Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Biawar 300l, pytanie co do użytkowania

26 Lis 2015 15:43 777 4
  • Poziom 5  
    Witam, zamierzam zakupić zbiornik do cwu Biawar 300l. Wodę będę ogrzewał kotłem(węgiel+drzewo).
    I w związku z tym mam pytanie do użytkowników tego zbiornika lub innych podobnych.
    1.Do ilu stopni podgrzewać wodę?
    2.Jak długo podgrzewa się woda np do 60?
    3.Jak długo będzie się ciepła woda utrzymywała przy małym użyciu?
    4.Czy pobór wody spowoduje spadek jej temp w zbiorniku i jej dogrzewanie?
    5.Kiedy dogrzewać wodę? Po spadku temp o 5, 10 stopni?

Za każdy pomocny wpis będę bardzo zobowiązany.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Wodę użytkową cwu zaleca się utrzymywać na poziomie 45-50'C. Jest to temp. bezpieczna i na wypadek poparzenia nie narobi "szkód". Zaleca się cykliczne przegrzewanie zasobnika celem zapobiegania wytworzenia się szkodliwych dla zdrowia bakterii.
    Temp. cwu ma też wpływ na straty cieplne zasobnika.

To, jak długo będziesz grzał wodę w zasobniku cwu zależy głównie od dwóch czynników. Pierwszy to konstrukcja zasobnika (płaszcz wodny lub wężownica). Płaszcz wodny w zasobniku ma większą powierzchnie oddawania ciepła, więc jest skuteczniejszy. Drugi czynnik, to temp. czynnika grzewczego. Czyli im wyższa temp. na kotle, tym szybciej nagrzejesz cwu do zadanej temp. Temperatura czynnika grzewczego jest ściśle związana z kotłem. Mały kociołek ciężko zagrzać do wys. temp. , jeśli "zalewamy" go non stop zimną wodą z powrotu cwu. Jeśli kocioł większej mocy, to sobie szybciej poradzi. Można też na czas grzania cwu, wyłączać ogrzewanie domu, wtedy cwu będzie gotowa szybciej. Tzw. priorytet cwu.
    Zaspokajając ciekawość podam, że nagrzanie 140l cwu od temp. 22 do 48'C w zasobniku płaszczowym i kotłem mocy 20kW trwa nie całą godzinę. Przy czym kocioł w trakcie grzeje i dom.

Ciepła woda w dobrze ocieplonym zasobniku traci 4-5'C na dobę. Oczywiście bez "złodziejstwa" (bez pompy cyrkulacyjnej i poboru wody). Reszta zależy od zużycia i temp. wody z rurociągu.
    Oczywiście zasobnik cwu w pomieszczeniu, gdzie panuje temp. pokojowa. No i wpływ na straty ma też temp. wody cwu. Im wyższa temp. w zasobniku, tym większe straty.

Jeśli korzystasz z cieplej wody, to do zasobnika w zamian za wylany litr wody o temp. np. 48'C napływa z rurociągu litr wody o temp. np. 12'C. Normalnym jest, że woda w zasobniku będzie co raz, to chłodniejsza.
    Jednak posiadacze zasobników pionowych mogą się dłużej cieszyć z cieplejszej wody niż inni, co mają zasobniki poziome. Wpływ na to ma uwarstwienie cieplejszej wody na górze zasobnika, z kąd jest pobór wody.

Wodę w cwu najlepiej dogrzewać na bierząco. Poprawi to komfort użytkowania. Urządzeniem wykonawczym może być prosty termostat ON/OFF, który uruchomi źrudło ciepła do momentu, aż cwu uzyska zadaną temperature. Zazwyczaj każdy termostat ma też stałą lub regulowaną histereze. Dobrze wyznaczyć 4-6'C "poślizgu" między temp. zadaną zasobnika a temp. uruchomienia źrudła ciepła.

Jeśli źrudłem ciepła ma być kocioł zasypowy, to należy też zadbać, by grzanie cwu nie nadtąpiło, kiedy temp. kotła jest niższa od temp. cwu.
  • Poziom 5  
    Zamierzam kupić oczywiście zasobnik pionowy z płaszczem i dwoma wężownicami.
    Do tego jakiś sterownik.
    Głównie chodzi mi o to jak będzie wyglądać utrzymanie zadanej temp cwu.
    Sąsiad np mówił że przy temp cwu 50 po godzinie ma już 45 i musi podgrzewać. Ale ty piszesz, że 5 stopni/24h.
  • Poziom 24  
    4-5'C strat na zasobniku cwu, jeśli jest izolowany i z niego nie korzystasz... Izolacja zasobnika powinna, właściwie musi spełniać takie wymagania.

Zasobnik cwu powinien też być właściwie wpięty w instalacje grzewczą. Nie ma mowy nawet o jakimś obiegu grawitacyjnym między kotłem a zasobnikiem cwu. Obieg grzewczy ma działać "na rządanie" termostatu zasobnika cwu i być odcięty, jeśli kocioł jest chłodniejszy od wody w zasobniku.
    Następna sprawa, to cyrkulacja cwu. Coś sąsiad wspominał? Jest to też "złodziej" ciepła, ale ułatwia życie podnosi komfort z korzystania z cieplej wody.

By utrzymać temp. w zasobniku, to trzeba zminimalizować straty.
  • Poziom 5  
    Cyrkulacji sąsiad nie ma i ja też nie będę miał.
    Jeśli ktoś ma coś jeszcze do dodania to będzie zobowiązany, może jakiś użytkownik Biawaru?