Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz regulowany 0-30V, 5V, 12V, 24V na LM350

marcin_rz 24 Nov 2015 18:30 21021 37
Relpol
  • Zasilacz regulowany 0-30V, 5V, 12V, 24V na LM350

Witam!
    Ostatnimi czasami wpadł w moje ręce transformator 24V bodajże coś koło 3A, więc postanowiłem wykonać zasilacz regulowany oparty o stabilizator LM350.
    Założenia, jakie przyjąłem przy konstrukcji to:

1. Napięcie regulowane 1.25-30V,
    2. Napięcia stałe przełączane 5V, 12V, 24V,
    3. Amperomierz i woltomierz w jednym module,
    4. Regulacja napięcia zgrubna i dokładna,
    5. Chłodzenie wentylatorem przy 60 st. Celsjusza, zwykły bimetal,
    6. Wykorzystanie transformatora poprzez dowinięcie uzwojenia 12V do zasilania miernika oraz wentylatora.

Tak jak już pisałem powyżej - zasilacz powstał w oparciu o układ LM350, realizacja napięć stałych została zrealizowana poprzez przełączane gałęzie rezystorów. Dodatkiem, który powstał przy składania zasilacza jest sygnalizacja przełączenia zasilacza na napięcie regulowane oraz stałe. Płytka wykonana metodą termotransferu.

Koszt:
    1. Amperomierz z woltomierzem - 25zł
    2. Obudowa - 32zł
    3. Wentylator wraz z bimetalem - 8zł
    4. Radiator - 11zł
    5. Transformator Toroidalny 24V 3A - miałem (w sklepie ok. 60zł)
    6. LM350, rezystory, kondensatory przewody, mostki - miałem (w sklepie całość nie przekroczy 30zł),
    7. Front zasilacza (grawerowanie) - 23zł
    Całość ok. 100zł

Pozdrawiam Marcin :)

Zasilacz regulowany 0-30V, 5V, 12V, 24V na LM350 Zasilacz regulowany 0-30V, 5V, 12V, 24V na LM350 Zasilacz regulowany 0-30V, 5V, 12V, 24V na LM350 Zasilacz regulowany 0-30V, 5V, 12V, 24V na LM350

Cool? Ranking DIY
    About Author
    marcin_rz
    Level 8  
    Has specialization in: elektronika/lotnictwo
    marcin_rz wrote 20 posts with rating 11. Live in city Strażów. Been with us since 2015 year.
  • Relpol
    Zygaqra
    Level 35  
    marcin_rz wrote:
    1. Napięcie regulowane 0-30V,
    Jeżeli tak założyłeś(0 to jakaś bzdura początkujących) to dlaczego skala zaczyna się od 1,25V? Chciałbym widzieć jak smażysz placki na tym LMie kiedy masz ustawione powiedzmy 5V i pobierasz prąd 3A. Ale obudowa pierwsza klasa...
    JaroPC
    Level 16  
    Z zewnątrz prezentuje się świetnie. Będą jakieś foty ze środka? Gdzie została kupiona obudowa?
    Steryd3
    Level 33  
    Jedyne co warte jest uznania to sposób i precyzja wykonania(to co widać). Zasilacz prezentuje się b.dobrze i wygląda z zewnątrz niemal jak seryjne urządzenie. Niestety...schemat jest strasznie prosty i właściwie merytorycznie nic ten projekt nie wnosi. Jest to właściwie rozwinięty o rezystory i przełączniki schemat aplikacyjny stabilizatora trój-końcówkowego. Szkoda , że zasilacz nie jest wyposażony w płynne ograniczenie prądu wyjściowego- tak przydatne przy pracach rozwojowych i eksperymentach z dziedziny elektroniki.
  • Relpol
    SylwekK
    Level 32  
    Obudowa fajna, ale bebechy to już mogłeś rozbudować chociaż o regulację prądu. W podobnym temacie podawałem nawet schemat takiej aplikacji. To dosłownie kilka dodatkowych elementów.
    marcin_rz
    Level 8  
    @Zygaqra zgadza się popełniłem błąd w opisie, a co do smażenia to nie wiem bo jak go używam to wyciągam max 1A bo na co dzień używam innego zasilacza ( KORAD KA3005D 30V 5A ) ten powstał na szybko z czego miałem pod ręką.
    @JaroPC obudowa kupiona w AVT
    @Steryd3 tak jak już pisałem zasilacz na szybko robiony z tego co miałem pod ręką o tak żeby nacieszyć oczy i czasami użyć bo na co dzień używam KORAD KA3005D 30V 5A

Myślę dorobić jeszcze układ do sterowania transformatorem, trafo 2x12V i powiedzmy że do 12V pracowało by jedno uzwojenie a po przekroczeniu zadanego progu przekaźniki załączały dwa uzwojenia.

Ale widzę że obudowa wszystkim się podoba i to mnie cieszy jak na pierwszy temat na elektrodzie :)
    eurotips
    Level 38  
    SylwekK wrote:
    Obudowa fajna, ale bebechy to już mogłeś rozbudować chociaż o regulację prądu. W podobnym temacie podawałem nawet schemat takiej aplikacji. To dosłownie kilka dodatkowych elementów.

