Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie układu sterowania wentylatorem

olesiak 26 Lis 2015 07:39 1899 27
  • #1 26 Lis 2015 07:39
    olesiak
    Poziom 9  

Witam. Do tej pory miałem do czynienia tylko z programowaniem atmegi na płytce testowej. Teraz chciałem zbudować własny układ, który w zależności od temperatury steruje wentylatorem. Chodzi o tryb włącz/wyłącz. Narysowałem schemat i proszę o sprawdzenie. Wiem, że atmega32 jest bardzo na wyrost ale jest do testów tylko. Chcę dodać kiedyś jeszcze wyświetlacz, i inne rzeczy ale to jak będę się lepiej na tym już znał.

Próbowałem dodać schemat ale na easyeda mam jakiś błąd więc daję link https://easyeda.com/editor#from=elektroda,id=l7HF1mk4q

Chciałem podłączyć wentylator poprzez moduł przekaźnika do pinu ale nie znalazłem w bazie, więc dałem tranzystor - przeszukując internet widziałem, że go bardziej obeznani ode mnie używają w tym miejscu.

0 27
  • Relpol
  • #2 26 Lis 2015 10:09
    373522
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 26 Lis 2015 10:55
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Zasilanie mikrokontrolera przez rezystor 10k raczej nie rokuje pomyślnie. Zacznij od lektury mikrokontrolery.blogspot.com - podstawy, zasilanie mikrokontrolera, sterowanie silników.

0
  • Relpol
  • #4 26 Lis 2015 15:52
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 26 Lis 2015 20:30
    olesiak
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie przez moją nieuwagę przy rysowaniu powstało kilka kwiatków :) np: błędnie zmieniłem jednostki kondensatora, zapomniałem usunąć rezystor, itd. A co do 1 wire do tej pory korzystałem tylko z jednego czujnika i po prostu nie zajrzałem do dokumentacji, jak kolejne sensory mają być podłączone.

Poprawiłem układ. (pamiętam żeby dodać jeszcze dodatkowy kondensator przy zasilaniu)

Dla sprostowania dodam, że chodzi mi o taki wentylator komputerowy 12v, a nie o bardzo wymagający silnik. A gdybym tranzystor zamienił modułem przekaźnika 5v to układ mógłby działać?

0
  • #6 26 Lis 2015 20:49
    BlueDraco

Zamiast zadawać pytania, poczytaj - link już masz wyżej. Do sterowania silnika potrzebujesz tranzystora NMOS, np. IRLML6344 i diody połączonej równolegle z silnikiem.

0
  • #7 26 Lis 2015 22:47
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 28 Lis 2015 06:47
    olesiak
    Poziom 9  

Poczytam o tych wskazówkach i poprawię schemat.

0
  • #9 28 Lis 2015 09:25
    BlueDraco

Akurat wentylatora komputerowego z dwoma lub trzema przewodami nie steruje się przez PWM, bo jest to "bardzo wymagający silnik" z własną elektroniką a nie zwykły silnik szczotkowy.

0
  • #11 29 Lis 2015 15:21
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 29 Lis 2015 18:51
    emarcus
    Poziom 34  

Piotrus_999 napisał:
    BlueDraco napisał:
    Akurat wentylatora komputerowego z dwoma lub trzema przewodami nie steruje się przez PWM, bo jest to "bardzo wymagający silnik" z własną elektroniką a nie zwykły silnik szczotkowy.

Cyli steruje się napięciem rozumiem. Jezeli tak to doda rezystor i kondensator i bedzie sterowanie przez PWM :)

Autor w żadnym swoim poście nie wspomnia nawet o potrzebie regulacji obrotów i sterowaniu PWM. Czytaj pierwszy post - potrzebuje on załaczyc lub wyłączy wentylator kontrolowany zakresem temperatury i do tego celu w zupełności wystarczy dowolny tranzystor BJT lub N-MOSFET, pod warunkiem że przeniesie odpowiedni prąd silnika, lub także przekaźnik jak sugeruje sam autor, (do załaczenia przekaźnika przydałby się jednak tranzystor). I w tym miejscu nie ma znaczenia czy jest to 2, 3 albo 4 przewodowy silnik.

