Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt silnego solenoidu

25 Lis 2015 21:33 1092 10
  • Poziom 10  
    Witam,
    Potrzebuje zbudować dość silny solenoid i nie wiem jakie powinienem wykonać jego wymiary przy poniższych założeniach:

- solenoid byłby ustawiony w pionie i miałby cyklicznie podnosić i opuszczać przedmiot o masie około 2 kg,
    - ruch w dól odbywać by się miał siłą grawitacji,
    - wysokość na jaką miałby być podnoszony ten przedmiot do minimum 10 cm ale może być większa,
    - długość cewki nie ma znaczenia, wymiary solenoidu także bez znaczenia.

Moje pytania:
    - jaką długość i średnicę powinna mieć cewka (c),
    - z jakiego materiału najlepiej ją wykonać - czy może być z plastiku czy może lepiej aby była ze stali,
    - jaką długość i średnicę powinien mieć trzpień (d) (zakładam że minimum tyle na ile chce podnosić ten przedmiot + dł. cewki + ok. 1,5cm aby można było zamontować sprężynkę - patrz obrazek),
    - ile zwojów oraz jakim drutem (średnica) powinna być nawiniętą cewka,
    - zakładam że będzie kilka warstw uzwojenia - a więc czy nawijanie uzwojenia drugiej warstwy może się zaczynać na zakończeniu pierwszej czy trzeba po zakończeniu pierwszej warstwy przejść na jej początek i dopiero wtedy nawijać drugą warstwę,
    - jakim napięciem oraz jakim prądem najlepiej to zasilić - najlepiej dla mnie aby napięcie nie przekroczyło 12V lub 24V ale jeśli się okaże że konieczny prąd przekroczy 3A to zasilaniem może być również napięcie sieciowe,

poniżej obrazek:
    Projekt silnego solenoidu
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    Dość duże wymagania masz, zwłaszcza ciężar i zakres ruchu. Będzie z tym dużo problemu.
    Musiałby to być bardzo silny elektromagnes.
    Rozważ zastosowanie innego sposobu. Coś w tym stylu jak działa np. siłownik zamka centralnego w samochodzie. Skok jest tu mniejszy, ale wymagania znacznie mniejsze.
  • Poziom 10  
    Witam,
    Zapomniałem dopisać że chodzi o podniesienie i opuszczenie.

Takich cykli chciałbym uzyskać jak najwięcej w okresie minuty.

Pytanie czy jest to możliwe.

Dodano po 3 [minuty]:

Cytat:
    Proponuję zastosowanie kilku(nastu) krótkich solenoidów jeden nad drugim - prąd potrzebny do podniesienia przedmiotu będzie mniejszy ze względu na to, że należałoby wytworzyć mniejszy strumień magnetyczny gdyż obiekt będzie znajdował się bliżej środka solenoidy gdzie siła jest największa (przy środku a nie dokładnie w nim).

Kilka (kilkanaście) solenoidów jeśli by zdało egzamin to też mogło by być.

Pytanie ile ich miało by być o jakiej długości, średnicy itd.

chciałbym chociaż jakieś orientacyjne wartości wymiarów abym wiedział od czego zacząć.
  • Poziom 43  
    Czy to mają być ruchy okresowe?
    Jeśli tak daj silnik z układem korbowym.
  • Poziom 10  
    Myślałem także o silniku z korbą ale:

- chciałbym płynnie móc regulować częstotliwość cykli up/down a przy silniku przy niskiej częstotliwości byłoby to kłopotliwe,
    - po za tym (i najważniejsze co mnie od tego odwiodło) przy silniku aby uzyskać taką siłę podnoszeniu musiałbym wykonać to na jakiś przekładniach zębatych, rolkach itp. co znaczenie skomplikowałoby urządzenie,
  • Poziom 43  
    Żaden problem płynnie regulowac obroty silnika, a silniki z przekładnia mozna kupić na Allegro juz za parę złotych.
    Wystarczy dodać tylko układ korbowy. Wyjdzie to taniej i prościej niż solenoid.
  • Poziom 10  
    Jeśli nic nie wymyślę z solenoidem to pewnie wrócę do pomysłu z silnikiem i układem korbowym.
    Na razie chciałbym chociaż spróbować.

Prośba zatem o odp. na powyższe pytania.

oraz:
    - jeśli zakładając że miało by był kilka solenoidów to o jakich wymiarach (długość, średnica wew./ zew., średnica drutu, ilość zwojów itd.) przy założeniu że każdy byłby zasilany napięciem 12V?

z góry dzięki za odp.
  • Poziom 43  
    Solenoid musiałby mieć długość 20cm.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    paweciu napisał:
    - solenoid byłby ustawiony w pionie i miałby cyklicznie podnosić i opuszczać przedmiot o masie około 2 kg,
    - ruch w dól odbywać by się miał siłą grawitacji,
    - wysokość na jaką miałby być podnoszony ten przedmiot do minimum 10 cm ale może być większa,
    - długość cewki nie ma znaczenia, wymiary solenoidu także bez znaczenia.

Oj, ciężkie zadanie sobie postawiłeś - nie uda się to raczej z otwartym obwodem magnetycznym, potrzebujesz urządzenia wzorowanego na luzowniku elektromagnetycznym (albo wręcz gotowego luzownika).

paweciu napisał:
    Moje pytania:
    - jaką długość i średnicę powinna mieć cewka (c)

Taką by ci się drut zmieścił, i by skok był właściwy - proponowane 20cm dla konstrukcji a'la luzownik (ruchomy rdzeń w kształcie ściętego stożka, wewnętrzny nabiegunnik w kształcie walca ze stożkowym otworem) będzie zapewne rozsądne.

paweciu napisał:
    - z jakiego materiału najlepiej ją wykonać - czy może być z plastiku czy może lepiej aby była ze stali

Żartujesz?
    Cewka to ma być z drutu miedzianego...
  • Poziom 14  
    Witam dokładnie taki sam solenoid potrzebuje . Autor tematu nic nie napisał czy udało mu się go wykonać. Poczytałem trochę i wydaje mi się że zrobienie takiego solenoidu na napięcie 12 v 3 A i udźwigu 2 kg 10 cm skoku pewnie graniczy z cudem ? Rdzeń myślałem zrobić z magnesów neodynamowych aby zwiększyć jego siłę chodź nie wiem czy dobrze myślę ? Wzoruje się coś na myśl głośnika tylko tam cewka się rusza magnes jest w spoczynku . Prawdopodobnie wykorzystam silnik od wycieraczek , chce to zastosować do automatycznego rusztu przy piecu CO . Panowie co myślicie nad tym solenoidem co pisałem wyżej z magnesem, ma to sens ? Jest wykonalne w takich parametrach ? Czy raczej za słaba moc ?