LM350 ma doskonałe zabezpieczenia: przeciwzwarciowe i przed wzrostem temperatury, kilkanaście lat katuję taki zrobiony na bazie zasilacza od starego Commodore, cała podstawa to jeden wielki aluminiowy radiator do którego przykręcony jest LM bez żadnej przekładki aby nie pogorszyć przewodzenia ciepła. Żarówki i cewki mu nie straszne.
    A co do projektu, nie dawałbym tu oddzielnego przełącznika Potencjometr/Zadane tylko po prostu dałbym o jedną pozycję przełącznika więcej i w tym położeniu regulację potencjometrem. Reszta jet spoko, możesz jeszcze dać na panelu gniazdo USB z dedykowanym 7805 tylko do niego aby było widać że robiłeś to w 2015 roku.
    marcin_rz
    Level 8  
    eurotips wrote:
    SylwekK wrote:

LM350 ma doskonałe zabezpieczenia: przeciwzwarciowe i przed wzrostem temperatury, kilkanaście lat katuję taki zrobiony na bazie zasilacza od starego Commodore, cała podstawa to jeden wielki aluminiowy radiator do którego przykręcony jest LM bez żadnej przekładki aby nie pogorszyć przewodzenia ciepła. Żarówki i cewki mu nie straszne.
    A co do projektu, nie dawałbym tu oddzielnego przełącznika Potencjometr/Zadane tylko po prostu dałbym o jedną pozycję przełącznika więcej i w tym położeniu regulację potencjometrem. Reszta jet spoko, możesz jeszcze dać na panelu gniazdo USB z dedykowanym 7805 tylko do niego aby było widać że robiłeś to w 2015 roku.

Bo to tak miało być że na 4 pozycji regulacja ale niestety nie miałem takiego przełącznika i tak też może być, przynajmniej panel nie jest pusty z przodu :)
    DEDMAN
    Level 17  
    Witam
    najłatwiej dodaj tranzystor np KB502 wtedy odciążysz LMa i będziesz miał spory zapas mocy
    na Lm nie powinno być diody?? przy ładowaniu akumulatorka możesz go przebić to taka dygresja na przyszłość
    xE5150
    Level 25  
    Można poprosić o zdjęcia wnętrza?

Pozdrawiam!
    SylwekK
    Level 32  
    Nie chodzi o to, że LM ma dobre zabezpieczenia tylko o REGULACJĘ prądu wyjściowego, aby ograniczyć go dla odbiornika. Przy testach urządzeń to właśnie dzięki ograniczeniu prądu w obwodzie można ocalić elektronikę.
    marcin_rz
    Level 8  
    Zdjęcia wnętrza wrzucę nie ma problemu :)

DEDMAN wrote:
    na Lm nie powinno być diody??

W nocie katalogowej nic nie ma o diodzie.

Dodano po 8 [minuty]:

SylwekK wrote:
    Nie chodzi o to, że LM ma dobre zabezpieczenia tylko o REGULACJĘ prądu wyjściowego, aby ograniczyć go dla odbiornika. Przy testach urządzeń to właśnie dzięki ograniczeniu prądu w obwodzie można ocalić elektronikę.

Tak ja pisałem na co dzień używam innego zasilacza, widzę że regulację prądu pasuje dorobić bo prawie każdy o tym pisze. Myślę o dodaniu złącza usb tak jak kolega @eurotips wspomniał, może się czasami przydać :) Miał być zasilacz już skończony a widzę że będzie rozwijany. Co myślicie o tym układzie co pisałem w poście #6
    marcin_rz
    Level 8  
    Tak to ten zasilacz, jak dla mnie wystarczający a co do układu to chodziło mi o układ przełączający:
    marcin_rz wrote:
    Myślę dorobić jeszcze układ do sterowania transformatorem, trafo 2x12V i powiedzmy że do 12V pracowało by jedno uzwojenie a po przekroczeniu zadanego progu przekaźniki załączały dwa uzwojenia.
    Gruby__
    Level 16  
    Witam. Widzę pomysł podobny do mojego, ale ja niestety jeszcze nie mam zasilacza 30V tylko 19V ;) W takim przypadku mogę regulować 1,2V - 18,8V

Freddy
    Level 43  
    Gruby__ wrote:
    W takim przypadku mogę regulować 1,2V - 18,8V

Nie, bo na wejście trzeba podać napięcie co najmniej 2V większe niż wyjściowe (patrz DS).
    Karol966
    Level 30  
    Freddy wrote:
    Nie, bo na wejście trzeba podać napięcie co najmniej 2V większe niż wyjściowe (patrz DS).

