Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra PW 3017 - Brzeczy transformator po wymianie kondensatorów

30 Lis 2015 11:10 4023 44
  • Poziom 15  
    Odnalazłem w moich starociach legendarny wzmacniacz Unitry PW 3017. Po podłączeniu słychać było jedynie brzęczenie na obu kanałach. Rozkręciłem i na pierwszy rzut oka dostrzegłem bardzo napuchnięte kondensatory 4700µF 25V Znalazłem w składziku takie, tylko na 50V i dokonałem podmiany. Teraz po uruchomieniu w głośnikach już nie słychać przydźwięków, ale transformator strasznie brzęczy. Proszę o porady.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 11  
    Nowe kondensatory są na zbyt wielkie napięcie przez co bardziej obciążają transformator. Zalecam iść do najbliższego elektronicznego i wymienić kondensatory na takie jak były oryginalnie. Koszt takiego kondensatora to około 80 gr/szt. więc chyba lepiej dać za kondensatory nie więcej niż 20 zł zamiast tracić transformator za ponad 100 zł.

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Serwisant
    Pewnie wcześniej też buczał, tylko nie słyszałeś. Sprawdź czy kondensatory poprawnie biegunowo wmontowałeś.

fendriu napisał:
    Nowe kondensatory są na zbyt wielkie napięcie przez co bardziej obciążają transformator.

Boże czemu nie grzmisz.
  • Poziom 30  
    fendriu napisał:
    Nowe kondensatory są na zbyt wielkie napięcie przez co bardziej obciążają transformator.

Że co?
    @chalupka1980
    Wg schematu tam powinny być na 40V a nie 25V.
    Pewnie dlatego były napuchnięte.
    Te które zastosowałeś jak najbardziej mogą być.
    Sprawdź biegunowość, tak jak pisał kolega wyżej.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 15  
    Nowe kondensatory, to koszt około 25zł u mnie w sąsiadującym sklepie. Nie mając pewności, czy wzmak ruszy najpierw próbuję z częściami z odzysku, bo nie wiem, czy remont generalny, to nie skórka za wyprawke. Chyba większe napięcie kondensatorów, to tylko zapas bezpieczny.
    Czy możliwy jest taki objaw przy odwrotnym wlutowaniu? Moim zdaniem są dobrze wlutowane. Te zastępcze są niczym nie oznaczone i opierałem sie na mierniku. Co sie stanie, gdy dla doświadczeń odwrócę polaryzację?
  • Poziom 30  
    chalupka1980 napisał:
    Co sie stanie, gdy dla doświadczeń odwrócę polaryzację?

Będą wyglądać tak samo jak te stare albo wybuchną.
    Daj zdjęcie tego zamiennika.
  • Poziom 11  
    Kondensator po stronie minusa powinien mieć biały/szary pasek na obudowie.
  • Poziom 15  
    Nic -z tyłu piękny jednolity czarny kolor. Tak w starych, jak i w nowych na nóżce jest czarna kropka, ale według miernika obydwa typy są względem siebie odwrotne.
  • Poziom 26  
    Czarna kropka oznacza minus. Nawet masz opis słowny na obudowie kondensatora: BLACK-NEG.
  • Poziom 30  
    perch napisał:
    Czarna kropka oznacza minus. Nawet masz opis słowny na obudowie kondensatora: BLACK-NEG.

No i wszystko jasne.
  • Poziom 15  
    No nie zupełnie jasne. W takim razie fabryczne kondensatory Elwro były mają na kropkach plus i tak były wcześniej zamontowane. Założę chełm i spróbuję odwrócić.
  • Poziom 15  

Czyli co? -odpalać?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Źle. Zobacz jak wewnętrznie są połączone kondensatory w tej Elwie:
  • Poziom 30  
    Dorze że spytałeś, chyba że już za późno.
  • Poziom 15  
    Lubie pytać mądrzejszych od siebie.
    No rzeczywiście -zagubiłem się. Czyli muszę przelutować prawy kondensator odwrotnie?
  • Poziom 30  
    chalupka1980 napisał:
    Czyli muszę przelutować prawy kondensator odwrotnie?

Tak, ale trzeba się upewnić że biały to na pewno plus na płycie daj zdjęcie płyty od góry.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Połącz tak jak na obrazku:

• Poziom 15  
    Jest oznaczenie plusa przy żółtym (pokryte było kurzem) -zamieniam w takim razie lewy kondensator.
  • Poziom 30  
    chalupka1980 napisał:
    Jest oznaczenie plusa przy żółtym (pokryte było kurzem) -zamieniam w takim razie lewy kondensator

Tak zrób.
  • Poziom 15  
    Włączyłem -transformator nie brzęczy, ale również nie ma żadnego dźwięku -badam na słuchawkach.
    Na chwilę obecną muszę wyjść do pracy -jak wrócę bedę działał dalej, uparcie do pierwszego pożaru :D
  • Poziom 30  
    Miernik do ręki, i pomierzyć napięcia, schemat masz.
  • Poziom 26  
    Sprawdź bezpieczniki na początek.
  • Poziom 15  
    Bezpieczniki 2,5A były spalone. Po wymianie za transformatorem nie pojawia sie praktycznie żadne napięcie (przed jest). Jakoś nie chce mi sie wierzyć, że transformator się uszkodził -nie wiem, co jest.
  • Poziom 26  
    Zmierz bezpośrednio na zaciskach transformatora czy jest napięcie pierwotne przemienne 230V(ostrożnie) oraz napięcia po stronie wtórnej. Miernik ustawiony na pomiar napięcia przemiennego.
    Możliwe uszkodzenie diod w mostku prostowniczym.
  • Poziom 20  
    Może oprawki bezpieczników są zaśniedziałe i nie przewodzą. Dioda LED świeci ?