Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta Intel 5300 w stacjonarnym komputerze

25 Lis 2015 23:26 663 2
  • Poziom 18  
    Witam
    Mam pewien problem i postanowiłem go tu opisać.
    Jak do tej pory używałem przeróżnych kart Intela w laptopach oraz w komputerach stacjonarnych przez przejściówkę z PCI-E na miniPCI-E.
    Ostatnio używaną karta był intel 4965 i działał świetnie, ale nastały czasy Windowsa 10 i on nie za dobrze obsługuję tę kartę. Znaczy karta niby działa, ale czasem mam bluescreen i przeważnie po odpaleniu Windowsa nie mam połączenia z netem - muszę wejść w Manager Urządzeń i kartę wyłączyć i włączyć.
    Uprzedzę, że nie jest to kwestia źle zainstalowanego systemu czy wadliwej karty, bo na Win7 działa idealnie. Po prostu brak jest poprawnych sterów do tej karty i jest to znany temat.
    Postanowiłem kupić jakąś nowszą kartę - oczywiście Intela :)
    No i kupiłem Intela 5300 i mam problem - karta instaluje się z Windows Update (pod Win7 i Win10) i pojawia się z wykrzyknikiem - nie można uruchomić urządzenia. Znowu nie jest to wina karty, bo wkładam ją do Lenovo T410 i śmiga idealnie. Mam dwie takie karty i mam jeszcze Intela 5100 i zachowuje się tak samo.
    Problem na 99% leży w eepromie karty, tu nawet znalazłem niezły wątek na ten temat:
    https://www.noname-ev.de/w/Intel_5100_EEPROM
    Koleś opisał co zmodyfikować w karcie 5100 ale interesuje mnie co zmodyfikowac e 5300.
    Czy ktoś zmierzył się już z tematem?
    Eeprom raczej w razie potrzeby wylutuję i zaprogramuję w zewnętrznym programatorze, bo pod linuksem może być ciężko ze względu na sterowniki.
    Do kart Intela 2200 były potrzebne jakieś specjalne umożliwiające modyfikację eeproma (może niektórzy pamiętają).

Czy ktoś próbował odpalić tę kartę w komputerze stacjonarnym? Jakieś sugestie?
    mogę rozważyć montaż jakiejś innej laptopowej karty w kompie, ale wolę Intelowskie :)

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Według Intela ta karta nie jest obsługiwana przez Win10 kliknij.
  • Poziom 18  
    A no niby nie...
    Ale jeśli bym uparł się ją uruchomić, chociażby po to aby mieć ja do innego kompa pod Win 7? Jakieś sugestie? Chodzi o to, że z tymi kartami jest coś zakombinowane.
    Sprzedawcy czasem piszą, że są to karty do Dell i HP.
    Mógłbym kupić jakąś wspieraną przez Win10, tylko niechciałbym aby się znów okazało, że w lapku śmiga, a w kompie stacjonarnym znów komunikat: nie można uruchomić urządzenia.