Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa domu - Montaż wiatrownicy metalowej - kwestia uziemienia?

24 Lis 2015 14:56 900 10
  • Poziom 17  
    Witam!

Mam nietypowe pytanie.

Chcę wykorzystać bednarkę metalową, w celu usztywnienia konstrukcji dachu. Taśma metalowa będzie przykręcona pod ukosem do krokwi (pod nimi). Takich odcinków będzie klika. Naturalnie następnym krokiem będzie docieplenie dachu. Wełną mineralną i potem płytą kartonowo-gipsową. Dach będzie kryty dachówką.
    Czyli elementy metalowe będą pomiędzy dachówką a izolacją.

W związku z powyższym, czy powinienem spiąć wszystkie fragmenty bednarki przewodem wyrównawczym i podpiąć do uziomu fundamentowego? Lub głównej szyny wyrównawczej? Czy niczego z nimi nie robić ?

Za wszelkie odpowiedzi i podpowiedzi z góry dziękuję!

Pozdrawiam

Michał
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Panowie,

proszę o merytoryczne wypowiedzi.

Ja też czuję, ale intuicyjnie, że spinanie tej bednarki nie ma sensu, ale chciałbym poznać opinię doświadczonych elektryków, z branży budowlanej.

W naszym pięknym kraju, w większości nowych domów nie ma instalacji odgromowej. Ja planuję wykonać swoją w przyszłości.

Na razie chcę tylko wiedzieć, czy bednarka, a będzie jej sporo, bo to dach dwuspadowy i to jeden na części mieszkalnej, a drugi nad garażem - nie będzie stanowić zagrożenia - tzn. czy nie zgromadzi się na niej jakiś ładunek, który np. podczas burzy mógłby spowodować zapłon - kurzu, paprochów itp. rzeczy, nagromadzonych w okolicy ?

Dodam, że to dom blisko gór - Bieszczadów! Burze, gwałtowne, szczególnie późną wiosną to norma.

Dziękuję Wam za odpowiedzi, ale proszę o wytłumaczenie, jeśli możecie, dlaczego nie uziemiać?

Pozdrawiam

Michał
  • Admin Elektroenergetyka
    Proszę przedstawić projekt. Na jakiejś podstawie przecież trzeba dyskutować - przypominam, że jest to forum techniczne.
  • Poziom 17  
    Witam!

W projekcie nie ma wiatrownic w konstrukcji więźby.

Robię to na własną rękę - dla usztywnienia dachu.

Pozdrawiam

Michał
  • Poziom 29  
    W budowlance siedzę już ponad 30 lat i nie spotkałem się jeszcze z takim "kruczkiem"
  • Poziom 17  
    Anders11 - o jaki "kruczek" Ci chodzi?

"Wiatrownica - drewniana deska lub łata ukośnie mocowana do krokwi od spodu. Jej zadaniem jest usztywnienie konstrukcji więźby dachowej w kierunku podłużnym. Zapewnia współpracę wiązarów przy obciążeniu wiatrem."

To cytat, jeśli chodzi o stosowanie dodatkowego usztywnienia w dachu.

Jeśli chodzi Ci o kruczek z uziemieniem - daj znać - czy wg Ciebie jest to zbędne? Czy pracując w budowlance tyle lat nie spotkałeś się z uziemianiem tych taśm pod krokwiami?

Pozdrawiam

Michał
  • Poziom 29  
    Własnie o tym uziemianiu napisałem .Pierwsze spotykam się z takim pomysłem,według mnie jest to całkowicie niepotrzebne