Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer na RPi - Kilka pytań dotyczących głównie oprogramowania :)

jojtek1364 27 Lis 2015 01:03 822 3
  • #1 27 Lis 2015 01:03
    jojtek1364
    Poziom 12  

Witam :)
    Kompletnie nie wiem do jakiego działu przypisać moje pytania, więc jeśli wybrałem źle, proszę o przeniesienie i wybaczenie ;)
    Postaram się opisać moje problemy w miarę niechaotycznie.
    Posiadam Uniwersalny Komputer Pokładowy Telwis, wiem że ma możliwość podglądu informacji w czasie rzeczywistym na komputerze PC (program niestety jest tylko dla systemu Windows. Nie potrzebuję ustawień z poziomu Maliny). Niedawno po uszkodzeniu wyświetlacza wpadłem na pomysł, a jak by tak wziąć Malinkę, połączyć ją kablem z UKP (można by wtedy mieć po napisaniu odpowiedniego programu informacje które wcześniej były na jego wyświetlaczu), do tego dołączyć odtwarzacz Audio/Video,zegar z datą i godziną, sterowanie klimatyzacją (mam ręczną, i dla mojego modelu, ani podobnego nie było Klimatronika, więc widzę to po prostu jako regulację silnikami z poziomu programu), i ewentualnie (jeśli nie była by to za duża komplikacja) nawigacja GPS. W pojeździe nie mam OBD II (Które mogłoby usunąć UKP). Taka aplikacja była by najlepsza w formię zakładek z funkcjami. Zależałoby mi na tym żeby komputer i aplikacja miała szybki, automatyczny start po włożeniu kluczyka do stacyjki. Obraz chciałbym przekazać złączem A/V Maliny na monitorek wysuwany w czasie startu komputerka z miejsca na radio, zastoswanie HDMI odpada ze względu na to iż mam już monitor A/V. Sterowanie w programie musiałoby być w miarę intuicyjne, i korzystać z jak najmniejszej liczby przycisków (wydaje mi się że przerobiona klawiatura USB byłaby najlepszą opcją. Malina dlatego że mogę mieć ją tanio, nawet bardzo tanio. Głównie chciałbym zapytać czy robienie tego w taki sposób ma sens (a może jest jakiś prostszy/ lepszy)? Co można by było dodać, na jakim systemie to oprzeć? Ile mógłoby kosztować napisanie takiego programu i gdzie szukać pomocy? Jak rozwiązać kwestię nawigacji? Czy to jest w ogóle możliwe? Jakie są przeszkody? Co przemyślałem nie tak? Nie potrzebuję Tunera radiowego (denerwują mnie reklamy ;) ), Odtwarzacz musiałby mieć dostęp do USB Maliny (zewnętrzny napęd CD, pendrive). Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie rady i pomoc :)

0 3
  • #2 27 Lis 2015 23:06
    tzok
    Moderator Samochody

UKP steruje wyświetlaczem graficznym (można go bez problemu dokupić), bardzo ciężko byłoby z jego interfejsu wyciągnąć jakiekolwiek użyteczne informacje, co najwyżej można by zrobić emulator takiego wyświetlacza na RbPI podłączonym do monitora A/V ale to chyba przerost formy nad treścią.

Jeśli myślisz o zleceniu napisania takiego programu to obawiam się, że przewyższa nowe UKP. No chyba, że sam to zrobisz, ale gdybyś potrafił to byś nie pytał.

Obecnie UKP rozwija i sprzedaje firma Reveltronics:
    http://www.reveltronics.com/pl/produkty/uniwersalny-komputer-pokladowy-ukp

0
  • #3 29 Lis 2015 21:22
    jojtek1364
    Poziom 12  

Informacje z UKP można pobierać przez USB, z tym że producent udostępnia program do tego tylko pod PC z Windowsem, a Raspberry nie jest ani PC, ani z Windowsem, więc trzeba by ten program pod np. Linuxa na Malinę. Ale samo to dużo mi nie da, bo chciałem mieć wszystkie funkcje w jednym programie. Coś tam kiedyś pisałem, ale jak się domyślam, to ten program musiałby być bardzo rozbudowany, z czym raczej sobie sam nie poradzę.

0
  • #4 29 Lis 2015 22:01
    tzok
    Moderator Samochody

To już chyba łatwiej byłoby dobudować interfejsy i zrealizować funkcje UKP na RPI niż zrobić to co proponujesz.

0