Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik przepływu cieczy łopatkowy

daro22222 26 Lis 2015 22:45 2082 26
  • #1 26 Lis 2015 22:45
    daro22222
    Poziom 8  

witam

wszystkich konstruktorów i proszę o pomoc mam problem z czujnikiem przepływu cieczy brak komunikacji pomiędzy czujnikiem a przekaźnikiem Moeller easy 822.

czujnik przepływu cieczy łopatkowy

po zamontowaniu czujnika w układ, przestał działać tzn. w programie nie widać było żadnej reakcji, a przed montażem w układ i kontrolnym sprawdzeniu (dmuchnięciu w czujnik łopatkowy) program z czytywał impulsy z czujnika.
    Na pewno mogę wyeliminować awarię czujnika ponieważ to już 3 czujnik który nabyłem,
    zablokowane łopatki czujnika - raczej mało prawdopodobne ponieważ po odkręceniu czujnik był sprawny, woda jest czysta bez zanieczyszczeń,

czy ktoś wcześniej montował takie czujniki i miał podobne problemy jeśli tak to proszę dać znać.

• Fibaro
  • #2 27 Lis 2015 08:23
    sigaris
    Poziom 15  

Nie miałem takiego czujnika, ale czy nie ma możliwości, że obudowa czujnika została zbyt mocno dokręcona śrubami przy oględzinach i to zablokowało łopatki?

• #3 27 Lis 2015 08:43
    mychaj
    Poziom 26  

A to jest czujnik indukcyjny (generuje jakieś napięcie) czy kontaktronowy? w pierwszym przypadku może za wolno się obracać w drugim za szybko?

• #4 27 Lis 2015 11:25
    daro22222
    Poziom 8  

czujnik jest dobrze skręcony, bo gdy się w niego dmuchnie łopatki bez problemu się obracają.
    poniżej link:
    http://botland.com.pl/czujniki-przeplywu/4412-czujnik-przeplywu-cieczy-100lmin-gwint-1.html

Specyfikacja

Napięcie zasilania: od 5 V do 24 V
    Pobór prądu dla 5 V: 15 mA
    Zakres pomiarowy: od 2 do 100 l/min
    Temperatura pracy: do 80 °C
    Dopuszczalna wilgotność: 35 % - 90 % RH
    Dopuszczalne ciśnienie wody: 2 MPa
    Montaż na rurę o średnicy 1"
    Materiał: plastik
    Wymiary: 116 x 60 x 48 mm

Opis

Prosty czujnik do pomiaru przepływu cieczy. Składa się z wiatraczka, na którym umieszczony jest magnes oraz czujniki Halla. Poprzez zliczanie impulsów kręcącego się wiatraka w prosty sposób można zmierzyć przepływ cieczy. Dzięki tej metodzie część elektroniczna czujnika nie ma kontaktu z wodą.

• #5 27 Lis 2015 13:38
    mychaj
    Poziom 26  

Jak dmuchniesz to działa i liczy impulsy, jak podłączysz pod wodę to nie? Miałem podobny przypadek i okazało się że dziwnie turbinka się blokuje ale tylko w wodzie , na powietrzu działało i musiałem wymienić ten czujnik.

• Fibaro
  • #6 27 Lis 2015 18:29
    daro22222
    Poziom 8  

Tak, tylko to jest już mój czwarty czujnik i żaden nie działa.
    Ten ostatni który zakupiłem działał na samym początku zliczył parę impulsów, działał jakieś 30 sekund i przestał działać, spróbuję go jeszcze wyjąć i przelać wodą może wtedy uda mi się zobaczyć czy łopatki się obracają i czy będzie liczył impulsy.

• #7 27 Lis 2015 18:46
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk

Witam!
    A może to kwestia maksymalnej częstotliwości wejścia.
    Kiedy dmuchasz to turbinka rozpędza się do mniejszej prędkości niż w przypadku dużego (jeżeli masz duży) przepływu cieczy i wejście po prostu się nie wyrabia.
    Pozdrawiam.

• #8 27 Lis 2015 20:21
    daro22222
    Poziom 8  

Zakres pomiarowy na tym czujniku jest od 2 do 100 l/min
    ja w układzie mam około 30 l/min, próbowałem zdławić trochę wodę na wejściu do czujnika - później próbowałem na wyjściu. Brak reakcji nic się nie działo.

