Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obsługa karaoke - dobór sprzętu.

Bytz 29 Nov 2015 12:57 2517 30
 • #1
  Bytz
  Level 7  
  Cześć!

  Zostałem poproszony o organizację cyklicznych imprez karaoke w jednym z pubów znajdujących się w moim mieście. Z racji tego, że jestem laikiem, jeśli chodzi o aspekty techniczne związane z obsługą takiego wydarzenia, proszę o pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu.

  Z uwagi na fakt, że dopiero rozpoczynam swoje działania nie chcę póki co inwestować zbyt dużych funduszy. Jak na razie, chcę zorganizować karaoke jak najmniejszym nakładem finansowym oraz sprzętowym.

  Jeśli chodzi o sam pub - jest on nieduży. Jest wyposażony w głośniki, które mogę wykorzystać. Całą resztę, czyt. mikser/wzmacniacz (o ile jest konieczny), okablowaniem potrzebne do podłączenia się do głośników, mikrofony, muszę zorganizować sam.

  Czy jesteście w stanie doradzić mi jaki sprzęt powinienem nabyć (a najlepiej wskazać konkretny)? Chcę by całość zamknęła się w kwocie max 400-500 zł.
 • #2
  andrzejlisek
  Level 28  
  Czy już posiadasz telewizor lub projektor do wyświetlania tekstów do śpiewania lub jest on na wyposażeniu lokalu?

  Najprościej będzie oczywiście komputer (wystarczy laptop) do odtwarzania melodii i wyświetlania tekstów.

  Czy posiadasz pakiet podkładów muzycznych i testów oraz dysponujesz oprogramowaniem do jego odtworzenia. Przez Internet można bez problemu zakupić takie pakiety, ale to też trzeba uwzględnić w budżecie.

  Czy w lokalu jest jakiś sprzęt odtwarzający muzykę podłączony do tych głośników? Jeżeli tak, a sam odtwarzacz/wieża/amplituner posiada wejście AUX (może być oznaczone jako magnetofon), to problem natury sprzętowej będzie najmniejszy (przy założeniu, że sprzęt jest w pełni sprawny), bo wystarczy przewód chinch<->jack (sprawdź, jakie rzeczywiście są gniazda), oraz oczywiście kabel VGA do projektora. Jeżeli nie masz nowoczesnego telewizora ani dużego monitora, ani projektora (ani taki sprzęt nie jest na wyposażeniu lokalu), ale masz sprawny telewizor kineskopowy, to trzeba dokupić konwerter VGA->SVideo, taki konwerter to ok. 100, kable VGA-Euro za 20-30 zł, których pełno na znanym portalu z aukcjami najczęściej wymagają specjalnego oprogramowania (dołączone do kabla) i nie działają na każdym komputerze, więc można się wtopić.

  Jeżeli nie ma wzmacniacza audio, a są tak, jak piszesz, same kolumny, to wystarczy kupić jakiś najtańszy używany amplituner, zwracając uwagę, czy istniejące głośniki można podłączyć (impedancja i moc). Nie trzeba zwracać uwagi na gniazda głośnikowe, bo w większości przypadków są zaciski sprężynowe, a dorobić wtyczkę dowolnego typu do kabla głośnikowego lub przerobić gniazda w wzmacniaczu to żaden problem.

  Podsumowując, do zrobienia imprezy karaoke potrzebujesz:
  1. Komputer z odpowiednim oprogramowaniem i zasobem podkładów muzycznych zsynchronizowanych z tekstami lub ewentualnie filmikami, w których wyświetlają się teksty a w ścieżce dźwiękowej jest podkład.
  2. Dowolny wzmacniacz lub amplituner i głośniki, kabel Jack<->2xChunch pomiędzy komputerem i amplitunerem, i przewody głośnikowe do zacisków sprężynowych lub takie, w jakie jest wyposażony wzmacniacz
  3. Projektor lub ewentualnie duży monitor lub telewizor, potrzebny jest przewód VGA, a jak masz telewizor bez wejścia VGA, to konwerter VGA->SVideo

  Napisz, jakiego sprzętu Ci konkretnie brakuje. Jeżeli musisz zakupić to wszystko poza samymi głośnikami, to ciężko będzie się zmieścić w budżecie.
 • #3
  Bytz
  Level 7  
  andrzejlisek - bardzo dziękuję za odpowiedź!

