Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbiornik buforowy ładowany grawitacyjnie

29 Lis 2015 16:49 1644 11
 • Poziom 26  
  Witam. Mam pewną koncepcję i potrzebuję fachowej opinii. W nowo budowanym domku mam mam zamiar ogrzewać piecem gazowym kondensacyjnym ( teraz taki mam i jestem zadowolony), aktualnie wieczorkami palę w kominku i w nowym domu też na pewno będę, dlatego postawie piec kaflowy, w którym mam zamiar zrobić jakiś płaszcz wodny w palenisku ( podkowę). Jest to dom parterowy i tak sobie pomyślałem, że przecież mogę jako zabezpieczenie przed zagotowaniem wody z powodu braku prądu, zrobić na strychu dobrze ocieplone pomieszczenie na zbiornik buforowy stojący zaraz nad piecem kaflowym. Dodatkowym plusem miałoby być to że postawiłbym obok tego zbiornika zasobnik na cwu i miałbym od niego bardzo blisko do łazienki i kuchni więc nie potrzebowałbym robić cyrkulacji aby woda była ciepła zaraz po odkręceniu kranu. Pytanie czy taki zbiornik nadąży odbierać ciepło grawitacyjnie z podkowy. Na zdjęciu przedstawiłem taki uproszczony plan moich zamiarów. Zgromadzonym ciepłem w buforze chciałbym wstępnie ogrzać wodę z sieci, która następnie popłynie do zbiornika cwu, a jeśli nie będę palił to chyba nie będzie nic przeszkadzać buforowi, że przez jego wężownicę będzie płynąć zimna woda.
  I jeszcze widziałem gdzieś opis jakiegoś zaworu mieszającego na wyjściu pieca, który powodował podgrzewanie powrotu czego efektem miało być wyeliminowanie wytrącania się wody i jej skraplanie ( a może mi się tylko zdawało że tak miało być).

  Zbiornik buforowy ładowany grawitacyjnie
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Myślę że powinno to się sprawdzić ;)
  Zawór zabezpieczający temp powrotu w przypadku podkowy jest zbędny.
  Jeśli bufor będzie bezpośrednio nad podkową to grawitacyjnie będzie działać, ale należy pamiętać o odpowiednio dużych przekrojach rur (żaden plastik. Najlepiej miedź).
  Naczynie wzbiorcze nie jest prawidłowo podłączone (no chyba że ten rysunek to skrót myślowy) ;)
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  chicken007 napisał:
  Mam pewną koncepcję i potrzebuję fachowej opinii.
  Opinie fachowców z prawdziwego zdarzenia na pewno są przydatne, ale również cenne jest zaglądnięcie do bardzo przystępnie opisanych zagadnień, które chce się w praktyce zrealizować, np. wiele przydatnych informacji na temat bufora ciepła jest TUTAJ

  Ponadto polecam kliknięcie w zakładkę "Instalacja grzewcze" na stronie http://czysteogrzewanie.pl , gdzie są podrozdziały z wieloma przydatnymi wskazówkami, które ewentualnie można wziąć pod uwagę przy realizacji tej opisanej przez Kolegę koncepcji związanej z ładowaniem grawitacyjnym.
 • Poziom 26  
  Rysunek to tylko taki szybki pogląd. Bufor będzie stał na stropie więc bardzo blisko w pionie od podkowy, można więc śmiało zainwestować w miedz. Mam jeszcze pytanie, bo z tego co się oriętuję to takie podkowy nie mają jakiś wielkich mocy coś żedu 5-7kW, jakiej wielkości zastosować bufor. Aktualnie w kominku palimy wieczorami a czasem w wekendy od rana, tak też zapewne będziemy palić w nowym domu.
  A może wykorzystać tu jeszcze ogrzewanie podłogowe oczywiście wymagało by to pompki chyba na wyjściu z bufora. i zastosować sterowanie które w momencie osiągnięcia określonej tem. bufora, załączy tą pompkę i wyłączy piec gazowy. Tylko czy tak jak narysowałem z wymiennikiem płytowym to przejdzie?
  Zbiornik buforowy ładowany grawitacyjnie
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  chicken007 napisał:
  A może wykorzystać tu jeszcze ogrzewanie podłogowe oczywiście wymagało by to pompki chyba na wyjściu z bufora.

