Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WIN XP - Potrzebuje zainstalować dwa niezależne XP

gumiś_rzesz 25 Lis 2015 22:53 1044 11
  • #1 25 Lis 2015 22:53
    gumiś_rzesz
    Poziom 25  

Panowie potrzebuje na jednym laptopie, jednym dysku zainstalować dwa niezależne systemy tzn.
    Jeden zainstalowany na dysku C i drugi też ma widzieć że jest na C, jeden system nie widzi dysku drugiego.
    Podobno da się to zrobić programem mbldr ale nie potrafie.
    Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

0 11
  • #2 25 Lis 2015 22:56
    Bartusjusz
    Poziom 24  

A nie urządzała by Cię maszyna wirtualna?
    Wtedy pierwszy system startuje normalnie, a spod niego możesz otworzyć drugi w oknie.

0
  • #4 26 Lis 2015 01:29
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

gumiś_rzesz napisał:
    jeden system nie widzi dysku drugiego.
    gumiś_rzesz napisał:
    na jednym laptopie, jednym dysku
    Czyli technicznie niewykonalne. Poza tym - jak sobie wyobrażasz przełączanie systemów?

Myślę, że można by spróbować tak:
    - Podział dysku na minimum dwie partycje.
    - Instalacja XP na pierwszej partycji.
    - Kopia po-sektorowa partycji na inny nośnik.
    - Usunięcie pierwszej partycji.
    - Instalacja XP na drugiej partycji.
    - Przywrócenie kopii na pierwszą partycję.
    - Naprawa bootloadera i przypisanie mu obu systemów.

Oba systemy po uruchomieniu powinny mieć przydzieloną literę dysku "C".
    W zarządzaniu dyskami usunąć literę drugiej partycji.

0
  • #5 26 Lis 2015 05:52
    Matuzalem

Poziom 43  

DriverMSG napisał:
    Naprawa bootloadera i przypisanie mu obu systemów.

... i niezależność idzie się bujać.
    Z opisu sądząc mdldr też niewiele tu pomoże, bo to tylko wybranie bootującej partycji, a gdzie "trwała ślepota" - na poziomie systemu - na drugą?
    Dlatego m.in. i ja mam wrażenie, że spełnienie wszystkich warunków wskazanych w poscie otwierającym jest
    DriverMSG napisał:
    technicznie niewykonalne.

PS
    Z wrodzoną sobie złośliwością podam jeszcze jeden - konieczność posiadania dwóch licencji, która - przynajmniej teoretycznie - przy dwóch dyskach nie występuje, a dotyczy i sytuacji z jednym dyskiem i z użyciem maszyny wirtualnej.

0
  • #6 26 Lis 2015 07:36
    fakvat
    Poziom 16  

Jaki jest cel takiej instalacji?

0
  • #7 26 Lis 2015 08:32
    iagre
    Poziom 35  

Dysk podzielony na minimum dwie partycje podstawowe. Najpierw jedna z nich ustawiona jako "ukryta" i system zainstalowany na drugiej, a potem ustawienie partycji z windowsem jako ukrytej a dla drugie zdjęcie atrybutu "hidden" i zainstalowanie na niej Windowsa. Po zainstalowaniu obu windowsów ustawienie obu partycji jako ukrytych i użycie BootLoadera Ranisch Partition Manager do wybierania partycji z której ma być ładowany system.

P. S.:
    1. Do partycjonowania i zmiany atrybutu "hidden" również użył bym Ranish Partition Manager.
    2. Windowsy nie będą widziały się wzajemnie ale w zarządzaniu dyskami będą widoczne wszystkie partycje.

1
  • #8 26 Lis 2015 11:40
    Matuzalem

Poziom 43  

Skoro

iagre napisał:
    Windowsy nie będą widziały się wzajemnie ale w zarządzaniu dyskami będą widoczne wszystkie partycje.
    to
    gumiś_rzesz napisał:
    jeden system nie widzi dysku drugiego.
    chyba jednak nadal można uznać spełnienie wymagań za
    DriverMSG napisał:
    technicznie niewykonalne.

Naprawdę byłoby prościej gdyby Autor zechciał odpowiedzieć na pytanie zawarte w poscie nr 6.

0
  • #9 27 Lis 2015 17:20
    Gelip
    Poziom 28  

Da się coś takiego wykonać ale tylko gdy jeden system nie będzie widział dysku drugiego systemu. Jeden system instalujesz normalnie na dysku twardym a drugi w obrazie dysku RAW. W systemie odpalonym z dysku nie będzie widoczny dysk drugiego systemu ponieważ będzie on w pliku. Gdy odpalisz drugi system z obrazu dysku to niestety ale dysk pierwszego systemu będzie widoczny.

0
  • #10 12 Gru 2015 11:03
    gumiś_rzesz
    Poziom 25  

Witam.
    Może troche przesadziłem że partycje nie mogą się widzieć bardziej zależy mi na tym aby na jednym dysku mieć dwa systemy i żeby oba były na partycją z literką C.
    Potrzebne mi to do tego że mam dwa programy które działają tylko na dysku C a zainstalowanie obu na jednej partycji powoduje że żaden program nie działa.