Dodano po 20 [minuty]:

pytanie czy długość kabla ma w tym przypadku znaczenie, a może źle go montuję, ja go mam zamontowanego śrubami do góry. Spróbuję w innych pozycjach. Oczywiście kierunek przepływu jest według strzałki narysowanej na spodzie czujnika.
    Już powoli kończą mi się pomysły :(...

• #9 27 Lis 2015 21:18
    Qujav
    Poziom 22  

Jakie ciśnienie w układzie? Co to za układ? Jakaś pompa?

• #10 27 Lis 2015 21:44
    daro22222
    Poziom 8  

zbiornik 1000l woda pobierana z instalacji ciśnienie w około 3 bar
    chodzi o dawkowanie wody do tego zbiornika aby wymieszać za pomocą mieszadełka z inną cieczą. Więc muszę wiedzieć ile zostanie wlane do zbiornika wody i do tego mam ten czujnik.

• Fibaro
  • #11 27 Lis 2015 22:27
    Qujav
    Poziom 22  

daro22222 napisał:
    zbiornik 1000l woda pobierana z instalacji ciśnienie w około 3 bar
    chodzi o dawkowanie wody do tego zbiornika aby wymieszać za pomocą mieszadełka z inną cieczą. Więc muszę wiedzieć ile zostanie wlane do zbiornika wody i do tego mam ten czujnik.

Maksymalne ciśnienie robocze dla tego czujnika to 2 bary, czyli o jeden za dużo, a to spora różnica. Próbowałeś zdławić przepływ zaworem kulowym ?

Pewnie masz już wszystko przygotowane pod układ z takim czujnikiem, ale w przemyśle raczej używa się czujek tensometrycznych, które ważą zbiornik. Jest to dokładniejsze, bo stan w pamięci jest wynikiem pomiaru, a przy Twoim czujniku jest to wynik kalkulacji.

ALE

Jeżeli to jakiś prosty układ to nie ma co kombinować z tensometrami, tylko musisz zmusić ten czujnik przepływowy do pracy. Sprawdź to ciśnienie, wydaje mi się, że to może być problem. Masz może multimetr z pomiarem częstotliwości?

• #12 27 Lis 2015 22:43
    daro22222
    Poziom 8  

ten czujnik jest do 2MPa czyli 20 bar.

Dodano po 7 [minuty]:

czujnik mierzony był oscyloskopem i żadnych skoków napięć nie było widać na wykresie.

• #13 27 Lis 2015 22:51
    Qujav
    Poziom 22  

daro22222 napisał:
    ten czujnik jest do 2MPa czyli 20 bar.

Dodano po 7 [minuty]:

czujnik mierzony był oscyloskopem i żadnych skoków napięć nie było widać na wykresie.

A to przepraszam, faktycznie mój błąd. Spróbuj może podłączyć do oscyloskopu czy multimetru z pomiarem częstotliwości, do tego jakiś wąż ogrodowy i zwiększając ciśnienie sprawdzaj co się dzieje. Bo to nie możliwe, że 4 czujniki walnięte.

• #14 28 Lis 2015 01:12
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

Schemat poproszę podlaczenia czujnika do tego PLC. Skąd ten czujnik zasilasz ?

Dodano po 1 [minuty]:

mychaj napisał:
    A to jest czujnik indukcyjny (generuje jakieś napięcie) czy kontaktronowy? w pierwszym przypadku może za wolno się obracać w drugim za szybko?
    A sprawdzić nie łaska ? O ile Cię to interesuje, to ani taki, ani taki, bo halotronowy.

• #15 28 Lis 2015 01:31
    Falco76
    Poziom 25  

Co strona to inne dane:

Cytat:
    Tube diameter: 1"; Water pressure: <1.75Mpa; Working voltage range: DC 5~24V; Insulation resistance: >100mohm; Accuracy: 1~60L/MIN ±3%; Flow pulse number: 4.8 x Q (Q is L/Min);

Może lepiej dołożyć parę groszy i kupić coś lepszego?

