Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Poradnik] Jak Przywrócić sprawnosć swojego PC! Sprytne porady! Sprawdź!

Korwin-Master 29 Nov 2015 06:04 2661 5
Ochrona Domu
 • #1
  Korwin-Master
  Level 10  
  Jeżeli system Windows uruchamia się w tempie "żółwia". Przeglądanie stron internetowych stało się nie lada udręką czy życiowym wyzwaniem i robisz to z trudem i pogardą dla sprzętu? Jeszcze niedawno komputer był niczym błyskawica, a teraz masz chęć go stłuc młotkiem i oddać na złom? Często irytuje Cię "zamuł" i tłuczesz pięścią monitory? Wcale nie musisz praktykować agresywnych metod! Oferuję Ci kilka porad bez żadnego kupowania bezsensownych podręczników z sieci, aby Twój Złom dostał szansę na lepszą egzystencję zupełnie za darmo. Robię to aby Ci pomóc!

  Jesteśmy w dziale dla początkujących, więc każdy początkujący powinien wiedzieć jak utrzymać swój komputer zawsze w jak najlepszej i szczytowej formie. Aby forum nie było zaśmiecane, a moderatorzy mieli mniej pracy postanowiłem napisać mały poradnik, który każdemu uświadomi, że sprzęt zaniedbywany od środka, a zwłaszcza z poziomu systemu jest narażony na wiele komplikacji głównie z oprogramowaniem oraz płynnością pracy wraz z późniejszym używaniem komputera.
  Poniżej pragnę przedstawić kilka porad oraz sposobów na optymalizację swojego komputera oraz trzymanie go w jak najlepszej formie w prostym, chłopskim januszowym języku zrozumiałym nawet dla osób zielonych w temacie komputera.


  Optymalizacja z poziomu systemu.

  Jeżeli jesteś użytkownikiem systemu Windows 7...
  Siódemka zawiera nawet efektowny interfejs (wygląd) "Aero", który ma swoją wadę, którą jest dobijanie słabszych komputerów. Jak przyspieszyć komputer z tym systemem? To banalnie proste! Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpit, następnie z menu wybierz opcję Personalizuj. Potem w kategorii "Kompozycje podstawowe i o dużym kontraście"; wybierz propozycję "Podstawowy Windows 7". Wybór okrojonej wersji wyglądu potrafi zaoszczędzić cenną moc obliczeniową co przekłada się na wydajność Twojego sprzętu.


  Tapeta na pulpicie
  Czasami brak obrazu na pulpicie może pomóc przyśpieszyć twój komputer. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpit i wybierz Właściwości, a następnie zakładkę Pulpit. Z listy tapet wybierz opcję ?brak? i Zastosuj.


  Aktualizuj komputer.
  Sprawdź czy masz włączone automatyczne aktualizacje. Aby to zrobić przejdź do Panel Sterowania -> Centrum zabezpieczeń -> Automatyczne aktualizacje i włącz je. W ten sposób twój komputer będzie aktualizowany szybciej i na bieżąco.


  Komputer przyspieszony już na starcie!
  Optymalizacja systemu to również skrócenie czasu jego uruchamiania. W Windows przejdź do menu Start i w okienku Wyszukaj pliki i programy wpisz komendę "msconfig" . Następnie kliknij w zakładkę Uruchamianie, oto lista wszystkich aplikacji, które ładują się razem z systemem. Odznacz te, które uważasz za niepotrzebne - przy okazji możesz wpisywać w Google nazwy tych procesów/aplikacji aby dowiedzieć się więcej na ich temat, m.in. czy są potrzebne, czy nie zagrażają twojemu PC i wiele więcej informacji.
  Spoiler:
  Chcąc dowiedzieć się, które usługi warto wyłączyć, a które pozostawić włączone, przejrzyj wyczerpującą listę Black Viper pod adresem internetowym "go.pcworld.pl/2d3a8". Znajdziesz tu listę usług wszystkich edycji Windows 7 wraz z informacją, których ustawienia warto zmienić. Dysponując tą radą, wystarczy kliknąć dwukrotnie daną usługę. Skoncentruj uwagę na polu listy Typ uruchomienia. Ustawiając Automatyczny, Ręczny lub Wyłączony - zgodnie z zaleceniami powyższej listy - możesz sterować uruchamianiem się usług.


