Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompresor do piaskowania ? Jaka wydajność ? Cena ?

30 Lis 2015 21:06 12198 23
  • Poziom 9  
    Witam

Szukałem informacji na internecie i bez skutku, chodzi mi dokładnie o to jaką powinien mieć wydajność w l/min kompresor aby dało się nim normalnie piaskować. Nie chodzi mi o piaskowanie/szkiełkowanie profesjonalne lecz na własny użytek. Do piaskowania blach, elementów samochodu rzeczy z lakierem, farbą lub rdzą. Nie potrzebuje piaskować alufelg pokrytych farbą proszkową (podobno najciężej wyczyścić takie elementy).

Na różnych forach co temat podawane są inne zakresy wydajności takiego kompresora. Dla jednej osoby pracującej na kompresorze śrubowym za 20tys. (zawodowo) taka wydajność której używa ktoś do własnego użytku jest wyśmiewana. Nie mogłem znaleźć dokładnych parametrów kompresora jakich potrzeba do piaskowania (oczywiście im większa powierzchnia dyszy tym większa potrzebna jest wydajność) Mi potrzeba konkretne dane ile +- l/min do jakieś dyszy wy używacie i czy jest to wystarczająco.

Chciałbym też zapytać ile kosztuje taki kompresor, na jakie firmy nie zwracać uwagi szukając w internecie. Wiem że czasami podają wydajność zasysania powietrza która różni się od wydajności sprężania. Widziałem i czytałem o różnych DIY ale jak podliczyłem koszta to nie mając już chociaż połowy rzeczy a chcąc zrobić to bezpiecznie koszta wychodzą prawie takie same przy czasami nie wiele większej wydajności. Czy lepiej kupić nowy czy używany kompresor ?

Na allegro natknąłem się na taki kompresor. Czy jest wart uwagi ?

KOMPRESOR KD408 200L Nie mogę zamieścić linku ale nie problem wyszukać tego kompresora po nazwie

DANE TECHNICZNE
    moc silnika max 4,8 kw
    400 volt
    1050 r/min
    max. ciśnienie 8 bar
    pojemność zbiornika 200 litrów
    wydajność 720L/min
    waga około 100 kg
    smarowanie pompy olejowe,rozbryzgowe

Cena jaką chciałbym przeznaczyć na kompresor to 1500zł. Jeżeli nie będzie to realne mógłbym zwiększyć budżet do niecałych 2000zł

Bardzo proszę o pomoc :)
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 19  
    Zapomnij, do piaskowania to minimum 3 m3 powietrza na minutę i dysza 8mm. Poniżej tego nawet nie zaczynaj, do amatorki to2,2m3 i dyszaok6mm, a partyzantka to ok600-700 l/min i pistolet inżektorowy, z węzem w wiaderku. Potrzebował będziesz teżosuszacz zziębniczy, bo inaczej cie woda zaleje.
  • Poziom 9  
    Nie pomieszało ci się coś w tych jednostkach??. Kompresor śrubowy za 23tys zł ma 1,31m^3/min a ty piszesz o 3m^3/min to jest ponad 2,5x więcej !!! To nawet do amatorki się według tego nie nadaje ? Jak dla mnie amatorka to właśnie okazyjne używanie (nie codziennie dla zarobku)
  • Poziom 19  
    Profi zakłady piaskujące mają 6-8 m3/min i dysze pow. 10mm. Nie pomieszałem jednostek.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 9  
    Ale ja nie będę piaskował statków czy powierzchni wielkości domu tym bardziej zawodowo. Chcę oczyścić sobie przy robieniu czegoś z zardzewiałych elementów przed malowaniem. Lub zedrzeć farbę i zakonserwować od nowa.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    No to do d... jak 2k zł na kompresor nie wystarczy żeby piaskować :/. A coś z używanego sprzętu dałoby się do tej ceny żeby się nadawało ??

Poczytałem i znalazłem coś o nazwie Karcher do piaskowania. Czyli to jest zwykły karcher tylko że z podpiętym wężem do piasku ??? Ile kosztuje takie coś i czy jest wydajne ? Moglibyście coś o tym więcej powiedzieć ?

