Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego diody wciąż działają?

25 Lis 2015 19:34 1149 11
  • Poziom 4  
    Witam!
    Zakupiłem trochę diod firmy CREE i postanowiłem z nich zrobić światełka do akwarium (dla ozdoby tylko..). Chodzi o to, że mam podłączony do nich zasilacz, a do niego przełącznik kołyskowy 3-pin. Testowałem ten przełącznik wcześniej na żarówce i wentylatorku i wszystko włączało i wyłączało się prawidłowo. Gdy już wszystko pięknie zlutowałem, pokleiłem i wsadziłem całość do kontaktu to gdy włączę - diody działają, gdy wyłączę to diody świecą bardzo delikatnie.

Dlaczego tak się dzieje?
    Nawet wpiąłem w programator czasowy i przy wyłączaniu dopływu prądu dalej lekko chodzą. Jedyna opcja to wyciągnięcie wtyczki z kontaktu.
    Podejrzewam, że dlatego iż wszystko idzie do zasilaczy z prądu zmiennego - tylko 1 z kabli jest "przecinany" przy wyłączaniu a drugi swobodnie może działać. Jednak czy to ma sens? Nie znam się za bardzo na prądach i chciałbym aby wypowiedzieli się bardziej doświadczeni.

Liczę na pomoc. Dodam jeszcze że diody chodzą na 700mA i zasilacz ~20W
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    Czy przypadkiem ten "kontakt" to nie jest zwykły wyłącznik na 230V z wbudowaną neonówką do podświetlenia? Bo jeśli tak, to odłącz tę neonówkę i sprawdź czy wtedy diody LED będą całkowicie wygaszone po wyłączeniu zasilania 230V.
  • Poziom 43  
    Rasel napisał:
    Czy przypadkiem ten "kontakt" to nie jest zwykły wyłącznik na 230V z wbudowaną neonówką do podświetlenia? Bo jeśli tak, to odłącz tę neonówkę i sprawdź czy wtedy diody LED będą całkowicie wygaszone po wyłączeniu zasilania 230V.
    Przeczytałeś ze zrozumieniem cały post autora, czy tylko ostatnie słowa :D?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 16  
    Dzieje się tak ponieważ takie oświetlenia potrafią wykorzystać za indukowane napięcie w przewodach. Wystarczy, że przewód za wyłącznikiem leży w pobliżu tych które mają fazę i będzie to się żarzyło. Moja rada to dać równolegle z diodami kondensator 220 nF / 250 V AC i powinno pomóc. Jeśli nie to przekaźnik lub włącznik, który załącza fazę w drugiej pozycji powinien je zwierać do neutralnego/minusa. Ewentualnie z diodami dać żarówkę kilka W.

To nie są bzdury bo już tak kilka razy w mieszkaniówce mi zadziałało!
  • Poziom 4  
    Miałem przełącznik który "rozdziela" fazę i zero, ale to jakiś chiński badziew bo w jednym rozdzielaniu i tak przechodzi prąd (tak jakby to było tylko dla ozdoby lub satysfakcji kupującego..) więc nie ma sensu.

Kupiłem kondensator ~250V 1.0µ 10% i czy taki będzie odpowiedni? Sprzedawca powiedział że tutaj nie ma ograniczenia prądu (W), więc będzie działać, ale wolę się zapytać was, doświadczonych czy wszystko jest w porządku aby mi czasem diody nie wybuchły he he.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Na zasilaniu 230 V, wyłącznik powinien być instalowany na przewodzie fazowym a nie na zerowym i powinno wszystko być prawidłowo. Nie odcinana faza pojawia się z drugiej strony odbiornika np. transformatora czy grzałki i to jest prawdopodobna przyczyna kłopotów z diodami.
  • Poziom 4  
    bogdan4747, czyli w prądzie zmiennym też to ma znaczenie, który z drutów wtyczki do kontaktu jest wpięty do przełącznika?

Dodam jeszcze, że testowałem kondensator na różne sposoby i dalej problem jest. Mam przełącznik 6-pin podwójny - niby podświetlany, ale neonówka w nim się nie świeci. Może wadliwy przełącznik i prąd który powinna ciągnąć neonówka ciągną diody LED?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Dlaczego diody wciąż działają?
    gdzie:
    S1, S2- MK1012C Przełacznik kołyskowy, czarny 250V, DPST - otwór montażowy: 22.2x31mm bez podświetlenia, dwutorowy

Co by nie było powodem żarzenia to moim zdaniem takie połączenie rozwiąże problem.
  • Poziom 21  
    Cytat:
    Mam przełącznik 6-pin podwójny - niby podświetlany, ale neonówka w nim się nie świeci. Może wadliwy przełącznik i prąd który powinna ciągnąć neonówka ciągną diody LED?

Odłącz podświetlenie w przełączniku.
  • Poziom 15  
    Przełącznik tak jak pisałem w instalacjach elektrycznych powinien być instalowany tak aby odłączać - załączać przewód fazowy a nie zerowy. Podobny problem do twojego spotkałem, kiedy przełącznikiem odłączane było zero pulsowała żarówka energooszczędna, przy wyłączonym wyłączniku. Przy prawidłowym podłączeniu nie ma znaczenia czy łącznik ma podświetlanie, czy nie. Zawsze działa prawidłowo. Podłącz tak jak piszę i po problemie.

Dodano po 4 [minuty]:

Możesz zastosować oczywiście przełącznik podwójny, którym dysponujesz. Wykorzystujesz wtedy jedną sekcję przełącznika.
  • Poziom 4  
    A wiecie może, jak usunąć neonówkę z tego przełącznika? Bo nie wiem czy po bokach podważyć przełącznik czy w inny sposób to zrobić. Nie chcę go zepsuć bo w sklepie elektronicznym w moim mieście podwójnych nie mają, a koniecznie zależy mi aby to był podwójny bo puszeczkę w której znajduje się przełącznik zmieści się tylko 1 takie urządzenie.

W ostateczności wezmę to pod uwagę, ale wolałbym pokombinować trochę z tym przełącznikiem.

bogdan4747, a czy podobny rezultat nie będzie gdy w przedłużaczu wepnę wtyczkę odwrotnie? Wtedy w teorii faza i zero powinny zmienić swoje miejsce. Przelutuje kabelki później i zobaczę czy z kondensatorem pomoże.