Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa własnego prostownika automatycznego

SKORPION-SKO1 29 Nov 2015 13:41 3237 14
 • #1
  SKORPION-SKO1
  Level 10  
  Otrzymałem wczoraj prostownik który miał spalony mostek prostowniczy, po jego wymianie prostownik zadziałał. No niby miał te swoje 11,5v... ale jako że jestem ciekawski to dołożyłem na wyjściu kondensator, napięcie wzrosło do 27v. Ogólnie budowa prostownika jest taka że strach cokolwiek do niego podłączyć. Przed transformatorem jest układ oparty na tranzystorze BT136 (w google jest napisane że to triak), który działa jak chce..

  Postanowiłem wiec zbudować własny automatyczny prostownik, problem jednak tkwi w transformatorze ma on 2x14AC przez co nie mogę znaleźć żadnego schematu. Mógł by mi ktoś podesłać jakiś, który był by wstanie działać z tym transformatorem? A następnie odpowiedzieć na kilka moich pytań?
  Bardzo podoba mi się prostownik z załącznika lecz nie wiem czy zadziała on z moim transformatorem. Po za tym mam wątpliwości co do działania wyłącznika, jest tam napisane:
  "Po naładowaniu
  akumulatora, kiedy napięcie na nim
  wyniesie około 16 V prosty układ elektroniczny
  wyłączy ładowanie"

  Moim zdaniem to nie zadziała, ponieważ mój akumulator nawet w pełni naładowany ma maksymalnie 13,5v. Wolał bym coś działającego na nieco innej zasadzie. (No chyba że czegoś tutaj nie zrozumiałem, co jest bardzo możliwe).

  Z góry dziękuje za wszelką pomoc.
 • #2
  jacekko63
  Level 31  
  Więc na elektrodzie jest mnóstwo pomysłów na prostownik do ładowania akumulatorów, musisz tylko wybrać odpowiedni dla siebie.
 • #3
  SKORPION-SKO1
  Level 10  
  Wiem że jest wiele takich tematów, jednak nie znalazłem odpowiedniego wiec proszę o pomoc. Zresztą schemat który podesłałem też znalazłem na elektrodzie.
 • #4
  kajron
  Level 29  
  Quote:
  Po naładowaniu
  akumulatora, kiedy napięcie na nim
  wyniesie około 16 V
  to zawysoko jak dla akumulatora 14,4v jest właściwe
 • #5
  SKORPION-SKO1
  Level 10  
  Tak właśnie pomyślałem. Szukam od rana i nie jestem w stanie nic znaleźć. Jest tu wiele ciekawych projektów lecz większość wymaga wyższego napięcia z transformatora... Tak się zastanawiam powoli czy nie zrobić tego tak jak było oryginalnie, i sprzedać za 50zł.. :_:
 • #6
  L_M
  Level 32  
  Proszę trochę poczytać na temat ogniw ołowiowych , wtedy takie napięcia jak 16,5V,14,4V i
  10,5V nie będą tajemnicą ,a to że kol. akumulator w pełni naładowany ma 13,5V nie będzie dziwić.Na elektrodzie są dziesiątki różnego rodzaju ładowarek i myślę że kol.wśród nich na pewno coś wybierze. A najlepszym pomysłem będzie naprawa starej elektroniki.
 • #7
  SKORPION-SKO1
  Level 10  
  [url=]http://grylewicz.pl/automatyczny-prostownik-diy/[/url] Dobra, znalazłem coś takiego. Powie mi ktoś Czy wszystko jest z nim w porządku? Jeśli tak to zabieram się za budowę.
 • Helpful post
  #8
  aksakal
  Tube devices specialist
  Jeśli ci podoba się schemat z twojego zalacznika to w czym problem? Zamień diodę zenera D3 z napięciem stabilizowania 12V na diodę z napięciem stabilizowania 10-11V i potencjometrem P1 ustal napięcie wylaczenia prądu ładowania.
 • #9
  L_M
  Level 32  
  Z tego co pamiętam to kol.aksakal miał kilka dobrych projektów prostowników automatycznych z tyrystorami w roli elementów wykonawczych,szczerze mówiąc bardziej mi one odpowiadają niż te z MOSFETami.
 • #10
  SKORPION-SKO1
  Level 10  
  @aksakal właśnie o taką odpowiedz mi chodziło, wielkie dzięki! Powiesz mi jeszcze czy trudne jest zrealizowanie wspomagania rozruchu w takim prostowniku? Jeśli schemat był by dość prosty do zrozumienia dla przeciętnego amatora, z chęcią dorzucił bym jeszcze jeden transformator i dodał taką opcję. Niestety po za czytaniem schematów, nie potrafię stworzyć zbyt wielu rzeczy sam, ale wszystko jeszcze przede mną. :P
 • Helpful post
  #11
  L_M
  Level 32  
  Do wspomagania rozruchu potrzebny jest transformator od 3-5kW najlepiej trójfazowy z prądem na stronie wtórnej od 100-400A a to jest dosyć trudne nie tylko dla przeciętnego amatora.
 • #12
  aksakal
  Tube devices specialist
  Dla realizacji funkcji rozruchu potrzebny transformator wtórne uzwojenie którego może zabezpieczyć prąd, co najmniej, 40-50A i prostownicze diody na odpowiedni prąd. To znacznie zwiększa koszt realizacji projektu. Praktyka pokazuje, że przy rozładowanym akumulatorze ma sens włączyć jego do reżimu ładowania na 40-60 minut prądem 0,2-0,3С. Napięcie akumulatora powiększy się do 13,5-14,2V, a otrzymanej pojemności wystarcza dla 2-3 rozruchów silnika. A po rozruchu silnika funkcję ładowania muszą zabezpieczyć generator i alternator. Na zdjęciu schemat prostego prostownika dla rozruchu silnika . Wtórne uzwojenie transformatora 11-12V, zdolna zabezpieczyć prąd niemniej 40А, diody na prąd 50-100A.Wyjście prostownika włącza się na wyprowadzenia akumulatora na czas rozruchu silnika. Należy pamiętać, że w moment włączenia rozrusznik samochodu zużywa prąd do 200-250A, toż prostownik bez akumulatora nie może zabezpieczyć rozruch. Żeby zabezpieczyć rozruch silnika bez akumulatora potrzebny prostownik moc którego będzie nie mniej 12V x 200A = 2,4 kW. Budowa własnego prostownika automatycznego
 • #13
  SKORPION-SKO1
  Level 10  
  Daruję to sobie do czasu zdobycia większego doświadczenia. Mam jeszcze jedno pytanie, znam odpowiedz, ale wolę się upewnić. Na schemacie są 3 wyprowadzenia z transformatora to znaczy że 2 z nich są po prostu połączone w jedno tak?
 • Helpful post
  #14
  L_M
  Level 32  
  Są to dwa połączone szeregowo uzwojenia do pracy z prostownikiem pełno okresowym z dwiema diodami,znaczy to że 2 końcówki są połączone i wyprowadzone jako jedna.
 • #15
  aksakal
  Tube devices specialist
  Dla kolegi SKORPION - SKO1! Użycie transformatora,wtórne uzwojenie którego ma średnie wyprowadzenie ma swoje plusy i minusy. Plus - 2 diody w zamian 4 ( zmniejsza się spadek napięcia ), średnica drutu wtórnego uzwojenia może być do 2 razy mniej. Minus - do 2 razy więcej zwojew.