Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

system automatycznego podlewania

30 Lis 2015 22:19 1251 1
  • Poziom 1  
    W mojej głowie zrodził się pewien pomysł i myślę, że jest w miarę prosty do realizacji, jednak by wykonać go bez waszej pomocy - raczej sobie nie poradzę. Otóż myślę o czymś takim : system auto-podlewania roślin startujący w oparciu o zmierzoną wilgotność.
    1. Czujnik wilgotności gleby. Znalazłem gotowe analogowe i cyfrowe czujniki oraz poczytałem o czujnikach własnej roboty, ale co wybrać zostawiam na później.
    2. Czujnik daje sygnał - woda zaczyna lecieć, ale ile tej wody? reakcja czujnika niewykonalne chyba, że system podlewa, czeka, ewentualnie dolewa.
    Rodzaj gleby, parowanie, naświetlanie to można policzyć i dostosować układ do wytycznych jednak co by nie wymyślić musi być elektrozawór liczący przepływ czyli drugi element.
    Zastanawiam się jaki układ? tu wykonać wiadomo czujnik i elektrozawór musi być regulowany, a) wersja analogowa komplet elementów do sterowania, b) wersja cyfrowa mniej. Wersja cyfrowa mam na myśli arduino i inne.
    Myślę, że informacje podane wystarczą na pierwsze pomysły rozwiązania takiego schematu.
    Nie podaje wartości układu pompującego, bo to można dostosować. Zasilanie wydaje mi się, że najlepiej przyjąć potrzebne, a jak je wykonać każdy sobie poradzi, są inne posty.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    zeluskrakow napisał:
    W mojej głowie zrodził się pewien pomysł ...
    Nie pomyślałeś, że komuś mógł się taki pomysł zrodzić w głowie wcześniej? :wink:
    To o czym piszesz, to jedno z najbardziej oklepanych zagadnień, tak pod względem ilości rozwiązań jak i ich sposobu. Są elementarnie proste i ekstremalnie złożone. IMO koła drugi raz nie wymyślisz. Dla przykładu, To_rozwiązanie mi się podoba. Nie wiem, czy skuteczne, ale zabawne.
    Pozdrawiam