Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop DSO138 czy Hantek 6022BE? A może analizator przebiegów logicznych?

psycode 24 Lis 2015 23:44 6648 29
  • #1 24 Lis 2015 23:44
    psycode
    Poziom 16  

nie wiem gdzie umieścić ten temat

Potrzebuję prostego oscyloskopu do napraw przy laptopach. Przeszukałem net, sprawdziłem wszystkie projekty i aukcje tanich oscyloskopów - wszystko to jakiś żart.
    Temat był wałkowany, ALE znalazłem nowość (projekt 2015) bardzo tani cyfrowy oscyloskop, do własnego montażu, który mocno wyróżnia się na tle takich nieprofesjonalnych oscyloskopów. Inne w tej cenie czy tańsze a nawet droższe wypadają przy nim gorzej.

Ten na allegro można go kupić (na dzień 24.11.2015) za 125zł z wysyłką (wymagany własny montaż wszystkich elementów jest dodatkową frajdą)
    Mowa jest o oscyloskopie:

Jye Tech DSO 138

Oscyloskop DSO138 czy Hantek 6022BE? A może analizator przebiegów logicznych? Oscyloskop DSO138 czy Hantek 6022BE? A może analizator przebiegów logicznych?

To co bardzo rzuciło mi się w oczy to jego prędkość odczytu - odświeżania ekranu, itp.

Przed zabaraniem zdania, proszę spojrzeć na te konkretne krótkie filmy, które specjalnie wybrałem:
    1. Square
    http://www.youtube.com/watch?v=-RyimxrxZYo

2. Sine
    http://www.youtube.com/watch?v=VJSVMk3EoUM

3. Music
    http://www.youtube.com/watch?v=zPyACCqfb8E

A oto jego parametry:
    Analog bandwidth: 0 - 200KHz
    Sampling rate: 1Msps max
    Sensitivity: 10mV/Div - 5V/Div
    Sensitivity error: < 5%
    Vertical resolution: 12-bit
    Timebase: 10us/Div - 500s/Div
    Record length: 1024 points
    Built-in 1KHz/3.3V test signal
    Waveform frozen (HOLD) function available
    Save/recall waveform

Chciałbym poradzić się was profesjonalistów, w sprawie kilku kwestii, jednak zanim ktoś z was z oscyloskopem powyżej tysiąca złotych na mnie naskoczy, proszę przeczytać uważnie moje oczekiwania.

-nie będę sprawdzać oscyloskopem sprawności przetwornic (nie potrzebuję tego)
    -nie chodzi mi oto, aby sprawdzać czy kwarc 32.768, ma faktycznie tyle, czy jest do wymiany bo ma 32,700kHz (zdaję sobie sprawę, że precyzyjny może nie być)

-ale chcę sprawdzać nim czy obecne są jakiekolwiek przebiegi (często przy diagnostyce płyt sugerujecie "sprawdź czy masz przebiegi na kwarcu KBC i południa" (czego nigdy nie mogę wykonać, a to spowalnia, utrudnia diagnozę)
    -zależy mi na cenie, bo nie jestem w stanie pozwolić sobie w najbliższym czasie na zakup dobrego oscyloskopu. 125zł z wysyłką zaakceptuję, ale dokładać już nie mogę.
    -szukam małej wielkości. Naprawiam laptopy amatorsko w domu - nie mam już miejsca na wielką skrzynie analogową.

Widze, że ten oscyloskop ma duże szumy, więc pewnie precyzyjny nie jest, ale ma bardzo szybkie odświeżanie jak na taki sprzęt - więc proszę mi powiedzieć patrząc na jego parametry i pracę wyświetlacza czy będę mógł nim sprawdzać przebiegi na kwarcach czy kości biosu na płytach głównych laptopów? Nie przekroczę skali?

3 29
  • #2 25 Lis 2015 06:13
    Steryd3
    Poziom 31  

Oscyloskop który chcesz nabyć wygląda dość interesująco.
    Niestety-pasmo analogowe na poziomie 200kHz oraz próbkowanie 1MS/s lekko dyskwalifikuje go do zastosowań profesjonalnych.
    Wiem jaki to jest gdy budżet nie pozwala na zakupy czegoś o zadowalających parametrach...no ale co zrobisz.
    Takie oscyloskopy zazwyczaj to fajne zabawki- owszem-można nimi zmierzyć to i owo, można np. podziałać z układami audio-do tu pokrywają zakres częstotliwości ale to tyle.
    Ogólnie nie należy kupować:
    -Oscyloskopów z pasmem poniżej 20MHz
    -Oscyloskopów bez pokręteł (stosowanie ich jest denerwujące i uciążliwe)
    -Oscyloskopów z jednym kanałem pomiarowym
    -Oscyloskopów które nie umożliwiają zastosowania klasycznych sond oscyloskopowych

Na kolegi miejscu rozglądną bym się za jakimś używanym Rigolem na jakimś portalu aukcyjnym - za 500zł można już dziś kupić coś co będzie o kilka klas wyżej nad jakimś Kitem którego parametrów nikt nie gwarantuje a to co o nim napisano też nie zachwyca.
    Bywają też na aukcjach jakieś stare oscyloskopy analogowe za 200-300zł które też będą lepsze od tego kitu do złożenia.