Wiadomo jeżeli stalowe elementy bym czyścił to mogą zardzewieć ale jak się od razu wysuszy zaimpregnuje i pomaluje to nie będzie tego problemu.
  • Poziom 32  
    Mały warsztat regenerujący alternatory i rozruszniki - piaskowanie w detali w małej zamykanej piaskarce, żeby było wygodnie : śruba 11kw na zbiorniku 500l z wbudowanym osuszaczem i 2 filtrami, wydajność 57 m3/h.
  • Poziom 9  
    Mychaj ale co to napisałeś ?? Gdzie ty swój kompresor stosujesz czy co ? Bo podałeś informacje które mi nic nie mówią. Na śrubowy kompresor za kilkanascie tys mnie nie stać.
  • Poziom 32  
    Daję ci tylko przykład zestawu do wygodnej pracy - kiedyś chciałem takim tłokowym z silnikiem 3 kW wypiaskować rudą na mercedesie ( miejscowo - drzwi, trochę progów, elementy zawieszenia) , po kilku godzinach miałem dość i piaskowania i tego samochodu, a garaż wszyscy omijali z daleka. Piaskowanie naprawdę wymaga wydajności, chyba że będziesz czyścił coś gabarytem przypominającym widelec. Albo tydzień na raty.
  • Poziom 9  
    A o Hydro piaskowaniu powiecie coś ? Bo na kompresor taki drogi mnie nie stać
  • Poziom 9  
    Szperałem i właśnie chodzi o to że nie mogłem znaleźć nic co by mnie naprowadziło jakiej wydajności karcher muszę kupić żeby się nadawał. Jakie końcówki czy piasek można zastąpić czymś innym itd.

Ten temat który im podałeś przeczytałem dziś rano i właśnie nie za bardzo naprowadził mnie jakie ciśnienie musi mieć karcher aby dobrze działał. I czy wystarczy byle jaki ten zestaw do piaskowania czy trzeba coś lepszego. A jak piaskuje to widziałem filmiki na YT jedno zdziera farbę z felgi na drugim to bardziej myje niż czyści a oczywiście ciśnienie ani zestawu nikt życzliwy nie poda (o ile to firma sprzedająca ten sprzęt to całą specyfikacje wypiszą ). Interesuje mnie czy ktoś widział jak to czyści i jaki ma sprzęt (poleca) nie za 20k zł :P
  • Poziom 9  
    Hehe to dobrze ;) No jak widziałem hydropiaskarkę w akcji na yt to na prawdę można tym sporo rzeczy wyczyścić. Drewno, metale, elewacje, bruk, kamienie, itd.

Plusy są takie że nie pyli się prawie wgl. podczas piaskowania, materiałem ścierającym może być nawet piasek z nad rzeki, nie trzeba zabezpieczeń (maski przeciwpyłowej itp), karcher o wiele tańszy i mniej prądożerny niż kompresor, przedmiot który czyścimy jest chłodzony wodą przez co nie zmienia swoich właściwości (podczas piaskowania powietrzem się nagrzewa, może i nie ma to większego wpływu ale kto wie ).

Minusami są rdzawy nalot, ale można się go łatwo pozbyć od razu osuszając lub impregnując przedmiot, w pomieszczeniu raczej wodą lać nie będziemy ;D o ile w jakimś zbiorniku (ktoś w bojlerze 3k l karcherem piaskował)

PS. cały czas przeszukuję fora i internet w poszukiwaniu informacji jak znajdę coś przed wami to też podzielę się może komuś się przyda ;)
  • Poziom 24  
    Mnóstwo tematów na elektrodzie, tu masz na początku Link
  • Poziom 9  
    Marek widziałem ten temat. Wydajność nie wystarczająca według informacji którą podali koledzy w tym temacie. Jak szukałem takich sprężarek od ciężarówek to nie jest to 200zł jak tam w temacie tylko min kilkaset zł za 1 do tego remont, Butla na sprężone powietrze ok 1tys zł (nowa) silnik 7,5kw ok 800zł (ja nawet nie wiem czy mi sieć pozwoli na taki pobór prądu) do tego inne złączki, pierdółki i wyjdzie z 4k. Gość miał pół rzeczy już na strychu itp to można robić ale żeby od zera wszystko kupić to tak tanio nie wyjdzie.

Skoro nie będę kupował kompresora na tyle mocnego żeby piaskować to oprócz karchera będę potrzebował malutki kompresor za kilkaset zł do malowania. Poczytałem trochę i pisali że taki 50l z wydajnością 200l wystarczy czy to prawda ? Jakiej firmy są dobre a w miarę tanie kompresory. No i jaki pistolet do tego malowania ? Czy do każdej farby potrzeba inny ?