  Na wyposażeniu lokalu znajduje się zarówno telewizor, jak i projektor. Komputer, oprogramowanie oraz podkłady już posiadam.

  Do głośników podłączony jest obecnie wzmacniacz, a do wzmacniacza laptop. Niestety, nie będę miał dostępu do wzmacniacza oraz kabli, a jedynie do głośników. W związku z tym muszę samodzielnie nabyć wzmacniacz oraz kable.

  Do tego konieczne jest również nabycie mikrofonów - najlepiej bezprzewodowych.
 • #4
  andrzejlisek
  Level 28  
  O mikrofonach zapomniałem. Przy dobieraniu mikrofonów, należy pamiętać, że wejście mikrofonowe w kartach dźwiękowych są przystosowane do mikrofonów elektretowych. W przypadku mikrofonów przewodowych innego typu, np. dynamiczne, potrzebny będzie przedwzmacniacz mikrofonowy, którego wyjście podłączasz pod wejście liniowe karty dźwiękowej (fakt, że śpiew idzie przez komputer sprawia, że nie jest potrzebny mikser łączący sygnał dźwiękowy z dwóch źródeł z doborem głośności poszczególnych sygnałów, głośność śpiewu i podkładu ustawisz na komputerze bez problemu).
 • #5
  Bytz
  Level 7  
  Podsumowując - rozumiem, że jest potrzebny wzmacniacz/amplituner oraz mikrofony. Czy mógłbyś polecić mi konkretne modele, tak, żeby wszystko ze sobą współgrało?
 • #6
  andrzejlisek
  Level 28  
  Co do modeli sprzętu to się nie wypowiem, ale proponuję sprawdzić, jaką impedancje i jaką moc mają głośniki (takie informacje powinny być na obudowie głośników). Będzie łatwiej coś dobrać. Każdy wzmacniacz ma podaną impedancje głośników przy wyjściach i głośniki muszą mieć taką samą impedancję, odstępstwo może spowodować uszkodzenie wzmacniacza lub zbyt małą głośność.
 • #7
  Bytz
  Level 7  
  Ewentualnie - czy jest opcja, by ominąć wzmacniacz/amplituner, a głośniki oraz mikrofony podłączyć bezpośrednio do laptopa?
 • #8
  andrzejlisek
  Level 28  
  Do laptopa przez wejście mikrofonowe można podłączyć wyłącznie mikrofony elektretowe, jeżeli taki Ciebie satysfakcjonuje, to nie ma problemu. Natomiast do wyjścia audio nie bardzo można podłączać głośniki, ponieważ sygnał ma za słabą moc i głośniki będą grać bardzo cicho i ryzykuje się uszkodzenie układu dźwiękowego, który nie jest przewidziany do współpracy z impedancją 4 lub 8 om.

  Myślę, że najtaniej będzie poszukać kitu AVT, jest kilka wzmacniaczy. https://sklep.avt.pl/category/kity-avt-br-do-samodzielnego-montazu-wzmacniacze-audio Myślę, że nie ma sensu płacić za obudowę, markę, pokrętła, tuner radiowy itp. Popatrz też na znany portal aukcyjny.

  Na forum w dziale Wideoporadniki są regularnie udostępniane filmy z serii "Reguktor szumu", teraz często jest prezentowany przebieg naprawy sprzętu, ale w starszych odcinkach jest wykładana teoria i przykładowe urządzenia różnego typu, między innymi amplitunery, sprzęt Unitry.
 • #9
  Bytz
  Level 7  
  Wielkie dzięki andrzejlisek. Twoja pomoc jest nieoceniona!
 • #10
  PANICZKAMIL
  Level 39  
  Śpiewniki sobie podrukuj jak się za karaoke zabierasz - na każdym stole być powinny.
 • #11
  DjMapet
  Level 43  
  No i na karaoke w pubie nie warto inwestować w sprzęt home audio, bo długo nie pożyje. Jak sala zacznie się drzeć, to "artysty" na scenie nie będzie słychać. Na takim sprzęcie, to sobie można robić karaoke w domu.
  W knajpie, w grę wchodzi tylko sprzęt estradowy.
  Sprawdź jakie to są kolumny, czy jest do nich wzmacniacz (jaki?) i podaj maksymalny budżet na sprzęt nagłaśniający.
  Przydał by się przynajmniej jeden mikrofon bezprzewodowy, ale nie jest to obligatoryjne.