Gdyby kolega miał 15 lat i potrzebował tego do eksperymentów i zabaw-nie ma problemu ale kupowanie czegoś takiego do zastosowań profesjonalnych...

A jeżeli nie ma już wyjścia i nie można czekać i oszczędzać no to kupować to i próbować -może coś tam na tym ekraniku kolega dojrzy-choć odradzam.

0
  • #3 25 Lis 2015 08:23
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@Steryd3 pasmo 200kHz, dyskwalifikuje go do czegokolwiek, poza zabawą.

@psycode Do napraw płyt głównych to raczej analizator stanów logicznych.

2
  • #4 25 Lis 2015 13:06
    psycode
    Poziom 16  

Chciałbym się dowiedzieć za co dostałem minus? Kto i dlaczego oznaczył mój pierwszy post jako niepomocny? Nikogo do niczego nie namawiałem. Przedstawiłem nowy oscyloskop na rynku i prosiłem o opinię. Co jest z wami grane? Dostaje minusa za pytania?

Steryd3 napisał:
    Niestety-pasmo analogowe na poziomie 200kHz oraz próbkowanie 1MS/s lekko dyskwalifikuje go do zastosowań profesjonalnych.
    ciasteczkowypotwor napisał:
    @Steryd3 pasmo 200kHz, dyskwalifikuje go do czegokolwiek, poza zabawą.
    Tego właśnie nie rozumiem i dlatego założyłem ten temat. Oscyloskop ma pasmo 200KHz a kwarce na płytach mają np 32Hz, 16Hz - więc z początku myślałem, że po co pytać o oczywiste rzeczy skoro 32Hz mieści się w paśmie 200KHz, ale okazuje się że wiele osób (jak i wy tutaj) mówi że 200KHz to za mało i to dyskwalifikuje takie urządzenie jako pomoc w diagnozie napraw płyt głównych. Bardzo proszę mi to wytłumaczyć bo nie rozumiem.

Mój trochę niemiły ton w zdaniu "zanim ktoś z was z oscyloskopem powyżej tysiąca złotych na mnie naskoczy" był nie bez powodu - przewidywałem tą sytuację, że znowu będzie to samo co zawsze w temacie oscyloskopu. Zauważyłem na wielu forach, że ludzie posiadający dobry oscyloskop dyskwalifikują wszystko, kompletnie wszystko co jest tanie. A przecież na rynku są śmieszne zabawki, niedoróbki ale i urządzenia nadające się chociaż do orientacji (nie precyzji a orientacji) i wydawało mi się, że DSO 138 taki jest.

Przecież zaznaczyłem, że nie ma to być profesjonalne narzędzie, że nie będę nim badał ani odczytywał wartości z przetwornic czy sprawdzał poprawność częstotliwości kwarców. Chodzi mi TYLKO i wyłącznie o możliwość zauważenia czy są jakiekolwiek przebiegi na np kwarcu KBC lub chipsetu południowego. Brak takich przebiegów mówi jak rozumiem o uszkodzeniu kwarcu lub w tym przykładzie KBC lub południa które mają te przebiegi "prowadzić", a to błyskawicznie pomaga w diagnozie. Nie muszę sprawdzać czy te przebiegi są poprawne. Nie o to chodzi. Chodzi tylko o ORIENTACJE czy takim oscyloskopem będę mógł to stwierdzić?

Przy martwej płycie głównej sprawdza się rezystancję cewek, szuka się zwarcia, przeprowadza próbę zwarciową, ale potem radzicie sprawdzać czy są przebiegi. O to właśnie mi chodzi - ja nigdy nie byłem w stanie tego punku wykonać bo nie mam żadnego oscyloskopu a nie mogę kupić sobie dobrej profesjonalnej maszynki, więc dlatego pytam o ten DSO 138, na który narazie mogę sobie pozwolić a na Rigola mogę zacząć zbierać i kupić go w przyszłości.

i drugie pytanie - do czego jest potrzebny drugi kanał pomiarowy? do porównań?

0
  • #5 25 Lis 2015 13:34
    Steryd3
    Poziom 31  

Wiesz co-specem od komputerów nie jestem ale z tego co wiem kwarce- a więc fachowo rezonatory kwarcowe o częstotliwości 16 lub 32 Hz nie istnieją. Może jest tam jakiś generator oparty o rezonator kwarcowy z takim wyjściem ale prawdopodobnie chodzi o kHz.

W naszych radach nie chodzi o to, czy mamy oscyloskopy za 100zł za 1000zł czy za 10000zł- mamy pewną wiedzę zdobytą na studiach czy jakieś doświadczenie zawodowe i staramy Ci się odpowiedzieć na zadane pytania.

Jeżeli chcesz to kupuj- z pewnością na ekranie oscyloskopu z pasmem 200kHz i próbkowaniu 1MSPS zobaczysz przebieg 32kHz ...tylko już nie zmierzysz jego parametrów.
    Nie powiesz nic o jego kształcie, nie zmierzysz czasów narostu, jego amplituda będzie zafałszowana.
    Na te wszystkie kwestie ma wpływ to marne pasmo przenoszenia tego oscyloskopu.

Do czego drugi kanał...dokładnie- do porównań.
    Dla mnie oscyloskop z jednym kanałem w stosunku do takiego dwu i więcej kanałowego ma 1/3 funkcjonalności.
    Nie wykonasz nim pomiarów relacji czasowych między sygnałami, ciężko wykonywać charakterystyki przejściowe ...a te parametry zazwyczaj stanowią cel naszych pomiarów.

Jeżeli uważasz inaczej i nie zgadzasz się z naszymi opiniami ...to kupuj. Twoje pieniądze i Twoje pomiary. Tylko po co nas pytasz.
    (a kto Ci postawił minusa...tego nie wie nikt)

0
  • #6 25 Lis 2015 17:02
    psycode
    Poziom 16  

Steryd3 napisał:
    Wiesz co-specem od komputerów nie jestem ale z tego co wiem kwarce- a więc fachowo rezonatory kwarcowe o częstotliwości 16 lub 32 Hz nie istnieją. Może jest tam jakiś generator oparty o rezonator kwarcowy z takim wyjściem ale prawdopodobnie chodzi o kHz.

Tak masz rację, przepraszam rzeczywiście popełniłem rażący błąd. Nawet patrząc na kawałek tego schematu z HP DV5, widać że kwarce są w KHz.

Cytat:
    W naszych radach nie chodzi o to, czy mamy oscyloskopy za 100zł za 1000zł czy za 10000zł- mamy pewną wiedzę zdobytą na studiach czy jakieś doświadczenie zawodowe i staramy Ci się odpowiedzieć na zadane pytania.
    Trochę jednak chodzi, bo tak mi się wydaje, że ten kto kupuje porządny oscyloskop, to ktoś kto chce nim wykonywać precyzyjne pomiary. Innymi słowy -ktoś kto prowadzi tak skrupulatnie naprawę, że chcę wszystko dokładnie sprawdzić zanim coś na zaś niepotrzebnie wymieni, lub jego praca to dużo bardziej zaawansowane sytuacje niż ożywienie płyty głównej laptopa.
    Dlatego kiedy ktoś taki widzi oscyloskop za 125zł z wątpliwymi odczytami i niepełnym pasmem to nie wyobraża sobie swojej pracy na nim i go dyskwalifikuje i go odradza. To jestem w stanie zrozumieć. Gdybym używał multimetru FLUKE za 2tyś zł nawet nie chciałbym spojrzeć na multimetry firmy U-NIT za 60zł i zastanawiałbym się jak ludzie potrafią na nich cokolwiek naprawić i jaką wartość ma taka naprawa. Tak mi się wydaję, że znalazło by się wielu ludzi, który ten DSO 138 wykorzystują z powodzeniem w swojej pracy i osiągają o wiele lepsze rezultaty niż ludzie pieczący karty graficzne w piekarniku. Jednak powstaje takie wrażenie, że wy specjaliści elektronicy po studiach z mega sprzętem i własnymi projektami, wrzucacie do jednego worka ludzi naprawiacjących amatorsko laptopy ale narzędziami średniej jakości z ludźmi nie mającymi żadnego pojęcia o elektronice, pieczącymi karty graficzne jak ciasta - dla was to jedno i to samo zło, po którym musicie poprawiać.

Cytat:

Jeżeli chcesz to kupuj- z pewnością na ekranie oscyloskopu z pasmem 200kHz i próbkowaniu 1MSPS zobaczysz przebieg 32kHz ...tylko już nie zmierzysz jego parametrów. Nie powiesz nic o jego kształcie, nie zmierzysz czasów narostu, jego amplituda będzie zafałszowana. Na te wszystkie kwestie ma wpływ to marne pasmo przenoszenia tego oscyloskopu.
    no i nie trzeba było tak od razu? To jest odpowiedź na moje pytanie czy da się zobaczyć na nim przebiegi na kwarcach płyty głównej. Skoro da sie to na razie mi to wystarczy. Jeśli przy próbie ustalania dlaczego płyta nie wstaje albo dlaczego wstała ale ekran jest czarny będę mógł zobaczyć na tym oscyloskopie przebiegi pomiędzy bios a KBC oraz między kwarcem a KBC, a żadnych przebiegów nie zobaczę pomiędzy chipsetem południowym a jego kwarcem - to przecież już bardzo ułatwia mi to sprawę. Nie muszę ich badać, oceniać, analizować amplitudy i porównywać - aż tak się w to nie zagłębiam bo nie jestem elektronikiem.

Cały ten temat przypomina mi sytuację kiedy pytam was, czy jeśli kupię sobie konsole to czy pogram na niej w gry? a wy odpowiadacie mi - nie kupuj konsoli, to nie ma sensu - kup PC bo tylko na PC będziesz mógł grać i dodatkowo edytować pliki gier, kopiować je i ustalać czy mają poprawną wielkość co do oryginału a do tego włączysz kalkulator i program do obróbki dźwięku.

Cytat:
    Jeżeli uważasz inaczej i nie zgadzasz się z naszymi opiniami ...to kupuj. Twoje pieniądze i Twoje pomiary. Tylko po co nas pytasz.
    Lekko napięta sytuacja tworzy się tylko dlatego, że zbyt długo zwlekałeś z prostą odpowiedzią na moje pytanie. Naprawdę do niczego innego teraz oscyloskopu nie potrzebuję. Skoro za tą cenę na tym oscyloskopie nie będę mógł sprawdzić wiarygodności tych przebiegów to trudno. Chyba lepiej jest mieć możliwość sprawdzenia czy jest przebieg, niż w ogóle nie mieć takiej możliwości. Pytanie nie tyczyło się tego czy wy potrafilibyście wykonać swoje prace na nim, tylko czy ten oscyloskopek jest w stanie zobaczyć te przebiegi - to jest mi potrzebne, żeby chociaż trochę pomóc sobie przy naprawach.