Jeżeli wpędzisz autora w process regulacji obrotów ventylatora w zalezności od temperatury, to dodaj mu jeszcze algorytm PID i sposób tworzenia PWM dowolnym timerem i jest 'sprawa murowana' że na tym etapie podoła z tym wszystkim.
    Zauważ w jakim dzlale jest ten temat.

e marcus

0
  • #13 29 Lis 2015 19:32
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 01 Gru 2015 21:18
    olesiak
    Poziom 9  

Witajcie. Ale tutaj postów przybyło :)
    W ostatnim czasie skorzystałem z linku do youtuba i zacząłem oglądać te filmiki. Zastosowałem się do wskazówek i dodałem m.in. diodę równolegle do silniczka wiatraka. Na dalsze ulepszenia typu transmisja szeregowa i inne przyjdzie czas w przyszłości. Mam problem z tym tranzystorem - dobrałem taki, który ma dozwolone wyższe napięcie i prąd, pewnie źle. Dodatkowo nie wiem jak dobrać ten rezystor przy nim. Mój wentylator ma parametry 12v, 0,2A

Mój aktualny schemat

Pewnie znajdziecie jeszcze jakieś elementy do poprawki, ale napiszę, że wiem o wymaganym stabilizatorze i kondensatorach na zasilaniu - obecnie ten fragment pomijam gdyż mam zasilacz już ze stabilizatorem. Jeden zasilacz to 5V 850mA, a drugi 12V 840mA.

0
  • #15 01 Gru 2015 21:35
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 01 Gru 2015 21:38
    olesiak
    Poziom 9  

Chcę poprzez 1-wire. Ulepszenia to np. lcd.

0
  • #18 01 Gru 2015 21:57
    olesiak
    Poziom 9  

Można z internetu ściągnąć przykładowy kod do obsługi DS18B20, trzeba trochę pozmieniać gdyż np. dane są zapisywane na innej liczbie bajtów ale myślę, że się uda. Czekam aż otrzymam pocztą czujniki i będę próbował na płytce testowej bo tam wystarczy tylko czujniki i wentylator podpiąć i powinno z programem działać. A jak już będę wiedział, że mój schemat jest poprawny to na nim sprawdzę :)

A teraz spojrzałem i znalazłem nawet na ten czujnik.

0
  • #19 01 Gru 2015 22:01
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 01 Gru 2015 22:04
    olesiak
    Poziom 9  

Oczywiście chodziło mi o to, że gdybym miał problemy to skorzystaćm poszukać wskazówki. Do tej pory obsługiwałem tylko jeden czujnik DS18B20 ale myślę, że powinienem dać radę i z dwoma podobnymi.

Aktualizacja
    KIlka dni temu otrzymałem czujniki i już działają. Podam tylko, że gdy w projekcie schematu wyrysowałem połączenie tych dwóch czujników do różnych nóżek procesora zwróciliście mi uwagę o 1-wire i zgodnie z tym zmieniłem schemat. Z tego co się zorientowałem późnej z dokładniejszej analizy dokumentacji to jest to takie prawie 1-wire gdyż w kodzie odczytu z nich danych nie podaje się żadnego adresu tylko operuje się na odpowiedniej sekwencji wysyłanych sygnałów oraz ich odpowiednim czasie. Dzięki za pomoc

0
  • #22 14 Sty 2016 16:09
    emarcus
    Poziom 34  

olesiak napisał:

Aktualizacja
    ............ Z tego co się zorientowałem późnej z dokładniejszej analizy dokumentacji to jest to takie prawie 1-wire gdyż w kodzie odczytu z nich danych nie podaje się żadnego adresu tylko operuje się na odpowiedniej sekwencji wysyłanych sygnałów oraz ich odpowiednim czasie. Dzięki za pomoc