0
  • #11 12 Gru 2015 13:38
    Gelip
    Poziom 28  

gumiś_rzesz napisał:
    Może troche przesadziłem że partycje nie mogą się widzieć bardziej zależy mi na tym aby na jednym dysku mieć dwa systemy i żeby oba były na partycją z literką C.

Jak wynika z Twojej wypowiedzi - potrzebujesz po prostu dwóch kopii tego samego systemu nie koniecznie na jednej partycji. Sposobów jest wiele ale mój jest bezproblemowy w używaniu. Już o tym gdzieś wspominałem na forum ale napiszę w skrócie jak to wygląda:
    • Tworzysz na dysku twardym tylko jedną partycję podstawową aktywną o wielkości powiedzmy 5GB
    • Instalujesz na niej system WinXP i konfigurujesz
    • Następnie robisz obraz tego systemu w trybie RAW do pliku np. obraz.img umieszczając tymczasowo plik na innym nośniku np. dysku przenośnym, pendrive'ie lub przez sieć LAN na dysk innego komputera - właściwie obraz od początku dysku wraz z MBR do końca pierwszej partycji na której jest system. Najlepiej użyć do tego Linuksa i polecenia dd
    • Po wykonaniu obrazu zmieniasz układ partycji na dysku za pomocą dowolnego oprogramowania w sposób taki, że tworzysz sobie drugą partycję np. jako dysk logiczny z pozostałego miejsca na dysku twardym.
    • Kopiujesz plik obraz.img na tę partycję z nośnika na który wykonałeś obraz wcześniej.
    • Dopisujesz do menu startowego w pliku Boot.ini następujący wpis:
      Code:
      C:\grldr="System w stanie po instalacji"
      a następnie kopiujesz na partycję C: loader GRUB4DOS grldr i menu.lst o treści:
      Code:
      find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /obraz.img

map /obraz.img (hd0)
      map --hook
      root (hd0,0)
      chainloader /ntldr

Tym sposobem możesz odpalać zamiennie ten sam system z dysku lub z obrazu stworzonego tuż po świeżej instalacji. Według mnie nie łamie to licencji i jest równoznaczne z systemową funkcją Przywracanie systemu. Od strony technicznej jeden punkt przywracania to to samo co wykonanie obrazu partycji w danym momencie z tym, że w punkcie przywracania przechowywana jest tylko różnica względem obecnego stanu systemu a w obrazie całej partycji jest cały system wraz z różnicą.
    Powyższy sposób jest równoznaczny z sytuacją:
    system na dysku + jeden punkt przywracania systemu :-)

1
  • #12 20 Gru 2015 14:05
    Gelip
    Poziom 28  

UWAGA! Z pośpiechu zapomniałem o jednej bardzo ważnej rzeczy !!!

Do szczęścia potrzebny jest jeszcze sterownik ram dysku najlepiej WinVBlock. Można go dodać na 3 sposoby:

• integracja do pliku ISO za pomocą nLite
    • w czasie instalacji systemu w trybie tekstowym za pomocą dyskietki F6
    • po zainstalowaniu systemu na dysku dodać nowe urządzenie za pomocą apletu Dodaj nowy sprzęt w Panelu sterowania wskazując plik .INF

Najlepsza metoda to integracja do ISO, ewentualnie skorzystanie z dyskietki startowej tylko z tym może być problem bo mało który komputer ma napęd dyskietek. Oczywiście za pomocą GRUB4DOS można też odpalić obraz dyskietki do RAM :-)
    Trzecia metoda była by prosta tylko, że moje sterowniki -> WinVBlock <- są okrojone i działają tylko w trybie tekstowym instalacji WinXP lub po integracji do obrazu ISO za pomocą nLite.
    Mógłbym je poprawić ale mi się po prostu nie chce bo to żmudna robota :| a te w linku który podałem są sprawdzone i przetestowane. Okroiłem je kiedyś ze względu na łatwiejsze testowanie i tak już zostało :-) Działają bezproblemowo tylko trzeba je zaimplementować tak jak sterowniki SATA - jak pisałem najlepiej integrując do obrazu ISO:
    WIN XP - Potrzebuje zainstalować dwa niezależne XP
    Zalecam wykorzystać sterowniki no_direct. Różnica między direct a no_direct jest taka iż chodzi o mapowanie obrazów nośników optycznych ISO bezpośrednio lub do RAM. Natomiast obie wersje obsługują mapowanie bezpośrednie obrazów dysków twardych ale jak napisałem wyżej zalecam używanie wersji no_direct ponieważ działa szybciej i lepiej.
    Sterowniki zostały zoptymalizowane i przetestowane pod kątem instalacji i używania WinXP Pro SP2 w komputerach beznapędowych - bez napędu dyskietek i bez napędu optycznego CD lub DVD, z wykorzystaniem GRUB4DOS 0.4.5c 2014-01-17 odpalanego z serwera PXE.

0