Zaczęło mnie to trochę wkurzać... specjalnie teraz przejrzałem masę filmów na youtube z tym oscyloskopem, gdzie testowali go zarówno amatorzy jaki i profesjonaliści i wszyscy są zaskoczeni. Oczywiście wskazują, że w niektórych przypadkach jego pomiary są wątpliwe, błędne czy nieprecyzyjne, a niektórych w ogóle nie wykona, ale w większości przypadków w zastosowaniach podstawowych pokazuje prawdę lub jest bardzo bliski prawdy. Szumy które są widoczne np na kształcie kwadratowym/square -podobno już poprawili w nowszej wersji modyfikując bios oraz elementy na płytce. Podobno też pomaga pomiar każdego elementu przez montażem czy tolerancja nie odbiega od normy. Zmierzam do tego, że został on pozytywnie odebrany i do orientacyjnych pomiarów się jak najbardziej nadaje. To jest ogromna różnica w porównaniu z innymi w tej cenie - które pracują jak ślimaki i nawet w połowie nie potrafią tego co ten.

to co by mnie tu zadowoliło i nie spowodowało takiej dyskusji to prosta odpowiedź typu "tak, możesz spokojnie sprawdzić na nim występowanie przegiegów, ale już określanie czy są poprawne, jak i zaawansowane pomiary i ich analiza będą wątpliwe - pamiętaj o tym" i to byłaby piękna odpowiedź. A tak nie dość, że moje oczekiwania zostały torchę źle zrozumiane, to dopiero później uzyskałem na nie odpowiedź, a do tego jeszcze ktoś na mnie naskoczył i dostałem minusa, a ja musiałem być w zamian dokuczliwy...no i po co to wszystko?

0
  • #7 25 Lis 2015 17:23
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@psycode zegar którego schemat przytoczyłeś, to zegar czasu, ten pokazujący godzinę. Reszta przebiegów to już raczej dziesiątki i setki mega Herców. Zdecydowanie bardziej sprawdzi się tu analogowy oscyloskop o paśmie chociaż 20MHz.
    Moim zdaniem to urządzenie to zabawka.

0
  • #8 25 Lis 2015 17:30
    psycode
    Poziom 16  

@psycode zegar którego schemat przytoczyłeś, to zegar czasu, ten pokazujący godzinę. Reszta przebiegów to już raczej dziesiątki i setki mega Herców. Zdecydowanie bardziej sprawdzi się tu analogowy oscyloskop o paśmie chociaż 20MHz.

Dzięki za sugestie- rzeczywiście sprawdziłem na tym schemacie od dv5 i 32,768KHz występuje tylko przy KBC i chipsecie południowym. Reszta układów korzysta już z kwarców w MHz-ach. Zakup DSO 138 staje się coraz bardziej wątpliwy. Jedyne co by mi to dało to sprawdzanie przebiegów pomiędzy tymi dwoma najważniejszymi kwarcami. Najczęściej otrzymuje martwe płyty, więc akurat o te kwarce najczęściej chodzi, ale muszę ten zakup rozważyć.. bo Twoja odpowiedź całkowicie zmienia sytuację.

1
  • #9 25 Lis 2015 17:38
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Ja bym tego nie kupił z myślą o jakichkolwiek pomiarach, bo to się po prostu nie nadaje do tego. Dość ciekawa zabawka i tyle.

Albo dobry analog, albo Rigol 1054Z, poza tym nic. Żadne przystawki USB.

0
  • #10 25 Lis 2015 17:43
    Steryd3
    Poziom 31  

No i właśnie o to chodzi -przebieg 32kHz możesz zaobserwować tym sprzętem(że jest), taki o częstotliwości 50kHz...też zobaczysz, że coś "buja się" wokół osi..ale będziesz chciał zaobserwować przebieg np. 10MHz i mimo, że on tam będzie Ty stwierdzisz, że coś się upaliło.
    Pasmo na poziomie 200kHz to naprawdę mało- 80% oscyloskopów stanowiących tzw. dolną półkę ma pasmo na poziomie 20-25MHz i to w wielu przypadkach jest zbyt mało.

Reasumując- jeżeli ten "oscyloskop" ma być tylko do stwierdzenie obecności przebiegu o którym wiesz, że jego częstotliwość zawiera się w paśmie to ok. Oby tylko kiedyś ten sprzęt nie wywiódł Cię na manowce.
    Pozdrawiam!

0
  • #11 25 Lis 2015 20:14
    psycode
    Poziom 16  

Steryd3 napisał:
    przebieg 32kHz możesz zaobserwować tym sprzętem(że jest), taki o częstotliwości 50kHz...też zobaczysz, że coś "buja się" wokół osi..ale będziesz chciał zaobserwować przebieg np. 10MHz i mimo, że on tam będzie Ty stwierdzisz, że coś się upaliło.
    Pasmo na poziomie 200kHz to naprawdę mało- 80% oscyloskopów stanowiących tzw. dolną półkę ma pasmo na poziomie 20-25MHz i to w wielu przypadkach jest zbyt mało.
    Ok przekonałeś mnie, przemyślałem to i teraz widze bardziej waszą stronę -że nie ma sensu na to wydawać kasy.