To źle to kolego zrozumiałeś!
    Tak możesz postępowac jeżeli masz tylko jeden układ DS podpięty do 1-wire Bus.
    Jeżeli jest ich więcej niż jeden, processor musi wiedziec ' z kim /(z którym z nich) rozmawia', zatem musi je addresowac, przedstawionym wcześniej numerem I.D.
    Czy to nie wydaje się byc logiczne dla ciebie.
    Wszystkie podpięte układy do magistrali 1-wire, są 'slave' i odpowiadają tylko na rządanie processora; nie chórem, lecz pojedynczo, mniej więcej jak uczniowie w klasie: nauczyciel pyta, - a wskazany uczeń odpowiada.
    Klasyczny przyklad takiej konversacji jest podany w końcowej sekcji datasheet DS18b20: 'DS18B20 OPERATION EXAMPLE 1'.
    zauważ tam dwie line:
    TX | 55h | Master issues Match ROM command.
    TX | 64-bit | ROM code Master sends DS18B20 ROM code.

To jest właśnie adresowanie układu na magistrali wybranego do odpytania lub innej operacji.
    Przykład 2 podaje konversację dla tylko jednego układu na magistrali.
    Zauważ że tam te dwie linie zostały zastąpione przez:
    TX | CCh | Master issues Skip ROM command.
    - znaczy to mniej/więcej 'nie zwracac uwagi na address - kommenda dla wszystkich podpiętych'...
    Myśle że to powinno rozwiac wątpliwości...

e marcus

0
  • #23 14 Sty 2016 19:18
    olesiak
    Poziom 9  

Witaj. Ja w swoim układzie nie mam czujników DS18B20 tylko DHT22 :) Pozdrawiam

0
  • #24 14 Sty 2016 20:51
    emarcus
    Poziom 34  

olesiak napisał:
    Witaj. Ja w swoim układzie nie mam czujników DS18B20 tylko DHT22 :) Pozdrawiam

Zatem nie masz innej opcji jak komunikacja z nimi na oddzielnych portach.
    Masz za to dwa parametry: Temperaturę i RH

e marcus

0
  • #25 06 Mar 2016 09:16
    olesiak
    Poziom 9  

Witajcie. Aby nie zakładać nowego tematu to napiszę to tutaj. Mam płytkę uruchomieniową evb 4.3 i podpięty do niej moduł przekaźnikowy.

Moduł przekaźnikowy jest podłączony do zasilacza 5V: plus do jd-vcc, minus do masy. Wejście IN1 do pinu atmegi. Vcc modułu do zasilania 5V płytki evb 4.3. Wszystko dobrze działa do czasu gdy do przekaźnika nie podłącze urządzenia na 230V. Co prawda program działa ale po pewnym czasie przestaje działać komunikacja z terminalem i nie przesyła danych. Po ponownym podłączeniu terminal znów działa. Więc myślę, że to jakieś zakłócenia. Co powinienem dodać w układzie aby usunąć ten problem? Łączę się z baud 9600 i nie ma żadnych zniekształceń w odbieranych danych.

0
  • #26 20 Mar 2016 22:19
    olesiak
    Poziom 9  

Gdybym dodał diodę prostowniczą 1N4007 do modułu to zakłócenia mogłoby zmniejszyć? Tylko gdzie ją dodać - normalnie to na stykach przekaźnika.

0
  • #27 20 Mar 2016 22:51
    Samuraj
    Poziom 35  

Przecież diody są, nawet je widać na załączonym obrazku D1 - D4.
    Mnie tutaj brakuje gasików po drugiej stronie przekaźnika.

0
  • #28 21 Mar 2016 08:28
    olesiak
    Poziom 9  

A mógłbyś podpowiedzieć jak taki gasik zbudować, jakie dobrać wartości elementów? Nie znam się na tym a w sieci widzę tylko gasiki zbudowane z przekaźnika a chciałem wykorzystać moduł. Chyba, że znasz jakiś lepszy sposób na włączanie grzałki 80W 230V na kilka sekund, chwila przerwy i kolejny cykl. Zrezygnowałbym nawet z tego modułu ale zaproponowany układ musiałby być prosty :)

A czy taki układ mógłby być? Sprawdzenie układu sterowania wentylatorem
    Obrazek zaczerpnięty ze strony http://www.avrfreaks.net/

0