Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Net radiowy na PC + do NOTEBOOKA ??

11 Cze 2005 16:08 1632 14
  • Poziom 11  
    czesć

mam radiówkę, chodzi ok

chcę do laptopa kupić sieciówkę PCMCIA radiową.

prosze mi dokładnie opisać co mam zrobić/ jak to bedzie hulać..??

-czy karta wymaga sterów?
    -co mam powiedzieć dostawcy/ sąsiadowi ? (100m nadajnik)
    - jak to bedzie odbierać w domu, między ścianami? przecież antena babu-jaka jest na polu... ?

prosze dokładnie opisać tą sprawę.. nie bardzo się znam,.,...
  • Poziom 23  
    Kupno karty niewiele ci da - jesli nie doplacisz za dodatkowy komputer. Na serwerze ta nowa karta musi byc wpisana do DHCP - jesli tego admin/sasiad nie zrobi - nigdzie sie nie polaczysz. Nie robi ci to roznicy? Nie ma problemu, z tym ze:
    Masz zewnetrzna antene czy plastikowa wkrecona do karty? Jesli jest tylko ta na karcie to bedzie dzialac

Jesli nie - to musialbys montowac kolejna antene do karty PCIMCIA - a nie kazda to umozliwia. I poza tym powoli sprawa przestaje sie oplacac - na twoim miejscu zrobilbym zupelnie inaczej:
    Kup zwykle karty sieciowe do kompa i do laptopa (moze masz wbudowana ale jej nie uzywasz? )
    Polacz kompy kablem krosowanym.
    Udostepnij polaczenie internetowe na kompie stacjonarnym.
    Jedynym minusem jest to ze komp stacjonarny musi dzialac zeby laptop mial internet. Plusem jest to ze nic nie doplacasz i zwykle karty sieciowe, nawert pcimcia sa kilkakrotnie tansze od bezprzewodowych. Jesli potrzebujesz taniej karty na PCIMCIA polecam Allegro.
    Jaki to laptop? Starty czy nowszy? Musisz wiedziec jaki rodzaj PCIMCIA masz - 16 czy 32bitowe, w starszych laptopach np pentium 100-233 lub starsze byly czesto gniazda 16 bitowe - a na takich nie bedzie dzialac nowa karta. Wtedy musisz kupic starsza.
  • Poziom 12  
    Witam
    Czy by mi mogł ktos napisac jak wyg;ada ten kabel krosowany i jak moge udostepnicpołaczenie internetowe jesli mam Laptopa z sieciówka i kompa z sieciówka Z gory dziekuje
  • Poziom 11  
    Kupno karty niewiele ci da - jesli nie doplacisz za dodatkowy komputer. - co ?? :| o co chodzi ?

karta musi byc wpisana do DHCP.. - no przecierz wiem :D pujde do niego i mu powiem...

antene mam zewnętrzną - babu jagę-

..
    z tego co sie dowiedziałem to karte PCMCIA jak kupie z wbudowaną anteną czy jakoś tak - to neta odbieram i już...

tylko właśnie sie zastanawiem do cholery jasnej JAK TO DZIAŁA??????.. szczególnie w zamkniętym pomieszczeniu :|

ja nie wiem !

i niech mi to ktoś wytłumaczy. wiem że to starych laptopów mają być karty 16 bitowe...

no ale co będę potrzebował aby mi ten net działał ? :|

nie kumam

niech mi to ktoś pożądnie wytłumaczy

z góry dziękuję

Dodano po 4 [minuty]:

dla rozjaśnienia sprawy powiem jeszcze że na dzień dzisiajszy jest TAK :

mam kompa stacjonarnego z sieciowa kartą od której do idzie 8 metrów kabla wkręconego w kartę i antena(babu jaga) jest na dachu. Nadajnik dostawcy jest około 100 metrów odemnie - lunia prosta - żadnych przeszkód.
    TYLE

no i chce neta do laptopa... co z tymi kartami PCMCIA radiowymi w kopńcu ?? :|

Dodano po 13 [minuty]:

aha
    i chce kupić coś takiego... o to mi chodzi

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=53660418
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=54186073

więc co powiecie?
  • Poziom 25  
    Pomijam na razie resztę nasuwających się pytań i mam jedno podstawowe: jakiego masz laptopa? (podaj procek i RAM)
  • Poziom 23  
    Juz ci napisalem, ze karta sieciowa pcimcia z wbudowana antenka moze byc za slaba jesli masz babujage na zewnatrz. Jaga jest dobra antena kierunkowa i jesli dopiero w ten sposob dociera do ciebie sygnal to zapomnij ze ten sygnal odbierze badziewna antenka wbudowana w PCIMCIA.
    Moim zdniem jest znikoma szansa - a nawet jesli sie polaczy to bedziesz mial tylko psame problemy (bedzie tracic zasieg).
    Sciany izoluja ale niecalkowicie (kilkakrotnie zmniejszaja zasieg).