  Na ogrzewanie podkową to trochę mało :)

  Jeśli już miałbyś zastosować wymiennik ciepła to na pewno nie tak podłączony.
  Równolegle do kotła gazowego przez zawory zwrotne z własną pompką ;)
 • Poziom 26  
  Z tą podłogówką to sobie chyba dam spokój. Jeszcze się zastanawiam jeśli bufor będzie stał na strychu to czy nie będzie za dużego ciśnienia na złączach podkowy?
 • Poziom 38  
  chicken007 napisał:
  Jeszcze się zastanawiam jeśli bufor będzie stał na strychu to czy nie będzie za dużego ciśnienia na złączach podkowy?

  Na 10m --> 1bar. Więc raczej nie powinno być za duże ciśnienie ;)
 • Poziom 26  
  To ostatnie pytanie, czy jest wyliczalna minimalna pojemność bufora dla np. podkowy o mocy ok. 5kW, żeby w przypadku braku poboru wody użytkowej, nie gotowało zaraz wody w buforze?
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  chicken007 napisał:
  czy jest wyliczalna minimalna pojemność bufora dla np. podkowy o mocy ok. 5kW, żeby w przypadku braku poboru wody użytkowej, nie gotowało zaraz wody w buforze?
  Zasada doboru bufora jest prosta - im większy tym lepiej.
  Jednak z wykorzystaniem tego trochę gorzej. Ilość ciepła, którą można zgromadzić w buforze - zależy od kilku rzeczy, tj. od temperatury minimalnej, z której jeszcze jesteśmy w stanie skorzystać, od temperatury maksymalnej do jakiej jesteśmy w stanie nagrzać bufor oraz od ilości wody w buforze.

  Uproszczony wzór na pojemność cieplną w kWh dla bufora to:
  Q=m*dt*0,001167
  gdzie
  m - pojemność bufora w litrach
  dt - różnica temperatur z której jesteśmy w stanie skorzystać (np. 40-60 czyli dt=20)

  Czyli minimalną pojemność bufora "m" należałoby wyliczyć z takiego wzoru: m= Q/dt*0,001167

  Tutaj długość nagrzewania się bufora o pojemności "m" - to już zupełnie inny problem, gdyż zależy to od:
  - strat budynku (jest to silnie zależne od temperatury zewnętrznej)
  - mocy źródła ciepła (pieca, kominka itp.)
  Toteż przy szacowaniu szybkości ładowania bufora należałoby uwzględnić ilość ciepła, którą pochłania cały czas budynek, gdyż ciągle się wychładza.
  Zakładając ochładzanie się budynku na 10kW/h, pojemność cieplną bufora na ok. 30kWh, moc źródła ciepła 5kW - to bufor będzie się ładował przez ok. 12 godzin.

  Według powyższego wzoru: m= Q/dt*0,001167
  dla pojemności cieplnej "Q" ok. 30 KW i różnicy temperatur "dt" ok. 20 stopni - bufor ten musiałby mieć pojemność około 1200 litrów.
  Przykładowo: pojemność bufora dla domku, tak by można go było nagrzać w taryfie nocnej i żeby starczyło na cały dzień waha się w granicach ok. 2500 litrów.
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Dla podkowy to myślę że spokojnie wystarczy 500l ;)
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  BILGO napisał:
  Dla podkowy to myślę że spokojnie wystarczy 500l ;)
  Zatem taki 500 litrowy zbiornik przy podkowie o mocy ok. 5kW dla dt=20 stopni C musiałby być grzany przez ok. 5 godzin - co jest jeszcze dość optymalnym czasem.
 • Poziom 26  
  Takie odpowiedzi w zupełności mi wystarczą. Teraz wiem że moje plany nie były takie złe i będę się ich trzymał. Dzięki za zainteresowanie i pozdrawiam. Temat zamknięty.