Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Motorola GM300 + Radmor 32812/ - Szumi na jednym kanale

man252935 27 Lis 2015 17:00 1605 8
  • #1 27 Lis 2015 17:00
    man252935
    Poziom 2  

Witajcie!
    Mam problem z zestawem Motorola Radius GM300 + Antena Radmor 32812/1. Radio szumi i trzeszczy na kanale 24. Na innych kanałach problem nie występuje.
    Zestaw zasilany jest zasilaczem stabilizowanym 10A, połączony kablem antenowym H155. Po zamocowaniu anteny przez pierwszą godzinę wszystko działało poprawnie, słyszałem bardzo wyraźnie stację oddaloną o 11 km.
    Nagrałem krótki film przedstawiający problem:
    https://www.youtube.com/watch?v=cS0l8UI8mBQ&feature=youtu.be
    Próbowałem kręcić potencjometrem ukrytym w środku radia odpowiedzialnym za poziom SQUELCH, nic to nie daje. Przy kręceniu potencjometrem na innych kanałach jak najbardziej wszystko działa poprawnie tj. przy odkręceniu radio zaczyna szumieć, po dokręceniu przestaje.
    W załączeniu zdjęcie sposoby mocowania anteny.
    Bardzo proszę o pomoc,
    Pozdrawiam

0 8
  • Pomocny post
    #2 28 Lis 2015 01:15
    SITO79
    Poziom 27  

Mając radio z odbiorem w całym przedziale 136-174MHz mam dziesiątki takich "zaśmieconych" kanałów. Wszystkiemu jest winien stojący w pobliżu router WiFi.

0
  • Pomocny post
    #3 28 Lis 2015 18:47
    internick
    Poziom 33  

Szum jest charakterystyczny dla zakłóceń wywołanych prądem zmiennym.

Podłącz radio pod akumulator. Wyłącz bezpieczniki w całym budynku i zobacz czy to od Ciebie.

Domniemam, że kanał 24 to 148,9500 MHz. Jeśli nie to warto napisać jaka to częstotliwość.

0
  • #4 28 Lis 2015 20:35
    man252935
    Poziom 2  

Wyłączałem router, nic nie pomagało, z tym prądem zmiennym ciekawa koncepcja, spróbuję tak zrobić.
    Od znajomego radiowca dowiedziałem się, że wpływ może mieć ta antena siatkowa ze wzmacniaczem u sąsiada, na której on wciąż odbiera telewizję. Odległość między moim Radmorem, a jego siatkową to na oko gdzieś 2 metry, czyli długość fali dla częstotliwości ok. 150 MHz. Co o tym myślicie?
    Tak czy inaczej przenoszę antenę na drugą stronę domu, z dala od wszelkich innych anten, czy to siatkowych czy talerzowych. W poniedziałek zawieszę, radio przyniosę do innego pokoju z dala od routera i dam znać czy pomogło.

0
  • #5 28 Lis 2015 21:15
    korek516
    Poziom 22  

Witam. wszystko co generuje sygnał może być powodem zakłóceń. Bo mogą to być ładowarki, przetworniki WN w TV jaki same zasilacze w TV LCD. Ciężko jest z tym walczyć. Jeśli nawet wiemy skąd to zakłócenie idzie, bo nie da Ci żaden sąsiad abyś założył kondensatory na blokach zasilenia ich urządzeń. Pozdrawiam.

0
  • #6 28 Lis 2015 21:20
    internick
    Poziom 33  

Wzbudzony wzmacniacz raz, że brzmi inaczej, a dwa pływa po eterze góra dół. Rzadko stoi w jednym kanale.
    Jeśli chcesz się dowiedzieć czy to prąd to zapisz ten kanał z CTCSS równym 100 Hz (harmoniczna). Jeżeli nie zniknie to na 99% ustaliłeś przyczynę. Później możesz spróbować przyblokować innym tonem, np. właściwym dla tej częstotliwości.

0
  • #7 29 Lis 2015 13:29
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Moim zdaniem jest to jakiś wzmacniacz, niekoniecznie anteny siatkowej, bo te lubią "pływać" po całym paśmie.
    Chociaż wszystko zależy od samego wzmacniacza.
    Koledze zakłócał jakiś sterownik oświetlenia przejścia dla pieszych oddalonego dziesiątki czy nawet setki metrów.

0
  • #8 02 Gru 2015 02:27
    man252935
    Poziom 2  

Witajcie,
    udało mi się przenieść antenę na drugą stronę domu, z dala od anteny siatkowej sąsiada. Dodatkowo radio przeniosłem z dala od routera.
    Problem zniknął jak ręką odjął, stację oddaloną o 11 km słyszę bardzo wyraźnie, gorzej jeżeli nadawanie odbywa się z samochodowej radiostacji. Nie słychać ich wcale albo bardzo niewyraźnie. Myślicie, że to wszystko na co stać ten zestaw? Antena jest dosyć wysoko, ale praktycznie dookoła wszędzie lasy.

0
  • #9 20 Gru 2015 19:53
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

No niestety. Często przesunięcie anteny nawet o kilka centymetrów powoduje stuprocentową w jedną lub drugą stronę różnicę. Temat znam z autopsji.

Ustal jeszcze co jest przyczyną zakłóceń. Router, czy sąsiada antena. Jeżeli antena, prościej będzie nawet za 3 dychy kupić sąsiadowi nową.

0
  Szukaj w 5mln produktów