Po głowie chodzą mi jeszcze dwa pomysły:
    1. Hantek 6022BE na USB za 250zł

Specification
    Channel 2 Channels
    Bandwidth 20MHz
    Input Impandence 1MΩ 25pF
    Max. Sample rate 48MS/s
    Vertical resolution 8Bit
    Gain range 20mV-5V, 8Steps
    DC accuracy ±3%
    Timebase range 1ns-9000s, 39 Steps
    Vertical adjustable Yes
    Input protection Diode clamping
    X-Y Yes
    Trigger Mode Auto, Normal and Single
    Trigger Slope +/-
    Trigger level adjustable Yes
    Trigger Type Rising edge, falling edge
    Trigger Source CH1, CH2
    Pre/Post trigger 0-100%
    Sampling selection Yes
    Waveform Display port/line, waveform average, persistence, intensity
    Network Open/Close
    Vertical mode CH1, CH2, Dual, ADD
    Cursor measurement Yes
    Math FFT, addition, subtraction, multiplication, division.

film ciężki w przeżyciu ale coś o nim i oprogramowaniu pokazuje:
    http://www.youtube.com/watch?v=2cJJ5mnDwV0

2. Albo wspomniany analizator stanów logicznych. Ceny takich są o wiele niższe
    np 40zł na allegro za Saleae 8kanałowy 24MHz

http://www.gotronik.pl/analizator-stanow-logicznych-saleae-8kanalowy-24mhz-p-1669.html

specyfikacja:
    wejścia logiczne dla 8 - kanałów
    maksymalna częstotliwość próbowania 24MHz
    bardzo małe wymiary
    zasilanie z USB
    ręczna możliwość zmiany próbkowania na: 24MHz. 16MHz, 12MHz, 8MHz, 4MHz, 2MHz, 1MHz, 500KHz, 250KHz, 200KHz, 100KHz, 50KHz, 25KHz
    maksymalna długość sampli: 1G, innymi słowy, kiedy jest użyte próbkowanie 1MHz można przechwycić 1024 sekundy badanego sygnału impedancja wejścia: 100K Ohm.

Tylko tutaj nie wiem czy to się nadaje do badania takich przebiegów na płycie głównej. Czy ktoś może pomóc?

0
  • #12 25 Lis 2015 20:38
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@psycode na USB analizator stanów logicznych tak,oscyloskop NIE.

0
  • #13 25 Lis 2015 20:49
    Steryd3
    Poziom 31  

Klon analizatora Saleae posiadam osobiście-bo to co jest na obrazku to klon. Oryginał jest w droższy, inaczej wygląda i co ważniejsze ma inny środek. Ogólnie jestem super zadowolony -program napisany jest dobrze-jest prosty, funkcjonalny i bardzo intuicyjny. Gorzej z klonem- mnie się jeden spalił -jak go rozebrałem to oprócz rezystora na wejściu nie było nic. Gdzieś widziałem wersje klona z diodami na wejściu-powinno to być o niebo lepsze i takiego bym właśnie szukał.

Co do oscyloskopu...z pewnością jest do już sprzęt dużo lepszy i już dużo bardziej zaspokaja Twoje potrzeby.
    Niestety moim zdaniem ma zbyt niskie próbkowanie. Oczywiście jest ono wg. teorii wystarczające (bo ponad 2 razy większe od pasma) -ale to jest tak "na styk".
    Druga wada tego sprzętu...brak wyświetlacza i pokręteł- obsługa oscyloskopu z programu(jak już pisałem w bodaj pierwszym poście) -jest uciążliwa i b. niewygodna.
    Nic nie pisze też o głębokości bufora gromadzącego próbki.

Jednak za 250zł jest to opcja godna rozważenia bo tym coś już można podziałać.

0
  • #14 25 Lis 2015 22:21
    435758
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 25 Lis 2015 23:38
    psycode
    Poziom 16  

majeranek53 napisał:
    Darujcie sobie oscyloskopy do płyt komputera!
    Polecam Karty POST i kody POST. Na aukcjach tego tanio i pełno.
    Majeranek nie doczytałeś- oni są przciwni oscy pod kompa - to tylko ja się nad tym zastanawiam i pytam.

Steryd3 napisał:
    Klon analizatora Saleae posiadam osobiście...Ogólnie jestem super zadowolony -program napisany jest dobrze-jest prosty, funkcjonalny i bardzo intuicyjny...
    A sprawdzę nim te przebiegi? Tak pobieżnie czytałem o tych analizatorach i ich ograniczenie w porównaniu do oscy to takie, że pokazują tylko dwa stany 0 i 1, tak? czyli to oznacza, że rysowanie lini będzie proste/kanciaste i ograniczone, czy że skomplikowanego przebiegu nie odczyta, bo nie rozumiem?
    jeśli to działa tak, że gdy podłącze go do kwarcu np chipsetu i on zrobi odczyt, zapisze w buforze a ja go później odczytam na kompie to byłoby fajnie- po co mi wtedy oscyloskop przy takich oczekiwaniach. Czy taki analizator nadaje się do zadania typu "sprawdź czy masz przebiegi na kwarcu KBC, lub pomiędzy KBC a kością biosu" chciałbym mieć pewność?

