Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektowanie kolumn estradowych na głośnikach STX (wstępnie W.38.500.8.MC)

arcaniacztery 25 Lis 2015 22:03 708 2
  • #1 25 Lis 2015 22:03
    arcaniacztery
    Poziom 6  

Otóż chciałbym zrobić (zaprojektować i wykonać) kolumny estradowe (nagłaśnianie różnorakich imprez np. 18-ki, wesela itp). Nie posiadam na razie sprzętu dj-skiego. Kolumny chcę zrobić wcześniej i będą grały sobie w domu pod wzmacniaczem, a dopiero po zakupie konsoli zamierzam ich używać w celu nagłaśniania imprez.

Nie wiem czy w związku z tym: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1634752.html zamieściłem temat w dobrym dziale, choć tak mi się wydaje. Dlatego z góry przepraszam, jeśli wybrałem źle.

A teraz do rzeczy:

1. Budżet: ~1000zł (nie jest to mocno sztywna granica), ale czy to wystarczająca kwota na stworzenie pary kolumn ("dobrych")

2. Wybór między płytą wiórową, a MDF. Czytałem to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic722177.html ale jednoznacznej odpowiedzi nie uzyskałem. Czy tworząc kolumny estradowe warto używać wiórówki, czy może nie ma to aż tak dużego znaczenia? Obecnie skłaniam właśnie ku niej ze względu na cenę.

3. Wybór głośników:
    Mój początkowy wybór jeśli chodzi o głośnik niskotonowy padł na http://stx.pl/w-38-500-8-mc.html
    W.38.500.8.MC

Professional audio loudspeakers
    Woofer / Midwoofer
    Old name WM.STX.15.2.500.8.F.S.MC

. Optimal for 2 or 3 way application
    . 15” nominal diameter
    . 500 W Program Power
    . 250 W AES Power Handling
    . 8 Ohm Nominal impedance
    . 97 dB Sensitivity
    . 2” Voice coil
    . Water protected cone
    . Voice coil former material - aluminum
    . High mechanical displacement range
    . Ventilated voice coil gap for reduced power compression
    . Recommended enclosure: 80L@40Hz - Bass Reflex

Czy jest to rozsądny wybór? A może w podobnej cenie znajdzie się coś lepszego?

Jeśli chodzi o pozostałe głośniki - nie mam bladego pojęcia co nada się lepiej. Horny, czy może zestaw średnio+wysokotonowy? Co będzie lepiej współgrało ze sobą i jakie modele by się nadawały (jeśli ten niskotonowy jest dobrym wyborem to co do niego?)

4. Posiadam pewne używane zwrotnice: P-400W 12dB/8Ω Fp-800/4,1kHz. Czy nadadzą się do stworzenia wspomnianych kolumn, czy jednak konieczny będzie zakup innych modeli?

5. Jeśli chodzi o wyliczenie parametrów kolumny (closed/br ; litraż) myślę że dam sobie rade.

• #2 26 Lis 2015 20:49
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Sprawa ma się tak, że wydając 400zł na głośniki midbasowe + wykończenie i budowa samych obudów wraz za zakupem driverów i hornów + zwrotnice budżet się skończy a Ty będziesz miał kolumny DIY...do końca życia...ze słabym basem...pewnie wyjdą brzydko(nie wątpiąc w Ciebie ale na palcach jednej ręki mogę policzyć ładne DIY jakie w moim życiu widziałem).

Kup używane kolumny na 15" głośniku basowym i z głowy - nie wtopisz pieniędzy, zawsze szybko sprzedasz jak zarobisz na lepsze, parametry znane, mniej roboty, wykonanie będzie dobre a z STX utopisz kasę w DIY, którego nigdy nie sprzedasz, wykończenie będzie raczej dalekie od takiego, z którym nie wstyd do ludzi wyjść i zmarnujesz masę czasu z mizernym efektem.

P.S. Końcówka mocy i konsola będzie potrzebna(konsolę masz w planach) albo powermixer = 700-800zł lekko.

Takie moje zdanie.

• #3 26 Lis 2015 23:02
    marian133
    Poziom 37  

arcaniacztery napisał:
    1. Budżet: ~1000zł (nie jest to mocno sztywna granica), ale czy to wystarczająca kwota na stworzenie pary kolumn ("dobrych")

Za 1000zł nie złożysz poprawnie grających kolumn pełnopasmowych, a co dopiero "dobrych".

arcaniacztery napisał:
    Otóż chciałbym zrobić (zaprojektować i wykonać) kolumny estradowe (nagłaśnianie różnorakich imprez np. 18-ki, wesela itp).

Niestety, nie rzucaj się na takie rzeczy nie mając pieniędzy na sprzęt, to już nie te czasy gdzie wesela ogarniał Pan Wiesiek z synem z dwoma parami Zeusów. Teraz zespół przyjeżdża ze sprzętem za minimum 10tyś. (konsola, dwa suby, dwie nadstawki i wzmacniacze do tego).
    Nagłośnić 18-stkę znajomemu, tak, ale o weselach zapomnij.

Zakup używanych firmowych kolumn to najlepsza decyzja w Twoim przypadku.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME