Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie lampy UV do naświetlarki do wytwarzania płytek PCB metodą fotochemiczną ?

29 Lis 2015 23:35 2136 15
  • Poziom 8  
    Witam

Przymierzam się do budowy naświetlarki do robienie płytek PCB metodą fotochemiczną (termotransfer jest już zbyt mało precyzyjny). Wybieram właśnie świetlówki UV. Jestem w tym kompletnie zielony i zastanawiam się pomiedzy dwoma modelami:
    https://sklep.avt.pl/swietlowka-4w-ultrafiolet-134-148mm.html
    http://allegro.pl/swietlowka-liniowa-uv-czarne-8w-g5-i5770586384.html
    Różnią się one mocą i rozmiarem. I teraz pytanie - które beda lepsze do domowej naświetlarki, które będzie łatwiej obsłużyć? Widziałem gdzieś, że do tego potrzebny jest starter i dławik, że można znaleźć to w żarówce energooszczędnej, ale tak na dobra sprawę, to nic nie wiem. Będę bardzo wdzięczny za fachową poradę osoby, która się na tym zna, która byłaby w stanie mi doradzić i mniej więcej poinstruować, z czego brac potrzebne elementy, typu starter, jak to podłączyć do kupy. Będę wdzięczny za pomoc

Pozdrawiam
    slawik1998
  • PCBway
  • Poziom 16  
    Dobór lamp UV zależy od tego jakiej emulsji zamierzasz stosować. Idealny dobór lamp to taki gdy maksimum pasma emisji lampy pokrywało się z długością fali maksymalnej czułości emulsji, w tedy naświetlanie trwa najkrócej.
    Napisz jakiej emulsji będziesz używał i jakich maksymalnych wymiarów płytki chcesz naświetlać to postaram się coś doradzić.
  • PCBway
  • Poziom 8  
    Na chwilę obecną posiadam taki laminat światłoczuły: http://botland.com.pl/laminaty/2144-laminat-swiatloczuly-jednostronny-15x30-cm.html
    Zaś płytki, które wykonuję póki co nigdy nie było większe niż 90x60mm. W najbliższej przyszłości to się raczej nie zmieni, więc można stwierdzić, że są to dość małe płytki. Na ogół robię dość małe płytki, a teraz gdy zaczynam lutować SMD, to stają się one jeszcze mniejsze
  • Poziom 16  
    Potrzebujesz lamp emitujących promieniowanie w paśmie UV - A, przy czym maksimum emisji powinno przypadać w zakresie 340-420 nm.
    Tutaj http://forum.atnel.pl/topic1292.html znalazłem dość rozbudowany temat o wytwarzaniu obwodów drukowanych metodą fotochemiczną.
    Między innymi opisują tam ludzie czym naświetlają płytki.
  • Poziom 8  
    Przejrzałem trochę tą stronę. I w sumie jestem trochę W kropce, ponieważ nie wiem, jaką długość fali oferują te świetlówki, które wysłałem wcześniej... Złożenie tego w całość już mam mniej więcej zrozumiałe, podłączenie tych świetlówek jeszcze nie do końca, ale to jeszcze poszukam w internecie (widziałem, że pod tym linkiem wcześniejszym jest kolejny, gdzie jest to opisane. Nie ma już tam zdjęć, ale opis jest dość jasny, więc powinienem to zrozumieć)
    Pamiętam, że gdy szukałem wczoraj świetlówek w internecie, to znalazłem kilka razy takie o mocy 8W i podanej długości fali. Problem w tym, że miały one około 40cm długości, czyli są troszkę za długie. Mi z racji niewielkich płytek odpowiadały by te krótsze świetlówki, które wysłałem wcześniej. Nie wiem tylko, jaka jest tą długość fali... Będę jeszcze szukał czegoś w internecie. Może w końcu gdzieś znajdę takie świetlówki w jakiejś rozsądniej cenie. Gdyby jednak ktoś gdzieś w internecie takie widział, to prosił bym bardzo o link do nich. Z góry dziękuję

