Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wpływ paneli fotowoltaicznych na energię bierną?

30 Lis 2015 15:27 5559 41
  • Poziom 22  
    Witam.

Zastanawiam się nad montażem paneli fotowoltaicznych w firmie. (Instalacja o mocy około 20kW).
    Mam też kompensator mocy biernej w związku z kilkoma silnikami które pracują w moim zakładzie, wszystko działa dobrze, nie płacę "kar" za moc bierną.

Czy montaż takich paneli wpływa w jakiś sposób na kompensacje mocy biernej? (Nadwyżka energii byłaby oddawana do sieci i następnie rozliczna).
    Z tego co wiem i czytałem instalacja paneli nie wpływa na energię bierną, ale wolę się upewnić i zapytać tutaj gdyż dopiero wdrażam się w te tematy.
    Z góry dziękuje za odpowiedź.
  • Fotowoltaika
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam!
    Spytaj dostawcę invertera o cos fi oferowanego urządzenia, w opisach można poczytać o spotykanych wartościach regulowanych od 0,8 indukcyjnego do 0,8 pojemnościowego - zatem taki inverter może służyć również jako kompensator mocy biernej.
  • Poziom 22  
    Ok, dziękuje za informacje, zapytam.

Ale ogólnie instalacja paneli nie ma wpływu na kompensacje mocy biernej? Bo o tym zapewniał mnie instalator, ale czytałem różne rzeczy na ten temat.
  • Pomocny post

Poziom 7  
    Uwaga w niektórych przypadkach instalacja fotowoltaiki powoduje generację energii biernej pojemnościowej. Jeśli będziesz oddawał bierną pojemnościową do sieci to zostanie naliczona kara (na fakturze rozliczenie biernej pojemnościowej) dość dotkliwa bo za każdą kvarh oddaną do sieci. Musisz sprawdzić gdzie będzie wpięta instalacja foto, a gdzie masz umieszczony przekładnik prądowy do baterii kondensatorów o której piszesz. Przy prawidłowym podłączeniu obu instalacji powstałą bierną pojemnościową zużyjesz na potrzeby silników w zakładzie, w innym przypadku będziesz musiał zastosować dławik kompensacyjny.
    W przypadku problemów służę pomocą
  • Fotowoltaika
  • Poziom 22  
    artpol69 napisał:
    Uwaga w niektórych przypadkach instalacja fotowoltaiki powoduje generację energii biernej pojemnościowej. Jeśli będziesz oddawał bierną pojemnościową do sieci to zostanie naliczona kara (na fakturze rozliczenie biernej pojemnościowej) dość dotkliwa bo za każdą kvarh oddaną do sieci. Musisz sprawdzić gdzie będzie wpięta instalacja foto, a gdzie masz umieszczony przekładnik prądowy do baterii kondensatorów o której piszesz. Przy prawidłowym podłączeniu obu instalacji powstałą bierną pojemnościową zużyjesz na potrzeby silników w zakładzie, w innym przypadku będziesz musiał zastosować dławik kompensacyjny.
    W przypadku problemów służę pomocą

A jak najlepiej wpiąć instalacje?
    Zakładałem żeby wpiąć ją po przekaźniku prądowym do baterii kondensatorów. Czy dobrze myślę? (Patrząc od strony sieci po przekaźniku przed główną szafą).
  • Pomocny post

Poziom 7  
    Patrząc od strony zasilania z sieci (ZE) wyłącznik główny za nim przekładnik prądowy (lub przekładniki 3 szt. dla regulatorów z pomiarem w trzech fazach) i dalej Twoja firma z odbiorami i instalacją fotowoltaiczną. W tym przypadku przekładnik poda sygnał do regulatora dla każdego przepływu energii czynnej (pobrana, oddana) i biernej indukcyjnej jak i pojemnościowej.
  • Poziom 20  
    Posiadam instalacje PV. Podrzucie jakiś schemat
  • Poziom 32  
    Mam inwertery SMA SB3300 oraz 2000HF. Mam też Grid Guard.
    Nie widzę żadnych ustawień zmieniających cosinus, moc czynną lub bierną. Może to się jakoś inaczej nazywa?

