Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką drukarkę 3D, rozpoznanie wstępne dla biznesu 3D

30 Lis 2015 13:33 4377 7
  • Poziom 12  
    Witam,

ostatnio wpadł mi do głowy biznes z wydrukami 3D. W tym temacie jestem zupełnie zielony.

Do sedna:
    mam możliwość uzyskania dotacji na założenie firmy, czyli czy mi wyjdzie czy nie drukarka mi zostanie. Z drukarkami 3D nie miałem nigdy do czynienia. Jestem studentem Elektrotechniki na Politechnice i co nieco miałem już programowanie które mnie dość zainteresowało. W przyszłości będę projektował obwody elektryczne do mieszkań/bloków itd. a więc w grę wchodzi projektowanie nowych elementów do wydruku przeze mnie np. w AutoCadzie co i tak będę musiał opanować na uczelni (projekty w AutoCad).

A więc:

Jaką drukarkę mi polecicie powiedzmy do 6000 zł? Cena oczywiście może ulec zmianę jednak czy ja jako początkujący poradzę sobie z takim sprzętem.

Pozdrawiam Wszystkich
  • BotlandBotland
  • Moderator Robotyka
    1 - Dotacje trzeba zwrócić. Jeżeli biznes nie wypali, będziesz miał dług do zwrotu. Dotacje to nie jest prezent na wieczne nieoddanie. Uda się - spłacisz w podatkach. Nie uda się - trzeba oddać i nie ma "przebacz".
    2 - Jaką drukarkę? A co chcesz robić? ;) Drukarkę dobiera się do potrzeb. Zainteresowałeś się chociaż do jakich klientów chcesz się zwrócić i jakie zlecenia wykonywać?
    3 -Drukarkę umiesz obsłużyć? Przychodzi klient z rysunkiem 2D na serwetce, pomazany ołówkiem, niewyraźny, a ty masz "na wczoraj" zaprogramować maszynę
    i zrobić model komputerowy szkicu w 3D. I klient musi być zadowolony, bo nie zapłaci.
    4 - Jaka wydajność i jakie ceny twojej firmy? Jak to się ma do cen na rynku? Czym przyciągniesz klienta? Bo raczej nie wzorkiem na koszuli.
    5 - Czy będziesz coś projektował, to się dopiero okaże. Tym bardziej że projekty elektryczne to coś zupełnie innego niż projekty przestrzenne do druku 3D.
    6 - Masz sesję. Twoja przyszłość się liczy, a tu wpada klient z pilnym zamówieniem i zamiast się uczyć - musisz robić. Albo po prostu nie zarobisz i firma pada.
    7 -Własna firma to praktycznie praca 24 h/dobę. Spać nie zawsze się da.
    8- Będziesz robił jedną sztukę dziennie, czy 100 na godzinę?

Podsumowując, musisz coś więcej wiedzieć o planowanym biznesie niż tylko to, że będziesz miał drukarkę i chcesz klepać za kasiorkę wydruki przestrzenne.
  • BotlandBotland
  • Poziom 12  
    Wiem o co chodzi z dotacjami i prowadzeniem firmy, o to się nie martwcie gdyz na codzien pracuje w firmie u ojca i często sam wszystkim steruje.

To może zaczne tak:
    Chce zacząć od drukowania gotowych projektow, oczywiscie pierwsze nauka na próbach i błędach dla siebie później może jakieś drobnostki dla kolegów z forum, z AutoCada wybieram się na profesjonalny kurs właśnie z tego co będzie mi potrzebne. Nie oczekuję, że po zainwestowaniu takich pieniędzy od razu będę mógł się z tego utrzymać.

Polecicie mi jakąś drukarkę mniej więcej w takiej cenie, żebym mógł się z nią wiele nauczyć?
  • Poziom 34  
    Czy potrafisz zaprojektować element 3D w formacie akceptowanym przez drukarkę ?
    Jeśli nie to kupowanie drukarki nie ma żadnego sensu.
  • Poziom 12  
    Ale jeśli początkowo chciałbym spróbować hobbystycznie zabawę z drukarką 3D to chyba nie muszę umieć projektować elementów przed moimi pierwszymi wydrukami
  • Moderator Robotyka
    Jak chcesz hobbystycznie, to kup sobie zestaw do montażu drukarki i sam ją zbuduj. Nie ważne jak będzie - Pouczysz się, zobaczysz jak to idzie, ile kosztuje jej utrzymanie i jak to wygląda. W międzyczasie poznasz realia, zobaczysz co ci się podoba a co nie. Może zaprojektujesz coś, co można drukować i potem sprzedawać gotowy produkt, np. na firmę ojca. Może przekonasz ojca, by ci coś dorzucił do kieszeni w ramach inwestycji?

Ale z marszu, kupować gotową maszynę, otwierać firmę, brać dotacje, nie znając rynku, uczyć się pracy, pracować i poznawać rynek i jednocześnie studiować - to lekko jest nierealistyczne, mówiąc eufemizmami.

Najlepsza opcja to coś jak najtańszego do nauki, może do samodzielnego montażu, podczepić się bez zobowiązań pod firmę ojca i na jego rachunek pracować.
    Poznasz temat, rynek, znajdziesz klientów - pójdziesz na swoje, zainwestujesz.

Lecz w tym momencie chcesz złapać za wiele srok za ogon.
    Jakaś drukareczka za 2 -3 tysiące, może malutki kredycik lub z własnych oszczędności i wtedy się uczyć.
    Nie ryzykujesz, nie blokujesz sobie czasu i możliwości. Masz czas studiować. A Politechnika jest wymagająca. I rok to pikuś, I sesja to ostrzeżenie, a druga to dożynki. Do obrony pracy dotrwa was może 1/3 jak będziecie zdolni. I to jest niestety coś co trzeba brać pod uwagę - Studia to nie gimnazjum, ani technikum czy inne liceum. Potrzeba na to sporo czasu i pracy.
    Nie będziesz miał tego, prowadząc jednocześnie firmę i uczyć się podstaw potrzebnych do jej utrzymania.
  • Poziom 34  
    Kupując drukarkę 3D nauczysz się jedynie nią obsługiwać. Zapewne pobawisz się nią tydzień i odłożysz.
    Zwróć uwagę, że dobre książki powstają nie dla tego, że ktoś kupił odpowiedni długopis. Podobnie jest drukarką 3D. Nie jest istotne w jaki sposób stworzysz dany detal ale najważniejsze jest co stworzysz.
  • Poziom 12  
    Dzięki Panowie za zainteresowanie!

Nie napaliłem się na zakup, robię wstępne rozpoznanie.
    Myślę że dopiero po najbliższej sesji dojdzie do zakupu.

Oczywiście dzwoniłem w parę miejsc dzisiaj i wybiorę się do Lublina do dystrybutora 3Novatica w celu obejrzenia "z czym się to je" ten druk 3D oraz drukarkę podczas pracy, podobną a może nawet taką samą--> Gate 2.0.
    Pan z 3Novatica powiedział, że na miejscu będę mógł o wszystko dopytać i ktoś poświęci mi trochę czasu jeśli jestem zainteresowany. Obecnie chce obejrzeć ogólnie program do Gate 2.0 i pobieram go od nich ze strony i zainstaluje sobie na laptopie