0
  • #16 26 Lis 2015 06:07
    Steryd3
    Poziom 31  

psycode napisał:
    Tak pobieżnie czytałem o tych analizatorach i ich ograniczenie w porównaniu do oscy to takie, że pokazują tylko dwa stany 0 i 1, tak

Dokładnie tak. Analizator logiczny pokazuje stany logiczne w postaci wykresu (tak jak oscyloskop pokazuje napięcia). Stan logiczny może przyjmować dwie wartości 0 lub 1 co za tym idzie wszystkie pokazywane przebiegi mają formę przebiegu prostokątnego- sinusa czy trójkąta tam Kolega nie zobaczy.
    Ogólnie takie analizatory służą do obserwowania zmian stanów logicznych w czasie w układach cyfrowych gdzie stanom logicznym przypisane są odpowiednie przedziały napięć. Dla przykładu w układach cyfrowych wykonanych w technologi CMOS punktem przełączenia stany będzie ok.połowa napięcia którym taki układ jest zasilany. Oczywiście to nie wszystko co potrafi ten analizator (a raczej jego program). Potrafi on rejestrować wiele takich przebiegów jednocześnie, potrafi zestawiać je w magistrale oraz interpretować przesyłane dane jeżeli ustawi się jaki to typ transmisji jest stosowany.

Wracając do obserwacji przebiegi z rezonatora kwarcowego- mam spore wątpliwości czy na samym kwarcu jesteś w stanie takim analizatorem cokolwiek zobaczyć. Przebieg napięcia na takim rezonatorze musiał by oscylować wokół punktu przełączania sanów logicznych- a tego nikt nie zagwarantuje.
    Gdybyś chciał obserwować już jakiś uformowany sygnał zegarowy gdzieś na płycie (uformowany do poziomów logicznych- można powiedzieć: dostosowany na potrzeby układu cyfrowego) to jest to jak najbardziej za pomocą takiego analizatora możliwe -oczywiście pod warunkiem, że częstotliwość zmian tych stanów logicznych będzie zawierała się w możliwościach takiego analizatora.

Reasumując- raczej na samym kwarcu takim analizatorem nic nie oglądniesz -tu raczej zastosował bym oscyloskop.

1
  • #17 26 Lis 2015 10:30
    psycode
    Poziom 16  

Steryd3 napisał:
    ...Stan logiczny może przyjmować dwie wartości 0 lub 1 co za tym idzie wszystkie pokazywane przebiegi mają formę przebiegu prostokątnego- sinusa czy trójkąta tam Kolega nie zobaczy....
    ...mam spore wątpliwości czy na samym kwarcu jesteś w stanie takim analizatorem cokolwiek zobaczyć....
    ...raczej na samym kwarcu takim analizatorem nic nie oglądniesz -tu raczej zastosował bym oscyloskop.
    no to fajnie...zaczynam się przekonywać, że faktycznie trzeba kupić jakąś analogową skrzynie bo nic dobrego z tanich cyfrowych nie będzie. Tylko nawet jeśli znalazłbym już na to miejsce to obawiam się innej rzeczy - tanie analogowe oscyloskopy są już stare - często jest to radziecka techlonogia - w każdym momencie może to paść - a nie ma do tego ani schematu ani nie byłbym w stanie sam tego naprawić -a co jeszcze gorsze -skalibrować.

A czy koledzy znają coś jeszcze cyfrowego w przedziale 250-300zł co byłoby lepsze od tego hanteka 6022BE?

0
  • #18 26 Lis 2015 13:40
    Steryd3
    Poziom 31  

Jak nie pracujesz w jakimś super laboratorium wzorcującym to do kalibracji oscyloskopu wystarczy w miarę dobry generator arbitralny.
    Co do oscyloskopu analogowego który miał by "ręce i nogi", nie był zabytkiem techniki oraz był by zdatny do użycia ...cena waha się pomiędzy 300-600zł.
    Ogólnie cyfrowe oscyloskopy też są coraz tańsze i można w podobnych cenach kupić już czasem coś konkretnego.

Co do napraw- właśnie często ze schematami do starach oscyloskopów jest łatwiej niż z tymi do nowych. Ciężej będzie z dostępnością elementów serwisowych a dokupienie np. jakiegoś pokrętła pewnie niekiedy będzie graniczyć z cudem.

Nie ma co mielić tematu w nieskończoność- moim zdaniem próżno brać się za kupno oscyloskopu który był by zdatny do użytku nie dysponując kwotą co najmniej 500-600zł.
    Czasem oczywiście zdarzają się niezłe okazje i można dostać coś taniej ale ogólnie poniżej tej kwoty dostępne są zabawki, przystawki do PC które są męczące w obsłudze lub poradzieckie pudła ważące po 30 kg.

0
  • #19 26 Lis 2015 15:29
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

psycode napisał:

A czy koledzy znają coś jeszcze cyfrowego w przedziale 250-300zł co byłoby lepsze od tego hanteka 6022BE?

Nie, tak tania cyfra będzie tragiczna.