  Start bez GUI
  Niewielkie zmniejszenie czasu uruchamiania można uzyskać wyłączając ładowanie podczas startu grafiki ekranowej. Zamiast niej na monitorze będzie widać wyświetlane tekstowo informacje o wykonywanych operacjach. Aby to zrobić uruchom msconfig, przejdź na kartę Rozruch i umieść zaznaczenie w polu Rozruch bez interfejsu GUI.  Nie zapominajmy o rejestrze systemowym.
  Rejestr Windows jest najważniejszym dziennikiem Twojego PC. W trakcie wieloletniego użytkowania systemu zapełnia się on tysiącami wpisów - spora część z nich to pozostałości po programach, które dawno odinstalowałeś, lub niechciane wpisy zamieszczone w rejestrze poprzez również niechciane programy, adware, spyware, wirusy bądź riskware. Uporządkowanie rejestru przekłada się na przyspieszenie pracy i płynności komputera, dlatego zainstaluj dobry program przeczyszczający (tak chodzi o przeczyszczenie, ale rejestru) i ciesz się sprawniejszą pracą oraz płynnością systemu Windows.. Przykładem jest CCleaner, który poradzi sobie z zaśmieconym rejestrem i usunie niepotrzebne tymczasowe pliki, poza tym jest to program zaufany oraz w pełni darmowy.


  Sterowniki rzeczą konieczną!
  Pobierz najnowsze sterowniki, które odpowiedzialne są za pracę twojego komputera. Dowiedz się jakich elementów potrzebujesz i pobierz je. Zazwyczaj potrzebne są sterowniki do karty graficznej czy płyty głównej. Zwróć także uwagę na aktualizację bios?a. Internet oferuje masę programów, które wyszukają przestarzałe sterowniki na Twoim PC oraz zaktualizują je do najnowszej wersji.


  Defragmentacja dysku twardego
  Najprostszy i najłatwiejszy sposób na przywrócenie stabilności oraz płynności pracy swojemu PC jest oczywiście defragmentacja, która jest wbudowaną funkcją systemu Windows, od której powinieneś zacząć swoją przygodę z reanimacją PC. W zależności od wielkości i stopnia zapełnienia dysku cały proces może zająć kilka minut lub kilka godzin. Defragmentacja to uporządkowanie nośnika informacji, w naszym przypadku dysku twardego, ułożenie na nim danych tak, aby były łatwiej dostępne dla użytkownika i programów oraz szybciej odnajdowane przez system Windows. Zaleca się, by w celu optymalizacji komputera wykonywać defragmentację swojego dysku twardego minimum raz na miesiąc. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonkę dysku twardego i wybierz opcję Właściwości. Następnie przejdź do zakładki Narzędzia i kliknij na przycisk Defragmentuj, bądź zrób to dowolnym, zaufanym programem (w moim przypadku zawsze jest to AVG PC TuneUp) wybierając w nim odpowiedni moduł.


  Może jednak zmienię system? (Zmiana systemu operacyjnego)
  Najlepszy program aby przyspieszyć komputer? Nowy system!
  Nie raz nie dwa najlepsza optymalizacja komputera to zmiana systemu operacyjnego. Uwagę należy poświecić licznym dystrybucjom Linuksa - wiele z nich jest dostosowanych do starych i słabych komputerów. Przykłady: Linux Mint, Xubuntu, Crunchbag lub Debian. Wybór jest oczywiście o wiele szerszy! Dystrybucje Linuksa to wolne oprogramowanie, co za tym idzie są darmowe i potrafią na prawdę wskrzesić dziadkowe pecety. Można również przejść na starszy system, czyli przykładowo Windows XP, który niestety nie ma aktualizacji, za to jest najlepszym rozwiązaniem gdy nie masz pieniędzy na nowy sprzęt, a chciałbyś pocieszyć się jeszcze użytkowaniem swojego starego PC.


  Hmmm... A co z moim programem antywirusowym?
  Kością niezgody całego zamieszania może być nawet aplikacja antywirusowa, która pożera z reguły wielkie ilości zasobów systemowych. Jak przyspieszyć komputer z działającym w tle antywirusem? Po prostu wymień program antywirusowy na taki, który będzie łagodniejszy dla twojego komputera. W sieci jest dużo testów opisujących zasobożerność poszczególnych programów antywirusowych (jeżeli chodzi o mały pobór zasobów, to osobiście polecam Avast). Wybierz taki, który działa w tle, bez pobierania dużej ilości RAM i procesora.


  Wyłącz dźwięki
  Jeżeli system nie będzie tracił czasu na odtwarzanie dźwięków będzie mógł go zagospodarować gdzie indziej. Ich wyłączenie zaoszczędzi kolejne zasoby.
  Otwórz okno personalizacji pulpitu. Kliknij przycisk Dźwięki u dołu. Przejdź na kartę Dźwięki i rozwiń listę Schemat dźwiękowy. Ustaw Brak dźwięków {18}. Zaakceptuj zmiany przyciskiem OK.


  Oprogramowanie oraz Wirusy

  A może to AdWare, bądź też wirusy?
  Jeżeli podejrzewasz, że przyczyną powolnego systemu są wszelkiego rodzaju wirusy, koniecznie przeprowadź skan (nawet darmowym Kasperskym), który pomoże Ci odnaleźć infekcję. Wirus komputerowy jest to cały, lub część kodu stworzona przez hackera po to, aby kod mógł wejść w dowolny plik na naszym twardym dysku, jednocześnie infekując go, oraz przejmując kontrolę nad systemem, lub wykorzystując nasze zasoby dla celów samego twórcy wirusa, jednocześnie spowalniając pracę systemu.
  Adware i spyware, to tzw. "darmozjady" reklamowo-śledzące. Taki syf często pracuje w tle, pożerając ogromne zasoby i tym sposobem zabijając naszego PC. Uruchamiają się razem z systemem, opóźniając jego start. W tej sytuacji niezbędne jest dokładne czyszczenie komputera z niechcianego imigranta dowolnym programem, który skutecznie się tego pozbędzie. Przykładowo AdwCleaner bądź SpyBot Search&Destroy.


  A może to... niepotrzebne programy?
  Pozbądź się zbędnych aplikacji, które spowalniają twojego PC. Komputer z zainstalowaną większą liczbą programów jest dużo wolniejszy od "pustego" komputera. Najlepszym sposobem będzie odinstalowanie nieużywanych programów za pomocą "Revo Uninstaller". Już za późno? Zastanów się, które aplikacje są ci naprawdę potrzebne - pamiętaj, że dziś wiele czynności można wykonywać online, przez przeglądarkę, co pozwala na zwolnienie paru cennych gigabajtów z dysku twardego..


  Nie zapominajmy o tzw. crapware.
  To niewielkie programiki, które zazwyczaj dostajemy w pakiecie z nowo zakupionym laptopem. Zdecydowana większość użytkowników nigdy z nich nie korzysta. Z pomocą przychodzi "PC Decrapifier".


