Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

prostownik z PRL-u - nie działa

jarekstryszawa 30 Nov 2015 19:52 1860 18
    jarekstryszawa
    Level 22  
    Witam.

Mam od lat 90-tych stary polski prostownik (chyba produkowany przez warsztaty szkolne w Siedlcach- nie mogę znaleźć podobnego w necie, a tabliczka znamionowa skorodowała). Do dzisiaj działał OK, po powrocie z ładowania u sąsiada już nie... Oczywiście bezpiecznik w porządku, świeci się kontrolka na ścianie czołowej, amperomierz się nie wychyla. Pomiar napięcia na zakresie 6V wskazuje 6,3V, na 12V wskazuje 11,8V. Po obciążeniu żarówką 12V5W spada do zera.
    Na oko wszystkie połączenia dobre, nie widać mechanicznych uszkodzeń- sąsiad zaklina się, że podłączył go prawidłowo. Zaraz postaram się wrzucić foty sprzętu.
    janszy3643
    Level 29  
    Sprawdź stan połączeń skręcanych, diody zaciski wyjściowe, połączenie amperomierza itp
    12pawel
    Level 33  
    Napięcia nie są złe jak na prostownik. Trzeba sprawdzić dlaczego zanika pod obciążeniem. Daj zdjęcia to poparzymy
    brofran
    Level 39  
    Jeżeli jest na płytkach selenowych ( 99% ) , to zazwyczaj wystarczy dokręcić śrubki ściskające płytki i będzie OK.
    jarekstryszawa
    Level 22  
    Takie ustrojstwo:

prostownik z PRL-u - nie działa prostownik z PRL-u - nie działa

alem se tło wybrał ;-)
    12pawel
    Level 33  
    Masz go na diodach prostowniczych. Musisz zmierzyć w chwili podłączenia żarówki czy napięcie zanika za mostkiem czy przed mostkiem na zmiennym napięciu też. Później podrążymy dalej
    jarekstryszawa
    Level 22  
    Jak wpinałem żarówkę na styki tej pomarańczowej kontrolki to napięcie nie siadało. Gdzie dokładnie sprawdzić napięcie zmienne- z trafo idzie na przełącznik 6-12V, a potem na diody?
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Diodki 5A, a transformator spokojnie jest w stanie oddać 5 razy tyle - wystarczyło zewrzeć na chwilę zaciski wyjściowe i pozamiatane. Odlutuj i sprawdź diody.
    jarekstryszawa
    Level 22  
    To wbrew pozorom twarda sztuka, nieraz już miał zwarte zaciski i przeżył. No nie wiem wprawdzie jak bardzo go teraz sąsiad doświadczył...
    Zaraz sprawdzę diody.
    JaroPC
    Level 16  
    jarekstryszawa wrote:
    nieraz już miał zwarte zaciski i przeżył

99 razy się uda, a setny raz już nie. Elektronika też nie jest nieskończenie wytrzymała...
    jarekstryszawa
    Level 22  
    Chyba jest happy and- na jednej diodzie było słabe połączenie, poprawiłem lut i urządzenie ożyło! Pewnie sąsiad zwarł zaciski i dioda się przygrzała.
    jarekstryszawa
    Level 22  
    Ja staram się od nikogo nie pożyczać, ale czasem człowiek jest postawiony pod mur i głupio jest odmówić... Nieraz tak się kończy.
    Poprawiłem lut był na diodzie położonej niżej na radiatorze, dodatkowo obie diody lekko dokręciłem.

prostownik z PRL-u - nie działa prostownik z PRL-u - nie działa

Dodano po 31 [minuty]:

Za wcześnie odtrąbiłem sukces. Podłączyłem prostownik pod aku i zonk- apiat to samo. Muszę wykręcić diody i jest przemierzyć, ale to już jutro. A zdawało się, że już będzie OK. Na pocieszenie wygląda, że trafo będzie dobre i chyba problem tkwi w diodach jak sugerował robokop.
    Można dać mocniejsze czy zostawić fabryczne jako swoiste zabezpieczenie przed głupotą userów?
    jozpil
    Level 12  
    Najlepiej wymień oby dwie na 10A-rowe.
    jarekstryszawa
    Level 22  
    Dałem prostownik do znajomego z serwisu RTV żeby mi kupił nowe diody (na starych były nieczytelne oznaczenia). Napiszę czym się zakończy impreza.
    Na marginesie- czy ktoś wie jaki to prostownik? Szperałem w necie, ale nic podobnego nie znalazłem.
    jarekstryszawa
    Level 22  
    Diody okazały się być dobre, z wartkości nie docisnąłem jednej kostki... Jutro będę testował ładowanie dużego aku.
    wojtekagro
    Level 10  
    witam kolego mam pytanie czy diody są takie same tzn. chodzi mi o kierunek przewodzenia mam taki sam prostownik bez diodek i nie wiem jakie tam wstawić.
    rafbid
    Level 33  
    Na zdjęciu widać że diody są takie same z strzałkami do radiatora.
    wojtekagro
    Level 10  
    widać jedną drugiej nie zauważyłem ale ok dzięki za odpowiedź.