
Założenia projektu
W fazie planowania autor postanowił, że jego konstrukcja ma spełniać poniższe założenia:
1. Konstrukcja musi posiadać odpowiednią długość oraz szerokość, aby zapewnić stabilność podczas jazdy.
2. Pojazd ma być zdolny do rozwinięcia prędkości większej lub równej 24km/h.
3. Zasięg konstrukcji powinien wynosić przynajmniej 6,5 km.
4. Sterowanie longboardem powinno się obywać za pomocą smartfona.
5. Aplikacja na Androidzie ma wyświetlać napięcie ogniw w celu określenia pojemności baterii.
PLAN
W tym projekcie najtrudniejsze do wykonania dla autora były 2 aspekty:
- montaż silników do deski wraz z przeniesieniem napędu z silnika na koła.
- komunikacja pomiędzy sterownikiem silnika a telefonem.
Do rozwiązania pierwszego problemu skontaktowano się z firmą, która specjalizuje się w produkcji traków wraz z mocowaniami silnika. Firma dostarcza również pas wraz z kołami i wszystkimi niezbędnymi częściami, które są potrzebne do zrobienia napędu. Początkowo chciano wszystko zbudować samodzielnie, jednak z powodu braku czasu zajęto się głównie elektroniką. Do nawiązania komunikacji między smartfonem a silnikami, użyto Arduino Nano i modułu blueooth HC-05. Aplikację na androida napisano przy pomocy strony internetowej o nazwie Mit App Inventor.
DESKA
Za deskę posłużył stary egzemplarz, który od lat zbierał kurz w warsztacie. Deskę przetarto papierem ściernym, a następnie ją polakierowano.
Mocowanie silnika
Nabyty zestaw posiadał już wszystkie części potrzebne do stworzenia działającej przekładni. Użyty silnik to bezszczotkowy silnik prądu stałego (BLDC) o nazwie Turnigy SK3 i mocy znamionowej 2750W. Taka moc pozwala na bezproblemowe ruszanie z miejsca, co jednak nie jest zalecane, gdyż wpływa na żywotność silnika. Sterownik silników bezszczotkowych to Turnigy Rotor Star o wydajności prądowej sięgającej 150A.
Pojemnik na elektronikę
W celu zamontowania pojemnika wywiercono 4 otwory w pudełku, a następnie zrobiono to samo z deską. Oba elementy skręcono śrubami i zabezpieczono nakrętkami. Potem wyłożono wnętrze pianką, by śruby nie uszkodziły elektroniki, która będzie się w nim znajdować. Dodanie pianki pomaga także w utrzymaniu baterii w jednym miejscu, ponieważ przykrywka dociska ogniwa do pianki, a ta zapobiega ich poruszaniu się.
Elektronika
Do zasilenia Arduino i monitorowania napięcia ogniw użyto złącza przeznaczonego do równoległego ładowania ogniw litowo-polimerowych. W zależności od naładowania, napięcie na wejściu arduino wynosi około 7V. Analogowy pin z płytki jest podłączony do jednego ogniwa i jeśli jego napięcie spadnie poniżej 3,5V to użytkownik dostaje informacje o słabej baterii w aplikacji na Androida. W celu elektrycznego połączenia wszystkich modułów użyto małego kawałka płytki prototypowej, co daje relatywnie dobre połączenie i zapewnia w miarę dobry porządek w kablach.
Kod
W celu sterowania prędkością, program na Arduino pobiera liczbę odpowiadającą pozycji suwaka w apce. Do pomiaru napięcia ogniwa, program korzysta z przetwornika analogowo cyfrowego i zamienia poziomy kwantyzacji na napięcie i przesyła je do telefonu.
Code: c
Uwaga: Kod i aplikacja są w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Zaleca się wcześniejsze przetestowanie aplikacji, gdyż błąd podczas korzystania z niej może skończyć się na wypadnięciu z deski.
Film
Źródło: http://www.instructables.com/id/How-to-build-an-electric-Longboard-with-phone-cont/?ALLSTEPS
Cool? Ranking DIY