A jesli nie bedzie dzialac to najlepiej zrobic tak jak napisalem.

Czy twoj sasiad udostepnia ci net grzecznosciowo (dzieli sie laczem) czy jest to siec lokalna i placisz za niego ? Nikt Ci nie pozwoli ot tak za darmo wpiac drugiego komputera. Z reguly doplaca sie mniej niz za pierwszy komputer ale zawsze za dostep placisz wtedy wiecej. Teraz rozumiesz co mialem na mysli?
    A ja zaproponowalem rozwiazanie dzieki ktoremu nikomu, tym bardziej sasiadowi nie musisz sie zwierzac ze korzystaja u ciebie dwa komputery nie jeden.
    Ma to dna niego(nich) znaczenie o tyle ze dwa komputery obciazaja lacze duzo barrdziej niz jeden... to tak jakby ktos sie wpial do sieci na lewo i korzystal za darmo, kiedy ty musisz placic.

Po drugie zwykla sieciowka do kompa kosztuje 15-20zl a na PCIMCIA 25-30 zl (ceny z allegro) Natomiast za karte WLAN PCIMCIA musisz dac przynajmniej 80-100zl To dwukrotnie wiecej a narazasz sie na dodatkowe koszty w zwiazku z oplata za dostep.

Czyli jesli kupisz karte wlan to:
    - wydasz dwukrotnie wiecej kasy na karte
    - bedziesz wiecej placil za dostep do internetu (dodatkowy komputer)
    - najprawdopodobniej, jesli w ogole bedzie dzialac (watpliwe) to bedziesz mial problemy z zasiegiem (bedzie zrywac polaczenie, transfer bedzie zaden)
    Jesli podepniesz sie kablem do swojego komputera stacjonarnego to:
    - kupisz sieciowke taniej
    - nie bedziesz doplacal do netu
    - bedziesz mial mozliwosc kopiowania plikow miedzy oboma komputerami.
    Jesli teraz siec dziala prawidlowo to unikniesz jaj z badziewna antena karty PCIMCIA (JESLI zadziala)
    to wszystko, wiecej sie powiedziec nie da na ten temat jak sadze..

Do korbisa :
    Kabel krosowany ma skrzyżowane pary (poznasz go po tym że we wtyczkach sa "pomieszane kolory" - kabel prosty ma wszystkie kolory we wtyczkach tak samo). Jesli chcesz kupowac gotowy to musisz wyraznie zaznaczyc ze chodzi ci o kabel krosowany do polaczenia komputerow - normalny, prosty czyli tzw "patchcord" nie bedzie dzialal
    Sposob udostepniania zalezy od tego jaki system ma komputer podpiety do sieci. Jaki masz system?
  • Poziom 12  
    Na laptopie mam XP ale jesli mozesz to napisz mi udosteopnianie internetu na Xp i na 98 dzieki za pomoc
  • Poziom 11  
    booooże !!! :|

no dzięki za rady ale nikt nie raczył mi wytlumaczyć jak działa radiowa PCMCIA :|

z tego co mi powiedziano to chyba źle zrozumiałem.. :|

myślałem że sieciowa PCMCIA do laptopa mająca zasięg jakieś 400 m (50 zł na allegro) po prostu odbiera mi neta z nadajnika... tak jak komp stacionarny odbiera z babu jagi :|

tyle szukam na goglach i nic nie znalazłem :|

to jak w końcu działa i na jakiej zasadzie net w laptopie poprzez katte PCMCIA radiową.. ZAPOMNIJCIE O STACIONARNYM KOMPIE. wyobraźcie sobie ze go nie ma ;)
    i teraz pytam o PCMCIA w laptopie
    ;D

Dodano po 2 [minuty]:

i jeszcze jedno... normalnie płace za neta 50 zł / miesiąc... i nie gadaj głupot że będę płacił za neta w laptopie...

sąsiad obok tez ma neta od tego gościa co ja i ma w domu 3 KOMPY...

oczywiście spięte w sieć...

i???
  • Poziom 20  
    Masz już neta przez WI-FI od sąsiada na kompie więc jeżeli kupisz sobie do laptopa tą karte na PCMCIA to o ile bedziesz miał zasięg tej samej sieci co masz na kompie. Proponuje ci zmienić MAC adres karty w Laptopie na ten sam co karty w PC na której masz neta Później sklonuj ustwienia sieci z PC do laptopa. Bedziesz wtedy mógł kożystać albo z jednego albo z drugiego.
  • Poziom 23  
    guruFARMI napisał:
    booooże !!! :|

Jesli ci sie nie podoba to ze ktos ci probuje pomoc to moge nie pomagac...
    od samego poczatku zachowujesz sie jakbys mial pretensje ze ktokolwiek ci pomaga. Tak wiec w tej sytuacji to moj ostatni post.
    Naucz sie uprzejmosci - inaczej wszyscy Cie oleja i nikt z Toba rozmawial nie bedzie.

guruFARMI napisał:

no dzięki za rady ale nikt nie raczył mi wytlumaczyć jak działa radiowa PCMCIA :|

Dokladnie tak samo jak w kompie stacjonarnym z tym ze posiada badziewna antene o niewielkim zasiegu i nie da sie do niej podlaczyc takiej anteny jak ta na twoim dachu.

guruFARMI napisał:

z tego co mi powiedziano to chyba źle zrozumiałem.. :|

myślałem że sieciowa PCMCIA do laptopa mająca zasięg jakieś 400 m (50 zł na allegro) po prostu odbiera mi neta z nadajnika... tak jak komp stacionarny odbiera z babu jagi :|

I wszystko sie zgadza, karta do laptopa ma zasieg TEORETYCZNY 400 m W OTWARTEJ PRZESTRZENI . W praktyce, w buydynku zasieg spada do kilkudziesieciu metrow. A jesli udostepniajacy ci siec ludzie zalozyli AŻ babujage to znaczy ze sygnal u ciebie jest naprawde slaby
    Jeslibys mieszkal w bezposrednim sasiedztwie (nie dalej niz 50-60m) i uzywasz jej w pomieszczeniu od strony anteny nadawczej - bedzie dzialac.

I jeszcze jedno - polaczenie z internetem jest zaszyfrowane i nie dziala jak nadajnik telewizyjny - nie mozesz ot tak kupic karty i "odbierac" - ktos Ci musi "podpiac" - czyli zarejestrowac bezprzewodowa karte na serwerze.

guruFARMI napisał:

to jak w końcu działa i na jakiej zasadzie net w laptopie poprzez katte PCMCIA radiową.. ZAPOMNIJCIE O STACIONARNYM KOMPIE. wyobraźcie sobie ze go nie ma ;)
    i teraz pytam o PCMCIA w laptopie
    ;D

No to masz spory problem bo musisz zukac karty PCIMCIA ktora ma wyjscie na zewnetrzna antene. Ta badziewna w srodku MA ZA MALY ZASIEG kapujesz? Czy to tak trudno zrozumiec?

guruFARMI napisał:

i jeszcze jedno... normalnie płace za neta 50 zł / miesiąc... i nie gadaj głupot że będę płacił za neta w laptopie...

sąsiad obok tez ma neta od tego gościa co ja i ma w domu 3 KOMPY...

oczywiście spięte w sieć...

i???

Wlasnie sobie sam odpowiedziales na pytanie : MA KOMPY SPIETE W SIEC.
    Ale korzysta z JEDNEGO lacza radiowego!!!!
    Ja rowniez mam dokladnie trzy komputery w domu i rowniez sa spiete w siec . Ale lacze do internetu jest JEDNO. Jesli chcialbym miec drugie - musialbym doplacac 30zl miesiecznie za drugi komputer.
    Proponuje przejsc sie do ludzi ktorzy podpieli ci internet - powiedza Ci dokladnie to samo!!! Jesli podasz jako przyklad goscia z trzema kompami to rozpetasz mala woijne - pojda do niego i beda sie burzyc... moga zadac doplaty i jesli ow kolega doiwie sie ze go "wsypales" to bedzie ci "wdzieczny" A ty zyskasz miano "usera na ktorego nalezy uwazac" - beda ci sie przygladac a jesli kiedys zechcesz w koncu TAK JAK NAPISALEM spiac kompy w siec - to okaze sie ze ci obcieli pasmo bo kombinujesz... chyba najgorsze przeklenstwo - miec za wroga wlasnego admina ;)