Piszesz na temat:
    Gruby__ wrote:
    tylko 19V ;) W takim przypadku mogę regulować 1,2V - 18,8V
    ?
    Bo jeśli tak to też mi się to nie spodobało ;)

http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/LM350-D.PDF

PS. W dokumentacji też jest schemat ogranicznika prądowego na s.8 fig 21 :)
    Przy okazji jest dioda, o której była mowa na początku tematu - zabezpiecza ona, w sumie jak w każdym innym stabilizatorze liniowym, sam stabilizator przed uszkodzeniem w przypadku zwarcia po stronie wejścia lub np gdy są duże kondensatory na wyjściu i nagle odłączy się wejście. W takim przypadku często stabilizator ulega uszkodzeniu bez tej diody - znam to z własnego doświadczenia.
    Gruby__
    Level 16  
    Przepraszam za wprowadzenie w błąd, mój regulator oparty jest na LM2596 i podaje ponad 19V (chyba 19,7V)
    Freddy
    Level 43  
    Gruby__ wrote:
    Przepraszam za wprowadzenie w błąd, mój regulator oparty jest na LM2596 i podaje ponad 19V (chyba 19,7V)
    To po co Ci jeszcze LM350, skoro Twój LM2596 jest regulowany?
    JaroPC
    Level 16  
    Pomysł z diodą nie jest zły. Też robiłem zasilacz na LM350 i kilka razy uwaliłem LM. Ostatnio jak stabilizator dostał przebicia to poleciało wszystko co było za stabilizatorem z wyjątkiem woltomierza i tego co było podłączone do zasilacza (silnik). Później już dodałem diody na wyjściu. Zasilacz służy mi do tej pory.
    blade13
    Level 14  
    Widac ze zasilacz bardzo starannie wykonany. Obudowa ladnie wykonczona i zaprojektowana. Mimo prostej konstrukcji na pewno spelnia swoje zadanie.

Tak jak pare osob wyzej prosze o zdjecia srodka.

Zasilacz troche podobny do mojego projektu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2943300.html
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    Bzdury piszecie o LM350. Oczywiście, że da się regulować od 0V. Trzeba tylko umieć oszukać wewnętrzny komparator napięcia, robię tak od lat. Wysilcie trochę główki, sposób jest jeden, a rozwiązań kilka.
    eurotips
    Level 38  
    cooltygrysek wrote:
    Bzdury piszecie o LM350. Oczywiście że da się regulować od 0 V. Trzeba tylko umieć oszukać wewnętrzny komparator napięcia robię tak od lat. Wysilcie trochę główki sposób jest jeden a rozwiązań kilka.

Nie trzeba się mocno wysilać, wystarczy zajrzeć do noty bliźniaczego LM317,
    ale potrzebne jest napięcie ujemne a z drugiej strony na razie nie ma praktycznego wykorzystania dla napięć z zakresu 0-1.2V, dostępne liniowe stabilizatory np seria LM6206 oferują póki co najniższe napięcie 1.5V więc jeszcze trochę można odczekać ze schodzeniem do zera.

Skoro o LM317 mowa, mam zasilacz wykonany z 3 sztuk połączonych ze sobą równolegle, 40V/4.5A to całkiem nieźle jak za cenę 3.60pln . Jak ktoś tu zajrzy a nie dysponuje LM350 może sam sprawdzić takie równoległe łączenie, nigdzie nic nie dodajemy, ordynarnie łączymy piny a efekt tego jest co najmniej zadziwiający.
    Karol966
    Level 30  
    cooltygrysek wrote:
    Wysilcie trochę główki sposób jest jeden a rozwiązań kilka

A jakbyś wysilił swoje 4 litery, odpalił link do dokumentacji, którą podałem wcześniej to na tym samym rysunku, o którym pisałem jest również aplikacja od 0V!

Natomiast nie zmienisz napięcia górnego względem napięcia zasilania, ok 2 V będzie spadku na tym stabilizatorze.
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    Tak, tylko wymaga rozbudowy układu o kolejny stabilizator utrzymujący napięcie ujemne ponieważ napięcie odniesienia wzmacniacza różnicowego błędu nie może ono pływać, musi być stabilniejsze niż to czym regulujemy. Ja nie korzystam z napięcia ujemnego. Znam ten stabilizator od chwili jego produkcji. Noty aplikacyjne to tylko zalążek tego co możemy zbudować na tym stabilizatorze. Mało kto wie co z niego można wycisnąć. W notach aplikacyjnych nie wiele znajdziesz. Podobnie zresztą jest z nieśmiertelnym LM723 oraz NE555. Aplikacji dziesiątki o których się konstruktora nie śniło. Ale to tak na marginesie.
    User removed account
    Level 1  
    sylweksylwina
    Moderator of Computers service
    No nie wiem czy maźnięcie roztworem kalafonii to taki dobry pomysł, zresztą zabezpieczeniem przed zwarciem zazwyczaj są tulejki dystansowe na które się przekręca PCB.
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    Do tego jest lakier uretanowy w spray'u. A kalofonia to nie zbyt dobry pomysł ponieważ kurz się czepia.Lepszym rozwiązaniem byłoby płytkę pocynować, co ma dodatkową zaletę gdyż zmniejsza rezystancję ścieżek. Pady są troszkę faktycznie za małe ale przy lutowaniu cyna i tak swoje poprawi.
    anders11
    Level 30  
    cooltygrysek wrote:
    A kalofonia to nie zbyt dobry pomysł ponieważ kurz się czepia

Kurzołapność kalafonii można zredukować jak się ją rozpuszcza w nitro a nie w spirytusie