Które rejestry licznika Iskra MT174 wskazują moc czynną lub bierną? Przy jakich wartościach mogą naliczać kary? Żaden z wyświetlanych rejestrów nie pokazuje jednostek w kVarh.
  • Poziom 14  
    @Janie, czytając Twój post oraz inne w wątku o nowej ustawie, nasuwa się jedną prawidłowość. ENEA montuje liczniki bez bilansowania z nieaktywnymi rejestrami energii biernej, natomiast PGE montuje liczniki z bilansowaniem miedzyfazowym ale z aktywnymi rejestrami energii biernej. Nie wie co jest lepsze. Ciekawe czy bilansowanie miedzyfazowe ma wpływ na wzrost zużycia energii biernej?
  • Poziom 14  
    Pytanie może też być takie - czy licznik 3-faz.bilansuje energię bierną między fazami w czasie?
    Przykład na fazie LI jest zapięta np. pompa ciepła i w czasie pracy przekracza tg fi 0,4 (bierna indukcyjna), na fazie L2 podłączony jest UPS/ zasilacz impulsowy i energia bierna ma charakter pojemnościowy - licznik nabija jednocześnie dwa rejestry czy kompensuje to między fazami?
  • Poziom 11  
    A pewni jesteście że PGE montuje z bilansowaniem. Ja mam założony od czwartku licznik gamma 300 g3b i wydaje mi się że nie ma bilansowania. Na wyświetlaczu graficznym pokazuj że na jednej fazie pobiera a na pozostałych oddaje pokazuje nawet jakieś wartości ujemne ale bez instrukcji to nie wiem co to znaczy
  • Poziom 14  
    a3756 napisał:
    A pewni jesteście że PGE montuje z bilansowaniem. Ja mam założony od czwartku licznik gamma 300 g3b i wydaje mi się że nie ma bilansowania. Na wyświetlaczu graficznym pokazuj że na jednej fazie pobiera a na pozostałych oddaje pokazuje nawet jakieś wartości ujemne ale bez instrukcji to nie wiem co to znaczy

Pewny nie jestem. Dotychczas wszyscy podawali, że mają bilansowanie miedzyfazowe na licznikach L&G. Teraz się okazało, że liczniki mają aktywne rejestry energii biernej. Twój licznik jest wyjątkiem, masz w nim osobne rejestry każdej fazy? Masz w nim aktywne rejestry 8.8.0 7.8.0?
  • Poziom 11  
    Jutro sprawdze bo dzisiaj w robocie jestem a te rejestry na wszystkich licznikach maja takie samo oznaczenie
  • Poziom 20  
    Mój wynik stan licznka od daty zalożenia i uruchomienia PV
    1.80 energia czynna pobrana 8754 kWh
    2.80 energia oddana z PV 9561 kWh
    Energia bierna kvarch
    5,80....... 248 kvarch
    6,80....... 54 kvarch
    7,80....... 1513 kvarch
    8,80....... 2293 kvarch
    Urządzenia dwie pompy ciepła powietrze-powietrze 2x 2,5 kWh silnik pomy głębinowej 1,2 kWh, lodówki piec CO, Elektronika paneli na glikol, falownik PV,czasami spawarka, elektronarzędzia
  • Poziom 14  
    Nie znamy daty założenia i uruchomienia - jak podajesz stany rejestrów to podaj za jaki czas one są. Ale już za ostatni rejestr powinni Cię skasować (albo skasują w przyszłości) na 1400zł. Za bierną indukcyjną z poprzednich rejestrów dopiero jak przekroczyła ona tg Fi 0,4.
    Myślę, że trzeba być przygotowanym na takie opłaty bo rejestr nie wyleci z pamięci i jak już jedne oddziały ZE za to kasują to niedługo dołączy reszta.
    Jednostką energii biernej jest kVArh.
  • Poziom 20  
    Minęlo 2,5 roku od założenia licznika i uruchomienia instalacji PV
  • Poziom 11  
    Witam jednak są takie dwa rejestry na samymy końcu i pokazują wartości więc liczy moc bierną. Dzisiaj próbowałem ustalić czy licznik który posiadam ma bilansowanie czy nie i nikt nie wie ani PGE Obrót ani dystrybucja każą mi samemu dzwonić do producenta i ustalić bo oni nie wiedzą. Próbowali mi tłumaczyć że co innego to energia wyprodukowana a co innego to pobrane i że licznik liczy dla każdej z faz osobno. Także napisałem reklamacje o to bilansowanie oraz o brak instrukcji z opisem poszczególnych kodów. A co energii biernej powiedzieli że nie naliczają przynajmiej PGE Rzeszów
  • Poziom 15  
    Ja u siebie ustaliłem wczoraj, że za wprowadzanie/pobieranie energii biernej pojemnościowej mogą być u mnie m.in. odpowiedzialne 3 liczniki elektroniczne, 3-fazowe z serii orno-504 oraz bliźniacze innej firmy...
    Mają pobór ok. 100mA każdy
  • Poziom 11  
    Panowie,

