Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analogowy nadajnik do transmisji z kamerki na modelu smigłowca, kilka pytań

MacFis 27 Lis 2015 11:43 1170 8
 • #1 27 Lis 2015 11:43
  MacFis
  Poziom 17  

  Witam.
  Przeglądając zagraniczne fora natrafiłem na dość ciekawy temat, mianowicie projekt nadajnika wideo. Schemat układu jest wyjątkowo prosty i z małą ilością elementów elektronicznych dlatego też wzbudził moje zainteresowanie. Ze względu na fakt, że wartości elementów są nietypowe jak na moje "zasoby", mam kilka pytań odnośnie układu, zanim zakupię części i zbuduję prototyp.
  Czy któryś z forumowiczów spotkał się wcześniej z tym/podobnym układem?
  Czy układ ma prawo działać i ma możliwość nadawania sygnału wideo?
  Z opisu wynika że istnieje możliwość odbioru sygnału analogowym TV, czyli mógłbym do tego wykorzystać starszy telewizor, czy ewentualna jakość obrazu byłaby dostateczna aby móc wykorzystać układ jako FPV w małym helikopterze?
  Na schemacie brakuje wartości przy kondensatorze, między kondensatorem nastawnym a rezystorem 10kOhm, jaką może mieć wartość lub jak ją obliczyć?
  Link do projektu

  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Macfis

 • #2 27 Lis 2015 20:38
  diablok6
  Poziom 15  

  Czy ma prawo działać? niby generator jest lecz, trzeba było by go zbudować i zobaczyć w praktyce.
  Najpierw trzeba go zbudować i przetestować, dopiero później myśleć czy nada się do helikoptera.
  A co do kondensatora to jest ceramiczny więc myślę ze wartość będzie w (piko) a jaka dokładnie to sam wynalazca wie.

 • #3 27 Lis 2015 21:55
  mariann
  Poziom 35  

  Witam

  MacFis napisał:
  Na schemacie brakuje wartości przy kondensatorze, między kondensatorem nastawnym a rezystorem 10kOhm

  Na schemacie brak wartości kondensatora blokującego. Możesz spróbować dać o pojemności 1nF, ceramiczny.
  Pozdrawiam

 • #4 28 Lis 2015 12:01
  Madrik
  Moderator Robotyka

  Cytat:
  czy ewentualna jakość obrazu byłaby dostateczna aby móc wykorzystać układ jako FPV w małym helikopterze?


  Zacznijmy od podstaw. Jaki to "mały" helikopter?

  1 - Helikoptery mają określony udźwig (niezbyt wielki) i nie można ich obciążać nadmiernie. A oprócz nadajnika video, muszą też unieść kamerę, przewody oraz co najbardziej kłopotliwe - dodatkowe zasilanie kamery i nadajnika video. Ze względów bezpieczeństwa nie wolno korzystać z tego samego zasilania co układ sterowania i napędu modelu latającego.

  2 - Znasz moc nadawczą takiego nadajnika oraz jego częstotliwość? Bardzo silny nadajnik radiowy, tuż obok czułego odbiornika w modelu, nie jest dobrym pomysłem. Szczególnie jeżeli pracuje na częstotliwości tej samej lub harmonicznej w stosunku do częstotliwości toru radiowego modelu. Poza tym trzeba pamiętać o dozwolonych częstotliwościach pracy.

  Podsumowując - nie jest to taka prosta sprawa. Jeżeli jest model ważący do 1000 gram - wyposażanie go w FPV nie ma za bardzo sensu. W takim wypadku lepiej kupić mini kamerę - choćby popularne, chińskie kamerki szpiegowskie w formie breloczków - i przymocować do modelu.

  W systemach przenośnych i analogowych FPV, wykorzystuje się obecnie przenośne (samochodowe) monitorki LCD, dostosowane do zasilania 12 V DC, z wejściem sygnału AV. Umożliwia to zasilanie zestawu z jednego akumulatora 12 VDC, np. niedużej "żelówki". Zestawy nadawcze lepiej kupić, z certyfikatem, na dopuszczalną częstotliwość. Obecnie w Polsce najlepsze są zestawy na 5,8 GHz. Nie zakłócają za mocno typowych układów sterujących.

