Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wejście video YRYBY i stara kamera wysyłająca sygnał RGB

25 Lis 2015 19:03 1137 9
  • Poziom 14  
    Witam,
    Mam następujący problem: dzisiaj wyczytałem, że moja stara kamera JVC KY-1900E może wysyłać obraz za pomocą kanałów RGB. Pozwala to osiągnąć, jak wiadomo, znacznie lepszą jakość niż przez zwykłe wyjście composite, które również posiada.

Niestety pojawił się problem. Zlutowałem oryginalny kabel z trzeba wtyczkami RCA i podpiąłem do wejścia YRYBY (tak jest oznaczone w programie przechwytującym) w grabberze. Obraz z kamery jest czerwony i trochę przesunięty w bok, jak na poniższym zdjęciu:

Kamera również może generować obraz testowy, kiedy go załączam, najczęściej w ogóle nie chce się pojawić na ekranie, a jeżeli się pojawia, to w najlepszym przypadku wygląda tak:

Nie mam już pomysłu, co robię nie tak. Przedzwoniłem wszystkie kable RCA, które podłączam do grabbera i nigdzie nie ma zwarcia, są przejścia. Rozlutowałem połączenie z oryginalnym kablem i myśląc, że jest uszkodzony, założyłem wsuwki na piny wychodzące z kamery. Niestety, dalej to samo.

Próbując dojść o co chodzi, odłączałem kolejne kable od grabbera, zamieniałem je miejscami - przy podłączonym tylko jednym kablu do grabbera, oznaczonym jako wtyk zielony, obraz jest czarno biały. Tak powinno być? Masa do wszystkich trzech "kanałów" RGB jest wspólna, na poniższym opisie nie znalazłem oddzielnych mas do każdego kanału RGB, więc podłączyłem wszystko pod jedną masę - Pin 1.

Opis pinów:

Cytat:
    Pin 1 : Ground
    Pin 2 : DC Power
    Pin 3 : (doszedłem do tego, że to line out dźwięku z mikrofonu)
    4 : Intercom Pin
    5 : Intercom / Mic / Tally *
    Pin 6 : Video Out
    Pin 7 : Video OutGround
    Pin 8 : Aux in Ground Pin
    9 : Aux in (Video)
    Pin 10 : R Out / Batt Alarm *
    Pin 11 : Gen Lock Input
    Pin 12 : Rec Alarm / Iris Control *
    Pin 13 : G Out / Trig Out *
    Pin 14 : B Out / PB Audio in * *

Podpiąłem więc kamerę do grabbera w następujący sposób.
    Pin 1. Masa dla wszystkich kabli
    Pin 14: Blue - podłączony do niebieskiego wejścia w grabberze przez RCA.
    Pin 13: G - Podłączony do zielonego wejścia w graberze przez RCA.
    Pin 10: R out - Podłączony do wejścia czerwonego przez RCA.

Problem jest identyczny na obu sprawnych kamerach. Nie mam już pomysłu, co może być nie tak, może wejście YRYBY w grabberze działa w innym standardzie niż wyjście RGB w tej kamerze?

Używam takiego grabbera medion md 86937.

Proszę o pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Z tego co znalazłem w sieci wynika, że grabber nie posiada wejścia rgb tylko wejście component YPbPr. A to nie jest to samo co wejście rgb. Nie można się sugerować kolorami wtyczek.
  • Poziom 14  
    wiertacz napisał:
    Z tego co znalazłem w sieci wynika, że grabber nie posiada wejścia rgb tylko wejście component YPbPr. A to nie jest to samo co wejście rgb. Nie można się sugerować kolorami wtyczek.

Kurczę, tyle godzin przy tym spędziłem. Trudno, najcenniejsza nauka to ta na błędach.

Zatem nie jestem w stanie w żaden sposób wykorzystać tego sygnału i jestem "skazany" na kiepskie AV out? Wydaje mi się, że sygnał RGB powinien być lepszej jakości niż ten, który otrzymuję z wyjścia component, w jakimś celu rozdzielono go na 3 składowe. Nie da się tego wyodrębnić chociażby do standardu S-video?

Czy może taki grabber: http://www.crijolanta.com.pl/cgi-bin/productlink.pl?1049363642734 z wejściem VGA pozwoli lepiej wykorzystać możliwości kamery?

Zdaję sobie sprawę, że to anachroniczna technologia, ale chciałbym otrzymać jak najlepszy obraz z takiej kamery.
  • Poziom 34  
    Sygnał rgb powinien być lepszy ale co z tego jak nie mamy odpowiedniego wejścia.
    Jeśli jest możliwość skorzystania z tej wymienionej karty to należy spróbować.
  • Poziom 14  
    wiertacz napisał:
    Sygnał rgb powinien być lepszy ale co z tego jak nie mamy odpowiedniego wejścia.
    Jeśli jest możliwość skorzystania z tej wymienionej karty to należy spróbować.

Drążę temat dalej.

Według tego tematu:

http://eab.abime.net/showthread.php?t=30752

Jestem w stanie wykorzystać ten sygnał RGB, przekonwertowany do s-video. Czy po zbudowaniu tego układu i wykorzystaniu sygnału RGB przekonwertowanego do s-video obraz rzeczywiście będzie lepszy?
  • Poziom 34  
    Niestety nie umiem na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć.
    Wydaje mi się, że dokonując konwersji sygnału rgb do s-video nie uzyskamy znaczącej poprawy jakości sygnału w stosunku do sygnału composite.
  • Poziom 14  
    wiertacz napisał:
    Niestety nie umiem na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć.
    Wydaje mi się, że dokonując konwersji sygnału rgb do s-video nie uzyskamy znaczącej poprawy jakości sygnału w stosunku do sygnału composite.

Według użytkowników starych komputerów daje to znaczną różnicę w przesyłanym sygnale.

http://members.iinet.net.au/~davem2/overclock/A520.html

http://www.ppa.pl/forum/amiga/24432/a520-s-vhs-hack

W powyższych linkach można o tym poczytać. Chcę zdobyć taki modulator i wykonać powyższą przeróbkę, jeżeli faktycznie jest możliwość wydobycia lepszego obrazu z kamery, tylko pozostaje taki problem: w rozpisce pinów tej kamery wiadomo gdzie jest sygnał R,G,B i wspólna masa. A co z synchronizacją? Sygnał RGB potrzebuje synchronizacji, natomiast tutaj go nie widzę... czy jako synchronizacja może posłużyć sygnał z video composite?
  • Poziom 34  
    Wydaje mi się że można ten sygnał wykorzystać.
  • Poziom 14  
    wiertacz napisał:
    Wydaje mi się że można ten sygnał wykorzystać.

A nie przeszkadza wspólna masa RGB? Jeżeli tak, to poszukam takiego modulatora i wykonam przeróbkę, temat zostanie jako wskazówka, bo chyba jestem pierwszą osobą, która się podejmuje uzyskania lepszej jakości obrazu z kamery lampowej na komputerze :D Zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób w dobie HD moje pomysły są niezrozumiałe, ale chciałbym zobaczyć, jaki najlepszy obraz może wysłać ta kamera. Sygnał z kompozytu porównałem z s-video i RGB, pierwszy niestety wypada pod tym względem najgorzej, szczególnie ostrość.
  • Poziom 34  
    Masa i tak chyba jest wspólna do wszystkiego.