Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HDD ST9320423AS - Odzyskiwanie/ naprawa danych z dysku poprzez ubuntu

gladius89 30 Lis 2015 00:11 927 9
  • #1 30 Lis 2015 00:11
    gladius89
    Poziom 5  

Dzień dobry

Padł mi dysk HDD ST9320423AS w laptopie z Windowsem 7.

Nie do końca potrafię dojść co się stało z dyskiem. System się nie uruchamia z dysku bo wyskakuje error "Not bootable device"

Próbowałem podłączyć dysk do drugiego komputera poprzez przejściówki USB, ale nie jest wykrywany przez system drugiego PC pomimo, że wydaje odgłosy pracy.

W końcu zrobiłem obraz Ubuntu na pendrive i chcę odzyskać dane przy pomocy linuxa i tu zaczęły się schody. Ubuntu to dla mnie inny świat. Udało mi się wejść w listę dysków i widzę, że linux go wykrywa ale kompletnie na tym etapie nie wiem co dalej.
    Jest napisane w assesmencie disku że:
    Disk is OK, one bad sector.

Czy mógłbym prosić o pomoc? Na tym dysku są moje zdjęcia z 5 lat moich wyjazdów i nie chcę kliknąć czegoś co permamentnie usunie mi dane z dysku.

Wersja Ubuntu: ubuntu-15.10-desktop-amd64

0 9
  • #3 30 Lis 2015 01:10
    Nicedog
    Poziom 23  

gladius89 napisał:
    Na tym dysku są moje zdjęcia z 5 lat moich wyjazdów i nie chcę kliknąć czegoś co permamentnie usunie mi dane z dysku.
    A może Kolega spróbuje posłużyć się programem DMDE.
    Kiedyś byłem w podobnej sytuacji > https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14934485#14934485 - i najlepiej taki odzysk było wykonać za pomocą DMDE.

Dodano po 10 [minuty]:

Link

Powyżej pokazano jak odzyskuje się dane z pendrive, co jest analogiczne do sposobu odzyskiwania danych z dysku.:)

DMDE można pobrać np. ---> tutaj

0
  • #4 30 Lis 2015 21:50
    gladius89
    Poziom 5  

RometFan;p napisał:
    No skoro możesz wejść na dyski z poziomu ubuntu to kopiuj i tyle. Jak to nie da rady, to spróbuj uruchomić dysk pod komputerem stacjonarnym, często pomaga zewnętrzne źródło zasilania.

Pisałem już na początku, że Dysk jest nie wykrywalny, Jedynie z poziomu zarządzania dyskami wyskakuje inforamcja, że dysk jest nie zainicjowany.
    Nicedog napisał:

A może Kolega spróbuje posłużyć się programem DMDE.
    Kiedyś byłem w podobnej sytuacji > https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14934485#14934485 - i najlepiej taki odzysk było wykonać za pomocą DMDE.

Próbowałem, podczas wyboru dysku fizycznego wyskakuje błąd z marszu, że:

Dodatkowo zrobilem screena z Crystaldisk info:
    Nie wie mjakim cudem dysk pokazuje 8 GB jak ma on 320 GB

0
  • #5 30 Lis 2015 22:09
    2692051
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 30 Lis 2015 22:26
    gladius89
    Poziom 5  

Mogę coś z tym zrobić? Od kilku dni szukam jak to naprawić/odzyskać.

0
  • #7 30 Lis 2015 22:30
    2692051
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 01 Gru 2015 11:55
    helmud7543
    Poziom 42  

Widzę że atmosfera gorąca - proszę o wyrozumiałość - nie jestem specjalistą, mam coś wiedzy teoretycznej ale potrzebujemy praktyka lub solidnych opisów. Ogólnie problem polega na tym, że specjaliści z tej dziedziny przestali być aktywni :-( Spróbuję opisać co wiem z teorii i niewielkiego doświadczenia, ale proszę nie traktować tego jak wyrocznię.

Otóż autor ma prawdopodobnie do czynienia z uszkodzeniem firmware, raczej jest to błąd softowy, przypuszczalnie modułu translatora (błędnie podawana pojemność, cecha charakterystyczna dla problemów z translatorem, czyli modułem [takim podprogramem firmware] odpowiadającym za przeliczanie CHS, czyli "cylinder, głowica, sektor" - zachowane wirtualnie i archaiczne, ale konieczne ze względu na zgodność z BIOS, na LBA, czyli "logiczne adresowanie bloków" - umożliwiające zastosowanie np: 200 GB pojemności w dysku, który nie musi mieć przy tym 250 głowic fizycznych, a musiałby gdyby tego nie było :-)), niż uszkodzone sektory SA (SA to "strefa serwisowa", zapisana jest na wydzielonych częściach talerza, tam w większości dysków znajduje się część firmware, reszta jest w elektronice w pamięci ROM - to by była sytuacja beznadziejna w warunkach domowych). To dobra wiadomość, choć to tylko przypuszczenia. Zła, że to nie jest słynna czarna seria 11, tylko 7200.4 i tu uwaga: nie stosować procedur dla "czarnej serii" (7200.11) bo faktycznie najprawdopodobniej skończy się to śmiercią dysku i podrożeniem (albo wręcz uniemożliwieniem) odzyskania danych po ewentualnym oddaniu do serwisu. Należy poszukać informacji czy były tego typu przypadki z serią 7200.4, czy są procedury naprawcze i uaktualniony firmware. I naprawdę - ostrożnie z wnioskami, bo "zabawa" z firmware to nie zabawa.

1
  • #9 14 Gru 2015 15:16
    gladius89
    Poziom 5  

Za głupi do tego jestem chyba :(

Próbuję odzyskiwac dane posektorowo ale nie idzie
    Link

0
  • #10 14 Gru 2015 16:18
    helmud7543
    Poziom 42  

Opisz po kolei co robisz i co się dzieje nie tak. Oczywiście problem z firmware już jest załatwiony?

0