EDIT: znalazłem przed chwilą coś takiego: http://www.megascena.pl/omnilux/omnilux-uv-tu...-g5-t5-5000h-220-x-16mm-19340.html?from=ceneo
    Moc i rozmiar idealne. Nie ma tylko tej długości fali..
    Świetlówki Philips są dość drogie, więc chyba takich bym nie szukał
  • Poziom 43  
    Zainteresuj się świetlówkami UV 9W do lamp do utwardzania paznokci czy tipsów. Mają one długość fali 365nm i wydają się idealne do tego zastosowania. Zresztą do małych płytek można wykorzystać taką gotową lampę bez potrzeby budowania własnej. Przykład: http://www.naszepaznokcie.pl/produkt/zarowka-uv-9w i gotowa lampa: http://www.naszepaznokcie.pl/produkt/lampa-uv-36w-120s-180s-swiecenie-stale-czerwona
  • Poziom 8  
    Gotowej lampy chyba nie chciałbym kupować, bo gdyby kiedyś w przyszłości przyszło mi do głowy robić coś większego, to wtedy odległość płytki od lampy będzie zbyt mała.
    Chyba, żeby kupić taką lampę do paznokci i z niej zabrać elektronikę i świetlówki, do własnej naświetlarki. Normalnie koszt czterech świetlówek i czterech żarówek, z których trzeba wziąć elektronikę byłby chyba większy, niż kupna jednego gotowego produktu, w którym jest już wszystko. Wtedy już miałbym dowolny wybór odległości płytki od lamp uv. I to by było chyba dobre. Byłbym wdzięczny za jakąś opinię na temat tego konceptu
  • Poziom 29  
    Zainteresuj się lampami Actinic BL 8W Philipsa. Zrobiłem na nich trzy naświetlarki, więc wiem co mówię.
    Robiłem testy świetlówek UV z lamp do tipsów i w porównaniu do świetlówek Actinic wypadają blado.
    Nawet kupiłem trzy kompletne lampy do tipsów (cztery świetlówki w każdej lampie), bo zamierzałem wykorzystać je do kolejnej naświetlarki, ale dałem sobie spokój i nowiutkie lampy leżą sobie i czekają na lepsze czasy.
  • Poziom 8  
    Nie widziałem ich wcześniej, wydają się bardzo dobre i dość tanie, skłaniał bym się do ich zakupu. Tylko jedno pytanie - uruchomię je przy użyciu elektroniki ze zwykłej żarówki energooszczędnej, czy trzeba będzie stosować coś innego?
  • Poziom 29  
    slawik1998 napisał:
    Nie widziałem ich wcześniej, wydają się bardzo dobre i dość tanie, skłaniał bym się do ich zakupu. Tylko jedno pytanie - uruchomię je przy użyciu elektroniki ze zwykłej żarówki energooszczędnej, czy trzeba będzie stosować coś innego?

Poczytaj ten wątek.
    W swoim projekcie zastosowałem właśnie elektronikę ze świetlówek chyba 9W lub 11W.
    Ważne aby wybierać takie układy, które pozwalają na soft start. Przedłuży to życie świetlówkom.
  • Poziom 8  
    Czyli jak rozumiem - najlepiej będzie kupić cztery takie świetlówki, cztery żarówki energooszczędne, żeby mieć elektronikę, ewentualnie lustro. Obudowę złożę sobie sam, resztę też jakoś ogarnę. Czyli zostaje mi tylko to wszystko kupić i złożyć w całość
  • Poziom 8  
    Jak rozumiem, powinienem kupić cztery żarówki energooszczędne, z nich wyjąć elektronikę i po podpięciu ich do świetlówek UV, będzie to już działać?

Dodano po 1 [minuty]:

Tego typu?
  • Poziom 8  
    Stosując te świetlówki Actinic, muszę mieć jakiś dodatkowy transformator, czy wszystko zasilam z 230V?
  • Poziom 29  
    Jak masz elektronikę ze świetlówek to nic więcej nie jest potrzebne.
    Przecież te świetlówki są bezpośrednio wkręcane w oprawki e27 tak jak zwykłe żarówki.
    Wpisz sobie w google "świetlówka kompaktowa" i obejrzyj grafikę. Są pokazane zarówno świetlówki jak i częściowo zdemontowane układy zapłonowe.
  • Poziom 20  
    Potrzebujesz świetlówki Philips TL8W/05 Link
    05 jest oznaczeniem koloru (maximum dla 365nm). Występują również inne numery lecz odpowiadają one innej długości fali. Takie świetlówki są stosowane w profesjonalnych naświetlarkach. Lampy muszą być dość blisko siebie, na pokrycie powierzchni A4 potrzeba 4 lampy.