Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet vectry - wyłączenie funkcji routera Vectry

helhaim 30 Lis 2015 14:19 4245 21
  • #1 30 Lis 2015 14:19
    helhaim
    Poziom 8  

Witam,

mam założony w wynajmowanym mieszkaniu internet z vectry na moja osobę. Router niestety jest w innym miejscu w mieszkaniu, do którego nie mam dostępu bo mieszka tam inny współlokator. No i korzysta a nie płaci więc... :twisted: :)
    Z jego pokoju mam wyprowadzony kabel RJ-45 od routera Vectry, do którego mam podłączony router Asus TR-N12+ ustawiony w trybie routera, do którego podłączone mam i lanem i wifi moje urządzenia. Czy istnieje magiczny sposób, aby:
    1. Wyłączyć wifi w routerze Vectry? (Prawdopodobnie jest taka opcja w bok operatora. Chodzi mi o tryb pracy "bridge")
    2. Czy da się jakoś zablokować porty Lan w tamtym routerze?
    Czym ogólnie poskutkuje przełączenie trybu pracy Routera Vectry na Bridge?

0 21
  • #2 30 Lis 2015 15:16
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Jaki kabel wchodzi _DO_ routera ? nie da się tego pociągnąć do twojego pokoju ?

Dodano po 48 [sekundy]:

WIFI vektry powinno się dać ustawić swoje hasło.

0
  • #3 30 Lis 2015 15:17
    helhaim
    Poziom 8  

Do routera Vectry wchodzi kabel koncentryczny (okrągła wtyczka).
    Nie dzwoniłem jeszcze do Vectry w sprawie przenosin routera, ale znając ich podejście to będzie "nie da się".

ok, hasło wi-fi mogę zmienić. A co daje opcja bridge do wyboru w menu na stronie bok operatora? Bo dostęp do samego routera oczywiście zablokowany...

0
  • #4 30 Lis 2015 15:24
    bogiebog

Jest tam jakis zarządzanie dostępem ? tak ? to ustaw tylko jeden IP z dostępem do neta, inne bez dostępu, i przypisz sobie statyczne ten IP adres.

Dodano po 47 [sekundy]:

Spróbuj najpierw zadzownić o przedłużenie kabla koncentrycznego.

Dodano po 30 [sekundy]:

Router model ? daj linka do instrukcji routera.

Dodano po 4 [minuty]:

bogiebog napisał:
    Jest tam jakis zarządzanie dostępem ? tak ? to ustaw tylko jeden IP z dostępem do neta, inne bez dostępu, i przypisz sobie statyczne ten IP adres.

albo Filtr po mac adresie

0
  • #5 30 Lis 2015 15:24
    helhaim
    Poziom 8  

Thomson tc7200.20 to model routera.
    Zarządzanie dostępem mam tylko z poziomu Strefy klienta Vectra i jedyne co mogę tam zmienić to tryb pracy routera z router na bridge oraz zmienić hasło do wifi i kanał transmisji bezprzewodowej... to tyle jeśli chodzi o jakiekolwiek zmiany w tamtym routerze. W moim co prawda mogę wszystko, ale ktoś zawsze może się do tamtego kablem podłączyć.... chyba tylko opcja przedłużenia koncentryka zostaje....

0
  • #6 30 Lis 2015 15:27
    jurek.adam
    Poziom 43  

helhaim napisał:
    chyba tylko opcja przedłużenia koncentryka zostaje
    To jedyna opcja. Możesz zamówić u dostawcy.

0
  • #7 30 Lis 2015 15:27
    bogiebog

czy w bridgu będziesz miał login ppp i hasło ?

0
  • #8 30 Lis 2015 15:28
    helhaim
    Poziom 8  

rozumiem, że przełączenie w tryb bridge wyłączy mi dhcp na routerze vectry??

Dodano po 38 [sekundy]:

bogiebog napisał:
    czy w bridgu będziesz miał login ppp i hasło ?

nie, niestety nie mam dostępu do tych danych.

0
  • #9 30 Lis 2015 15:29
    bogiebog

No to jak działa tryb bridge ? dostanie twój router IP publiczne wtedy po DHCP ?

tylko przedłużenie koncentryka zatem wchodzi w grę.

0
  • #10 30 Lis 2015 15:31
    jurek.adam
    Poziom 43  

Nic nie da bawienie się w bridge, modem musi zmienić lokalizację tak, aby kolega nie miał fizycznego dostępu inaczej nie zabezpieczy się przed nim.

0
  • #11 30 Lis 2015 15:31
    helhaim
    Poziom 8  

no nie działa, bo jak go włączam to wywala mi internet i tyle.... problem ustępuje po powrocie do trybu router.... ech... trzeba zadzwonić do operatora chyba...

0
  • #12 30 Lis 2015 15:32
    jurek.adam
    Poziom 43  

bogiebog napisał:
    No to jak działa tryb bridge ?
    Przydziela IP przez DHCP na końcowe urządzenie klienta i to wszystko.

0
  • #13 30 Lis 2015 15:33
    helhaim
    Poziom 8  

bogiebog napisał:
    No to jak działa tryb bridge ? dostanie twój router IP publiczne wtedy po DHCP ?

tylko przedłużenie koncentryka zatem wchodzi w grę.

info przy opcji wyboru trybu bridge mówi, że wtedy dostaję publiczny ip z dhcp, tak jak piszesz. Tylko tak czy siak internetu nie mam. Tyle, że wcześniej próbowałem z drugim routerem adsl zamiast dsl. Czy to może być różnica?

