Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka zasilacza impulsowego - który rezystor?

29 Lis 2015 19:08 1512 15
  • Poziom 29  
    Witam!
    Jak w temacie, mam do przerobienia (na 12V) zasilacz impulsowy model DAG-3004 30V 0.4A. Proszę, pokażcie mi który rezystor mam zastąpić, aby to zrobić poprawnie, próbowałem już bocznikować kilka rezystorów w okolicy sprzężenia zwrotnego, ale napięcie zmieniało się nieznacznie. Niżej schemat.

Przeróbka zasilacza impulsowego - który rezystor?
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Musisz wymienić diodę zenera Z2. Zastosuj taką na 10V
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 29  
    Podmieniłem zenerkę na 10V. Na wyjściu jest 8.3V i pływa w granicach +- 1V bez obciążenia. Po wlutowaniu oryginalnej zenerki na wyjściu jest jak przed modyfikacją: 28V stałe, nie pływa. Co robić?
  • Poziom 21  
    To wlutuj zenerkę na większe napięcie i sprawdź napięcie wyjściowe zasilacza pod obciążeniem, możesz też zmniejszyć wartość rezystora R13
  • Poziom 29  
    Z zenerką 13V jest 14.5V stałe bez obciążenia.

Dodano po 13 [minuty]:

Z innym egzemplarzem diody zenera 10V jest to samo, czyli 8V a po obciążeniu żarówkami spada do 0 i zaczyna próbkować, żarówki migają.
  • Poziom 21  
    Musisz tak dobrać napięcie diody zenera, aby na wyjściu zasilacza uzyskać żądane napięcie, w pewnym zakresie możesz je zmienić zmieniając rezystancję R13, ale nie zwiększaj jej (bo to pogorszy stabilność napięcia wyjściowego), lecz możesz ją zmniejszyć, nawet do połowy obecnej wartości. Do precyzyjnego doboru napięcia diody zenera możesz szeregowo z diodą zenera na 10V wlutować zwykłe diody krzemowe (np. 1N4148 - koniecznie spolaryzowane w kierunku przewodzenia). Każda z nich podniesie napięcie diody zenera o ok. 0,6V.
  • Poziom 29  
    Złe wieści. Z zenerką 13V jest 14.5V stałe, ale po obciążeniu żarówką, która pobiera tylko 200mA zasilacz również próbkuje, i robi się dyskoteka (żarówka świeci jak stroboskop). Coś tu jest nie tak...
  • Poziom 21  
    Żarówka o prądzie 200mA dołączona do zasilacza o wydajności 400mA to nie jest dobre połączenie. Zmierz omomierzem jej rezystancję i oblicz z prawa Ohma jaki prąd popłynie z zasilacza.
  • Poziom 29  
    Chodzi ci o prąd "rozruchu" przy niskiej rezystancji zimnego włókna żarówki? Zimna żarówka ma 5.3 Ohma, przy 14.5V daje to teoretycznie 2.7A, jednakże żarówka rozbłyskuje i to całkiem jasno, czyli ta rezystancja jest mniejsza.
    Wentylator komputerowy 12V ledwo się kręci. W obu przypadkach prąd nie przekracza 30mA, często zmienia swą wartość.
  • Poziom 21  
    Zmniejsz jeszcze rezystor R5 z 1.5k na 240Ω o mocy 2W. Co będziesz zasilał z tego zasilacza?
  • Poziom 29  
    Taśmę led. Zawsze myślałem, że jak spada napięcie, to rośnie prąd max. I tak jak kiedyś przerobiłem zasilacz 24V 1.2A na 12V, to prąd 2.8A spokojnie wytrzymywał. Ale to był zasilacz z układem scalonym.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Dobrze myślałeś, ale to był pewnie impulsowy stabilizator napięcia. Tutaj należałoby przewinąć uzwojenie wtórne w transformatorze, dać proporcjonalnie do zmniejszenia napięcia mniej zwojów, ale o również proporcjonalnie większym przekroju. Poza tym zwiększyć pojemność kondensatora elektrolitycznego na wyjściu i wymienić diodę prostowniczą po wtórnej stronie transformatora na taką, która ma prawie 3 razy większy prąd.
    Jaki prąd będzie pobierała taśma LED?
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    A ja bym się pokusił na wymianę diody zenera na TL431
  • Poziom 21  
    Tak, TL431 jest znacznie lepszym stabilizatorem niż jakakolwiek dioda zenera
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Z 30V na 12V, to jest za duża różnica, trzeba jeszcze dobrać elementy po stronie pierwotnej, co jest bardziej ryzykowne, albo dołożyć drugi zasilacz imp. Mam tak zrobione w mierniku częstotliwości. Pierwszy zasilacz imp. od drukarki 30V/0,4A, zasila drugi imp. 5V/ok.2A.
  • Poziom 29  
    Dobra, przekonaliście mnie, jest to niemożliwe bez przezwajania. Wcześniejszy zasilacz to nie był stabilizator impulsowy, tylko pełnoprawny zasilacz od drukarki, nawet podobny do tego. Macie po "pomógł" i dobranoc. Temat zamykam.