• #16 28 Lis 2015 01:46
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

Dobra, Gieniusze, bo do jutra nic nie wymyślicie. Ten czujnik, to chinskie g...nko, oparte na halotronie i przystosowane do współpracy z Arduino. Zasilanie od 5-30VDC i to się zgadza, tyle tylko, że toto nie posiada żadnej stabilizacji poziomu impulsow wyjsciowych z tego halotronu, przy czym jego zasilanie takowe ma. Wynika z tego, że o ile medium pomiarowym będzie powietrze, to amplituda impulsów wyjsciowych wyniesie 4,7 V, to dla wody spadnie ona do 4.0V albo i 3,5V. A dzieje sie tak dlatego, że o ile powietrze jest paramagnetykiem, z przenikalnoscia magnetyczna β< µ0H 0,36 •^-6, tak woda to diamagnetyk z -9•^-6. Co dobre dla Arduino, nie zawsze będzie dobre dla Klocknera Moellera :cry:

• #17 28 Lis 2015 16:05
    Qujav
    Poziom 22  

Jest to jakieś logiczne uzasadnienie. Choć kolega napisał, że sprawdzał sygnał oscyloskopem i nie było nic. To już się nie trzyma Twojego uzasadnienia.

• #18 28 Lis 2015 16:47
    daro22222
    Poziom 8  

Moze mi ktoś polecić jakiś inny czujnik przeplywu tym razem taki ktory bedzie widział moeller.

• #19 28 Lis 2015 20:03
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

Qujav napisał:
    Choć kolega napisał, że sprawdzał sygnał oscyloskopem i nie było nic. To już się nie trzyma Twojego uzasadnienia.
    Nie wiem, co On tam narobil, może jakiegoś ,,neodymka" w poblizu powiesił. Wiem tyle, że kiedyś badłem te czujniki, i faktycznie, przy dmuchaniu i obracaniu turbinki powietrzem , amplituda sygnału była wyższa niż przy przepływie wody.Teorię wymysliłem, bo żadnego innego wyjaśnienia dla tego zjawiska nie znalazłem.

Dodano po 6 [minuty]:

daro22222 napisał:
    Moze mi ktoś polecić jakiś inny czujnik przeplywu tym razem taki ktory bedzie widział moeller.
    Masa tego jest, choćby wodomierz z nadajnikiem indukcyjnym lub kontaktronowym (najniższa półka), do czujników MHD z Endress - Hausera (najwyższa półka :D cenowo także) Przepływ i pożądana dokładność poproszę, a i srednice rury. A'propos Twej instalacji, być może przy przepływie wody strumień zmienia się z laminarnego w turbulentny na skutek zmiennego profilu rur i złączek, a taki czujnik tego nie lubi.

• #21 28 Lis 2015 21:50
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

Nadał by się, pod warunkiem użycia tranzystora NPN i rezystorów 3KΩ i 30kΩ na kazde wejście PLC.

• #22 29 Lis 2015 10:21
    zebce
    Poziom 9  

można prosić prosty schemat podłączenia do easy z użyciem tranzystora NPN i rezystorów 3KΩ i 30kΩ

• #23 29 Lis 2015 16:10
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

A to takie proste. Wyjscie z czujnika Arduino, poprzez rezystor 3,3kΩ do bazy dowolnego NPN np. BC BC108, baza przez 10kΩ do masy, emiter i kolektor do PLC. Możesz w szereg z kolektorem wpakować LEDa, będziesz widział impulsy.

• #25 29 Lis 2015 18:44
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

Przecież Ci napisałem - wyposażyć czujnik ,,Arduino" w wyjscie typu OC (open collector, z którym współpracuje wejście kazdego prostego PLC (Siemens LOGO!, Telmatik, czy Moeller Easy. Tyle chyba potrafisz.

• #26 01 Gru 2015 20:06
    daro22222
    Poziom 8  

co możecie zaproponować z wodomierzy z czyjnikiem indukcyjnych lub kontraktonowym
    tak aby posiadał około 10 impulsów lub więcej na 1 litr wody?
    te które widziałem na necie najmniej mają 1 impuls na litr to trochę mało.

Dodano po 49 [sekundy]:

np. Wodomierz GSD5 z nadajnikiem impulsów

Model: GSD5-R

Dn 13-20 mm

- System nadawania impulsów REED
    - 1 impuls = 1-10-100-1000 litrów
    - Max zmienne napięcie 24 V
    - Klasa B-H/A-V
    - Magnetycznie napędzany

Dodano po 1 [minuty]:

do ceny około 300zł

Dodano po 26 [minuty]:

proszę o podesłanie modeli wodomierzy z systemem podawania impulsów poniżej wartości 1 impuls na litr,
    większość które udało mi się znaleźć mają najmniej 1 imp / dm3.

• #27 05 Gru 2015 23:29
    Falco76
    Poziom 25  

Apator JS 2,5-G1-NK - 4 impulsy/L.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME