Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uklady grup polaczen transformatorow mocy 3 fazy

jacekdo 24 Mar 2003 21:56 9774 3
 • #1 24 Mar 2003 21:56
  jacekdo
  Poziom 1  

  Witam szanownych internautów.
  W/w temt dostalem jako prace dyplomowa.
  W bibliotece nie znalazlem zadnych informacji na temat.
  zwracam sie z prosba o pomoc gdzie moge znalezc jakiekolwiek materialy
  -budowa transformatorow 3-fazy
  zasada dzialania
  -piec podstawowych polaczen
  schemat
  zasade dzialania
  Z gory dziekuje za pomoc
  jacek

  0 3
 • #2 24 Mar 2003 22:44
  POL02
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.
  A oto trochę informacji z portalu tewo.net.
  Zarejestruj się tam i znajdziesz więcej.

  W transformatorze w trójfazowym uzwojenia mogą być połączone na kilka sposobów. Początki i końce uzwojeń - górnego i dolnego napięcia - powinny być wyprowadzone na tabliczce zaciskowej. Wyprowadzone końcówki powinny być oznaczone w sposób jednoznaczny. Litery A B C oznaczają kolejne fazy, cyframi przed literą oznacza się uzwojenie (1 - GN lub 2 - DN), a cyfry za literą określają końcówkę danego uzwojenia. Litera N lub n oznacza wyprowadzony przewód neutralny. Do podstawowych grup połączeń należą połączenia w gwiazdę (Y,y), trójkąt (D,d) i zygzak (z). Każdy układ połączeń jest określony symbolem graficznym lub literowym. Przyjęto oznaczać sposób połączenia uzwojeń w transformatorze trójfazowym za pomocą dwóch liter: wielkiej oznaczającej układ połączeń uzwojenia górnego, małej określającej sposób połączenia uzwojeń napięcia dolnego oraz liczby podającej kąt pomiędzy jednakoimiennymi siłami elektromotorycznymi uzwojenia górnego i dolnego. Kąt pomiędzy siłami elektromotorycznymi uzwojenia górnego i dolnego tej samej fazy podawany jest jako liczba godzin liczonych zgodnie ze ruchem wskazówek zegara, przy czym jedna godzina oznacza 30o. Możliwych grup połączeń jest dosyć dużo, ale w praktyce stosuje się kilka.
  Przy połączeniu w gwiazda - gwiazda możliwe są tylko dwa rodzaje połączeń: Yy0 oraz Yy6. Grup połączeń gwiazda trójkąt jest znacznie więcej. Układ połączeń w zygzak jest układem, gdzie przepływ z jednej fazy rozłożony zostaje na dwie kolumny.





  Układ połączenia uzwojeń w gwiazdę, trójkąt i zygzak



  W transformatorze trójfazowym przekładnia napięciowa jest równa stosunkowi napięcia uzwojenia górnego do napięcia uzwojenia dolnego. Napięcia służące do określenia przekładni są to napięcia międzyfazowe.

  nu = UGN / UDN

  Przekładnia napięciowa nie zawsze musi być równa przekładni zwojowej. O równości obu przekładni można mówić w transformatorach, w których układ połączeń w uzwojeniu górnym jest taki sam jak w uzwojeniu dolnym. Ogólnie przekładnie zwojową definiuje się jako:

  nz = z1 / z2

  Dla połączeń gwiazda - gwiazda oraz trójkąt - trójkąt przekładnia napięciowa jest równa przekładni zwojowej, natomiast dla układu gwiazda - trójkąt oraz gwiazda - zygzak wartość przekładni napięciowej większa:

  gwiazda - trójkąt:

  nu = 31/2 nz

  gwiazda - zygzak :

  nu = 2 *3-1/2 nz

  Transformatorami, które są najczęściej używane w energetyce są transformatory trójfazowe. Układ trójfazowy realizowany poprzez użycie trzech transformatorów jednofazowych lub jednego transformatora trójfazowego. Użycie jednego transformatora wymaga mniej miejsca oraz znacznie obniża koszt inwestycji. Transformatory trójfazowe mogą być trój- lub czterokolumnowe . Uzwojenia dolnego i górnego napięcia poszczególnych faz umieszczone są na tych samych kolumnach. Uzwojenia transformatora przyłączone są do trójfazowego źródła napięcia. Pod wpływ płynącego w uzwojeniach prądu, w każdej kolumnie transformatora przepływa strumień. Każdy ze strumieni jest przesunięty czasowo zgodnie z przesunięciami prądu o kąt 120o. Strumień wypadkowy,który jest geometryczną sumą trzech strumieni, przy zachowaniu symetrii prądów powinien wynosić 0

  ΦA(t) + ΦB(t) + ΦC(t) = 0

  Wadą transformatora trójkolumnowego jest niesymetria dróg magnetycznych. Linie sił strumienia wytworzonego w uzwojeniach kolumn zewnętrznych mają dłuższą drogę do przebycia, niż te pochodzące od uzwojenia środkowego. Skutkiem tego jest nierówność prądów magnesujących dla fazy zasilania. Do celów analitycznych określa się wartość średniego prądu magnesującego.

  W wyniku przepływu trzech strumieni przesuniętych w czasie w uzwojeniach wtórnych indukują się siły elektromotoryczne

  0
 • #3 25 Mar 2003 06:29
  tprzemko
  Poziom 22  

  Książki co mają w tytule "maszyny elektryczne", na pewno znajdziesz parę pozycji, albo zmień bibliotekę.

  0
 • #4 12 Gru 2011 19:37
  solar744
  Poziom 18  

  Witam
  Zapomniałes jeszcze kolego dodac ze transformatory które sa połaczone w zygzak stosuje sie w sieciach gdzie wystepuje nierównomierne obciazenie faz , oraz ze zwykły transformator 3 fazowy jest tzw. transformatorem niesymetrycznym a w szczególych przypadkach buduje sie transformatory symetryczne do zastosowan specjalnych( to takie które maja kolumny przesuniete o120 stopni ). A z tego co mi wiadomo to transformatory maja 3 lub 5 kolumn ( z 4 kolumnami jeszcze sie nie spotkałem )
  Pozdrawiam

  0