  Pozdrawiam.
 • #12
  Bytz
  Level 7  
  Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Udało mi się ustalić jaki sprzęt będę miał do swojej dyspozycji - są to dwie kolumny Electro-Voice ZXA1 (link: http://www.musicexpress.pl/pl/product/11383,electro-voice-zxa1-90-kolumna-aktywna) oraz kolumna głośnikowa niskotonowa Electro-Voice ZXA1 (link: http://www.musicexpress.pl/pl/product/11386,electro-voice-zxa1-sub-subwoofer). Resztę, łącznie z mikrofonami (chciałbym dwa, bezprzewodowe) oraz okablowaniem muszę zorganizować sam.

  Czy moglibyście mi doradzić co mam konkretnie dokupić, by z nich skorzystać? Tak jak wspominałem, w tych kwestiach jestem totalnym laikiem.

  Dodatkowo, zamieszczam zdjęcia tylnej części jednego z głośników zrobione w tym pubie (z pewnością będą pomocne).

  Obsługa karaoke - dobór sprzętu. Obsługa karaoke - dobór sprzętu. Obsługa karaoke - dobór sprzętu.
 • #13
  PANICZKAMIL
  Level 39  
  Potrzebujesz mixer i mikrofony - nic więcej.
 • #14
  Bytz
  Level 7  
  Czy mógłbyś napisać coś więcej odnośnie miksera? Czy w kontekście tych kolumn musi on spełniać określone wymagania techniczne? Jaki kabel jest mi potrzebny (jego konkretna nazwa, bądź nazwa końcówki?)?
 • #15
  Nagłosninie
  Level 10  
  Kable to xlr a mixer może jakiś behringer

  Dodano po 1 [minuty]:

  Behringer XENYX 802 powinien wystarczyć wtedy to kable xlr-jack
 • #16
  Bytz
  Level 7  
  Co to za wejście? Obecnie do niego, w pubie, jest podpięty kabel. Rozumiem zatem, że również mikser musiałbym podpiąć o tego wejścia. Stąd pytanie - czy aby na pewno będzie do kabel XLR?
 • #17
  Nagłosninie
  Level 10  
  Jest to złącze uniwersalne na jack i xlr można wpiąć i to i to
 • #18
  PANICZKAMIL
  Level 39  
  Zwie się to COMBO i jest jak kolega wyżej pisze.
 • #19
  Bytz
  Level 7  
  Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

  Po analizie, zdecyduję się na mikser BEHRINGER XENYX Q802USB. Z tego co się zorientowałem można go podłączyć do komputera przez USB. Mam dwa pytania w tej kwestii.

  1. Czy następujący schemat działania będzie funkcjonował (z góry przepraszam za brak fachowego słownictwa):
  a) podkład muzyczny będzie "przesyłany", za pośrednictwem USB, z laptopa do miksera, a następnie, za pośrednictwem dwóch kabli jack, z miksera do obu kolumn (jeden kabel do jednej kolumny, drugi do drugiej).
  b) dźwięk z mikrofonu będzie "przesyłany", za pośrednictwem kabla jack, do miksera,a następnie, za pośrednictwem dwóch kabli jack, z miksera do obu kolumn (jeden kabel do jednej kolumny, drugi do drugiej).

