Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VW Beta III (24/91) - Cisza w momencie odtwarzania kasety

30 Nov 2015 20:09 1119 6
 • Level 6  
  Posiadam Betę trzeciej serii wyprodukowaną w 24 - tym tygodniu 1991 roku. Konkretnie taki egzemplarz, wyposażony w autorewers:
  VW Beta III (24/91) - Cisza w momencie odtwarzania kasety
  Tuner i podświetlenie działają wzorowo. Problem tkwi w magnetofonie; mianowicie po włożeniu kasety do odtwarzacza zapada zupełna cisza (żadnych szumów, trzasków, pisków... nic, zupełna cisza). Szpule silnika krokowego kręcą, przewijają w tył i przód, a czujnik wyświetlacza wykrywa kasetę. W czym może tkwić problem: w mechanice czy może w elektronice ? A może autorewers broi. Pomóżcie bo już sam nie wiem.

  Jeżeli to coś da to powiem tylko tyle, że radio posiada jeszcze fabryczne, nieuszkodzone plomby.
 • Level 30  
  Zaczął bym od sprawdzenia głowicy. Tylko raczej bez "rozdziewiczenia" się nie obejdzie.
 • Level 25  
  Witam. A ja bym sprawdził czy się taśma od głowicy nie uszkodziła (wypieła). Pozdrawiam.
 • Helpful post
  Car audio specialist
  Moim zdaniem zerwała się sprężyna odbijająca klawisz rewersu przez co zadziałało wyciszenie. Typowa usterka tego mechanizmu. Rzadziej pada głowica (ale w tych mechanizmach pada), skoro nie jest rozbierany to nie jest urwana taśma od głowicy (jest lutowana od dołu płyty, a jak ktoś nie wie i wyszarpuje mechanizm na siłę od góry to ją urywa). Czasem padał TA7705 czyli przedwzmacniacz magnetofonu.
  Obróć radio przodem do góry a potem przodem do dołu - jak stuka to klawisz rewersu (ten w środku) lata bo go sprężyna nie trzyma. Może zagrać jak jest umieszczone przodem do dołu.
 • Level 6  
  djlj24 wrote:
  Obróć radio przodem do góry a potem przodem do dołu - jak stuka to klawisz rewersu (ten w środku) lata bo go sprężyna nie trzyma. Może zagrać jak jest umieszczone przodem do dołu.


  Dokładnie jest tak jak mówisz, mianowicie ten środkowy przycisk co prawda nie jest zupełnie luźno, ale nie stawia też żadnego oporu przy w wciskaniu w przeciwieństwie do przycisków przewijania. Również nie ma jakiejkolwiek reakcji gdy go wcisnę z kasetą w odtwarzaczu (nie zmienia kierunku odtwarzania taśmy, przycisk nadal luźny i daje się wcisnąć bez oporu). Co prawda nie stuka jak obracam radiem (ale słychać coś tam ze środka w okolicy tego przycisku). Czy tą sprężynkę odbijającą klawisz dam radę naprawić sam czy raczej zwrócić się o pomoc do fachowca ?
 • Car audio specialist
  Naprawić się da. Jednak wymaga to wyjęcia mechanizmu a to znaczy odlutowania taśmy od głowicy (od dołu radia). Trochę jest z tym zabawy dla osoby bez wprawy.
  Naprawa jest prosta - zamiast za plastikowy wypustek, który się złamał sprężynę przewleka się przez oczko do śruby mocującej obok tego wypustka.
 • Level 6  
  Faktycznie, to kwestia zerwanej sprężyny. Problem jest już PRAWIE opanowany.