  Nie mniej, mały śmigłowiec nie jest najlepszą alternatywą pod model FPV. Tu lepszy jest spory samolot (powyżej 1 m rozpiętości) lub wielowirnikowiec.

 • #5 28 Lis 2015 12:22
  MacFis
  Poziom 17  

  Dziękuję za odpowiedź. W takim razie w ramach testów zmontuję układ i sprawdzę jego funkcjonowanie. Układ miał być docelowo zamontowany w helikopterku Lama v3 wraz z 8 gramową kamerką. Jako odbiornik chciałem użyć starego tv aby polatać po domu( ewentualnie "za oknem").
  Nie chciałbym zajmować się dużymi modelami(>1kg), bardziej fascynuje mnie skala "mini".

 • #6 28 Lis 2015 21:26
  Madrik
  Moderator Robotyka

  To będziesz miał kłopot. Lama V3 ma dość niewielki zapas udźwigu. Sama waży ok. 290 gram i niewiele więcej jest w stanie zabrać w górę. 30-40 gram może się już poważnie odbić na osiągach i zdolności do lotu. Jeśli to jeszcze nowsza generacja na sterowanie 2,4 GHz to FPV robi się problematyczne. Taki tor radiowy nie jest najlepszy i zbyt odporny na zakłócenia i przeszkody terenowe.

  Nie każdy model można wyposażyć w zestaw do FPV z typowych komponentów.
  Platforma musi być w stanie unieść całe wymagane wyposażenie.
  Także latanie śmigłowcem w pobliżu zabudowań, przy zasięgu skutecznym Lamy ok. 50 metrów, nie należy do najszczęśliwszych pomysłów.

  Samoloty są tu wdzięczniejsze. Ja najmniejszy model FPV jaki miałem, to mała delta o masie wyjściowej ok. 300 gram i metr rozpiętości. Niestety z osprzętem FPV przytyła już tak mocno, że latała tylko na pełnym gazie z prędkością odrzutowca i bez silnika praktycznie od razu spadała. Ale masa doszła prawie do 700 gram.

  W przypadku Lamy V3 sugeruję jednak mini kamerę i loty jednak w zasięgu wzroku i w bezpiecznej okolicy. Może Lama nie wygląda na niebezpieczną, ale z własnego doświadczenia (mam V4) wiem jak potrafi wirnik kroić skórę. Gdyby na kogoś spadła, to miałbyś poważny problem.

 • #7 25 Gru 2015 12:33
  MacFis
  Poziom 17  

  Po dość długim czasie udało mi się złożyć i wyregulować układ. Obraz i zasięg są moim zdaniem wystarczające do zastosowania w mini helikopterze. Film z DVD jest dobrze odbierany przez TV. Mam jednak pytania odnośnie układu. Czy jest jakiś sposób na delikatne rozjaśnienie obrazu? Potencjometr od regulacji jest przekręcony maksymalnie(nie do GND). Wideo jest dosyć ciemne w porównaniu do oryginału. Jakie byście polecali zamienniki tranzystorów bf199 i bfr90 w obudowie smd? Dodam, że układ dobrze działa na napięciu z jednego ogniwa Li-pol(poniżej 6V), dużo lepiej niż na sugerowanym 9-12V. Jaka może być waga tej kamery? W którym miejscu powinno być podłączone wejście zaznaczone na schemacie VCC?
  Bezpośrednio do zasilania? Zaraz za dławikiem 100µH? Za rezystorem 47Ω, do + kondensatora 10µF? W prototypie wybrałem drugą opcję, nie wiem czy prawidłowo.

 • #8 25 Gru 2015 13:10
  Madrik
  Moderator Robotyka

  Może po prostu poddaj film obróbce np. w Windows Movie Maker.
  Lub innym programie do obróbki filmów.

 • #9 25 Gru 2015 13:21
  MacFis
  Poziom 17  

  Niestety, ale helikopter nie udźwignie komputera z movie makerem ;-). Chodziło mi raczej o "hardware'owe" podjaśnienie obrazu przez nadajnik.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME