Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki uniwersalny układ do ładowania akumulatora 12V, 7Ah.

30 Lis 2015 08:37 1362 4
  • Poziom 9  
    Witam.
    Czy możecie coś doradzić na temat ładowania klasycznego akumulatora ołowiowego bezobsługowego 12V np. 7Ah lub 6Ah.
    Jaki układ ładowania, czy zasilacz lepszy stabilizowany czy sam układ układ graetza czy może jeszcze coś innego?
    Jaki rodzaj ładowarki najlepszy i jak ją wykonać? Czy mogę np. wykorzystać jakiś klasyczny zasilacz 12V do urządzeń elektronicznych?
  • Poziom 30  
    Lepszy jest dedykowany układ z automatyką do ładowania akumulatora, na pewno niestabilizowany. Na elektrodzie jest dużo projektów musisz sam wybrać jaki ci pasuje, ostatni prosty np.Link.
  • Poziom 9  
    ale rozumiem, że ta automatyka jest potrzebna jedynie w celu zabezpieczenia przed przeładowaniem lub odwrotnym podłączeniem.
    Stosując transformator i diodę prostowniczą, sądzicie, że lepszy byłby sam układ gretza czy jedna dioda prostownicza?
    Czy taka prosta ładowarka nie byłaby najlepsza:
    Jaki uniwersalny układ do ładowania akumulatora 12V, 7Ah.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Lepszy układ graetza, jedna dioda to tylko prostowanie jednopołówkowe, odnośnie automatyki masz rację.
  • Poziom 38  
    Ja przez ponad 30 lat stosowałem z powodzeniem prostownik, który składał się tylko z transformatora i jednej diody. Parę lat temu zastąpiłem diodę mostkiem (gretzem). Przy jednej diodzie ładowanie będzie trwało ok. dwukrotnie dłużej niż przy mostku z powodu wykorzystywania tylko jednej połówki - innych skutków to nie powoduje. Przy wykorzystywaniu tak prostego prostownika tylko ładowania akumulatorów nie ma sensu stosowania kondensatorów wygładzających, bo tą rolę skutecznie pełni akumulator.
    W moim prostowniku trafo na wyjściu miało 12V~.