Wystarczajaco podly scenariusz?
    NIKT NIE PODLACZY CI LAPTOPA ZA DARMO !!!!
    Zakoduj to sobie w glowie. I mysl zanim zrobisz glupstwo idac z tym do providera.
    Jak dla mnie to tyle - wiecej sie wymyslic na temat nie da a mnie sie znudzila pomoc komus kto ma jeszcze z tyego powodu pretensje.
    EOT
    PLONK

korbis:
    w XP: polączenia sieciowe > kreator konfiguracji sieci
    W 98 robi sie to we wlascwosciach sieci lub start/programy/akcesoria/narzedzia internetowe/ kreator udostępniania sieci - jakos tak... nie powiem ci dokladnie bo rzadko odpalam 98 wiec nie pamietam dokladnie
    Jesli nie bylbys w stanie znalezc tego w win98 to istnieje mozliwosc ze nie zostalo to zainstalowane - wtedy panel sterowania > dodaj/usun programy . instalator windows

Dodano po 3 [minuty]:

rafi.w napisał:
    Masz już neta przez WI-FI od sąsiada na kompie więc jeżeli kupisz sobie do laptopa tą karte na PCMCIA to o ile bedziesz miał zasięg tej samej sieci co masz na kompie. Proponuje ci zmienić MAC adres karty w Laptopie na ten sam co karty w PC na której masz neta Później sklonuj ustwienia sieci z PC do laptopa. Bedziesz wtedy mógł kożystać albo z jednego albo z drugiego.

z wyraznym podkresleniem slowa ALBO komp stacjonarny ALBO laptop - nie rownoczesnie.
  • Poziom 11  

chyba już kumam :).. czytałem troche.. i już chyab wiem

czyli PCMCIA RADIOWA, o której mówię to po porstu ma niby łapać mi sygnał z mojej babu jagi co jest na dachu ?? :| to prawie niemożliwe :)

czyli jaki jest sposób na kożystanie z neta na laptopie..?

musze do peceta zainstalowac JESZCZE JEDNĄ SIECIÓWKĘ (?) do LAN i kabelkiem łączyć się z wbudowaną kartą sieciową w laptopie ????????

i wtedy niby PC ma mi odbierać nata przez babu jage.. a dodatkowo łącze sobie po prostu PC z NOTEBOOKIEM przez zwykłe sieciówki ???

O TO CHODZI ????

odpiszcie

pozdro

Dodano po 18 [minuty]:

rafi.w napisał:

z wyraznym podkresleniem slowa ALBO komp stacjonarny ALBO laptop - nie rownoczesnie.[/quote]

lol - nie kumam za bardzo.... a czy to moge zaproponować gościowi co mi udostępnia?? :P

-------------
    apropo łączenia przez zwykłe karty sieciowe....

wymyśliłem jeszcze taki bajer że skoro łaączyć 2 kompy to też radiowo :D

no biore se rozgalęźnik tak że mam 2 ANTENY do sieciówki w pececie. jedna z nich jest na dachu... i PCMCIA od laptopa jej nie sięgnie :)
    No ale drugą, taką malutką, mam w pokoju :D i od niej PCMCIA łapie zasięg niesamowicie.. (tak mi sie wydaje).. co więcej. wystawiam ją przez ogno i zapodaje z laptopem po podwórku i odbieram NETA (pecet włączony)... troche droższe rozwiązanie..

ale czy tak sie właśnie da? z ciekawości pytam :P

Dodano po 10 [minuty]:

ej panowie.. na śmierć zapomniałem że mam w szafie modem OMEN pentagram.. :D to tez jako sieciówka chyba może służyc nie ??? :P
  • Poziom 20  
    Modem to nie sieciówka Chyba że masz drugi w laptopie i połaczysz kompy przez linie telefoniczna :D:D:D :d
  • Poziom 11  
    no oczywiście że właśnie to miałem na myśli :D ale jednak zrezygnuję... kupi jakąś tanią sieciówkę na allegro :) możecie coś poradzić?
    :D
  • Poziom 12  
    Jak mozna połaczyc komputery za pomocą modemów /?