Mam firmę, która miesięcznie pobiera 87MWh.
    Dzisiaj została założona instalacja PV o mocy 200kWp.
    Problem powstał podczas podłączenia instalacji PV do sieci.
    Instalacja powinna zostać wpięta przed czy za kompensacją mocy biernej patrząc od strony ZE Tauron?
  • Poziom 23  
    Instalacja fotowoltaiczna powinna być wpięta za kompensacją mocy biernej .
  • Poziom 23  
    Jak wcześniej podał kol. Tech132, za przekładnikami sterownika kompensacji patrząc od licznika energii i pewnie trzeba będzie przeanalizować istniejącą kompensacje od nowa
  • Poziom 5  
    Dwukrotnie - i dość autorytatywnie - w ostatnich kilku postach padło stwierdzenie, że PV wpinamy za przekładnikiem prądowym regulatora tg fi. Mam zgoła inną teorię, a i świeże doświadczenie i pomiary pokazują, że jednak przed.... Ktoś jest gotów na polemikę i udowodnienie jednej i obalenie drugiej teorii ?
  • Poziom 23  
    To było 2 m-ce i nie pamiętam jakie argumenty brałem pod uwagę, ale jak masz świeże doświadczenia to podaj powód włączenia inwertera przed przekładnikiem ew. przekładnikami sterownika /regulatora/ kompensacyjnego patrząc od strony zasilania z sieci energetycznej
  • Poziom 5  
    Pomysłów, teorii oraz doświadczeń miałem i mam sporo. Czysto z teorii oraz dotychczasowej praktyki zawsze byłem wyznawcą metody wpinania PV na zasilaniu. Tak zawsze robiłem i nie spotkałem problemów. Na temat do rozwiązania trafiłem przy instalacji, gdzie PV wpięto za przekładnikiem regulatora cos fi. Instalacja PV pracowała prawidłowo, ale na rachunku pojawiło się spore "przekompensowanie" i zaczęło się szukanie, sprawdzanie i powrót do teorii.
    Po całych przemyśleniach, próbach i pomiarach ponownie wróciłem do swoich wierzeń. Dróg prowadzących do celu było wiele.
    Najprostsze, podstawowe rozumowanie:
    - regulator ma za zadanie określić charakter obciążenia,
    - PV jest źródłem, a nie odbiornikiem,
    Można rozwinąć to rozumowanie rysując sobie trójkąt mocy i analizując co się dzieje, gdy wprowadzamy wektory pochodzące od PV "przed" lub "za" przekładnikiem regulatora. Po krótce: zakładając, że inwerter PV pracuje blisko cos fi = 1 to włączając go za przekładnik oszukujemy regulator "odejmując" mu z wektora P. Wektor QL pozostaje niezmieniony i regulator widzi większy kąt. Do niego reguluje pojemność i dodaje QC, ale niestety za dużą z punktu widzenia sieci i wychodzi "przekompensowanie".
    PV musi być przed przekładnikiem, bo wtedy regulator widzi prawdziwy charakter odbioru (rzeczywisty pobór P i QL) i do niego dopasowuje pojemność (QC).
  • Poziom 29  
    Regulator ma możliwość kompensowania biernej pojemnościowej?
  • Poziom 5  
    W moim przypadku NIE.
    Przed podłączeniem PV w zakładzie była już bateria kondensatorów do kompensacji QL.
    Nie wiem czy istnieją regulatory (zestawy) ogarniające jednocześnie kompensację L i C.
  • Poziom 29  
    Jeżeli w nocy na zakładzie powstaje bierna indukcyjna i jest na bierząco kompensowana, to inwerter powinien być za regulatorem patrząc od strony licznika. Wtedy ta pojemnościowa, którą on produkuje będzie skompensowana indukcyjną od silników, czy tam czymkolwiek innym co produkuje indukcyjną. Jak w nocy nie będzie źródła energii biernej idukcyjnej, to czy przed, czy za regulatorem, inwerter należy stycznikiem odłączać od sieci.
  • Poziom 5  
    Nie zgadzam się. Nawet jeżeli inwerter jest źródłem mocy QC (kontrolne pomiary i obserwacje w toku) to jest to mała wartość w porównaniu do QC wynikającej z "przekompensowania" i nie dopuszczam wariantowości.
    Moim zdaniem zawsze przed kompensacją i na razie nikt i nic mnie nie przekonał, że się mylę.
    Stycznik do rozłączania na noc - tu się zgodzę; jest to jedyna metoda na uniknięcie QC od inwertera w nocy.
  • Poziom 23  
    WaldoBart napisał:
    Nie zgadzam się. Nawet jeżeli inwerter jest źródłem mocy QC (kontrolne pomiary i obserwacje w toku) to jest to mała wartość w porównaniu do QC wynikającej z "przekompensowania" i nie dopuszczam wariantowości.
    Moim zdaniem zawsze przed kompensacją i na razie nikt i nic mnie nie przekonał, że się mylę.
    Stycznik do rozłączania na noc - tu się zgodzę; jest to jedyna metoda na uniknięcie QC od inwertera w nocy.

Inwerter wprowadza bierną pojemnościową nie tylko jak nie pracuje, również w czasie pracy w zależności od mocy PV w danej chwili, jeżeli będzie wpięty przed kompensacją to ta bierna będzie liczona przez licznik mimo że parametry obciążenia zostały skompensowane i są w normie, sterownik skompensuje to co widzi a biernej z inwertera czy jest jej dużo czy mało przy takim podłączeniu nie może widzieć.

To że było prze kompensowanie przy podłączeniu inwertera za przekładnikami to może wskazywać że kompensacja została dobrana do obciążenia bez uwzględnienia tej pojemnościowej z inwertera może ma kompensować indukcyjną dołączając dobrane kondensatory i może tej pojemnościowej jest na tyle dużo że została już skompensowana indukcyjna i nic już nie zrobi bo wyłączyła wszystkie kondensatory a nie została zaprojektowania do dołączania dławików