  Zmiany sprzętowe

  Optymalizacja z poziomu systemu nie starcza??? A niech to! może jednak pójdę kupić nowy sprzęt...?
  Czyszczenie komputera może nie wystarczyć. Twoja ulubiona przeglądarka cały czas pobiera za dużo zasobów, a sam Windows mimo optymalizacji ładuje się żółwim tempem? Jak przyspieszyć PC w takim wypadku? Najlepszym rozwiązaniem jest zakup dodatkowego RAM-u oraz dysku SSD. Większa pamięć podręczna upłynni pracę PC. Płyty główne posiadają ograniczenia w ilości montowanego RAM, zanim dokupisz kość, "sprawdź czy pies jest w stanie ją strawić". Pies kości nie strawi, kiedy mamy stare 32bitowe oprogramowanie, które obsługuje maksymalnie 3GB pamięci, nie więcej. Ale zaraz, po co mi jakieś dyski SSD?
  SSD to nośnik danych stworzony na podstawie tej samej technologii, przykładowo w pendrive'ach zamiast często głośnego krążka w środku. Zakup dysku SSD znacznie przyspieszy twój PC w postaci błyskawicznego wczytania systemu Windows i sprawniejszego ładowania się programów. Jedyny minus takiego cudeńka to cena, dyski SSD to lekko droga sprawa. Może i droga ale cieszy.


  Sprawdź podzespoły.
  PC może być ślimaczy za sprawą uszkodzenia któregoś z podzespołów. Zawieszający się system może oznaczać psujący się dysk twardy, nigdy nie ignoruj takiego alertu, bo zorientujesz się zbyt późno pozbawiony kluczowych danych. Sprawdź podzespół odpowiednim programem, np. HDDlife. Spowalniający i zawieszający się system może oznaczać także problem z zasilaczem. Wielu ludzi nie przywiązuje większej wagi do tego podzespołu i kupuje słabe modele nn (noname), czyli mało znanej firmy. A skoki napięcia równa się poważne uszkodzenie komputera!


  ZAPOBIEGANIE
  Quote:
  Ta część poradnika będzie dodana, kiedy będę miał znów chwilę wolnego czasu.
  Tymczasem proszę o opinię oraz komentarze do mojego poradnika.


  Dziękuje za przeczytanie mojej wypociny drodzy użytkownicy oraz proszę w komentarzach o uwagi co do mojego poradnika a postaram się go jak najszybciej uaktualnić. Tym samym mam małą nadzieję, że zanim ktoś napisze następny, niepotrzebny temat typu "jak odmulić kompa", zapozna się z moim małym poradnikiem.


  W planach jest jeszcze kilka poradników na które poszukam wolnej chwili i wprowadzę je w życie.

  Z pozdrowieniami Genesis, na elektrodzie pod nickiem Korwin-Master ;) Strzała!
 • Ochrona Domu
 • #2
  bolekis
  Level 35  
  Ja bym to poukładał w kolejności wg "warstw": sprzęt, system operacyjny, aplikacje - albo w odwrotnej. Coraz więcej ludzi ma SSD więc defragmentacja dysku ich nie dotyczy, raczej TRIM.
 • Ochrona Domu
 • #3
  keseszel
  Level 26  
  W przypływie desperacji zakupiłem SSD. Nie wierzyłem, że może to TAK przyśpieszyć kompa, ponieważ jestem koszmarnym niedowiarkiem. Teraz, gdy słyszę hasło wolny komputer, mam tylko jedno rozwiązanie.. :-)
 • #4
  Korwin-Master
  Level 10  
  bolekis wrote:
  Ja bym to poukładał w kolejności wg "warstw": sprzęt, system operacyjny, aplikacje - albo w odwrotnej. Coraz więcej ludzi ma SSD więc defragmentacja dysku ich nie dotyczy, raczej TRIM.


  jak się przespię po nocce przy grze to ogarne dzis nie mam siły myślec, dodam jeszcze 5 następnych poradoraz poukładam to w sensowną całość.
 • #5
  karolark
  Level 42  
  Dobrze że nowy narybek elki chce coś robić :-)
  Ale tak ode mnie - popraw skład poradnika, może jakieś punkty - bez udziwnień i slangu.
  Komuś kto nie ma pojęcia ciężko to się może czytać.
  Wyśpij się i do pracy :-)
 • #6
  Korwin-Master
  Level 10  
  dzisiaj będę aktualizował, ponieważ miałem problem z komputerem, który odziwo nie chcial rozruszyć systemu.

  edit:

  coś tam zmieniłem/ dodałem