Dodano po 1 [minuty]:

@psycode Nikt nie każe kupować radzieckich oscyloskopów, można kupić świetnego zachodniego analoga, ale to już jest droższe.

0
  • #20 26 Lis 2015 23:19
    tzok
    Moderator Samochody

psycode napisał:
    Czy taki analizator nadaje się do zadania typu "sprawdź czy masz przebiegi na kwarcu KBC
    Jak podłączysz oscyloskop bez sondy do kwarcu to też nic nie zobaczysz bo z dużym prawdopodobieństwem wygasisz generator...

Oscyloskop cyfrowy to wydatek min. 1000zł. Próbkowanie powinno być min. 10x większe niż pasmo analogowe, żeby to miało sens. Jak na prawdę musisz kupić tanią cyfrę - kup Siglenta SDS-1022DL (to jest najtańsza nowa "cyfra" którą ew. warto rozważyć), ale zdecydowanie lepszym wyborem będzie Rigol DS-1054Z... tylko nie z takim budżetem.

0
  • #21 27 Lis 2015 01:57
    2697081
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 27 Lis 2015 06:17
    Steryd3
    Poziom 31  

Z Twojej wypowiedzi widać, że nie masz zbyt dużego doświadczenia w kwestii jak to wszystko działa i nie wiesz zbyt wiele o realiach projektowania elektroniki.
    A więc od początku...
    Ogólnie to można wszystko lub prawie wszystko z tym, że zaraz za tym stwierdzeniem trzeba postawić słówko "ale" które burzy ten optymizm.
    By z oscyloskopu cyfrowego za 120zł zrobić coś co miało by pasmo na poziomie 20MHz i działało ...właściwie trzeba by zmienić wszystko.
    Trzeba by przebudować cały tor wejściowy, zastosować inne części i rozwiązania, przeprojektować płytę drukowaną.
    By to wszystko miało sens trzeba by wstawić lepszy przetwornik o wyższej częstotliwości przetwarzania. Teoria mówi, że taka częstotliwość musi być wyższa co najmniej dwukrotnie od najwyższej częstotliwości obecnej w sygnale(mowa tu o najwyższej częstotliwości prążka w wydmie tego sygnału). W praktyce by to dobrze działało ta częstotliwość jest większa 10 i więcej razy.
    Gdy masz szybki przetwornik musisz mieć szybką pamięć do gromadzenia tych danych.
    No i teraz masz jakiś obraz czemu za pomocą kilku rezystorów i lutownicy nie można oscyloskopu za 100zł przerobić na taki za 1000zł.
    Kolejną kwestią jest koszt takiego projektu oraz samych części. Nikt nie będzie siedział dziesiątek czy setek godzin nad projektem za który na elektrodzie dostanie "plusika" a jeszcze znajdzie się pięciu malkontentów którym coś nie będzie odpowiadało- za taki projekt ktoś musi zwyczajnie zapłacić.
    Myślę, że te oscyloskopy za 100zł są oparte o mikrokontrolery z rdzeniem ARM gdyż ich wewnętrzne przetworniki ADC i ich możliwości odpowiadają tym opisującym te zabawki.
    Oczywiście-coś może udało by się jeszcze z tego wycisnąć- spróbować połączyć dwa czy dorabiać jakoś drugi kanał (np. kosztem parametrów)-ale to nie będzie wiele i szkoda czasu.
    Co do ceny oscyloskopów - stare serie Rigola można kupić z drugiej ręki za 600-800zł a i Chińczycy co chwilę robią coś nowego... więc wszystko kwestia czasu. Oscyloskopy to elektronika a ta ma ogólną tendencję by tanieć.

1
  • #23 27 Lis 2015 10:26
    psycode
    Poziom 16  

Sp5ivy napisał:
    Nie rozumiem dlaczego jak dotąd nikt nie przerobił zakresu tych tanich oscyloskopów więc zapytam: czy jest szansa zmodyfikować ten zestaw używając innych elementów tak by w efekcie końcowym mieć te 20MHz?

Dokładnie. Też nie mogę po prostu pojąć jednego -dlaczego do tej pory nie zrobiono taniego oscyloskopu cyfrowego mającego pasmo powyżej 20Mhz, 2 kanały i odpowiednio dobre próbkowanie. I wcale nie myślę tu o elektrodzie bo rację ma kolega, że to niesamowity trud za zwykle pochwały i ewentualne marudzenie.

Myślę tu o tych wszystkich firmach co wypuszczają tanie oscyloskopy jak np dso138. Nie mogę pojąć jak to możliwe, że w dzisiejszych czasach, gdzie każde urządzenie jest powielane, kopiowane, podrabiane przez masę firm często chińskich, bo każda z nich czuje możliwość szybkiego zarobku widząc, że da się to zrobić taniej, a do tego takie firmy nawet nie dopuszczają do tego by nie było tego czego potrzebujemy - innymi słowy to co jest mam potrzebne zostało już zaprojektowane i zrobione przez wiele osób i jesteśmy zalewani nawet tym czego nie chcemy z jednej prostej przyczyny - to jest firmowy wyścig szczurów, każdy zaciera ręce kiedy wywęszy szansę na biznes...