  2. Czy mój komputer musi spełniać określone wymagania, by móc podłączyć do niego, za pośrednictwem USB wspominany mikser (BEHRINGER XENYX Q802USB)?
 • #20
  PANICZKAMIL
  Level 39  
  Nie kombinuj - podepnij się do komputera do karty muzycznej i włóż małego jacka od strony komputera i 2 duże do mixera. Pewniejsze będzie.
 • #21
  DjMapet
  Level 43  
  Laptop (wyjście słuchawkowe) podłącz do miksera (wejście stereo3 i 4, lub 5 i 6, kablem TRS 3,5mm - 2xTS 6,3mm: http://image.ceneo.pl/data/products/33446834/...bel-pro-trs-3-5mm-2-x-ts-6-35mm-3m.jpg?=a8ca1 Mikrofon przewodowy podłącz do miksera do wejścia 1 lub 2 kablem symetrycznym XLRf - XLRm : http://images.sc1.netdna-cdn.com/D/Cables-Plugs-Adapters-ADT12-AT8313-50-detailed-image-3.jpg
  Mikrofon bezprzewodowy, to zależy od tego, jakie będzie miał złącza odbiornik.
  Mikser do kolumn podłącz dwoma kablami niesymetrycznymi TS 6,3mm - TS 6,3mm, lub XLR - TS 6,3mm.
  Widzę ze do wejść INPUT są podłączone jakieś kable. Sprawdź jakie mają złącza z drugiej strony. Jeśli TS 6,3mm to nie musisz kupować kabli. Jeśli XLR, to będą potrzebne przejściówki z XLR na TS 6,3mm.
  Ile chcesz przeznaczyć na zestawy bezprzewodowe?

  Pozdrawiam.
 • #22
  PANICZKAMIL
  Level 39  
  Ile by nie chciał to odpowiedź będzie raczej oczywista na początek - 700zł i WMS40 Duall:)
 • #23
  Bytz
  Level 7  
  Na zestaw bezprzewodowy (2 mikrofony) najchętniej przeznaczyłbym ok 200 zł. Nie musi być to zestaw najwyższych lotów. Na początek nie chcę inwestować zbyt dużych kwot. W przyszłości, w miarę rozwoju wydarzenia, będę skłonny kupić coś lepszego.

  Czy bylibyście w stanie polecić mi jakiś zestaw w tej cenie?
 • #24
  DjMapet
  Level 43  
  Niestety, nie.
  Za 200 PLN nie ma szans kupić w miarę przyzwoitego zestawu z jednym nadajnikiem a o dwóch można zapomnieć. Kupowanie jakiegokolwiek zestawu w tej kwocie, to stracona kasa.
  W takim razie na początek kup dwa mikrofony przewodowe, np. XM-8500 i dwa ok. 10-cio metrowe kable do nich. To dosyć solidny, nie najgorzej brzmiący mikrofon.

  Pozdrawiam.
 • #25
  Bytz
  Level 7  
  Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jestem już na ostatniej prostej do złożenia zamówienia.

  Co myślicie o kablach marki AMERICAN DJ oraz mikrofonach BEHRINGER XM 1800 S?
 • #26
  PANICZKAMIL
  Level 39  
  Mikrofony jak mikrofony a przewody zamów Bittnera - taniej.
 • #27
  DjMapet
  Level 43  
  Hmm, to na podwójny zestaw bezprzewodowy, chciałeś przeznaczyć 200 PLN a na dwa kablowe masz prawie 400 PLN?
  Czegoś tu nie rozumiem. :-(
  To może zastanów się nad SM-58? Te przeżyją nawet topienie w piwie, :-)
  Bardziej zastanowił bym się nad jakimś procesorkiem wokalowym, ew. mikserem z takowym. Trochę reverbu, czy delaya, dodaje "artystom" splendoru. :-)

  Pozdrawiam.
 • #28
  Bytz
  Level 7  
  Znalazłem ofertę wedle której trzy mikrofony przewodowe BEHRINGER XM 1800 S, kosztują 175 zł.
 • #29
  PANICZKAMIL
  Level 39  
  Z przewodami i wysułkami będzie 300pln. Sprawdzone i na prawdę naturalnie brzmiące yo xm8500 Behringery(po 80zł/szt). Pozdro