Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Vectra B 2.0 DTI Kombi - Blokuje się tylny hamulec w lewym kole

voyytas 27 Nov 2015 09:23 2088 5
    voyytas
    Level 15  
    Witajcie,

Tym razem problem z blokowaniem się hamulca tylnego lewego koła. Jakiś czas temu zauważyłem, że tarcza hamulcowa wspomnianego koła jest przyrdzewiała - prawa błyszcząca. Rozebrałem z kumplem hamulec, wyjęliśmy jarzmo, klocki cylinderki - było zapieczone - ciężko cylinder się poruszał. Klocki w dobrym stanie. Wszystko zostało wyczyszczone, złożone, odpowietrzone i problem na jakiś czas ustąpił. Teraz ponownie temat powrócił. Tarcza przyrdzewiała i po jeździe, po dotknięciu gorąca.
    Przy naprawie nie wymieniałem uszczelek.
    Podpowiedzcie, czy to może być to, czy może przyjrzeć się również hamulcowi ręcznemu? Ostatnio jak ruszałem zimnym autem to usłyszałem dziwny dźwięk jakby "coś się zablokowało" w okolicach wspomnianego koła.
    grzeskk
    Level 34  
    Zdejmij zacisk i wkręć tłoczek jak dojdzie do końca to pewnie będziesz miał problemy z dalszym jego obracaniem. Jeżeli tak to rozbieranie zacisku i rozruszanie samoregulatora w TŁOKU. Tam jak się zapiecze to często rozsypuje się mechanizm ręcznego, więc nie należy tego lekceważyć.
    toku74
    Level 31  
    Rozbierz zacisk i wymień uszczelki po uprzednim dokładnym wyczyszczeniu rowków uszczelek. Stare sa zapewne spuchnięte i mogą blokować.
    kokapetyl
    Level 43  
    voyytas wrote:
    Przy naprawie nie wymieniałem uszczelek.

To już poważny błąd.
    voyytas wrote:
    Tarcza przyrdzewiała i po jeździe, po dotknięciu gorąca

To chyba ciekawe.
    Gdyby blokowały klocki hamulcowe, to tarcza nie powinna być przyrdzewiała.
    Może to "rozgrzanie" jest z innego powodu ?
    Kune
    Level 24  
    Z tego co pamiętam tam są tarczo bębny z tyłu. Może trzyma ręczny (szczęki)?
    Miałem to auto ponad 15 lat temu, więc moge sie mylic.
    voyytas
    Level 15  
    Witajcie koledzy,
    Dzięki za zainteresowanie tematem. Wymieniając opony na zimowe, we wspomnianym kole zauważyłem, że linka od ręcznego jest nieco luźna. Zaciągnąłem ręczny - trzyma jak jasna niedola. Po spuszczeniu kołem można obrócić z lekkim oporem. Złapałem za linkę i cofnąłem ją. Luz na kole (obracanie) był większy. Więc mamy chyba potencjalnego sprawcę. Póki co nie mam problemów z hamowaniem ale auto i tak niedługo na warsztat w tej kwestii.

Kolego Kune - masz rację z tyłu są tarczo bębny.