Nie wierzę, że producenci tych zabawek nie wiedzą, że potrzebny jest drugi kanał albo pasmo w megahercach. Patrząc na to jak szybko pracuje i reaguje dso138 w porównaniu do innych tanich oscyloskopów widzę, że musi siedzieć tam kilkukrotnie szybszy procesor/układ niż w innych czyli włożyli coś z nadmiarem a nie na styk jak inni- nie próbowali zrobić ciągnika na silniku malucha.

Skoro cena dso138 bez wysyłki to 119 zł to nie rozumiem czemu Oni lub czemu nie ma jeszcze firm aby zrobić 2 razy lepszy oscyloskop od dso138 za podwójną cenę? To dalej byłby świetny biznes. To co jest w Rigolu w środku to nie jest kosmiczna technologia a zwykły projekt elektroniczny. Nie wierzę w to, że jedyne co ten świat potrafi mi dać to zabawki oscyloskopowe do 200zł i porządne oscyloskopy od 1000zł (mówię tu tylko o nowych urządzeniach). Gdzie jest więc środek? Nie chce zabawki ani nie chce kombajnu. We wszystkim innym mamy taki duży podział na klasy a tu mamy tylko dwie. Nie rozumiem tego kompletnie.
    Zrobiłby jakiś prosty oscyloskop do 40Mhz z dobrym próbkowaniem bez większych bajerów i ładnej obudowy i wyświetlacza -ale z połączeniem do pc Po USB 3.0 jeśli 2.0 jest za wolny i to w cenie 200-300zł. Przecież to by schodziło jak ciepłe bułeczki jeśli w necie w testach byłoby to pozytywnie odebrane. Może oni nie wiedzą, że jest wielka grupa amatorskich serwisantów, która czeka na taki kompromis :-)

0
  • #24 27 Lis 2015 10:48
    Steryd3
    Poziom 31  

Panowie...
    Chyba nie możecie pojąć pewnych kwestii.

Ktoś zrobił jakiś projekt taniego pseudo oscyloskopu przez to, że pojawiły się w miarę tanie mikrokontrolery dysponujące w miarę dobrymi przetwornikami-jak na mikro kontrolery. Ogólnie oscyloskopów nie buduje się w ten sposób. Dało się zrobić z tego urządzenie które kosztuje ok. 100zł -wycisnęli wszystko co można było z tego mikrokontrolera.

Wam natomiast się marzy profesjonalny sprzęt za te pieniądze.

Oscyloskop który teraz kupisz za 1600zł, który ma 4 kanały, niezłe próbkowanie i 12Mpróbek pamięci to jest ultra tani sprzęt (mówimy o nowej sztuce z Chin).
    Za sprzęt tego typu jakieś 15 lat temu trzeba by dać 10 razy tyle- pasmo mógł by mieć szersze natomiast bufor dużo mniejszy.

Kiedyś na oscyloskop mogli sobie pozwolić nieliczni -takim sprzętem dysponował przemysł, jednostki naukowe- w każdym razie taki sprzęt musiał na siebie zarobić.
    Teraz ceny spadły na tyle, że oscyloskopy zagościły w domach hobbystów.
    Oczywiście- dalej na sprzęt super wysokiej klasy mogą sobie pozwolić instytucje-ale nie o tym mowa.

0
  • #25 27 Lis 2015 11:00
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@psycode Rigol 1054Z to nie kombajn, to najtańsza cyfra warta uwagi.

0
  • #26 27 Lis 2015 14:10
    tzok
    Moderator Samochody

psycode napisał:
    To co jest w Rigolu w środku to nie jest kosmiczna technologia a zwykły projekt elektroniczny.
    No i tu się bardzo mylisz, to jest kosmiczna technologia. To są specjalizowane układy. Przetwornik ADC pracujący z szybkością 1GSa/s to nie przelewki, a zaprojektowanie toru wejściowego to sztuka którą posiedli nieliczni, sam projekt PCB jest tu wyzwaniem. Przejście ze 100kHz na 1MHz nie jest 2x trudniejsze, a przejście z 1MHz na 10MHz to już przepaść.

Jest na elektrodzie kilka projektów oscyloskopów cyfrowych DIY, jeden z bardziej ambitnych to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2020182.html
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/D...kop-plytka-prototypowa-XMEGA-Opis-modulu.html

1
  • #27 27 Lis 2015 14:28
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@tzok akurat Rigol 1054Z można uznać, że obwodów wejściowych nie ma :)

0
  • #28 27 Lis 2015 14:50
    tzok
    Moderator Samochody
  • #29 27 Lis 2015 16:00
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@tzok Coś ma, ale Tektronix 465 stary o 40lat miał to lepiej rozwiązane :)

0
  • #30 08 Gru 2015 00:49
    psycode
    Poziom 16  

ok to reasumując, dzięki waszym uwagom zrozumiałem, że DSO 138 choć fajny do zabawy, to nie przyda się do testowania przebiegów płyt głównych, ponieważ potrzebuję pasmo w MHz. Analizator przebiegów logicznych też niewiele mi pomoże.

Jako że metrowego pudła analogowego nie chcę, zostaje mi kupić Hantek-a 6022BE jako "cokolwiek" co chociaż po części poradzi sobie z kwarcami i najważniejszymi przebiegami przy diagnozie uszkodzonych płyt głównych. Teraz tylko na taki wydatek mogę sobie pozwolić, więc lepsze to niż nic. A w przyszłości kupię rigol-a.

Temat zamykamy.

0