Ile karcher musi mieć barów żeby można było piaskować bezproblemowo ?
  • Poziom 24  
    Powiem tak-- do amatorskiego piaskowania, piaskarką syfonową, wykonaną wg projektów zamieszczonych na Elektrodzie, używam oryginalnego kompresora ceccato(Link) z butlą 200 litrów, o wydajności realnej ok. 400litrów/min. Ciśnienie jakie wystarcza do tej piaskarki to 5 bar, dysza 3mm. Kompresor jeszcze się wyłącza, czyli daje rady. Gdybym piaskował jakieś duże powierzchnie pewnie by nie dał rady. Ale dla amatora wystarczające. Czasem używam do malowania takiego na 24 litry firmy nieznanej, a naklejki ma Michelin. Daje rady bo maluje na niskim ciśnieniu. Zaznaczam że to jest wszystko używane do celów amatorskich, ale ostatnio piaskowałem 4 alufelgi i w 2 godziny były gotowe. Kupuję piasek ze żwirowni, płukany, o frakcji 0-2mm, tona za 12 zł i w lecie suszę na słońcu, pakuję w worki foliowe, i mam na całą zimę na drobne robótki :D
  • Poziom 32  
    Dlatego właśnie forum jest wiarygodne w 50% - wszystko zależy od kontekstu, ktoś pisze że drobne roboty w gospodarstwie a chce wypiaskować kombajn, dla kogo innego duża robota to furtka do ogródka.
    Druga sprawa dotyczy sprężarek z linków - jeżeli jest kilka modeli które się różnią tak naprawdę drobnymi danymi/szczegółami to nie ma co się oszukiwać że kompresor za 1850 jest gorszy od tego za 1975 a najlepszy jest za 2200 ( w promocji zestaw do malowania :-) )
    Bo najczęściej różnica wynika z możliwości/umiejętności szarpnięcia kasy sprzedawcy/marży - jak to mówią:
    ,,sprzęt jest tyle wart za ile uda się go opchnąć".
  • Poziom 9  
    Więc tak jak pisałem nie ma co się zastanawiać nad wielkim kompresorem i ma iść jak krew z nosa to wolę kupić karchera i do tego kompresorek do malowania za kilka stówek i też będę miał wszystko co potrzebowałem.

Ja potrzebuję piaskarki konkretnie do:

Czyszczenia rurek, płaskowników z farby (części motorów)
    Blok silnika, Lub silnik taki jak od motorowerów
    Jakieś wahacze czy inne elementy które akurat będę musiał wyczyścić. I w przyszłości jakieś inne duperelki które akurat będę musiał zakonserwować albo użyć do zrobienia czegoś (z niczego) :D. A kompresor do malowania ewentualnie napompować koło ;D

Jakie firmy brać pod uwagę podczas szukania kompresora ? Bo jest tego tyle że głowa mała. Chodzi mi o taką z najlepszym stosunkiem cena/wytrzymałość.

Airpress ? Jakieś inne bo wiem już mniej więcej jaką chcę wydajność i pojemność ale nie wiem jakie firmy robią dobre kompresory :/

Bo patrząc na Karchery to na Alle... znalazłem:

model K4 za 1000zł ciśnienie 10-130Bar z turbo lancą 200Bar, przepływ wody 420l/h pompa wzmacniana włóknem szklanym

i

model K5 za 1400zł ciśnienie 145 Bar z turbo lancą 220Bar, przepływ wody 500l/h
    pompa aluminiowa

I nie wiem na którą myjkę się zdecydować :/ 400zł różnicy a nie wiem jak w praktyce te 15 Bar więcej się sprawuję i inny materiał z którego jest wykonana pompa. Podobno bardzo dobry jest mosiężny ale on w myjce za 2k zł o symbolu K7 jest.
  • Poziom 9  
    To który karcher bardziej opłaca się wziąć ? ten K4 za 1k zł czy K5 za 1,4k zł ?
  • Poziom 9  
    Witam,
    Jeśli masz pracować tą myjką dłużej wybierz K5 główna różnica w materiale pompy (K5 Aluminium, K4 alum. lub alum. + plastik w zależności od wersji) i trochę w parametrach ciśnienie i wydajność. Tak czy siak nawet przy mosiądzu K7 i profesjonalne hd (ale bez oleju) należy się liczyć z 20 - 30 minut ciągłej pracy i przerwa. Tyle że w przypadku HD można się tak bawić choćby i cały dzień.
  • Poziom 9  
    Nie no ciągle robił nie będę. Przy piaskowaniu to chwilę i tyle, tak samo przy myciu ;)