę takiego wykruszenia szczotek tj. wymienić łożyska. W takiej sytuacji, przy tak duzym ich wykruszeniu na pewno bym się nie bawił w ich "docieranie" na papierze ściernym, lecz zakupił nowe - co też nie jest zbytnio kosztowne. :)

0
  • #7 24 Lis 2015 16:25
    niewolno2
    Poziom 39  

Szczotki można minimalnie skrócić ale nie do przesady, wymienić łożyska na wirniku, po złożeniu silnika sprawdzić jaki pobiera prąd.
    W jaki sposób sprawdziłeś wirnik?

0
  • #8 24 Lis 2015 17:17
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Wirnik masz spalony i stąd te wyszczerbienie szczotek, zdarza się. Nic nie zrobisz :) Wyczyszczenie komutatora myli trop.

0