0
  • Pomocny post
    #14 30 Lis 2015 15:34
    jurek.adam
    Poziom 43  

Jak włączasz bridge to musisz zrestartować modem prądowo, żeby zadziałało.

0
  • #15 30 Lis 2015 15:37
    helhaim
    Poziom 8  

a jak jestem w trybie bridge to ip dostaje drugi router (z którego korzystam ja) podpięty do tamtego kablem? Czy mój router może nadawać ip moim urządzeniom przez dhcp?

0
  • Pomocny post
    #16 30 Lis 2015 15:45
    jurek.adam
    Poziom 43  

W bridge standardowo do równoczesnego wykorzystania są 2 publiczne adresy i dostaną je 2 pierwsze podłączone urządzenia. Kolejne nie dostaną adresu i internet nie będzie na nich działał. Jak chcesz coś potem zmienić, podłączyć inny komp. lub router to trzeba znowu zrestartować modem, aby nowe urządzenia dostały adresację. Tak dziwacznie sobie to Vectra wymyśliła.

Dlatego bridge nic Ci nie da, trzeba przenieść modem, bo aby kolega miał dostęp do internetu wystarczy mu kabel i ewentualnie restart modemu.

Dodano po 2 [minuty]:

Obojętnie czy modem masz w bridge, czy w trybie router - swój dodatkowy router możesz zawsze podłączyć i dalej dzielić internet. Ale jak pisałem to nie rozwiązuje problemu ze współlokatorem tylko fizyczne odcięcie go od sprzętu.

1
  • #17 30 Lis 2015 15:46
    helhaim
    Poziom 8  

dzięki wielkie za odpowiedź. Zawsze to lepiej, żeby fachowiec się wypowiedział :)
    jeśli ktoś chciałby coś dodać w temacie to chętnie poczytam, a ja dzwonię do op-a z prośbą o interwencję w takim razie.
    Fakt jeszcze jeden mi się przypomniał. U mnie w pokoju jest dekoder bo mam TV z Vectry... ale roumiem, że to inne kable są?

0
  • #18 30 Lis 2015 15:56
    jurek.adam
    Poziom 43  

helhaim napisał:
    Fakt jeszcze jeden mi się przypomniał. U mnie w pokoju jest dekoder bo mam TV z Vectry... ale roumiem, że to inne kable są?
    To zmienia postać rzeczy! Ustal jaki rozgałęźnik jest na wejściu, jeśli w gnieździe to odkręć śrubkę i podejrzyj co tam siedzi. Tak w ciemno to widzę to tak, że rozgałęźnik i modem można przenieść do Twojego pokoju, a łącznik kabla zastosować w pomieszczeniu współlokatora. Najlepiej narysuj schemat tej instalacji albo porób zdjęcia to konkretnie podpowiem.

0
  • #19 30 Lis 2015 16:16
    helhaim
    Poziom 8  

Kurcze, u mnie w pokoju jest tylko ten koncentryk podłączony do dekodera i on biegnie po ścianie razem z kablem RJ-45 do mojego routera i znika w ścianie. Ni cholery nie mogę go znaleźć w korytarzu, a do tamtego pokoju nie mam dostępu... nie widzę nigdzie żadnego rozgałęźnika niestety. Wiem, że coś takiego jest chyba właśnie w tamtym pokoju, jak dobrze pamiętam, bo kiedyś go wynajmowałem.

0
  • #20 30 Lis 2015 16:23
    jurek.adam
    Poziom 43  

Pewnie tam jest rozgałęźnik. Na próbę można odpiąć dekoder i podłączyć w jego miejsce modem, jak się zaloguje i będzie internet to już z górki.

Tak z ciekawości zapytam - to jak chciałbyś przenieść modem bez dostępu do tamtego pokoju?

0
  • #21 30 Lis 2015 16:26
    helhaim
    Poziom 8  

komisyjnie z właścicielem mieszkania :) internet na mnie stoi, tamten twierdzi, że nie korzysta, ale jak kiedyś wywaliłem neta celowo to latał i dzwonił , że problemy z siecią, hehe.
    Rozumiem, że jak net będzie na tym kablu hulał to wystarczy wziąć ten rozgałęźnik i podpiąć drugi kabel to dekodera i już? Kwestia czy ja mogę coś takiego sam zrobić bez info do vectry, bo pewnie nie bardzo...

0
  • #22 30 Lis 2015 16:42
    jurek.adam
    Poziom 43  

Możesz sam przepiąć o ile nie jest nakombinowane z rozgałęźnikami po drodze, dlatego napisałem jak sprawdzić. W modemie trzeba podejrzeć poziom sygnału (dowstream/upstream) przed przepięciem i po.

Dodano po 2 [minuty]:

Potrzebny będzie taki łącznik, do kupienia w każdym sklepie RTV lub w necie:
    http://sklep.moka.pl/profesjonalny-lacznik-beczka-pct-nierdzewna-p-1728.html

Dodano po 4 [minuty]:

Jeśli nie czujesz się na siłach to zamów technika z Vectry zrobi co należy tylko nie jest to usługa bezpłatna.

0