Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fizyczne zabezpieczenie termopary

27 Lis 2015 08:28 792 5
 • Poziom 5  
  Witam!

  Buduję urządzenie, w którym do pomiaru użyłem termopary i przetwornika MAX31855, niestety mam problem ponieważ czujnik termopary fizycznie dotyka drutu oporowego, na którym jest napięcie (napięcie około 5VDC).

  Niestety, dotkniecie metalowej końcówki termopary z źródłem napięcia jak łatwo domyślić się ma negatywny wpływ na odczytaną temperaturę ;)

  W obecnie budowanym prototypie po prostu zalałem końcówkę termopary klejem typu kropelka i działa, jednak szukam innego sposobu na zabezpieczenie końcówki termopary, ale chciałbym iść w tą stronę, czyli zastosować jakieś fizyczne zabezpieczenie końcówki termopary. Temperatura grzałki to maksymalnie 300 stopni, a czas pomiary trwa kilka sekund.

  Czy ktoś może robił coś podobnego?

  Pozdrawiam!
 • Testo
 • Poziom 17  
  Dodaj zdjęcia termopary i grzałki, której temperaturę ma ona kontrolować.
  Co to za termopara ? Podaj więcej szczegółów łatwiej będzie coś doradzić.
 • Testo
 • Poziom 5  
  Termopara typu K, taka jak od zwykłego miernika uniwersalnego. Zależy mi na zastosowaniu takiej termopary ze względu na jej wymiary.

  W finalnym projekcie termopara będzie wsuwana przez bardzo mały otwór, tak aby sprawdzić temperaturę grzałki, która ma postać zwykłego drutu oporowego nawiniętego w postać spirali.

  Niestety podczas wkładania / wyjmowania (cykliczna operacja) grzałki może dojść do jej zetknięcia z drutem oporowym na którym znajduję się napięcie. Grzałka zasilana jest z tego samego źródła co układ pomiarowy.

  Fizyczne zabezpieczenie termopary
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Jeśli to mają być regularnie wykonywane pomiary to moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie kanały pomiarowego w postaci rurki ceramicznej bądź ze szkła kwarcowego.
  Przy czym chyba łatwiej będzie zdobyć rurę kwarcową. Rury kwarcowe są stosowane w niektóry grzejnikach elektrycznych (jako słona prowadzonych wewnątrz nich spirali oporowych) a więc bez większych trudności powinno się znaleźć w sklepach z częściami AGD. Niestety najczęściej są to rury kwarcowe o średnicach 6 - 8 mm, nie wiem czy jest na tyle miejsca w twoim urządzeniu.
  Druga opcja to osadzenie końcówki termopary przy użyciu kitu ogniotrwałego w tulejce ceramicznej. Tulejki takie są stosowane, podobnie jak koraliki ceramiczne, jako izolacja opornic grzejnych a więc nie powinno być problemów kupnem, jedyna niedogodnością jest konieczność nabycia całego opakowania. Ale taka tulejkę ceramiczną można również pozyskać z opornika warstwowego większej mocy. Natomiast jako kitu ogniotrwałego można sporządzić z kredy i szkła wodnego sodowego albo tlenku cynku ( do kupienia w sklepach z farbami jako biel cynkowa) i szkła wodnego, trzecia opcja to talk i szkło wodne. Przy czym dwa ostatnie kity są odporniejsze na temperaturę. Kit sporządza się dodając do sypkiej substancji małymi porcjami szkła wodnego aż do uzyskania konsystencji lepkiej masy. Całą operację sporządzania kitu i wklejenia termopary w tulejkę trzeba sprawnie przeprowadzić bo kit bardzo szybko twardnieje.
  Osadzając termoparę w tulejce ceramicznej wsuń ją tak aby spoina termopary znalazła się mniej więcej w połowie jej długości po czy zaślep wolny koniec tulejki kitem ale tak aby spoina nie stykała z nim, potem uszczelnij od strony przewodów. Przed pierwszym użyciem trzeba poczekać 24 godziny aż kit dobrze wyschnie.

  Powodzenia i samych udanych pomiarów. :)
 • Poziom 5  
  Jar-Woj - bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, nagrodzoną oczywiście kliknięciem przycisku "pomógł".

  Na chwilę obecną zabezpieczyłem termoparę klejem wysokotemperaturowym, który kiedyś kupiłem do sklejenia gniazda elektrycznego na pompie od hydrauliki w moim starym autku ;)

  Póki co sposób skuteczny, ale przy odrobinie wolnego czasu chciałbym wypróbować Twoje propozycję, tym bardziej, że mam przyjemność pracować z chemikami.

  Pozdrawiam!
 • Poziom 37  
  Jeżeli temperatura grzałki wynosi maksymalnie 300C to możesz zastosować czerwony silikon wysokotemperaurowy. Jest dosyć często wykorystywany w żelazkach z parownikiem do uszczelnień grzałki.